Meer zaaizaad per ha gebruiken? winterkoolzaad ERUCAZUUR-ARM uitzonderlijk hoge opbrengsten! I n de praktijk blijkt dat de opbrengst van wintertarwe dit jaar van perceel tot perceel sterk uiteenloopt. Per ha komen korrelopbrengsten voor van 5.000 kg en daarnaast ook opbrengsten van 8.000 kg. U itgaande van een kwalitatief slechter zaaibed, waar slechts 55% van de 318 uitgezaaide tarwekorrels opkomt komt de standdichtheid uit op 175 tarweplanten per m2. Het is aannemelijk dat op tarwepercelen, met een veldopkomst van 55%, de tarweplanten aanmerkelijk minder vitaal zijn dan die op percelen met een veldopkomst van 80%. Van een gewas met per m2 175 tarweplanten, welke aan vitaliteit hebben ingeboet, mag men bij lange na niet een opti male korrelopbrengst verwachten. Om van een gewas met onvoldoende ontwikkelde (lees achterlijke) plan ten toch nog iets te maken, geeft een hogere standdichtheid c.q. meer zaaizaad nog enig soulaas. U itgaande van een goede zaai techniek mogen we onder de ge schetste omstandigheden verwach- Om hogere opbrengsten te krijgen ir. J.A.H. Haenen Voor de bepaling van de hoeveelheid zaaizaad per ha is het voor de tarwetelers nodig het 1.000 korrelge wicht van hun zaaitarwe te kennen c.q. te laten bepalen. Het duizendkorrelgewicht kan van partij tot partij en van ras tot ras nogal wat uiteenlopen. Een tarweteler zaait tarwekorrels en geen kilogrammen. ten dat 80% van de 318 uit gezaaide tarwekorrels uitgroeien tot een plant. De standdichtheid komt dan uit op 254 tarweplanten per m2. In het onderzoek over de stand dichtheid is vastgesteld dat op een goed zaaibed 175 tot 200 tarweplan ten per m2 voor een optimale korre- lopbrengst ruim voldoende zijn. Vooral op een goed zaaibed werkt een hoger plantenaantal in het gewas calamiteiten als voetziekten, meel dauw, slapper stro met groter risiko voor legering e.d. in de hand. Dit geeft dan aanleiding tot ekstra bes trijdingen waardoor de rentabiliteit van de tarweteelt wordt gedrukt. Ook hier geldt "de beste bestrijding van ziekten is het voorkomen van ziekten". Aantal planten per m2 op een slecht zaaibed Van een optimale korrelopbrengst kan bij een lage veldopkomst c.q. minder vitale tarweplanten - ook bij een opgevoerde hoeveelheid zaai zaad - echter geen sprake zijn. Slotbeschouwing B oeren, die van mening zijn dat hun tarwe dit jaar te hol stond en daarom nu per ha meer zaaizaad willen ge bruiken, mogen oorzaak en gevolg niet door elkaar halen. JETNEUF Advertentie IM Tarwe gezaaid op 10 cm rijenafstand met goed ontwikkelde aren. Bij eenzelfde hoeveelheid zaaizaad per ha houdt halvering van de rijenafstand in dat de afstand tussen de tarweplanten in de rij twee keer zo groot wordt. Dit heeft als gevolg dat 1) de konkurrentie tussen de tarweplanten onderling minder is, ondergronds beter ontwikkeld wortelstelsel en boven gronds betere uitstoeling en verder steviger stro en minder kans op voetziekten; 2) de tarweplanten minder in eikaars schaduw staan c.q. elkaar minder zonlicht ontnemen waar door het klimaat in het tarwegewas gunstig is voor de ontwikkeling van aar en korrel doch ongunstig voor ziekteverwekkers in het gewas. Als bij gebruikte hoeveelheden zaai zaad van rond 140 kg per ha en een goede zaaitechniek de stand te hol is, dan moet de oorzaak van dit te lage aantal planten op de eerste plaats worden gezocht in een onvoldoende veldopkomst. Een onvoldoende vel dopkomst is inherent aan een slecht zaaibed. Met betrekking tot een optimale teelt van tarwe dient in een dergelijke si tuatie derhalve op de eerste plaats gestreefd te worden naar een beter zaaibed, waardoor de veldopkomst toeneemt. Bij een gelijkblijvende hoeveelheid zaaizaad per ha leidt een verbetering van de veldopkomst van 55% tot 75% naar een verhoging van het aantal tarweplanten van 175 tot 238 per m2. Bij deze hogere vel dopkomst ontwikkelen de tarwe planten zich bovendien naar ver houding voorspoediger, waardoor de optimale korrelopbrengst beter bin nen bereik komt. In de situatie van een onvoldoende veldopkomst blijven doorgaan met hetzelfde slechte zaaibed geeft ook bij opvoering van de hoeveelheid zaaizaad per ha onvoldoende sou laas. Het blijft dan tobben. Gezien de grote verschillen in korre lopbrengst per ha geldt ook voor wintertarwe DE OPBRENGST- VERLIEZEN BIJ HET ZAAIEN ZIJN GROTER DAN BIJ DE OOGST. 9 In een gesprek onlangs met een boer over de korrelopbrengst van zijn tarwe, zei hij dat zij per ha 6.500 kg had op gebracht. Deze opbrengst vond hij toch wat te laag. Verder kwam naar voren dat de tarwe naar zijn mening te hol stond ondanks het feit dat er per ha 140 kg zaaizaad was gebruikt. Graag had de boer een dichtere stand - meer tarwe planten per m2 - gezién en hij was van plan de hoeveelheid zaaizaad per ha dit najaar wat óp te voeren. Op het eerste gezicht een logisch betoog en het is bekend dat meerdere tarwetelers er eveneens zo over denken. In het bestek van dit artikel zal op bovenstaand betoog dieper worden ingegaan. Op deze slempgevoelige grond hadden bij tijdige zaai en halvering van de rijenafstand de nadelige gevolgen van verslemping grotendeels voorkomen kunnen worden. Uitgezaaide tarwekorrels per m2 en veldopkomst Voorwaarden voor een suksesvol verloop van de kieming zijn 1) goed kiemkrachtig zaaizaad, hetgeen door het N.A.K.-certifikaat wordt gega randeerd en 2) een goed zaaibed met een gelijkmatige en fijnkruimelige struktuur. In een dergelijk zaaibed kunnen bij een goede zaaitechniek de tarwekorrels voor hun kieming beschikken over voldoende vocht en zuurstof c.q. frisse lucht. Een hoge veldopkomst op lichte(re) gron den 85% van de uitgezaaide tarwe korrels en op stuggere gronden 75% mag dan worden verwacht. Met betrekking tot een goede op komst van het zaaizaad is hier een veldopkomst van 80% van de uitge zaaide tarwekorrels aangehouden. Bij een uitzaai per ha van 140 kg tarwe met een duizendkorrelgewicht van 44 gram worden er per m2 318 tarwekorrels gezaaid. Aantal planten per m2 op een goed zaaibed Wintertarwe vraagt een gelijkmatig zaaibed met een fijnkruimelige struktuur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9