Er komt heel wat kijken voor het bedrijf goed loopt H eel langzaam begint de nieuwe polder Zuidelijk Flevo land wat gestalte te krijgen. Grote stukken liggen er nog verlaten en leeg bij, maar op enkele punten is er volop aktiviteit. Zo wordt er hard gebouwd aan de nieuwe boer derijen in het gebied waar de eerste bedrijven werden uit gegeven. Regelmatig worden daar weer nieuwe bedrijfsge bouwen en woningen in gebruik genomen en geleidelijk hebben zich al verscheidene van de nieuwe polderbewoners op hun bedrijven gevestigd. Zo ook de familie Chardon die hier begin 1979 een akkerbouwbedrijf van 59 ha in pacht kreeg. Sinds een paar maanden wonen Philip en Corrie Chardon met hun kinderen Herman (6) en Marco (3) op hun boerderij "De Logger" aan de Roerdompweg. N, Nieuw begin in Z. Flevoland D at bedrijf hier is ook heel wat anders dan ze gewend waren. Vee is er niet - alleen een rijpaard is mee naar de polder verhuisd - en ook met de spruitenteelt is Chardon op het nieuwe bedrijf niet doorgegaan. "We hebben hier een bouwplan met 'A konsumptie-aardappelen, 'A suiker bieten in op het overige 'A deel tarwe en 4 ha zilveruitjes. In vergelijking met wat we ginds hadden is dit ei genlijk maar een heel simpel bedrijf' meent Chardon. D; M aar het ontbreken van een cen trum met de nodige voorzieningen in Veel bleef achter M Heel wat anders Geen kleinigheid Wennen Pionieren ook op een pachtbedrijf, hebben de Chardons inmiddels ook ervaren. Alleen op pachtbedrijven kleiner dan 45 ha bouwt de Staat als ver pachter nog een woning. Zij moesten daarom op het nieuwe bedrijf zelf hun woning bouwen. Alleen een schuur wordt door de verpachter ge bouwd, maar dat is niet meer dan een rompgebouw en naar het oordeel van de meeste pachters eigenlijk te klein. Niettemin wordt er van dit soort schuren nog een pacht ge vraagd die, afhankelijk van de be- drijfsgrootte, ligt tussen 25.000,— en 30.000,— per jaar. et als vele anderen moesten de Chardons met hun bedrijf verdwij nen uit de overvolle Randstad. De vroegere familieboerderij werd enige jaren geleden al afgebroken in ver band met uitbreiding van de stad Maassluis. Sedertdien hadden zij in die omgeving tijdelijk andere grond in gebruik, maar de situatie waarin daar geboerd moest worden was wel moeilijk. Het waren niet de meest geschikte percelen en het land lag nogal wat verspreid en daardoor niet altijd even gemakkelijk bereikbaar in het drukke Waterweggebied. In totaal had Chardon in zijn oude woonplaats altijd zo'n 60 ha grond in gebruik. Daarvan was 20 ha gras land, dat hij gebruikte voor het wei den van drachtige vaarzen. Die wer den aangekocht in het begin van de drachtigheid en weer afgezet vlak voor het afkalven. Op zijn bouwland teelde hij veel spruitkool, zeker op 'A van de oppervlakte. Voor de rest bestond het bouwplan op het vroe gere bedrijf uit aardappelen' bieten en granen. van aktie, die vol plannen en ideeën zit voor de verdere uitbouw van het bedrijf. Maar hij is zich ook bewust, dat hij eerst nog moet proberen te overzien wat de beste mogelijkheden zijn in deze nieuwe omgeving. "We moeten hier nog aan heel veel dingen wennen", vindt ook mevr. Chardon. "Een groot verschil is ook, dat we hier in een puur landbouw gebied zitten. Dat was in onze vroe gere woonplaats heel anders en daardoor had je daar een veel meer gemengde bevolking waardoor je ook andere kontakten kreeg". Over igens is voor haar let leven in zo'n pure landbouwpolder ook weer niet zo vreemd als boerendochter, van oorsprong afkomstig uit de Haar lemmermeer. aar door de steeds doorgaande behoefte aan grond voor stadsuit breiding en industrie en alles wat daar bij hoort kwam het bedrijf steeds meer in verdrukking. Ook een projekt van dijkverzwaring in het ka^er van de Deltawerken kostte opnieuw grond. Dat alles bij elkaar was voor de Chardons aanleiding om naar Flevoland te vertrekken toen ze daar een bedrijf konden krijgen. Gemakkelijk was die beslissing ech ter niet. "Je laat veel achter in je oude omgeving", zo vinden ze. "Veel vrienden en relaties raak je kwijt en je moet hier weer helemaal opnieuw je plaats proberen te vinden". Ook zakelijk gezien was het beslist niet zo, dat de verhuizing alleen maar voordelen opleverde. Verre van dat. Het oude bedrijf moest tegen verpachte waarde worden overgedragen en dat is wel een groot verschil met de niet-agrarische waarde in een gebied als de Rand stad. Ook op andere punten moesten zaken die nogal wat waarde verte genwoordigden met het bedrijf zon der vergoeding worden afgestaan. "Als je dat allemaal bedenkt, kostte het eigenlijk wel een fors bedrag om in de Flevopolder te kunnen gaan bouwen", zo konstateren de Char dons! "Het oude bedrijf was heel wat ar beidsintensiever. Daar hadden we regelmatig 2 3 vaste mensen met daarnaast wat losse krachten. Een vaste medewerker heb ik hier niet: alleen wat losse hulp bij het bieten dunnen. En verder maken we nogal wat gebruik van de loonwerker met name voor het rooien van de bieten en de aardappelen en het kombi- nen". "We doen hier ook wel wat samen met buren, maar een vaste samen werkingsvorm hebben we nog niet. Toch wil ik als 't kan, wel wat op die manier gaan werken. Maar je moet elkaar daarvoor eerst wat leren ken nen. Misschien kunnen we van de winter eens met elkaar om de tafel gaan zitten om te zien of we tot een wat vastere vorm kunnen komen". "Met het oog op eventuele samen werkingsmogelijkheden ben ik met de aanschaf van machines ook nog wat afwachtend geweest. Wat ik ginds had heb ik grotendeels afgestoten omdat hier toch alles nieuw opgezet moest worden. Achteraf gezien vraag ik me wel af, of dat wel zo goed is geweest. Maar het moet hier toch anders en we zijn nu eigenlijk nog bezig af te tasten hoe dat het beste kan", aldus Chardon. Een klein stukje van de bedrijfsuitrusting van Chardon at er heel wat komt kijken voor je hier als boer uit de voeten kunt, Chardon breidde zelf de gepachte schuur met een extra spantvak uit. Deze heeft nu een vloeroppervlakte van ruim 1100 m2. "Voor een bedrijf als dat van ons nog nauwelijks groot genoeg", meent Chardon. Hij bracht verder gedeeltelijk een verharding aan in de schuur en ook een erfver- harding en een kavelpad zijn inmid dels aangelegd. Samen met nog een paar kleinigheden betekende dit al een investeringsbedrag tussen de 200.000,- en 250.000,-. Het is verder zijn bedoeling in de schuur nog een bewaarruimte voor 1000 ton aardappelen te bouwen. De kos ten daarvan moeten ook zeker op zo'n 350.000,— worden begroot. Daarnaast moet er dan nog het no dige aan machines en werktuigen zijn. Alleen voor de bedrijfsuitrus ting rekent Chardon daarom met een totale investering op zijn pachtbe drijf van omstreeks 1 miljoen. Daarbij moet dan ook voor de wo ning nog een fors bedrag op tafel worden gebracht. Alles bij elkaar ze ker geen kleinigheid. X och hebben de Chardons zeker geen spijt dat ze deze stap hebben gedaan. Met het oog op de toekomst leek hun dit beslist wel het beste. "We hebben hier een goeie kleigrond en dat is veel waard", aldus Chardon. "De opbrengsten waren hier het eer ste oogstjaar uitstekend en ook nu lijkt het weer goed". Hij is een man de buurt van hun woongebied, voe len de Chardons toch wel als een ge mis. Hun oudste zoon zit nu in de eerste klas van de lagere school in Biddinghuizen. Hij gaat daar elke dag naar toe met de speciale school bus die voor dit doel in de polders rijdt. Maar dat betekent wel dat hij 's morgens om 10 over half 8 de deur uit gaat en pas 's middags om half 5 weer thuis komt. "Zulke dagen zijn voor zo'n kind van 6 jaar eigenlijk veel te lang", meent mevr. Chardon. "En ook voor alle andere dingen waar de kinderen aan mee zullen doen moeten steeds weer grote af standen afgelegd worden. Gelukkig wonen hier dichtbij meer kinderen, zodat ze wat speelmakkertjes betreft niet al te ver uit de buurt hoeven". "Het is duidelijk dat dit de konse quenties zijn van het pionieren in zo'n nieuwe polder", aldus mevr. Chardon. "We hebben daar bewust voor gekozen, maar je moet wel op passen dat je je kinderen daarmee niet tekort doet. We zullen meer moeten helpen met vervoer en een fijn, gezellig huis vindt ik bij dit alles ook erg belangrijk". Klagen over de onvolmaaktheden van de nieuwe polder doen de Chardons zeker niet. Maar ze missen hier nog wel een heleboel en ze vinden dat er alles aan gedaan moet worden om die periode van pionieren zo snel moge lijk te kunnen beëindigen. Dat ze als polderbewoners ook zelf daaraan de nodige medewerking zullen moeten geven beseffen ze heel goed en ze zijn daartoe ook bereid. Want het gaat er tenslotte om dat ze zich in Zuidelijk Flevoland zo gauw mogelijk helemaal thuis voelen en dat ze hier met plezier kunnen wonen en werken. d.H. De boerderij van de familie Chardon in Z. Flevoland mm» mvm. mm mm* 'm, wmmmm, Enkele weken geleden gaf de familie Chardon met enig feeste lijk vertoon hun nieuwe boerderij in Z.Flevoland de naam "De Logger". Deze is afgeleid van de inmiddels verdwenen fami lieboerderij van de Chardons, de "Loggerhoeve"bij Maassluis. Op de plaats waar deze vroeger stond staat nu het Stadskantoor van Maassluis. Een gevelsteen uit deze oude boerderij, met daarop afgebeeld een visser schip van het type logger, waaraan de boerderij zijn naam ontleende, is in het bezit van de ge meente Maassluis. Er zijn plannen deze een plaats te geven in het Stadskantoor. Een duplikaat van deze oude gevelsteen is aangebracht in de gevel van de woning op het nieuwe bedrijf in Flevoland. Bij de naamgeving van de boerderij werd deze steen onthuld. Daarmee hebben de Chardons in de nieuwe polder een duidelijke verbinding gelegd met de familiehistorie op het oude land. Op de foto de heer en mevr. Chardon met hun zoontje Marco onder de "Loggersteen" in hun woning. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11