RJ.ZUI "Veel belangstelling bij mijn veldje" i 3-C.J.O.- kursussen 1980 - 1981 YO«l! m: VI? OII w Verdraagzaamheid van niet-roker misplaatst 1 EIGEN NAAM V E en basiskursus voor jonge agra riërs. De volgende zaken staan cen traal: H et doel is in het kort als volgt: door middel van allerlei bezoeken en ontmoetingen een indruk te krijgen van de landbouw in dit grote land. Er worden boerderijen bezocht, de deelnemers ontmoeten landgeno ten/kollega's die al lang in Frankrijk wonen, er vinden diskussies plaats met vertegenwoordigers van een standsorganisatie voor jonge boeren, en met Franse jonge boeren. Daar naast komen uiteraard allerlei on derwerpen aan de orde: meningen over de zuivelproblematiek, over ty pisch Franse problemen (zoals wijn), Nellie Noordhoek: Een kind dat bemind wordt heeft vele namen. Denkt u aan de voor- lichtingsmiddag van de woningkommissie? 25 September 13.15 uur "De Prins van Oran je". Onderwerp: Uw keu ken - het inrichten van een werkplaats. n de ledenlijst van de P.J.Z. staat achter de naam Nellie Noordhoek uit Kortgene als beroep landbouwster vermeld. Dat ze daarbij haar "mannetje" staat bewees ze tijdens de provinciale zeeuwse ploegwed- strijden in Wilhelminadorp. Hoewel ze in de eindklassering eindigde in de middenmoot had ze aan belangstelling niet te klagen. Het waren niet alleen de meegekomen supporters die middels een spandoek van hun belangstelling blijk gaven, maar ook vele nieuwsgierigen die wel eens wilden zien hoe ze het er af bracht. Zelf heeft ze die belangstelling ook wel opgemerkt: "Er stond nogal wat publiek bij mijn veldje. Als ik af en toe eens van de trekker stapte hoorde ik de (vooral oudere) mannen wel aanwijzingen geven, van dit moet je zo doen en dat zo. Ik denk dan als ze het beter kunnen laten ze dat maar eens zien. De beste stuurlui staan aan wal nietwaar". langstelling in hebt dan leer je snel iets aan". Alleen het rijden van een geer vindt ze erg moeilijk. Een jury lid merkte tegen haar op dat ze dat vast niet vaak eerder had gedaan. "Bij ons op Noord-Beveland hebben ze door de ruilverkaveling allemaal vierkante blokken. Hier rijden ze geen geren", was het antwoord op deze opmerking. Naar Nellie's-idee hoort dat er in deze moderne tijd ook niet meer zo bij. Haar optreden tijdens de ploegwed- strijd heeft ook de emancipatiege dachte weer losgewoeld. Zij vindt dat de vrouwen die de emancipatiege dachte aanhangen eerst maar het werk moeten leveren voordat ze de mond open doen. Dan heb je pas echt recht van spreken. "Bij mij in de buurt weten ze dat ze op mij aan kunnen". Als er 'n extra kracht nodig is dan wordt met succes een beroep op haar gedaan. "Als er iemand op de dorsmachine nodig is dan doe ik dat gewoon". Of haar toekomst in de landbouw ligt kan ze niet voorspellen. "Ik doe het nu een jaar of zes en tot nu toe met veel plezier. Hoe het verder gaat zie ik wel". Harrie Wijermars ia de ploegwedstrijden van de Regionale Agrarische Kommissie Walcheren plaatste ze zich voor de provinciale wedstrijden. Door men sen in de buurt werd ze vooral gesti muleerd er aan mee te doen. Dat ze daarbij de enige vrouw was interes seert haar niet. Ze hoopt wel dat het er meer worden. "Ik heb ook bepaald niet het idee dat ik anders behandeld wordt dan de rest. Ze moeten later niet kunnen zeggen dat ik die klas sering heb gehaald omdat ik een vrouw ben". Ploegen doet ze thuis trouwens nooit. "In het begin wist ik dan ook niet hoe ik een ploeg moest zetten en zo. Ik heb geen landbouwschool of zo ge had. Maar als je er plezier en be- In het P.J.Z.-geluid van 25 juli ston den al enkele kursussen die in het seizoen 1980 - 1981 in 3-C.J.O.-ver- band georganiseerd zullen worden. Dit waren o.a. de vierweekse voor plattelandsjongeren en een kursus Jongeren en Landbouwbeleid. In hetzelfde verband worden nu nog twee andere1 kursussen aangeboden: een kursus over jongeren en land bouwbeleid, vooral bedoeld als een basiskursus voor jonge agrariërs en de kursus Landbouw in Frankrijk. Jongeren en Landbouwbeleid I; van maandagavond 19 januari (20.00 uur) t/m vrijdag 23 januari (15.00 uur); op Volkshogeschool Ons Erf te Berg en Dal (bij Nijmegen) Boer worden en boer blijven. Wat doen de jongerenorganisaties en anderen op dit gebied voor agra rische jongeren? Hoe zit het nationale en het E.G.-landbouwbeleid in elkaar? Hoe zien wij en andere de toe komst van de E.G. Aan het eind van de week een uitgebreid bezoek aan Brussel, waar we onze eigen ideeën kwijt kunnen in een ontmoeting met de E.G.-beleidsmakers die ook zo hun ideeën hebben. De kosten zijn 215,— p.j.o./a.j.w.-leden betalen maar 100,— Voor opgaven en in lichtingen: Volkshogeschool Ons Erf, Postbus 1, Berg en Dal, tel.: 08895-1744 (vragen naar Jan Custers). Kursus Landbouw in Frankrijk, van 29 nov. - 6 dec. 1980 op "Chateau de Méridon", nabij Parijs over het funktioneren van de E.G Kortom deze kursus is wat opzet be treft wel te vergelijken met de be kende kursus "Jongeren en Land bouwbeleid", maar meer gericht op de overeenkomsten en verschillen met de landbouw in Frankrijk, wat vaak een leerzame ervaring is. Uiteraard komen de deelnemers in deze week nog heel wat meer over Frankrijk te weten dan alleen de landbouw: leefpatroon, verhouding stad/platteland, milieuproblema tiek, enz., want dit alles is niet los te denken van het geheel van een sa menleving. Vanzelfsprekend wordt Parijs niet overgeslagen. Tijdens de week op Méridon wordt de groep begeleid door een (nieuwe) kursusleider van Méridon. Een min der goede kennis van de Franse taal hoeft geen reden te zijn om niet mee te doen! De kosten zijn ongeveer 520,— en als je lid bent van een plattelands jongerenorganisatie krijg je 50,— korting. Als CRM subsidie verleent dan wordt het plm. 370,— resp. plm. 320,-. Inlichtingen en opgaven bij de PJGN, Prins Mauritsplein 23 te Den Haag, tel.:070-512541. onder redaklie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. Sinds het eerste rapport "Smoking and Health" van de Surgeon General in Amerika zijn er in de medische li teratuur talloze artikelen verschenen over de kwalijke effekten van roken op de gezondheid van de roker. Er is op dit moment geen twijfel meer mo gelijk dat roken een van de belang rijkste, zo niet de belangrijkste oor zaak is van vele "beschavingsziek- ten". meeprofiteren? Het zogenaamde passieve roken heeft de laatste jaren dan ook meer aandacht gekregen. De gevolgen van het niet-roken hangen sterk af van de omgeving waarin dit plaatsvindt. In het milieu van de baarmoeder, waarin het on geboren kind zich bevindt, is het schadelijke effekt van het sigaretten roken door de moeder zeer duidelijk aangetoond. In het huisgezin zijn de effekten van het roken door de ou ders op de kinderen eveneens zeer Een veel gehoord argument van ro kers is dat zij toch zelf mogen weten of zij een grotere kans op het krijgen van een hartinfarct, longkanker, etc. willen lopen. Op zichzelf kan over deze vraag al een lange diskussie ontstaan, maar aannemende dat die uitspraak korrekt is, komt toch de vraag op of anderen dan ook maar van die onfrisse gewoonte moeten goed gedokumenteerd. Tot nu toe echter waren de gevolgen van het 't Chinees spreekwoord verblijf in een rokerige ruimte voor de niet-roker niet veel beter om schreven dan aan de hand van sub- jektieve klachten zoals prikkelende ogen, hoofdpijn, heesheid, etc. In een recent artikel in de New England Journal of Medicine is echter voor het eerst goed vastgelegd wat de ge volgen zijn van het passieve roken - het inademen van de (uitgeademde) rook van bijvoorbeeld uw buurman op kantoor - voor de longfunktie van de niet-roker. In een groots opgezet onderzoek van 2100 personen werd de longfunktie onderzocht van rokers (zware en lichte, al of niet inhalerende) en van niet-rokers. De niet-rokers werden weer onderscheiden in "echte" niet- rokers en passieve rokers. Er werdén duidelijke en statistisch significante verschillen gevonden. De niet-rokers die passief meerookten, bleken een even ernstige aantasting van de longfunktie te hebben als zij die een half pakje sigaretten per dag rookten en inhaleerden. Hieruit is duidelijk geworden dat passief roken niet alleen subjektief gezien (je voelt je niet prettig in een rokerige omgeving), maar ook ob- jektief gezien hinderlijk en schade lijk is voor de niet-roker. Wanneer dan bovendien blijkt dat de meer derheid van het Nederlandse volk niet rookt, dan is een bezinning op de "underdog"-positie van de niet-ro ker zeker niet overbodig. De over heid zal uit deze resultaten dan ook zeker konklusies dienen te trekken voor een "agressiever" anti-rookbe- leid. Dr. J. Berkel, internist Het is wel eens grappig om aandacht te besteden aan het lot van de eigen achternaam van de vrouw bij huwe lijk. Zowel in Frankrijk, Engeland, als Duitsland, en naar ik meen ook in België verdwijnt haar eigen naam geheel van het toneel. Ze wordt om het zo maar eens uit te drukken, geheel door de familie van de man op- en overgenomen. In Duitsland is het zelfs zo, dat bij be paalde beroepen van de man de vrouw er mee aangeduid wordt, b.v. Frau Geheimrat, Frau Rechtsan- walt, Frau Professor. Dat zijn dan wel de beroepen waar een zekere status van uit gaat, waar de vrouw dan haar aanzien aan ont leent, blijkbaar. Nergens komt ook de naam voor op aan haar gerichte post in deze landen. Haar naam is geheel verdwenen. Grotendeels is dit in ons land hetzelfde. Het heeft me echter altijd zeer verheugd, dat haar naam, als het gaat om adressering niet verdwenen is. Terwijl post aan het echtpaar gericht, meestal beide namen vermeldt met weglating van voorletters. Maar in al deze landen krijgen de kinderen alleen de naam van de man mee. Dat is de stam van de familie boom. Hoe anders is het dan in Spanje en m.i. hoeveel aardiger. Ik kan dat het beste uitleggen met een tekening. Piet Jansen Hieruit volgt, dat de eersten, Piet Jansen en Marie Pietersen allebei ook een andere naam hadden. Die van hun moeders. Bij huwelijk komt de naam van de echtgenote dus in de plaats van die van de moeder. De vaderlijke lijn blijft dus de stam maar de vrouw's naam wordt toch in ieder geval, zolang ze beiden leven, in ere gehouden. Wie weet is het Nederlands gebruik als het gaat om adressering nog wel een flauw restantje uit de tijd waarin ons gebied toen onder Spaans gezag stond. Ik ben toch wel blij met dit onder scheid. Maar zou het niet toch voor verbetering vatbaar kunnen zijn? Is ook de vrouw niet trots op haar eigen naam? L.H.G. van de Hoek- Maclaine Pont Marie Pietersen heten beiden nu Jansen-Pietersen Jan Jansen Pietersen 1 Y Beiden Jansen Bakker Marie Bakker Ina de Zwart 4- Piet Jansen Bakker heten beiden Jansen de Zwart ik kinderen heten Jansen de Zwart ongehuwd Ida Jansen Bakker Rolf Reintjes heten beiden Reintjes Jansen kinderen heten Reintjes Jansen etc. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17