RJ.ZUI Z.A.J.K.-KURSUSWERK Toekomst in twijfel ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT I n deze kursus, die twee jaar gele Nationale veebeoordelingswedstrijden op Walcheren Een zoon WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Ad Phernambucq, Oud Ovezandseweg 2a, 4441 TG Ovezande, tel. 01 1 95-248. Ellie Groen Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes, tel. 01100-15448 D e laatste tijd wordt de aan het Z.A.J.K. beschikbaar gestelde ruimte in dit blad voornamelijk besteed aan het vooruitlopen op het komende winterseizoen. Daarbij is al enige aandacht geschonken aan verschil lende kursussen (spuitkursus EVTO). Deze keer willen we aandacht besteden aan het kursuswerk wat wij zelf organiseren. Het mag duidelijk zijn dat we deze kur sussen extra warm aanbevelen. Duidelijk mag ook zijn dat we deze kursussen niet op poten hebben gezet alleen omdat we het zelf zo leuk vinden. Nee, deze kursussen komen tegemoet aan de behoeften van de leden. De belangstelling in voorgaande jaren bewijst dit. ORIËNTATIE KURSUS GROND- en PACHTZAKEN H et land, de grond, speelt een erg belangrijke rol in het leven van een boer en zijn gezin. We leven en wer ken er op, we leven ervan, en soms ook... ervoor. Over grond raak je niet uitgepraat. Kwaliteit, opbrengend vermogen en grondprijs zijn onder werpen van dagelijkse gespreksstof. Erg veel dagelijkse en minder dage lijkse zaken waarmee de moderne agrariër gekonfronteerd wordt heb ben op een of andere manier betrek king op zijn grond, zijn land. "Grond" vormt dan ook het centrale begrip in de Oriënntatie-kürsus Grond- en Pachtzaken. DE Z.A.J.K.-KURSUS 3. C.J.O. toneelkursus gaat door AGENDA: Het; Z A JK-boekje 108O/n9B1 is uit;!! Afwezig Z.fi.J.K Redaktie adressen: den startte onder de naam Grond- taxatiekursus komen in een aantal avonden een groot aantal zaken aan de orde die verband houden met de grond. Het zou teveel plaats vergen om het volledige kursusprogramma in deze rubriek op te nemen (Dit program ma kun je op het Z.A.J.K.-sekreta- riaat aanvragen; zie ook Z.A.J.K.- boekje). Enkele zaken die in de kur sus aan de orde komen willen we hier toch noemen. Allereerst gaat de kursus in op de bodemkunde, waarbij de nadruk ligt op het opbrengend vermogen van de grond. Vervolgens komt de Pachtwet met de pachtnormen aan de orde. De taxatieleer geeft dan aan welke pachtprijs voor een stuk grond reëel is. Naast pacht komt ook de overdracht van onroerend goed, het vaststellen van de grondprijs bij verkoop en de (fiskale) aspekten die daaraan vast zitten aan de orde. Het zijn allemaal zaken waarvan enige kennisje alleen voordeel kan opleveren. Hoe gaat het schatten (eerste en tweede schatting) bij ruilverkavelin gen in zijn werk? Wat dien je te we ten van erfrecht en verbintenissen recht? Wat weet je van de Onteige ningswet, de Wet Vervreemding Landbouwgronden? Dit zijn alle maal zaken die aan de orde komen. De kursus die het komend seizoen gegeven gaat worden besteedt meer aandacht dan de vorige aan de Ruimtelijke Ordening, een aangele genheid waar de agrarische sektor al heel veel mee te maken heeft. Als nieuw element zal dit jaar de (mogelijke) opvolger van de Ruil- verkavelingswet, n.l. de Landinrich tingswet besproken worden. Ook hopen we wat dieper in te gaan op streek- en bestemmingsplannen in onze provincie. Elke kursus-avond 14) zal inge leid worden door verschillende do centen. Naast informatie-overdracht speelt ook diskussie dikwijls een be langrijke rol. Aan het eind van de kursus is er een praktijk-taxatiedag. Ook proberen we dit jaar weer en kele extra's te bieden zoals een ex- kursie naar het Kadaster in Middel burg en een avond over grondbezits- verhoudingen in de Derde Wereld. Aan het begin van de kursus wordt een informatie-map uitgereikt waar in onder andere het boek "De pachtwet in de praktijk" is opgeno men. De kursus wordt gehouden in de "Caisson" te Kapelle en begint waarschijnlijk in november. De kos ten bedragen 100,—Per RAK orig jaar is voor de eerste maal de Z.AJ.K.-kursus gegeven. Deze kur sus zou eigenlijk ook de Z.A.J.K.-ka- derkursus kunnen heten, omdat die zaken aan de orde komen waarvan kaderleden de nodige kennis dienen te hebben. De kursus is echter bedoeld voor een ieder die wat meer wil weten over het reilen en zeilen in het landbouwwe- reldje. Daarbij richten we ons niet alleen tot de mannen. We hopen van harte dat dit jaar ook enkele dames de stoute schoenen uit de kast halen om een bijdrage aan het welslagen van de kursus te geven. Na de kursus van vorig jaar hebben we de kursisten gevraagd hun me ning over het geheel te geven. Een van de kursisten merkte op dat een dergelijke kursus hard nodig is willen er straks nogjonge boeren zijn die mee kunnen praten over het landbouw beleid. Voor een goede belangenbe hartiging van de boer is deze kennis onontbeerlijk. Onenigheid over tal van zaken komt mede voort uit een gebrek aan inzicht en kennis. De kursus gaat echter niet alleen in op landbouwbeleid. Onderwerpen die zoal in deze kursus aan de orde komen zijn: Hoe is de landbouw georgani seerd; welke organisaties zijn er, wat betekenen ze voor de boeren, wat kan de bijdrage van agrariërs daarin zijn? Bedoeld worden hierbij organisaties als Land bouwschap, standsorganisaties, coöperaties, jongerenorganisa ties, overheidsinstanties. Wat is landbouwbeleid, hoe zit de E.G. in elkaar, wat betekent de E.G. voor de Nederlandse boer. Maar ook: Wat betekent de E.G. voor de boeren in ontwikkelings landen, hoe zit de wereldhandel in elkaar. Na overleg met de Kommissie Topkader (dat bij verschijning van dit nummer inmiddels achter de rug is) wordt het kursusprogramma de finitief vastgesteld. De Z.A.J.K.-kur sus zal namelijk een belangrijk op stapje kunnen betekenen voor men sen die overwegen aan de Topka- derkursus deel te nemen. De kursus omvat een avond of 8, verdeeld over even zoveel weken en wordt gehouden in de "Caisson" te Kapelle-Biezelinge. De kursus gaat waarschijnlijk eind oktober van start. Voor de kursus zullen we evenals vorig jaar weer een aantal geschikte mensen uitnodigen om met de kur sisten van gedachten te wisselen. Ook zullen we weer de mogelijkheid bezien voor een dag-exkursie naar het E.G.-hart in Brussel, vorig jaar een groot succes! Opgave voor de kursus bij het Z.A.J.K., tel. 01195-248 of bij je ei gen RAK-kursuskoördinator of se- kretaris. kunnen er 3 of 4 mensen deelnemen. Opgave en informatie voor 15 okto ber (liefst eerder) bij de kursuskoör- dinator of bij sekretariaat Z.A.J.K., Naereboutstraat 20, 4461 GT Goes. (Tel. 01100-15448). De laatste tijd komt er nogal eens een persbericht welke gaat over toneel stukken, films etc. voor agrarische plattelanders. Bepaald geen slechte zaak, maar daarom is het waarschijnlijk goed om nu eens melding te maken van een nieuwe theaterproduktie. Deze is namelijk gericht op alle bewoners van het platteland. De titel is: Toe komst in twijfel. Uit het ontvangen persbericht het volgende stuk: De gedachte achter het stuk is, dat er op het platteland ingrijpende veranderingen plaatsvinden. Op alle terreinen van het leven drin gen nieuwe normen door. Voor zieningen verdwijnen, van veel dorpen wordt de levensvatbaarheid bedreigd. De industrie stopt haar giffen in de grond. Mensen op het platteland hebben dezelfde angsten als mensen in de De nationale F-H veebeoordelings wedstrijden zullen op vrijdag 26 september op Walcheren worden gehouden. De plaats van handeling is het be drijf van Dhr. S. de Visser te Nieuw en St. Joosland. Hier zullen de deelnemers uit het gehele land strijden om de titel kampioen veebeoordelen. 's Mor gens moeten de deelnemers aan de hand van een nieuw wedstrijdfor mulier 5 koeien op volgorde zetten en uitpunten volgens de normen van het stamboek. 's Middags mogen de beste deelne mers nogmaals 5 stuks koeien plaat sen en hier hun keuze mondeling toelichten. Gezien de belangstelling die er an dere jaren was voor deze dag hopen de organisatoren dat dit ook weer een interessante dag wordt. Tot ziens dan op 26 september aan de Schroe- weg te Nieuw en St. Joosland. Bertus Blankers Zoals ook vorige week in dit P.J.Z.- geluid was te lezen organiseert de P.J.Z. in samenwerking met de C.P.J. en de K.P.J. een toneelkursus onder leiding van Ad van Noort van het N.C.A. (Nederlands Centrum voor Amateurtoneel). We zijn het mini mum aantal deelnemers van 12 ge passeerd zodat de kursus op 8 sep tember a.s. van start kan gaan. Nog even de plaats en het tijdstip van de kursus: Motel "De Caisson" te Biezelinge op 6 maandagavonden vanaf 8 uur. De eerste avond is 8 september en de laatste is op 13 ok tober. Mochten er nog liefhebbers zijn die vergeten zijn zich op te geven, dan kan dit nog op de eerste kursusavond ter plekke. stad: komt er een nieuwe oorlog? Maken wij de wereld niet onleef baar? Zij reageren er op een eigen wijze op. Vanuit een eigen kultu- rele en godsdienstige achtergrond, die geworteld is in het leven op het platteland. De centrale vraag is: wat zijn de reakties op deze veranderingen. Je kunt het verleden krampachtig vasthouden; alles over je heen la ten komen; al het nieuwe kritiek loos aanvaarden. Problemen wor den hiermee niet opgelost. Veel mensen zien het hier niet meer zitten en zoeken hun heil elders: emigratie wordt steeds meer als de oplossing gezien. Dit alles willen wij laten zien. Herkenning kan de eerste stap zijn naar verandering. Daarnaast wil len wij laten zien, dat er ook an dere reakties mogelijk zijn. Deze zware kost wordt in een lichtvoetige vorm gegoten. Wij maken toneel ook voor ons plezier. Het stuk is opgebouwd rond een familie, die een 60-jarig huwe lijksfeest viert. Tijdens het feest gedruis komt er heel wat boven... Wij hebben dit stuk voor het plat teland gemaakt en willen het dan ook voor plattelanders spelen in dorpshuizen, feestzaaltjes, bij plattelandsverenigingen enz. Voor inlichtingen kan men terecht bij Projekt '80, t.a.v. Peter Oosterveer, Postbus 534, Wageningen, telefoon 08370-10371. 6 SEPTEMBER: Provinciale ploegwedstrijden Wil- helminadorp. Aanvang 13.00 uur. 20 SEPTEMBER: P.J.Z.-afdeling Fijnaart organiseert een trekkerbehendigheidswedstrijd. In het informatie-boekje voor het agrarisch jongeren werk staat ook veel infor matie over allerlei kur sussen. Laat het niet onge lezen liggen 1 In verband met het personeelsreisje van de Z.L.M. is het sekretariaat van de P.J.Z. op donderdag en vrijdag 11 en 12 september onbezet. Op maan dag 15 september zijn we weer vanaf half negen bereikbaar. Ellen Speckens en Harrie Wijermars De administratief mede werkster van de P.J.Z. tot 1 augustus j.l. Tiny den En gelsman heeft op 1 septem ber een zoon gekregen. Zijn naam is Wijnand. Moeder en kind maken het goed. Onze felicitaties voor Tiny en Jaap. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21