Internationale Vereniging Tuinbouwproducenten bijeen Jonge boeren en studenten slaan handen ineen I n de vergadering van 25 augustus, onder voorzitterschap van de heer Mr. R. Troost (Nederland), gaf de heer Dr. H. Mast, plv. Sekretaris- Generaal van de U.P.O.V. (Unie voor de Bescherming van Nieuwe Gewassen), een overzicht over de ontwikkeling van de wetgeving van een aantal landen, alsook over de Hoe zit het met het rendement van de aardappelteelt? Oogst appelen en peren kleiner dan in 1979 Kinderziekten Komkommeraanpiant gehalveerd Voor toekomst agrarisch Walcheren D Bram Vader, namens de werkgroep. De aardappeloogst voor de kleinere grondgebruikers is nu ook in ons Thoolse distrikt weer op een oor na gevild. Sinds enkele weken is de prijs echter voor dit produkt zeer gedaald, dat maar nauwelijks de kostprijs wordt gehaald. In juni met een goede prijs ingezet; daalde de prijs na half juli iets te vlug, ofschoon met goed beschot, de teler nog wel aan zijn trekken kwam. Van oudsher is er in ons Thoolse gebied veel aan vroege aardappelteelt gedaan, vooral door het kleinere bedrijfstype. Met goed voorgekiemd pootgoed, trachtte men om zo vroeg mogelijk met een ve rantwoord produkt aan de veiling te zijn. Tot omstreeks 1960 werd heel die vroege teelt overwegend in handwerk uitgevoerd, waardoor een vroeg en prima produkt werd ver kregen. Vanzelfsprekend is in deze teelt, in de laatste twintig jaar de mechanisatie zover mogelijk door gevoerd, om de kostprijs niet te hoog te laten oplopen. Deze laatste werk wijze heeft echter de vroegheid van het gewas, wat in het gedrang ge bracht, omdat een flinke voorge- kiemde vroege aardappel een teer gewas is, wat een speciale behande ling vereist. Voor de primeurteelt is dit sinds enkele jaren ondervangen door het gebruik van plastik-folie. Hiervoor heeft men echter ook zeer vroeg bewerkbare grond nodig, wat bij iedere teler niet voorradig is. Aan de hand van de goede naam, die de Thoolse vroege aardappel bij de handel heeft opgebouwd, is er ieder jaar in juni-juli, een geregeld goede afzet van dit produkt. Wanneer ech ter in augustus de latere telers volop gaan rooien, komt er meestal een overaanbod van het produkt, zodat dit de prijs meestal niet ten goede komt. Zo enigzins mogelijk zal de Thoolse vroege aardappelteler het zich eigen moeten maken, om hun totale aardappelareaal, vóór half au gustus geruimd dienen te hebben. De vroege aardappeltelers die overwe gend niet in het bezit zijn van be- waarruimte, zijn eensdeels toch verplicht om vóór de herfst hun pro dukt af te leveren ondanks het soms wat te lage prijspeil. Het heeft echter in de afgelopen juli-maand met zijn langdurige regenperiode wel tegen gezeten met het rooien van hun pro dukt. Zodoende is ook niet alles ver lopen zoals men het wel wenste. On danks echter, met al zijn hoogte- en laagtepunten in dit produkt, was én is de aardappelteelt zoals die hier beoefend wordt, nog altijd één van de beste pijlers waarop de onderne ming haar bestaan in vindt. Het hoeft gelukkig niet overhaast, maar ook dit produkt zal zich óók geleidelijk aan moeten passen, aan gemechaniseer de werkwijzen. Door een zo juist mogelijk goed uitgevoerde produktie in de vroege aardappelteelt, dient de Thoolse teler er van doordrongen te zijn, een kwaliteitsprodukt af te wil len leveren, wat mede ook door het veilingsysteem gehonoreerd wordt, met de hoogst haalbare prijs. Ofschoon de afzetbelangen tussen grote en kleine aardappeltelers wel eens botsen, zal iedere ondernemer er blijvend van overtuigd dienen te zijn, dat in gebundelde afzet, iets te berei ken is tot meerder rendement van een betreffende teelt. Elk individu alléén, kan wanneer hij in alles volmaakt was, het ver schoppen, maar de over grote meerderheid zit op een lager peil, maar kan zijn kracht vormen, in gerichte samenwerking in produktie en afzet. Het C.B.S. heeft met behulp van ge gevens van de bedrijfstakdeskundigen voor de fruitteelt een landelijke indi- katie opgesteld, die aangeeft dat de oogst van appelen op rond §60 min kg zal uitkomen. Dat is 10 min kg of 2% minder dan de oogst van vorig jaar. De perenproduktie zal dit jaar onge veer 120 min kg bedragen, wat 15 min kg of 11% minder is dan in het vorige seizoen. Rond 15 september breekt op de fruitteeltbedrijven in Zuid-Beveland de drukke tijd aan. De inbreng in de koelhuizen neemt dan een aanvang. Afgelopen week zijn reeds veel par tijen Conference in de gascel ge plaatst, voor de lange, midden en vroege bewaring. Ook in de mecha nische koeling zijn reeds enkele par tijen geplaatst. De kg-opbrengst valt op veel plaatsen iets tegen en ook de maatsortering lijkt iets achter te blij ven bij het vorig jaar. Mogelijk gaat de prijsvorming dit de komende winter goed maken. Met de Cox Orange is ook hier en daar begonnen en de komende week zal dit ras volop geplukt worden en afgevoerd naar koeling. De kg-op- brengst en maatsortering is goed dit jaar. De Cox, een ras wat goed ge schikt is om in de voorraadkist te plukken. De belangrijkste handeling bij het plukken in voorraadkisten is het ledigen van de plukemmers of plukmanden, dit moet voorzichtig gebeuren door de zak schuin naar boven te trekken zodat de vruchten langzaam uit de zak lopen in de kist. Ook gelijkmatig vullen, de appels moeten zo weinig mogelijk rollen, is zeer belangrijk. Het plannen, waar de voorraadkist geplaatst moet wor den, moet van te voren gebeurt zijn, zodat lange loop afstanden verme den worden. Instrueer de plukkers of de pluksters goed hoe de handelin gen verricht moeten worden, narig heden bij het sorteren kunnen dan voorkomen worden. De aanvoeren op de veilingen in het éénmalig fust lijkt toch iets beter te lopen dan vorig jaar. De bereidheid bij de telers is zeer zeker aanwezig, ook de prijsvorming heeft hier toe Niet te laat plukken is belangrijk bijgedragen. Alleen is het jammer dat de stikkers en stempels weer niet tij dig klaar waren, zodat de aflevering in de éénmalige verpakking eigenlijk niet kompleet is. We zullen het er maar op houden dat het kinderziek ten zijn, want het geeft voor de telers toch wel een extra belasting, de sor tering en verpakking in éénmalig fust en hiervoor dient men redelijk be loont te worden. Anders gaat de lol er vlug af. Maar een feit is, wanneer je de betere kwaliteiten fruit ziet staan op de veilingen in een nieuwe ver pakking, dit gewoon een vooruitgang is. 'e Internationale Vereniging van Tuinbouwproducenten heeft haar 32e kongres gehouden in het kader van de Internationale Tuinbouw tentoonstelling "Grün 80" te Bazel met een reeks vergaderingen en enkele vak-exkursies. Op de vergadering van het (26 augustus j.l.) bestuur kwamen o.m. ter tafel de uitvoerige gegevens van de Griekse bloemkwekersvereniging ingediend, ter ondersteuning van de aanvragen om toetreding. Het Bestuur besloot in de volgende vergadering, waartoe een delegatie van genoemde vereniging zal worden uitgenodigd, een definitieve beslissing te nemen. Over de sinds de vorige bijeenkomst in Montréal gehouden vergaderin gen van verschillende kommissies werd rapport uitgebracht. Vermeld kon worden dat nr. 28 (1980) van de Europese Tuinbouwstatistiek ver schenen is. Verspreiding geschiedt door de lid-organisaties en wat Ne derland betreft door het Algemeen Sekretariaat van de AIPH. (Prijs 30,— inklusief verzendkosten). Er is ook een nieuwe lijst van interna tionale en nationale organisaties ge maakt die gratis verkrijgbaar is. De begroting 1981 met een gelijkblij vende kontributies werd vastgesteld. De volgende bestuursvergadering zal worden gehouden op 25 april 1981 te Genua na de opening van de "Euro flora". Kwekersrecht uitbreiding van het aantal landen dat tot de Konventie van Parijs (1961) is toegetreden. De Kommissie besprak haar werk programma, waarin o.m. is opgeno men dat - de kommissie streeft naar evenwichtige verhoudingen tussen kwekers, vermeerderaars en gebrui kers - zij baseert zich op de Konventie van Parijs (1961) voor de bescher ming van nieuwe gewassen; volgt nauwlettend de toepassing van deze Konventie en werkt eventueel voor stellen uit voor wijziging daarvan; - zij bevordert de invoering van natio nale wetten voor de bescherming van het kwekersrecht en bestudeert de inhoud van nieuwe nationale rege lingen; - zij bespreekt de wenselijk heid bepaalde produkten onder kwekersrecht te brengen en zij streeft naar harmonisatie van de onder zoekmethoden en de duur van de bescherming etc. en naar internatio nale samenwerking op het gebied van het voor-onderzoek. De Kommissie besloot een enquête te houden over het funktioneren van het kwekersrecht in de praktijk. Een van de belangrijkste vragen zal betrek king hebben op de toepassing van het kwekersrecht op het eindprodukt. De resultaten van de enquête zullen worden voorgelegd aan de volgende vergadering. De aanplant van komkommers bleef in juli 1980 belangrijk achter bij die in juli 1979. Dit jaar had de aanplant nl. betrekking op 46 ha, wat een ver mindering met 45 ha of 49% bete kende. De teelt van komkommers werd beëindigd op 80 ha; 22 ha of 22% minder dan vorig jaar juli. De aanwezige oppervlakte kom kommers per 1 augustus 1980 was 760 ha tegen 805 ha vorig jaar (-6%). In juli 1980 werd 258 ha tomaten aangeplant. In vergelijking met vorig jaar betekende dit een toeneming met 34 ha of 15%. De oogst van to- maten werd in juli 1980 beëindigd op 520 ha tegen 501 ha in juli 1979 4%). Op 1 augustus van dit jaar be droeg de aanwezige oppervlakte to maten 1.918 ha. Dit is 207 ha of 10% minder dan het areaal op 1 augustus 1979. Een en ander blijkt uit een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek waarin de uitkom sten van de steekproef "Tuinbouw- gewassen onder glas" per 1 augustus 1980 zijn vermeld. In juli 1980 werd 44 ha sla onder glas aangeplant. In vergelijking met vorig jaar toen ca. 13 ha werd aangeplant, betreft het thans een relatief grote uitbreiding. Op 1 augustus 1980 be droeg de aanwezige oppervlakte 37 ha, wat bijna het 3-voud was van de oppervlakte op 1 augustus 1979. e werkgroep Walcherse jonge boeren en Wageningse studenten zijn gaan samenwerken om meer vaart achter de toekomstige ontwikkeling van Walcheren te zetten. De bij de ruilverkaveling van na de oorlog ontstane bedrijfsstruktuur voldoet niet meer aan de huidige eisen. N.a.v. de rapporten "Walcheren Waarheen" en "Walcheren Daar heen" is een ruilverkaveling aange vraagd, die door het CCC niet op het voorbereidingsschema is geplaatst. Bij de behandeling van de rapporten in de afdelingen van de organisaties was er een aktieve deelname/be trokkenheid van de boeren uit de streek. Hierdoor werd het nadenken over de streek gestimuleerd. Na de aanvraag van de ruilverkaveling, is deze aktieve deelname van een groot deel van de boeren verminderd. Dit werd nog versterkt door het niet plaatsen op het voorbereidingssche ma. N.a.v. de samenwerking tussen boeren en studenten op Schouwen- Duiveland (Grevelingen zoet), heeft de R.A.K. Walcheren kontakt opge nomen met Wageningen. We willen samen bekijken wat de mogelijkhe den zijn van de ontwikkelingen op Walcheren (in het kader van de aan gevraagde r.v.k.) en op welke ma nieren de boeren uit de streek er ak- tief bij betrokken kunnen worden. Uit de gegevens van de rapporten blijkt dat verandering noodzakelijk is; verandering waar we allemaal bij betrokken zijn. We willen uitzoeken hoe we uitgaande van de huidige si tuatie, voor zoveel mogelijk boeren op Walcheren de toekomst veilig kunnen stellen. Problemen die we hierbij zien zijn o.a. de verdeling van de grond, afvloeiing en bedrijfsop volging. T.a.v. deze problemen ne men sommigen een afwachtende houding aan: het is nu niet mogelijk om daarover te praten, omdat je niet weet wat voor mogelijkheden je door een ruilverkaveling krijgt. Wij vin den dat het van belang is om met dergelijke onderwerpen al tijdens de samenwerking bezig te gaan, omdat ze van invloed zijn op de ontwikke lingen in de streek. Het is dus moge lijk dat de studenten in de komende tijd een aantal bedrijven gaan be zoeken, om er op deze manier achter te komen wat er zoal bij de Wal cherse boeren leeft. We vragen hier voor ook uw medewerking. Met de r.v.k. als aangrijpingspunt willen we de toekomstige ontwikke lingen duidelijk maken en willen we de diskussie over de toekomst van de Walcherse landbouw weer aanzwen gelen. Daarbij willen we eerst samen met onze kollega-boeren een plan ont wikkelen voor de toekomst van Wal cheren. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15