tel: 01100. 24000 VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 Toenemende invloed van de Onderlinge Verzekeraars w illen wij als Onderlingen ons aandeel in de verzekeringskoek blij ven vergroten dan zullen wij alert moeten zijn, op alle ontwikkelingen in welke branche dan ook. Wij mogen niet achterop lopen wat de verzekeringsvoorwaarden betreft, wat overigens niet betekent, dat we aan alle gekke fratsen mee moeten doen. Maar toch vooral een flexibel beleid voeren, waarbij tevens gelet moet worden op het kostenaspekt en de solvabiliteit. In dat opzicht is een overzichtje van de Verzekeringska mer illustratief. Het technisch resul taat van de Naamloze Vennoot schappen (N.V.) in 1977 was 10.53%; de kosten daarentegen 15.31%. Ne gatief resultaat derhalve 4.78%. Dank zij een rente-opbrengst van 6.92% werd het uiteindelijk toch een positief resultaat van 2.14%. Bij de Onderlingen was het technische re sultaat 6.24% en de kosten slechts 8.50%. Toch nog een negatief resul taat van 2.26% maar daar staat dan Denkt U om de tijd en om de fietsers!! w e hebben ook nog een hartver warmende mededeling voor u. Vol gens de statistieken zal een Neder lands meisje, dat in 1977 is geboren gemiddeld 78.4 jaar oud worden en Goed nieuws over de agrarische brandverzekering T enslotte dan dc ekstra-waarbor- gen of solvabiliteitsmarges. Bij de N.V.'s ligt dit op 22.79% en bij de Onderlingen maar liefst op 35.24%. U kunt zich afvragen waarom juist die Onderlingen zo'n hoog percen tage als ekstra waarborg hebben en of dit wel noodzakelijk en/of ge wenst is. D e tijd is weer aangebroken, dat telers van aardappelen en uien zich afvragen: op welke manier moet ik mijn oogstprodukten tegen brand verzekeren? E en ander nieuwtje is, dat een aantal brandverzekeraars van agrarische risiko's de zogenaamde "INDEXERING" VAN BE DRIJFSGEBOUWEN hebben ingevoerd. Aan de hand van be paalde richtlijnen kunfien de benodigde verzekerde bedragen van landbouw schuren worden vastgesteld. En door middel van een indexeringssysteem - tot stand gekomen met medewerking van het I.M.A.G. - houden de sommen gelijke tred met eventueel optre dende bouwprijs-wijzigingen. Het spook der onderverzekering wordt daardoor op de vlucht gejaagd. Dankzij lage premies en gunstige voorwaarden V an de Onderlinge Zeeuwse Brandverzekering Mij. ontvingen wij onderstaande publikatie, die wij graag aan U doorgeven.0 De brandverzekeraars zoeken al jaren naar een aanpassing op het terrein van de brandverzekering voor oogstprodukten en voorkoming van onderverzekering van bedrijfsgebouwen. Uit onderstaande bijdrage blijkt, dat met name voor op kontrakt verkochte produkten een goede oplossing is gevonden. Verder is de indexering van bedrijfsgebouwen nieuw; voor woningen en inboedels bestaat deze indexering al jaren. Wat in de publikatie niet tot uitdrukking komt en thans ook tot de mogelijkheden behoort is het verzekeren van grote bedrijfspanden op zgn. vorkclausulebasis. Het gaat in dezen om bedrijfspanden, welke bij eventuele brand nooit meer in dezelfde ontvang terug geböuwd zouden worden. Dat zijn er nogal wat in Zeeland en West-Brabant. Welnu wil men niet onderverzekerd zijn dan moest tot nu toe tegen herbouw waarde verzekerd worden. In een aantal gevallen kom je dan aan een bedrag dat veruit gaat boven de kosten van herbouw moderne stijl. Welnu de oplossing, die verzekeraars in zo'n geval bieden is de verze kerde som bepalen op basis van herbouwwaarde bedrijfsgebouw aan gepast aan de huidige bedrijfsvoering en de herbouwwaarde bestaand pand. Over de herbouwwaarde nieuwe stijl plus de helft van het verschil met herbouwwaarde bestaand pand moet dan premie betaald worden. Dit noemt men de zgn. vorkclausule en kan voor een aantal veel te grote agrarische bedrijfspanden een knap verschil in premie met zich brengen. Wij adviseren in dit geval nader kontakt op te nemen met uw brandverzekeraar. de Lange Brandverzekering oogstprodukten, vele mogelijkheden tl awel de verzekeraars, werkzaam op onderlinge basis winnen aan invloed op het verzekeringsterrein. Een en ander blijkt uit de jaarver slagen van de Verzekeringskamer en het Verbond van Verzekeraars. Je zou zo zeggen erg logisch want het is de meest demokratische vorm van verzekeren. Maar daarmee is men uiteraard niet klaar. Inspraak en dat soort zaken spelen blijkbaar nauwelijks een rol in de verzekeringswereld. Daar gaat het er om de risiko's af te dekken met zo gunstig mogelijke voorwaarden en dan liefst tegen een zo laag moge lijke premie. Twee komponenten, die elkaar niet altijd dekken. In de brandsektor, waar een groot aantal Onderlingen zich bezig hou den met het verzekeren van agrarische bedrijfspanden, blijkt bij een aantal Onderlingen nog nauwelijks sprake van enige uitbreiding. Kan, ook moeilijk want de agrarische sektor wordt kleiner. Dan wordt het een kwestie van tijdig de bakens verzetten en daar schort het o.i. aan. Flexibel beleid Hoe oud worden wij? een rente-opbrengst van 7.19% tegenover. Positief resultaat tenslotte 4.93%. Wij zien dus, dat dank zij de lage kosten de Onderlingen met een ge ringer technisch resultaat genoegen kunnen nemen. En een geringer technisch resultaat duidt meestal op een scherpe (lees lagere) premiestel ling. Om tenslotte toch met een beter resultaat uit de bus te komen. z\ Is je er eens goed op let, dan komt het stiekumweg nog al eens over onze tong. "Wat gaat de tijd toch snel". We hebben het allemaal weieens dat je plotseling tot de ontdekking komt dat het alweer zo ver of zo Iaat is. Zo ook een dag of wat geleden toen ik voorzichtig de maand augustus van de kalender verwijderde en september te voor schijn kwam. Ja, en als er één ding bepalend is voor de realiteit dan is dat toch ongetwijfeld een kalender. September dus. De vakanties zitten er voor de meesten van ons op. Naar alle streken zijn de mensen getrok ken om hun vakanties zo nuttig mo gelijk te besteden. Het is weer voorbij en een nieuw jaar staat te wachten. Ook de scholen zijn weer begonnen. Dat vraagt weer de nodige aandacht van de heren c.q. dames-automobi listen. Het is vele weken vrij rustig geweest op onze sekundaire wegen in Zeeland en Noord-Brabant. De tijd van uitwijkende, uitbundige en uit leggende fietsers is weer aangebro ken. 6 Geef ook onze fietsers de nodige ruimte, want ook zij nemen in een fietsland als het onze een belangrijke plaats in, in het dagelijks verkeer. De scholieren zijn dus weer met volle moed en met vol geschreven agenda's aan een nieuwjaar begonnen. 1 november belangrijke datum! O ok wij gaan ons stilaan weer op maken voor een nieuw verzekerings jaar. De prolongatie (begin decem ber) vraagt de nodige voorbereiding. Reservepositie moet goed zijn Landelijk is er momenteel een dis- kussie gaande of de solvabiliteits- eisen niet voor alle verzekeraars op minimaal 30% moet worden ge bracht. Dit zou voor de N.V.'s een geweldige inspanning vragen en slechts te realiseren zijn via ekstra premieverhogingen. De Onderlinge staan er in dat op zicht gunstig voor en dat is een bij zonder goed teken. Als het er op aan komt moeten wij een veer van de lippen kunnen blazen. Levensverwachting dat is de hoogste leeftijd in de E.E.G. landen. Ierland sluit de rij met 73.5 jaar. Bij de jongens ligt de levensver wachting nog al wat lager: Neder land 72 jaar en Duitsland en België sluiten de rij met 68.6 jaar. Daar eten ze teveel worsten en patat. U ziet het al weer waar een klein land groot in kan zijn. Klagen en kanke ren schijnt dus niet slecht te zijn voor de gezondheid. de Lange Het is voor U (verzekerde) en ons vanzelfsprekend van belang, dat U rechtstreeks de juiste papieren ont vangt. Dus geen groene kaart met een verkeerd kenteken of een nota voor een All-Risks verzekering, ter wijl U de verzekering had willen omzetten in W.A. Raadpleeg dus nu reeds Uw verzekeringsbescheiden en kontroleer of de gegevens juist zijn. Is het kenteken juist? Staat het juiste merk van de auto vermeld? Maar al te vaak worden namelijk de ontvan gen papieren achteloos weggelegd, zonder ook maar één letter te lezen. Vanzelfsprekend worden er ook dit jaar weer diverse voertuigen van een All Risks verzekering omgezet in een W.A. verzekering. Informeer, indien U niet zeker bent van Uw zaak, an ders eerst even bij de polisafdeling m.b.t. het premieverschil e.d. De omzettingen dienen vóór 1 november bij ons binnen te zijn. Gezien de moeilijkheden in het verleden, ver zoeken wij U dit schriftelijk en voorzien van Uw handtekening door te geven aan de polisafdeling, Frans de Hollanderlaan 10. Kijkt U tevens eens na of er misschien geen auto's, brommers of traktoren verzekerd zijn, die al geruime tijd niet meer tot Uw arsenaal behoren. Dit komt ook regelmatig voor. U hebt dus de tijd tot 1 november. J. Folmer Natuurlijk zijn er verschillende mogelijkheden. Ieder kan zelf het beste beoordelen welke vorm voor hem het meest geschikt is. Eén - bij velen in trek zijnde - methode is om ALLE OOGST IN ËËN BED RA G doorlopend te verzekeren. Als de oogst te velde is meeverzekerd, dient U bij de vaststelling van de verzekerde som de waarde daarvan mee te tellen. Anders is het gevaar van de onder - verzekering niet denkbeeldig. Overigens moet U weten, dat de dagwaarde het uitgangspunt is voor het bepalen van de te verze keren som en voor de schadevaststelling. Met andere woorden: bij brand wordt uitgekeerd naar de marktprijs, die dan op de schade- datum geldt. A Is de produkten op kontrakt worden verkocht, dan is verzekering tegen de overeengekomen kontraktprijs vergoed. De koopove reenkomst is in dat geval een onderdeel van de verzekering en moet aan de assuradeur worden overgelegd. De maatschappijen zullen in principe deze verzekeringsvorm alleen voor landbouwer eige naren willen "openstellen" en niet voor handelaren. Bovendien is veelal een vereiste, dat ook de overige eigendommen bij dezelfde assuradeuren verzekerd zijn of worden. Wilt U op de schadedatum niet - of niet volledig - een uitkering ontvangen, maar op een door uzelf te bepalen datum - of zelfs twee data - daarna: daarvoor is de seizoenverzekering gekreëerd. Voor de vaststelling van het schadebedrag wordt steeds de veilingprijs van de dichtsbijgelegen veiling aangehouden. De veilingprijs, zoals die geldt op de dagen dat de door brand gedupeerde afreke ning wenst, met als maximum de verzekerde prijs per kg. Indexering bedrijfsgebouwen Wilt U meer weten over de verzekering van oogst- en landbouw- produkten en over de indexering van agrarische bedrijfsgebouwen? Wendt U zich dan tot uw assurantieadviseur. Of rechtstreeks tot de Onderlinge Zeeuwse, Houtkaai 11, Middelburg, tel. 01180-28000. Onderlinge Zeeuwse

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6