Grote belangstelling demonstratie wentelploegen te Rilland ing. A. Remijn H iervoor waren twee- en drie- schaarwentelploegen ingeschreven. Het was jammer, dat sommige door afstelfouten matig ploegwerk lever den. Een goede vergelijking is dan niet meer mogelijk. De snijbreedte per schaar varieerde in deze katago- rie weinig, namelijk van 40 cm tot 42 cm. Wel bleek hier duidelijk dat ploegen die de grond weinig ver kruimelen gemakkelijker een brede re open voor achterlaten. Bij de tweeschaarploegen hadden Cappon en Steeno hierdoor een open voor van ongeveer 40 cm breed, terwijl Krone, Lemken en Niemeyer slechts een voorbreedte van 31 cm a 32 cm hadden. H oewel de bodem- en de weer somstandigheden gunstig waren, bleek toch dat de zware kleverige grond sommige ploegers danig par ten speelde. Vooral de deelnemers die met een nieuwe ploeg waren verschenen die niet voldoende glad (gepolijst) was, hadden de meeste problemen. Het gevolg was dan, dat het ploegen meestal veel trekkracht vroeg met als resultaat een matige grondlegging. D, Konklusies C.A.R. Goes Standaard ploegen Het ploegwerk Wentelsystemen H Bredevoorploegen Groeiverloop van suikerbieten blijft gunstig Verbetering landbouw in Noord-lerland Westduits verbruik van aardappelprodukten gestegen AKKERBOUW INTERNATIONAAL Wereldgraanproduktie 1980/1981 Argentijnse graan voor China De laatste jaren werden ploegen ontwikkeld die een bredere open voor hebben - Enkele nieuwe ploegen hadden tijdens de demonstratie niet voldoende gepolijste risters en scharenwaardoor het ploegwerk te wensen overliet. - Het is jammer dat op zo'n belangrijke demonstratie nog te veel afstelfouten worden gemaakt. - Door de twee eerstgenoemde problemen is een juiste verge lijking in enkele gevallen niet mogelijk. - Aan de ontwikkeling van bredevoorploegen zal in de toe komst nog veel aandacht moeten worden besteed. Hierbij moet de oplossing niet alleen gezocht worden in een grotere werkbreedte per schaar. - Er is voor de zware kleigronden een flink aantal goede ploegen aan de markt, waaruit de gebruiker een keus kan maken. - Voor verhoging van de kapaciteit dient men niet altijd naar meer scharen per ploeg te streven. In veel gevallen kan door verhoging van de rijsnelheid reeds een aanzienlijke kapaci- teitsverhoging worden verkregen, terwijl het ploegwerk vaak nog beter wordt. standaard ploegen blijkt echter dat er nog niet veel is gewonnen. De toename van de voorbreedte bleek over de 8 bredevoorploegen uiteen te lopen van 1 cm tot 7 cm, terwijl de grootste toename vaak werd bereikt in kombinatie met een snijbreedte van 45 cm per schaar. Wanneer men in de toekomst ook met bandbreed tes van 18.4" (45 cm) in de voor wil rijden, zal aan de verdere ontwikke ling van bredevoorploegen nog veel gedaan moeten worden. Het mooiste ploegwerk in de twee- schaaruitvoering werd geleverd door Rumptstad, Cappon en Ransomes. In de kategorie drieschaaruitvoering (standaard) werd het mooiste ploeg werk geleverd door Kverneland, Niemeyer en Rumptstad. Een goed resultaat van het ploegen wordt vooral bepaald door een juiste kombinatie van ploeg en trekker en een goede afstelling. O p dinsdag 9 september j.l. is in de Bathpolder te Rilland de landelijk erkende demonstratie met wentelploegen gehouden. Het was voor Zuidwest-Nederland 12 jaar geleden dat een dergelijk belangrijk even ement op dit gebied werd georganiseerd. De ontwikkelingen op ploegengebied hebben sinds die tijd niet stilges taan: - vooral het zoeken naar een betere grondlegging heeft veel aandacht gekregen; - mede door de komst van gesloten veiligheidskabines is de hydrauli sche wenteling op ploegen algemeen geworden en - de laatste jaren is er ook een tendens merkbaar naar een grotere werkbreedte per schaar en een bredere open voor. Het is een goede gedachte geweest om voor ZuidWest Nederland een demonstratie met wentelploegen op zware kleigrond te organiseren. Een talrijk publiek - ruim 1500 bezoekers - heeft deze demonstratie bijge woond, hetgeen zeker een bewijs is van de grote belangstelling voor het ploegen. Er hebben 27 ploegen aan de de monstratie deelgenomen, waarvan: 8 drieschaar bredevoorploegen; 9 drieschaar wentelploegen in stan daarduitvoering; 10 tweeschaar wentelploegen in standaarduitvoering. De grond was vrij zwaar, ±45% af-^ slibbaar. De omstandigheden voor* het ploegen waren gunstig. Een ander belangrijk facet is de juis te afstelling van de ploeg in kombi natie met de trekker. Enkele deelne mers hadden hier te weinig aandacht aan besteed, waardoor het geleverde werk toch te wensen overliet. De eis was 25 cm diep te ploegen. Hier werd soms duidelijk vanaf geweken. Het zal duidelijk zijn, dat door deze faktoren de beoordeling van de ploegen wordt beïnvloed en een goede vergelijking sterk wordt be moeilijkt. .ydraulische wenteling op wen telploegen heeft algemeen ingang gevonden. Er was slechts één ploeg met een mechanische wenteling op de demonstratie. Nu de meeste trek kers zijn voorzien van een dubbel- werkend hydraulisch systeem, wor den de laatste jaren steeds meer ploegen geleverd, voorzien van ?en dubbelwerkend hydraulische wente ling. Op de demonstratie zagen we hydraulische wentelingen bij 14 ploegen die de ploeg overrug en 12 ploegen die de ploeg overbuik wen telden. In de praktijk hoort men steeds meer de wens uitspreken om de vlakstel- ling tijdens het ploegen hydraulisch meer of minder te kunnen regelen. Vooral bij diepe sporen en bij een grotere werkbreedte speelt dat een rol. Brede ploegen zullen sterk over rug gaan lopen wanneer het trekker- wiel op de landzijde in een spoor of een laagte loopt. Alleen bij een dub belwerkend hydraulisch systeem en een ploeg die overbuik wentelt, kan het bijstellen overbuik tijdens het ploegen plaatsvinden. Tijdens dit korrigeren wordt de vaste aanslag niet meer gebruikt, maar wordt de ploeg geheel op de hydrauliek vast gehouden. e ontwikkeling naar grotere trekkers met meer vermogen heeft de vraag naar drie- en vierschaarwen- telploegen sterk doen toenemen. Om dit hogere vermogen op de grond over te brengen, wordt hierbij veel vierwielaandrijving toegepast met daarbij brede banden. De steeds meer toegepaste bandbreedtes van 16.9" en 18.4" passen niet meer in de smalle voren van de standaard ploe gen. Enkele jaren geleden is Rumpt stad begonnen met de ontwikkeling van bredevoorploegen. Het principe berust op het verder zijwaarts ver plaatsen van de ploegsnede. Meestal wordt het rister in de ploeg dan iets opgeschoven en met een strip aan gevuld. Ook een vergroting van de snijbreedte per schaar en een hogere rijsnelheid geven een bredere open voor. Een grotere snijbreedte dan 40 cm per schaar zal echter bij een ploegdiepte tot 25 cm altijd een meer holle en ruige grondlegging geven. Alleen bij een grotere ploegdiepte kan een grotere snijbreedte zinvol zijn. Een goede diepte/breedte-ver houding op kleigrond is 1 1,6. Lang niet alle ingeschreven bredevoor ploegen deden deze benaming eer aan. De verschillen in voorbreedte liepen in deze groep uiteen van 35 Vi cm tot 42 cm. In vergelijking met de De omstandigheden voor de groei van de bieten zijn in de afgelo pen periode zonder meer gunstig ge weest. Waar de gewassen in goede staat verkeren, d.w.z. geen verge- lingsziekte en een goed wortelstelsel, wat in veruit de meeste gevallen zo is, was deze groei zelfs zeer gunstig. Dit is niet alleen in het wortelgewicht maar, gelukkig, ook in het suikerge halte tot uiting gekomen. Hier en daar treedt wat echte meeldauw op, Resultaten monsterneming d.d. 8 september 1980 maar die is niet van invloed op de opbrengst. De gewassen nemen een steeds dui delijkere voorsprong op het opgege ven langjarig gemiddelde wat, reke ning houdende met een aantal slechte percelen en plekken van per celen, betekent dat het langjarig ge middelde wel zal worden gehaald en dus de bietenopbrengst ca. 5.800.000 ton zal bedragen. (Dit is het vierde en laatste bulletin dat in 1980 wordt uitgegeven). I.R.S. Gebied Wortel gewicht Suikergehalte Suikergewicht kg/ha X kg/ha I. Zeeland 47.500 15.1 7.180 II. W.Brabant-Z.Hol 1.Ei 1.- Betuwe 47.800 14.7 7.030 III. Z.Holland vast-N.Holland 50.500 14.5 7.310 IV. N.O.P.-0.Flevoland 55.200 15.0 8.270 V. Noordelijke klei 47.700 15.6 7.460 VI. Noord, zand en dal 44300 15.4 6.820 VII. Z. en 1.0. zand en löss 45.300 14.2 6.440 Gemiddeld Nederland 1980 48.000 15.0 7.170 Gemiddeld Nederland 1979 43.100 15.0 6.470 Gemiddeld Nederland 1974 t/m 46.000 15.3 7.030 1979 De Europese Kommissie wil de land- bouw-ontwikkeling in de probleem gebieden van Noord-lerland bevorde ren. Zij heeft de Raad voorgesteld een aktieprogramma goed te keuren, dat over een periode van tien jaar on geveer 157 miljoen gulden vraagt. In Noord-lerland moeten bedrijfs- en plattelandswegen worden verbe terd; er moet geld worden besteed aan de grondverbetering (met inbe grip van drainering), aan de verbe tering van weidegrond en aan land winning. De produktie van vlees koeien en schapen vormt één van de weinige mogelijkheden voor de ont wikkeling van de landbouw in Noord-lerland, maar beide takken van produktie zijn de laatste jaren achteruit gegaan. De Kommissie wil nu speciale premies toekennen om de produkties te stimuleren. De Raad heeft eveneens een voorstel gekregen dat strekt tot verbetering van de verwerkmgs- en afzetvoor- waarden voor eieren, vlees van pluimvee, granen en veevoeder in Noord-lerland. Hierbij gaat het om een bedrag van ongeveer 33 miljoen gulden. In het seizoen 1978/79 (juli/juni) heeft iedere inwoner van West- Duitsland gemiddeld 18,7 kg aard appelen in de vorm van veredelings- produkten - vooral patates frites, pannekoeken en "Kloss" meel, pu- reepoeder en -vlokken alsmede chips en sticks- gekonsumeerd. Volgens berekeningen van het ministerie voor voedselvoorziening was dit 3 kg of bijna een vijfde meer dan in 1977/78. Het rekordverbruik van 21,7 kg in 1976/77 werd echter nog niet geëvenaard. (VWD-Kartoffeln) Het Amerikaanse ministerie van Landbouw raamt de wereldgraan produktie in het seizoen 1980/1981 op rond 1,558 miljard ton dat is 1% minder dan de raming van een maand geleden en 2% beneden de produktie in 1979/80. De verlaging van de raming met 2% berust op verwachte kleinere pro dukties in de Verenigde Staten en ook in de Sovjet-Unie en Oost Eu ropa. De voergraanproduktie is geraamd op 721 miljoen ton, 3% minder dan een maand geleden geraamd werd en 1% minder dan vorig jaar. De tarweproduktie is geraamd op 443 miljoen ton, iets minder dan de vorige raming doch 6% meer dan de produktie in 1979/1980. De produk tie van oliehoudende zaden is ge raamd op 167 miljoen ton, dat is 5 miljoen ton minder dan de vorige raming en 11 miljoen ton minder dan de produktie in 1979. Medio 1978 werd tussen China en Argentinië een overeenkomst ge maakt voor de levering van 1 miljoen ton tarwe en mais in de periode 1979/1981' Er zijn thans onderhandelingen tus sen beide landen gaande over een verlenging van deze overeenkomst. Tot eind juli van dit jaar heeft China 465.400 ton tarwe uit Argentinië in gevoerd, terwijl van de nieuwe oogst nog een kwantum groter dan dit zou worden afgenomen. Vorig jaar importeerde China onge veer 890.000 ton tarwe uit Argenti nië. Voorts kocht China 300'000 ton mais, die volgens mededelingen uit bepaalde bron, tegen hogere prijzen weer doorverkocht is. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6