De Kring Axel op reis W e hebben trouwens om te ploe gen nog een ander paradepaard op stal staan. Een amerikaanse Rome ploeg, met 28 zeventig centimeter doorsnee gekartelde schijven, in off set geplaatst. Dat apparaat moet door een Cat D6 worden getrokken. We hebben er een zestig hektare meegeploegd nu. De Cat kan het in zijn tweede versnelling vol gas ge makkelijk aan. Toch heeft die sterke ploeg een zwak punt, want tot twee maal toe nu is het oog van de trek haak gebroken. De eerste keer redde de extra veiligheidsketting de rub berslangen van de hydraulische ci D e stronkenrooiers zijn luie don ders, zonder meer! Ze hebben dit in hun voordeel dat we ze geen stuk werk kunnen geven, want de ene stronk is de andere niet. De enige remedie is om hen konstant achter hun kont te jagen en te dreigen met ontslag op staande voet. Toeneming wereldvoedseltekorten dreigt AKKERBOUW INTERNATIONAAL Gewillig ploegen in maagdelijk Kiberege 4 september 1980 H et begint er hier steeds meer de schijn van de krijgen dat het op een echte boerderij gaat lijken. Dag in dag uit brommen de trekkers door het maagdelijke land. Het ontbossen was het meest spektakulaire werk, maar nu is toch het ploegen van deze nieuwe grond ook een aantrekkelijk gebeuren. Het gaat niet hard, maar wel gestaag. We beschikken op dit moment over twee vierschijvige Ransomes ploegen. Eén daarvan ge bruiken we maar met drie schijven omdat een gewone Ford 6600 die vier schijven niet de baas kan. Een County trekker speelt echter met zo'n ploeg. We hebben weliswaar twee County's maar één van die vierwielaangedreven trekpaarden hebben we voor het grote egaliseer apparaat staan. Nou is ploegen in dit nog ruwe land bepaald geen baantje dat zonder problemen ver loopt. 't Ligt er ook niet allemaal even netjes bij. Dat kan ook niet, want we werken tussen de rijen met ontwortelde bomen die om de zestig meter in de velden liggen om te dro gen. Vooral in het begin hadden we erg veel last van het half verbrande gras. Sommigen onder ons in het team konden de verleiding niet weerstaan en hebben in bepaalde blokken vroegtijdig de brand gesto ken. Al het gras was toen nog niet voldoende verdord en het gevolg is dan dat lang niet al die troep ver brand. Wat er overblijft is ook te weinig om later nog eens te branden, maar het is veel te veel om tot een net ploegresultaat te komen. Bovendien hebben we later van dat halfver brande gras nog eens extra veel last als we gaan egaliseren. Al doende leert men, en later zijn we in de ont- boste blokken, nog een keer gaan werken met een brushcutter. Dat is een grote zware met water gevulde rol, waarop loodrecht een aantal scherpe zware messen zijn gelast. Het gras wordt dan flink gekneusd en netjes plat gestreken. Wanneer daar dan na een paar dagen wachten het vuur in losgelaten wordt dan verteert de brand alles tot in de puntjes. Na tuurlijk blijft er daarna geen egaal voetbalveldje over. Overal zijn er grote oneffenheden. Soms door de natuur veroorzaakt, maar dikwijls ook door het ontwortelen van de grote bomen die tijdens hun val een grote kluit aarde mee de grond uit trokken. De County kan daar nog redelijk doorheen, maar die gewone Ford heeft er alle moeite mee. Het is trouwens toch een hotsen en botsen, een crosscountry zonder weerga. Verder zijn er tijdens het ontbossen ook nogal wat lichtere bomen net boven de grond afgebroken. De stronk en de wortels zijn blijven zit ten. Gevaarlijke en lastige obstakels, die vooral later met andere werktui gen nog wel eens problemen kunnen veroorzaken. Iedere chauffeur heeft echter op zijn trekker een groot aan tal bamboestokken. Wanneer hij een stronk ziet dan moet hij even van de trekker af en er een stok bij zetten. Een groep dagloners volgt de ploe gers en gaat dan in handwerk de stronken te lijf. Op deze manier ho pen we het zover te krijgen d^t de velden vrij worden gemaakt van verraderlijke obstakels. In dit opzicht zijn schijvenploegen ideaal, want die rollen in de meeste gevallen redelijk over de achtergebleven stronken. Tot op heden hebben we nog maar een paar keer meegemaakt dat er schij ven zijn gebroken. We hebben ook een tweescharige Rumptstad wentel- ploeg maar die zijn in dit soort maagdelijke land nauwelijks te ge bruiken. Voorlopig hebben we op de scharen en de risters een dikke laag vet gesmeerd en dat beestje kan blij ven wachten tot volgend jaar. In de schone akkers kunnen we die ploeg dan gebruiken, speciaal in de stuk Om te voorkomen dat in de meeste ontwikkelingslanden de voedselte korten nog ernstiger zullen worden is het hoogst noodzakelijk dat er spoe dig een nieuwe wereldovereenkomst inzake tarwe tot stand komt, aldus Maurice Williams, direkteur van de Wereldvoedselraad van de Verenig de Naties. De heer Williams was van mening dat door onvoldoende in vesteringen in de derde wereld, nog meer mensen honger zullen lijden dan thans het geval is. De heer Williams sprak de hoop uit dat medio 1981 een nieuwe Tarweo- vereenkomst tot stand zal komen. Zou dat niet het geval zijn, dan achtte hij vorming van een voedsel reserve noodzakelijk. Dit ook al om al te grote prijsbewe gingen op de graanmarkten te voor komen' in geval van dreigende te korten. Hij sprak zich uit voor een stimule ring van de graanproduktie in de ontwikkelingslanden, om de domi nerende rol van de westerse graanle- veranciers terug te dringen. Hij achtte het voorts noodzakelijk dat er een nieuw Voedselhulpver drag tot stand komt, waarbij ges treefd dient naar een 10 miljoen ton voedselhulp, wat bijna 6 miljoen ton meer is dan in het voorgaand verdrag is opgenomen. Ernstige voedseltekorten worden verwacht in de landen van Oost Af rika. Het grote bezwaar is dat in de derde landen te weinig geïnvesteerd wordt om de voedselproduktie op te voeren. vdw Grote sojavoorraden in de USA In de Verenigde Staten drukken grote voorraden sojabonen de markt, een ontwikkeling die overigens niet tot de Verenigde Staten beperkt is. Ondanks de door de hittegolf nogal wat kleinere produktie van sojabo nen wordt het begin van het seizoen 1980/81 gekenmerkt door een wat slepende vraag, waardoor aanvan kelijk verwachte prijsverhogingen of geheel of ten dele uitbleven. Het Amerikaanse ministerie van landbouw verwacht dat in het najaar 1980 de voorraden aan oliehoudende zaden in de belangrijkste produktie- en exportlanden een rekordomvang zullen hebben. Men verwacht een toeneming met 11 miljoen ton, waarmee de voorraden 2 x zo hoog zullen zijn als een jaar daarvoor. De verminderde belangstelling houdt verband met een inkrimping van de varkens- en pluimveemesterij in de Verenigde Staten, die voor een deel ook weer verband houdt met de weinig florissante ekonomische ont wikkeling aldaar en ook elders in de wereld. grond zich uitstekend en gewillig ploegen. De schijven bijten lekker diep en nu na de maanden zonder regen is die bovenlaag zeer droog. Grote stofkolommen vergezellen de ploegen. Vanaf onze veranda kun nen we tijdens het koffiedrinken wel bekijken of ze nog aan de gang zijn, want wanneer er geen stof te zien is, dan is er wat aan de hand. Pas tegen eind oktober en zelfs in november gaan we trachten om de gerooide bomen te verbranden. Hoe langer die in de wiersen kunnen drogen des te gemakkelijker zullen ze branden. Wanneer dat allemaal ook in as is opgegaan, kunnen we die stroken tenslotte nog ploegen en pas dan komt er zicht op de blokken. De slo ten liggen er allemaal al in, maar op het ogenblik valt dat door die losse rommel op het land nog niet op. linder. De tweede keer brak ook de ketting én knapten de slangen, want de chauffeur van de Cat had de breuk niet direkt in de gaten. Voor alle zekerheid hebben we nu een stuk zeeschil ankerketting als veiligheid gebruikt. Zo'n Rome is een echte ontginningsploeg. Het enige nadeel is dat er met zo'n ding geen gelegen heid meer is om bij ieder achtergeb leven obstakel een bamboestok te zetten. De bulldozers zijn op het ogenblik echter alle drie volop bezig met het graven van de grote hoofd watergangen en hebben absoluut geen gelegenheid om nog te ploegen. Misschien dat we als het nodig is straks ook de nacht gaan gebruiken om te werken. Dat moeten we echter maar tot het laatste bewaren want laten we eerlijk zijn de nacht is voor het ongedierte. Wel willen we van de week proberen of het mogelijk is om het ruwe graafwerk voor de water gangen 's nachts te doen. Als dat zou lukken dan zou dat een flinke slok op een borrel gaan schelen. De water gangen hebben de voorrang, want zonder ontwatering, geen mais. We zijn ook aan het informeren om een bulldozer tijdelijk bij te huren, maar dat is in dit gebied zoeken naar een speld in een hooiberg. We gaan maar rustig verder, ook al ploegen ze nog een beetje krom. Ook met een bochtje komen we er wel. Recht door zee dat is mogelijk, maar door een ontginning is het moeilijk Schrijfkouter wordt opgewerveld en drijft in hun gezichten. Nu zijn ze allemaal van nature al redelijk zwart, maar na een half uur ploegen zijn ze werkelijk roetzwart. Gelukkig hebben we een poosje geleden genoeg stofbrillen ontvangen. De mannen hebben nu prima werkschoenen, een helm en een mooi werkpak gekregen en ze voelen zich de koning te rijk. In dat eerste enthousiasme en de dank baarheid voor dat alles na een lange tijd van armoe, willen de mannen tot Een nieuwe schijf en eentje na twee maanden ploegen. ken die we gaan bestemmen voor de proefvelden, want 't is wel zo dat een fijne schaarploeg mooier werk levert dan een schijvenploeg. Bovendien is het een heen en weergaande en ben je dan meteen verlost van die hin derlijke eindvoren. Daarentegen zijn onze chauffeurs over het algemeen ijverige mannen. Het is geen lolletje om in die zwart geblakerde velden te ploegen. De as nog toe keihard werken. Voorlopig hebben we nog niets kunnen doen aan het werkelijk mooie ploegwerk, maar dat komt later wel als we vol gend jaar in de tweede ronde in de 500 hektare over schone velden kun nen beschikken. Wat wel opvalt is dat de schijven razendsnel slijten in deze grond. Na twee maanden in tensief ploegen moeten ze worden vervangen. Gelukkig worden die onderdelen in Tanzania zelf ge maakt. Een paar weken geleden hebben we er nog twaalf mee uit Dar es Salaam gebracht. Wat ons daar opviel bij die dealer was, dat ieder een die uit het magazijn kwam tij dens de lunchpauze grondig werd gefouilleerd ter voorkoming van on derdelen diefstal. Toch laat onze Al weer enige tijd geleden (18 juni jl.) is de kring Axel op exkursie geweest naar enige landbouwbedrijven in de Belgische provincie Brabant. Gidsen waren ir. E. Ermers en ir. A. Coo- mans, beide werkzaam bij het ministe rie van landbouw in de provincie Noord-Brabant. Wij plaatsen hierbij enige indrukken die het uit 48 perso nen bestaand gezelschap daar op deed. "Allereerst bezocht men een mest- veebedrijf van wit-blauw veeras, ei gendom van de heer N. van de Ville te Gooik-Kester, die dit bedrijf runt met z'n twee zonen die elk ook weer een bedrijf hebben in de direkte omgeving. Ze bezoeken iedere week 2 of 3 markten voor hun aankopen. Per week worden hier 100 stuks vee verhandeld. De koeien worden ge- t.o.v. pyramin; minder uitvallers en betere bladstand. Mais was voor de wintervoeding van het vee, het wit blauw veeras is van prima kwaliteit. Algemene opmerking over dit be drijf: Er was een ruilverkaveling gaande in dit gebied. Vooral de wegen werden verbeterd en vernieuwd. De kosten waren als volgt: overheid 80%, ge meente 10% en pachter/eigenaar 10%. Wie pacht betaalt, betaalt kon- tant uit aan de eigenaar! Zoiets kan in België waar men praktisch geen belasting betaalt! Op de vraag hoeveel waterschap slasten hij moet betalen was het ant woord: wat is dat voor een belasting? Dié kennen we in België niet, wel inkomstenbelasting maar dan per ha een vast bedrag, dat regelmatig bij gesteld wordt, ééns in de 10 jaar!!! durende twee maanden verder afge- mest van 600 650 kg tot 700 a 750 kg en hebben dan 60% vleesopbrengst. Het vee loopt los in boxen met 7 a 8 per box. Het volgende bedrijf was een akker bouwonderneming, groot 90 ha en eigendom van de heer Dedobbeleer. Een oude boerderij met een mestput middenin (op het bedrijf worden ook ca. 20 melkkoeien gehouden). Het gebouw ligt op een heuvel met alle grond rondom. De wintergerst was voor zaaigraan gekeurd. De wintertarwe was van het ras Arminda. Gespoten werd er ook met Bayleton en tegen afrijpings- ziekte en luizen. Opbrengst 6000 kg/ha. Het vlas werd er zaaiklaar verhuurd. Er werd geen stikstof ge geven. Het belangrijkste gewas is suikerbieten. Zaai-afstand 17 cm en opbrengst 60 ton/ha. Er was een proefveld waar met Folter gespoten was. Ons inziens een hele verbetering Toen wij vertelden wat er in Holland betaald moet worden aan alle belas tingen en heffingen, dacht hij dat dat was om een hele boerderij te kopen. (En dan te bedenken dat bij een be zoek aan onze kring, van de "Staf' in Goes nog wel eens iemand durft te beweren dat de belasting in België even hoog is als bij ons). Voorts bezochten we een druivenbe- drijf te Hoeilaart. Dit bedrijf heeft 10 kassen in produktie met een op brengst van 500 kilo per kas. De ei genaar is een goed vakman die uit sluitend super eerste klas teelt voor rechtstreekse levering aan de dure Brusselse winkels. Tevens doet hij met z'n twee zoons in de import en verkoop van wijnen. Tijdens de rit naar huis reden we nog even langs de Grote Markt in Brussel en langs de E.E.G.-gebouwen, waar van Vs niet te zien is omdat dit on dergronds is. Al met al een geslaagde exkursie. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14