De oogst wel meegevallen, dan sparen! Het bakje Aansprakelijkheid voor dieren W e moeten hiervoor te biecht bij artikel 1404 van het Burgerlijk Wet boek waarvan wij U de tekst niet willen onthouden. D, H oe zit het dan als een dier on danks een goede bewaking, een driedubbele afheining en allerlei an dere voorzorgen toch weet te onts nappen? U heeft er dan, zo zult U redeneren, toch alles aan gedaan om ontsnapping en daarmee eventuele schade te voorkomen en U treft, denkt U, geen schuld. Jawel, zegt de rechter, "als U mij het positieve be- VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100- 24000 D e uitkeringen via de Volksverze keringswetten zijn basisvoorzienin gen; het zijn peilers waarop de oude dagsvoorziening verder uitgebouwd moet worden. Naast de rente van het vermogen moet uzelf uw oudedags voorziening zelf opbouwen via een polis van levensverzekering dan wel een pensioenverzekering. Zeer weinig zelfstandige ondernemers hebben een redelijke pensioenvoorziening dit in tegenstelling met de werknemers waarvan 90% in een of andere pen sioenregeling vallen. S paren via levensverzekering moet worden onderkend als een middel bij uitstek om solide te beleggen. Helaas is het een oud gebruik erg kritisch te spreken over spaarverzekeringen. Dat gaat in de geest van de kleine lettertjes, de grote gebouwen, een gulden betalen en later een kwartje terug krijgen. Psychologisch is dat wel verklaarbaar. Vlak na de oorlog had het verzekeringsbedrijf'n niet al te beste naam. Winstuitkeringen op polissen van levensverzekering had den veelal niet plaats. De laatste ja ren echter is het levensverzekerings bedrijf in Nederland een van de mo dernste ter wereld geworden. De winstdelingssystemen zoals die de laatste jaren ten behoeve van de po lishouders gelden zijn bijkans on geëvenaard. Schrijver meent er goed aan te doen ook dat eens in ons blad te schrijven, om zo, een slechte smaak bij vele mensen weg te nemen. Het voordeel van sparen via een po lis van levensverzekering is dat men jaarlijks de premiekwitantie krijgt gepresenteerd. Het is zichzelf ver plichten om te sparen, en de belang rijkste reden om te sparen is voor de zelfstandige ondernemer de oude dag, omdat zoals we reeds hebben vastgesteld voor hem buiten de AOW-uitkeringen geen algemene pensioenvoorzieningen gelden. E en polis van levensverzekering voor de oudedag kan een goed be leggingsresultaat opleveren. Een 40- jarige ondernemer sluit een gemeng de verzekering met een duur van 25 jaar, groot 50.000,— jaarpremie 1717,— Bij deze verzekering wordt het kapitaal (bij het OBF ver- Een appeltje voor de dorst D chrijver hoopt dat de opbrengsten van de oogst zijn meegevallen en dat er nog een graantje overgebleven is nadat de onkosten betaald zijn. Schrijver hoopt dat er nog een appeltje voor de dorst is overgebleven en dat er nog iets naar de oude kous kan als straks de eindafrekening wordt opgemaakt. "Niemand kan beter op mijn geld passen dan ikzelf' zei wijlen mijn grootvader altijd, en ik heb de indruk dat hij nog gelijk had ook. Met alle respekt voor de huidige spaarders, de tijd van de oude kous is echter voorbij. De banken en de levensverzekeringsmaatschappijen hebben volledig het sparen en de inhoud van die oude kous tot zich getrokken, aannemende dat er vandaag nog gespaard kan worden. De Overheid J a, de overheid vraagt ook steeds meer. Naast de hoge belastingen vragen de sociale voorzieningen een groot percentage van die spaarcen ten. In het begin van de AOW-wet in 1957 en ook later hadden velen moeite met het betalen van deze premie. Géén wonder want de zelf standige ondernemer had altijd voor eigen toekomst en oudedag moeten zorgen en deze zag ineens een stuk eigen verantwoordelijkheid overge heveld naar de overheid. Het werd een verplicht sparen voor de 65- jarige leeftijd. Een AOW-pensioen en later een weduwen- en wezenpen sioen moest worden opgebouwd. Een steeds hoger percentage van het belastbaar inkomen is niet meer vrij beschikbaar maar wordt door de overheid belegd. Wijlen mijn grootvader zou wat zijn manier van sparen betreft beslist niet meer in deze tijd kunnen leven, daar nie mand beter kon sparen dan hijzelf op zijn eigen manier. Doch tegenwoor dig laten we het een ander doen. Kapitalen brengen we weg voor so ciale premie's. Daartegenover staat dat de 65-jarigen de AOW-, de we duwen de AWW- en de minder vali den de AAW-uitkering graag auto matisch op hun bankrekening bijge schreven zien. Dat is de andere zijde van de medaille. Nuchter gerede neerd vindt hier eigenlijk een botsing plaats nl.: we zien graag de maande lijkse bijschrijvingen, maar keuren de methode af. Dat is op zichzelf niet helemaal eerlijk, maar wel te verkla ren. Basisvoorzieningen Het totaal aantal werknemers dat deelneemt in partikuliere pensioen regelingen wordt geraamd op ruim 2.2 miljoen. De zelfstandige onder nemer loopt op dit terrein ver achter en het is meer dan ooit noodzakelijk dat aan de oudedagsvoorziening door de zelfstandige meer aandacht wordt besteed. De komende maan den zal schrijver op dat aambeeld blijven hameren. De fiskale aftrek zal daarbij de klepel zijn die op het aambeeld slaat. U weet toch dat er in 1980 een lijfrentepremie-aftrek mag plaats hebben van maximum 12.842,— Doet er echt wat aan. Vraagt ons advies. De fiskus zorgt echt niet voor u of uw echtgenote die jaren in het bedrijf heeft meegewerkt hoogd met een winstaandeel) direkt bij overlijden uitgekeerd of indien de verzekerde niet binnen die 25 jaar overlijdt, bij leven na 25 jaar. Het OBF keert dan na 25 jaar uit 50.000,— plus het winstaandeel plm. groot 34.350,— in totaal 84.350,— Het huidige winstper centage bij het OBF is 18.7%. Gezien echter het feit, dat de gemiddelde stijging van het winstaandeel bij het OBF bijna 2% per jaar is, lijkt het mij niet overdreven te veronderstellen dat het totale winstpercentage na 25 jaar gestegen zal zijn tot 68.7%. Be langrijk is ook dat de polis niet in de vermogensbelasting valt en dat er over de uitkering geen inkomstenbe lasting geheven wordt. En wie weet: mogelijk kan bovenstaand voorbeeld nog aantrekkelijker worden als we het fiskaal gaan bekijken. Het blijft maatwerk. Ook qua advisering is er voor elk bedrijf en gezin voor elk wat wils. De dorst lessen Ui iteraard kan in een artikel als dit niet op details worden ingegaan. De individuele wensen verschillen van geval tot geval, van bedrijf tot bedrijf, afhankelijk van ieders visie, doelstel ling en persoonlijke situatie. Voor een objektief advies is een gesprek ilsr"::;..,- Of er dit jaar zoveel appeltjes voor de dorst overblijven, valt sterk te betwijfe len.... en 65-jaar of weduwe wordt. Dat moet uzelf doen. Wij komen daarop uitvoerig terug. Waarom sparen? Een frappant beleggingsresultaat Een van de randverschijnselen van de welvaart is wel de verovering van dit land door het huisdier. Schapen, geiten en eenden schijnen in opkomst te zijn maar op z'n minst houden we een kat of een hond van een zo duur mogelijk ras. Te oordelen naar de frequentie waarmee de hapklare brokken het televisiescherm kleuren moet het een onvoorstelbaar aantal zijn. Op zichzelf levert dit, behalve een enkele trottoir-tegel met het op schrift "hond in de goot" of een paar smerige schoenen als er toevallig een hond tussen zit die niet lezen kan, niet al te veel problemen op. Als ieder z'n eigen hond aan z'n eigen lijn houdt gaat het wel: maar, helaas...! Overigens zijn het niet alleen huisdieren die schade toebren gen maar ook paarden, vee en af en toe zelfs pluimvee zijn van tijd tot tijd oorzaak van soms grote schade-claims. Dat brengt ons er toe om tussen alle auto-praat door eens aandacht te besteden aan dit onderwerp. met uw organisatieman waardevol. Niet het belang van de verkoop of van de verkoper, doch uitsluitend het be lang van u staat voorop. Dat is en blijft onze doelstelling. Vanaf 1951 de oprichting van de Stichting ZVV hebben we daarnaar gestreefd en schrijver dacht te mogen vaststellen dat we daarin redelijk goed geslaagd zijn. Moge de oogst 1980 een appeltje voor de dorst achterlaten. Wij zullen u bij het lessen van die dorst graag advise- ren- Cevaal Wat zegt de Wet? "De eigenaar van een dier, of degene die zich van hetzelve bedient, is zoo lang hetzelve tot zijn gebruik ver strekt, aansprakelijk wegens de schade welke het dier heeft veroor zaakt, het zij hetzelve onder zijn toe- zigt en bewaring, dan wel verdwaald of ontsnapt zij". Ziezo, da's ouwerwetse degelijke taal en het betekent dus dat, als uw hondje of uw poes of wat dan ook, weggelopen is en dan plotseling de weg overschiet zodat een auto ervoor moet uitwijken en in de sloot of tegen een lantaarnpaal belandt, U de schade zult moeten betalen. Dat zal een ieder duidelijk zijn. Het betekent ook dat wanneer U met uw hond aan de lijn uit wandelen gaat en het beestje ziet kans om met een onverwachte zijsprong een auto mobilist. tot hiervoor genoemde noodlottige handelingen te noodza ken dé daaruit voortvloeiende scha de ook voor uw rekening is. Dat zal eveneens duidelijk zijn. wijs kunt leveren dat iemand anders, waarvoor U niet aansprakelijk bent, uw hond heeft losgelaten of het hek van de weide heeft opengezet, dan kunt U zich disculperen". Met ande re woorden, U kon zich in zo'n geval verontschuldigen want U was dan niet aansprakelijk. Aan dit bewijs worden echter wel zware eisen ges teld. Zo was tot voor kort de konstante leer van de Hoge Raad op dit punt. Men ging er van uit dat in principe schuld aanwezig was (het z.g. wette lijke schuldvermoeden) doch tegen bewijs was altijd mogelijk en wel door schuld te bewijzen van een derde of van de benadeelde partij. Risiko-aansprakelijkbeid oor een recente uitspraak van de Hoge Raad echter is de situatie er voor de eigenaar van een dier niet gunstiger op geworden. Schuld van een derde is van geen enkele invloed meer op de aanspra kelijkheid van de eigenaar. Alleen op (mede) schuld van de be nadeelde kan de eigenaar zich nog beroepen maar niet meer op over macht. 'at het gebruik van zendappara tuur in auto's fikse vormen gaat aannemen, zal niemand me tegen spreken. "Makkelijk", zeggen de be zitters maar dit wordt door velen tegengesproken. Eén van de bezwa ren is in elk geval, dat als U onder het auto-rijden met Uw kollega (hetzij Zwarte Panter, Big Ben of de Grote Beer) aan het "praten" bent, niet de volle aandacht voor het verkeer kan hebben. In elk geval niet die aan dacht, die men tijdens het deelnemen aan het verkeer van U vraagt. U wordt snel afgeleid wanneer er via Uw "bakje" weer iets interessants gemeld wordt, waar U meteen op wil reageren. Beperk de lange gesprek ken dus tot het moment, dat U met de auto geen deel neemt aan het verkeer. Daar zit je pas echt op je gemakkie achter je bakkie. Zullen we het zo afspreken heren zenders. Over en sluiten. J. Folmer Bokken en geiten zijn zoals bekend hondsbrutaal en kunnen de nodige hinder en schade veroorzaken! Hiermee is de aansprakelijkheid voor dieren dan een pure risiko-aan- sprakelijkheid geworden. Ook in het ontwerp nieuwe B.W. is men hier overigens van uitgegaan zodat in dit licht bezien de uitspraak niet zo ver bazingwekkend is. Voor de eigenaar van een dier is het overigens wel zaak om hier terdege rekening mee te houden en een WA. verzekering op dit gebied is, in tegenstelling tot wat velen nog schij nen te denken, zeker geen luxe. Visscher Uitzonderingen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7