WAAROM HIER SUIKERBIETEN GROEIEN HELP EEN SCHAAP DAT ONDERSTE BOVEN LIGT fferini voor de vensterbank Jlnanas Een zoet verhaal Zoetmakers Op de Nederlandse akkers is de oogst al een tijdje volop aan de gang. Wie onderweg zijn of haar ogen goed de kost geeft zal zien hoe er met man en macht aan gewerkt wordt de granen, aard appelen en peulvruchten van het land te halen. Dankzij het goede zomerweer van de laatste tijd komt er dit jaar meer van de oogst terecht dan menigeen in de koude en ontzettend natte periode van juni en juli vermoedde. Niette min hebben talloze akkerbou wers erg veel schade geleden. Door wateroverlast en zuurstof gebrek hebben de gewassen op veel plaatsen, met name op de lagere percelen in Limburg en langs de grote rivieren, nogal ge leden. De melkveehouders heb ben ook weinig redenen om te juichen. Het was weliswaar goed weer om het gras te maaien, maar de kwaliteit van dit ruwvoer is, omdat het door het natte weer pas laat kon worden gemaaid, minder dan vorig jaar. Het is te hopen voor de boeren dat het goed groei- en oogstweer blijft. Want al raken talrijke akkers leeg, be langrijke gewassen als snijmais en suikerbieten raken pas de ko mende maanden oogstrijp. Bij de suikerbieten willen we even wat langer stilstaan. Dat wij hier vandaag-de-dag een stuk land begroeid met suikerbieten aantreffen, vinden we heel ge woon. Maar eigenlijk is dat hele maal niet zo normaal. Suikerbie ten horen oorspronkelijk niet in Nederland en de ons omringende landen thuis. Zo'n anderhalve eeuw geleden viel hier geen en kele bieteplant te ontdekken. Als de mensen in het verleden iets een zoetere smaak wilden geven, dan gebruikte men honing, zoete plantedelen of zoete vruchten. Later - toen de tropische gebie den waren ontdekt en men daar suikerriet aantrof - gebruikte men een andere zoetmaker, namelijk rietsuiker. Lange tijd kwam daarin weinig verandering. De meeste Europese landen hadden wel koloniën in tropische streken waar suikerriet werd verbouwd. Of men importeerde riet of suiker uit andere landen. Maar het was Napoleon, de Franse keizer en overheerser van het Europese vasteland, die er voor zorgde dat alles anders werd. Hij kon Enge land niet op de knieën krijgen en om dat land in zijn internationale handel te treffen, voerde hij het Continentale Stelsel in. Dit hield in dat alle havens op het conti nent van Europa (ook de Neder landse) werden gesloten voor Engelse produkten en schepen. Ook voor suikerriet en rietsuiker dus. Vandaar dat men in Europa een vervanging voor die suiker probeerde te vinden. De ontdek king van de Berlijnse scheikundi ge Marggraf, namelijk dat je uit de wortels van de bieteplanten die in de landen rond de Middel landse Zee in het wild groeiden suiker kon halen, kwam precies op tijd. Bietsuiker krijg je, zo ontdekte hij, door bietewortels fijn te maken en ze steeds op nieuw te koken. Overal in Europa begon men daarom suikerbieten te verbouwen en suikerfabrieken te stichten. In ons land werd in 1811 in Wageningen de eerste fa briek geopend. Wilt U gratis een exotische ven- sterbanktuin? Dat kan: zowel het daarvoor benodigde plantenma- teriaal als de hulpmiddelen kun nen uit afval worden gehaald. Om te beginnen heeft u dan wegwerpverpakkingen nodig. Glazen potten zonder statiegeld bijvoorbeeld kunnen dienst doen als miniatuur broeikas. Worden ze omgekeerd op vochtige aarde gezet, dan ontstaat een ideaal microklimaat. Kartons waarin melk of vruchtensap wordt ver kocht, kunnen worden doorges neden; dan heeft men goed tegen vocht bestande kweekpot- ten die tegen elkaar worden ge- Een schaap ondersteboven in de wei. Dat zie je soms en dan is het beter om niet te blijven kijken, maar om iets te doen. Het beestje kan namelijk meestal niet meer op eigen kracht over eind komen. Het is "verwenteld". Als het niet bijtijds op de poten wordt geholpen, gaat het dood. Een schaap dat valt en op zijn rug terecht komt, heeft van alles tegen bij zijn pogin gen om op te staan. Terugrollen wil vaak niet lukken door de brede rug en de korte poten. Ook de verende vacht belemmert het terugrollen. Bovendien kan de inhoud van de pens (een van de vier magen van het schaap) naar beneden zakken als het dier op zijn rug ligt. Het zwaartepunt van het schaap komt dan heel dicht bij de grond, wat een belemmering temeer is voor het overeind komen. In het ondersteboven liggende schapelijf gaan er dingen mis, die uiteindelijk de dood van het schaap tot gevolg hebben. Bijgaande tekening leert ons hoe een verwenteld schaap te redden. de mogelijkheden met zaden van appelen, peren, pruimen, perzi ken en druiven. Alle zijn ze af komstig van hybriden die van enten zijn opgekweekt. De zaden herbergen eigenschappen van een eindeloze reeks voorouders en daarop is geen peil te trekken. Een pit van een lekkere appel kan zeker een boompje opleveren, maar misschien hebben die vruchten eigenschappen van voorvaders die in de stamboom liefst vergeten worden. Pruime- pitten kunnen uiteindelijk sma kelijke vruchten opleveren, maar van druiven kunnen wel, zowel binnen als buiten, mooie klim planten komen, maar geen heer lijke vruchten. zet in een plastik groentebakje zoals er bij de groenteman en op de markt bij stapels liggen. Tot dat het zaad gekiemd of het stek geworteld is, moet de laag voch tige grond met zaad of stek be dekt worden met een doorzichti ge plastik zak. Wat gekócht moet worden is een zak bloemisten- grond of een aantal turfschijfjes met een netje erom, die, als ze worden bevochtigd, sterk in om vang toenemen. Als de benodigdheden zijn ver zameld kan worden uitgekeken naar geschikt basismateriaal. Begonnen kan worden met een ananas die wordt aangeschaft kompleet met groene "kuif". Het groene blad moet frisgroen en stevig zijn. Als de ananas voor de konsumptie wordt aangesne den, wordt de kuif er vlak boven het vruchtvlees van gescheiden. Ze wordt dan op een met water gevulde pot gezet, zodanig dat ze het water juist niet raakt. Wordt dat steeds op het juiste peil ge houden, dan zullen er kleine wortels verschijnen; als er daar genoeg van zijn kan de plant worden gepot. De avocado is een exotische gast tussen de vertrouwde sla, kroten en andijvie. Velen zullen een avocado als kamerplant wensen. In dit geval wordt de bruine schil voorzichtig van de pit afgehaald. Vervolgens worden er rondom tandestokers ingestoken waarop ze op de rand van een met water gevuld glas kan hangen; het brede ondereind van de pit zit in het vocht. Het geheel wordt dan warm maar niet al te licht weg gezet en na een paar weken schiet een sterke witte penwortel het water in; bovenop verschijnt een spruitje. De nieuwe plant kan worden ge pot en op een zonnige plaats ge zet, waarna een enkele stengel met blad verschijnt die binnen een jaar het plafond kan berei ken. Snoeien heeft tot gevolg dat er krachtig groeiende zijscheuten ontstaan. Selektie is er de oorzaak van dat sinaasappels en mandarijnen tegenwoordig weinig pitten heb ben. Wie wil zaaien moet de beste pitten uitzoeken uit een goede rijpe vrucht. Ze worden in een glas water gelegd en de pit ten die na verloop van tijd zinken zijn geschikt om te worden ge zaaid. Dat gebeurt dan bij voor keur in natgemaakte turfschijfjes die in een bakje, afgedekt met glas of plastik, in de vensterbank worden gezet. Na twee drie weken verschijnen de kiem- plantjes en kan de afdekking weg. Als de netjes vol wortels zitten, worden ze in een met aar de gevulde pot in de zon gezet. Bloesem behoort tot de moge lijkheden; op vruchten kan nau welijks worden gerekend. In de schijven vy^termeloen zit ten veel grote zwarte pitten. Als die eerst goed worden gewassen en dan een paar weken op een donkere plaats in'een glazen pot of plastik zak worden bewaard, kunnen ze worden gezaaid. Dat kan zowel in turfschijfjes als me teen in een pot aarde waarover aanvankelijk een plastik zak wordt getrokken. Na een paar weken kiemen de zaden, waarna een snel groeiende plant voor de dag komt. Binnen blijft ze laag, maar in een zonnige tuin kan een flinke hoogte worden bereikt. Ook andere meloenen kunnen zo worden gezaaid. Eindeloos zijn 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5