25ste Provinciale Fokschapendag te Goes H et aantal ingezonden rammen dat geboren was voor 1978 was maar 6 stuks, waarvan twee een eerste prijs kregen. De Z 267 van H.J. Huige, Ossenisse, behaalde het kampioen schap oudere rammen en werd later ook algemeen kampioen. Deze drie jarige ram, gefokt door de heer Ton uit Beets, is een typische vleesram, die sterk gebouwd is en voldoende luxe heeft. D e kwaliteit van de ingezonden ooien was duidelijk beter dan van de rammen. Vooral de jaarling ooien toonden veel klasse, zowel in de in dividuele rubrieken als in de twee- en drietal rubrieken. Ook de oudere ooien kwamen goed uit de bus. Er waren vele luxe, fraaie type dieren die ertoe hebben bijgedragen dat het niveau op een zeer hoog peil lag. Texelaars Ing. M. Westhuis PVV-bestuur bepleit beter overheidskontakt met Italianen Li.: Kampioen oudere rammen en tevens algemeen kampioen: Z 267 van H..J. Hui ge te Ossenisse. Re.: reserve-kampioen oudere rammen: Z399 van Gebr. de Buck, Oostkapelle Li.: Jeugdkampioen Z 452 van A. v.d. Voorde, IJzendijke Re.: reserve-kampioen Z 436 van G. Ferket te Sluis. Li.: Kampioene van de oudere ooien: Z 5262 van P.J. Provoost te Cadzand. Re.: reserve-kampioene Z 4728 van F. Goethals te Westdorpe Li.: Jeugdkampioene en tevens algemeen kampioene 24080 van P.J. Provoost te Cadzand. Re.: reserve-kampioene 25506 van I.J. Risseeuw te Oostburg. De ereprijzen bij de melkschapen waren voor de volgende dieren: v.l.n.r. Jeugdkampioene 1068 van JJ. Breel te Gapinge; reserve-kampioene 1125 van P. Lampert te Veere; Kampioene 412 S van J J. Breek te Gapinge; reserve- kampioene 339 S van P. Lampert te Veere. 13 O p vrijdag 5 september 1980 werd voor de 25ste keer de Provinciale Fokschapendag gehouden. Dit evenement vond plaats op de Grote Markt in Goes. Een groot aantal fokkers had weer dieren ingeschreven voor deze jubileumfokdag. Uitgaande van de kwaliteit van de ingezon den dieren, is de konklusie gerechtvaardigd, dat het niveau van de schapenfokkerij in Zeeland door de jaren sterk verbeterd is en zich nu landelijk gesproken op een redelijk hoog peil bevindt. De ontwikkeling die in de laatste 25 jaren heeft plaatsgevonden kon men ook duidelijk waarnemen aan het fotovel dat in de katalogus werd opgenomen. brieken "Kollekties afstammelingen van één vader" en "Bedrijfskollek- ties". Er waren uitstekende uniforme groepen ooien getoond wat het de juryleden niet gemakkelijk maakte om dezè te plaatsen. De la-prijs voor groepen afstamme lingen van één vader was voor P.J. Provoost te Cadzand. Hij kreeg te vens de la-prijs voor 5-tallen be drijfsgroepen toegekend. In de ru briek "4-tal bedrijfskollekties" was het de fraaie kollektie van I.J. Ris seeuw die de la-prijs in de wacht sleepte. Bij de 3-tallen was de la- prijs voor J. Butijn te Aardenburg. Melkschapen Nadat de burgemeester mr. F.G.A. Huber (1.) de opening van de Fok schapendag had verricht werd hij door de heren J. Nieuwenhuyse en ir. M. Sanders (m.) rondgeleid Naast Texelaars waren er dit jaar ook weer Melkschapen op de keuring aanwezig. Dit laatste ras komt steeds meer in de belangstelling, wat ook weergegeven werd door het aantal ingezonden dieren, want daar was sprake van een verdubbeling ten op zichte van vorig jaar. Op deze dag werd er lamsvlees, klaargemaakt op een barbecue of grill, tegen een zeer lage prijs aange boden aan de bezoekers. Dit werd verzorgd door leerlingen van de L.T.S., afdeling horeca te Goes, on der leiding van de heer Kambier. Gezien de vele positieve reakties van het publiek kan dit onderdeel als een groot sukses worden beschouwd en is dit zeker voor herhaling vatbaar in de komende jaren. De uitslagen van de keuringen waren als volgt: Rammen Voor de rubriek rammen geboren in 1978 kwamen 11 dieren in de ring. De kwaliteit van deze groep was goed. De Z 399 van de Gebr. De Buck te Oostkapelle kreeg de la prijs. Deze ram gefokt door D. Don ker behaalde later de titel reserve kampioen ram. Het is een uitstekend gebouwd dier met een fraaie achter hand. In de rubriek jaarlingen rammen werden er 29 dieren aan de jury ge toond. Zes dieren uit deze groep kregen een eerste prijs, terwijl er 8 een tweede prijs behaalden. Gezien de verdeling van de prijzen kan men tot de konklusie komen, dat de bovenlaag in deze rubriek niet te ruim was. Hierbij moet echter wel worden aangetekend, dat deze bovenlaag van zeer goede kwaliteit was, met zeer geringe onderlinge verschillen. Jeugdkampioen uit deze groep werd de Z 452 van A.C.M. v.d. Voorde te IJzendijke (fokker J. Wa- gemaker). Reserve jeugdkampioen ram werd de Z 436 van G.J.A. Ferket te Sluis, De kwaliteit van de ramlammeren viel wat tegen, met name in de ru briek ramlammeren van één vader. De jury had vooral bemerkingen op de huiden en op het type. Bij de beoordeling kwam dit duidelijk tot uiting want er werden slechts twee eerste prijzen toegekend. Bij de individuele keuring kwamen de ramlammeren beter uit de bus. Van de 12 gekeurde ramlammeren kregen er 5 een eerste prijs, 3 een tweede prijs en 4 een derde prijs. Als beste ramlam kwam de 3700/0079 van F. Goethals te Westdorpe uit de bus. Een beste ramlam, dat fraai ontwikkeld is. Ooien Bij de oudere ooien werd de Z 5262 van P.J. Provoost te Cadzand kam pioene. Reserve-kampioene werd de Z 4728 van F. Goethals te Westdor pe. Bij de jaarling ooien was het de zeer fraaie 24080 l.o. van P.J. Pro voost, die jeugdkampioene werd. Deze fraaie ooi behaalde later ook de titel "Algemeen kampioene". Reser ve-jeugdkampioene werd de 25506 l.o. van IJ. Risseeuw te Oostburg. Hoe goed de kwaliteit van de ooien was, bleek ook duidelijk uit de ru- De verhoging van het italiaanse btw- tarief op o.a. varkensvlees en het re centelijk voor bemonstering aan de grens ophouden van koelwagens met Nederlands kalfsvlees, zijn voor het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pw), 10 september jJ. in openbare vergadering bijeen, aanlei ding om andermaal bij de Nederland se overheid aan te dringen om, hetzij rechtstreeks, hetzij via de Brusselse autoriteiten, nauw kontakt te onder houden met de Italiaanse regering. Het wordt momenteel nog te vroeg geacht om, naast de export-krisis voor varkensvlees naar Italië, nu ook B ij de rammen werd de 1283 van het Fokbedrijf De Haan te Haam stede kampioen. Een ram van een goed type, die echter nog iets meer luxe mocht hebben. Bij de ramlam meren kon men over de gehele linie een duidelijke verbetering van het type waarnemen' Er was een aantal goede ramlammeren die voor de toekomst zeker perspektief bieden. Het beste ramlam, was de 1265 l.o. van My de Buck-Geelhoed te Mid delburg. Bij de oudere ooien zag men meer verscheidenheid in type. Toch kende de jury in deze kategorie 9 eerste prijzen toe, 2 tweede en slechts 2 derde prijzen. Gezien deze beoorde ling mag men toch wel spreken van een goede bovenlaag. Kampioene werd de 412S van J.J. Breel te Gapinge, terwijl de 339S van P. Lampert te Veere reserve-kam pioene werd. In de groep jaarlingen kon men dui delijk de strenge selektie op het type waarnemen. In het algemeen kwa men de raskenmerken van het melk- schaap sterker tot uiting dan bij de oudere ooien. Jeugdkampioene werd de 1068 l.o. van J.J. Breel te Gapinge. Reserve jeugdkampioene werd de 1125 l.o. van P. Lampert te Veere. Twee fraaie jonge ooien met veel type, goede uiervorm en speenplaatsing. Bij de ooilammeren van één vader was de la-prijs voor het Fokbedrijf De Haan met een goed stel uniforme dieren. In de bedrijfskollekties ontbrak het vaak aan voldoende uniformiteit. Op zich niet verwonderlijk als men in ogenschouw neemt, hoe snel de ver betering van het melkschaap plaats vindt. In deze rubriek was het de bedrijfs groep van J.J. Breel te Gapinge, die de la-prijs in de wacht sleepte. Een goede uniforme groep met voldoen de gelijnde dieren. De 25ste Provinciale Fokschapendag is wat betreft de presentatie een groot sukses geweest. Er was een fraaie in zending Texelaars en een mooie groep Melkschapen. Jammer dat re genbuien in de middag er voor zorg den dat het aantal bezoekers wat minder was, maar 's morgens hebben toch veel fokkers zowel uit de pro vincie alsook buiten Zeeland een goede keuring kunnen zien. C.A,R. Goes al te spreken van een krisis in de ex port van kalfsvlees naar dat land, maar het pw-bestuur acht het niet temin noodzakelijk, dat de vinger voortdurend aan de - Italiaanse - pols gehouden wordt, stelde plaats vervangend voorzitter F. Mikkers bij afwezigheid van pw-voorzitter ir. G.A. Meijer. Hoe verheugend het pvv-bestuur de EG-maatregelen om eindelijk de restitutie op de uitvoer van vlees- konserven naar de Verenigde Staten te verhogen op zichzelf ook vond, het niveau van die verhoging werd be paald te gering geacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13