ZLM-voorzitter bepleit stimuleren gewasstudieclubs Gladiolen langs de weg... D e voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z. L. Mde heer A. J .GDoeleman heeft in de maandag 1 september jl. te Goes gehouden hoofdbestuursvergade ring van zijn organisatie een warm pleidooi gehouden voor het verder stimuleren van gewasstudieclubs. Aan leiding daartoe was de meevallende graanoogst waaruit gebleken is dat met een geleide teeltmethode de gevol gen van de aanvankelijk ongunstige weersomstandighe den beperkt kunnen blijven. "Wij vinden het daarom een goede zaak dat studieclubs in samenwerking met de voorlichting de teelt vanaf het zaaien tot het oogsten volgen. De op deze wijze verzamelde praktijk-gegevens leveren een belangrijke aanvulling op het wetenschap pelijk onderzoek, waardoor meer inzicht verkregen wordt in de tarweteelt en de kosten/opbrengsten verhouding daarvan", aldus de heer Doeleman, die verder bena drukte "het verder stimuleren van gewasstudieclubs in het algemeen een goede zaak te vindenWanneer die studieclubs begeleid worden door de voorlichting kan dat tevens bijdragen tot een rationeler funktioneren van de bedrijfsvoorlichting vanuit de consulentschappen. Dat is vooral nodig omdat in de loop der jaren het aantal be- drijfsvoorlichters te veel is ingekrompen terwijl wij van mening zijn dat deze schakel in de bedrijfsvoorlichting juist een zwaarder accent dient te krijgenzo betoogde de Z. L M .-voorzitter. zuidelijke landbouw maatschappij Op hoofdbestuursvergadering Een erg vreedzaam tafereeltje dat in schril kontrast staat tot de plotse ling op gang gekomen oorlog tussen aan de ene kant de melkventers en aan de andere kant de grootwinkelbedrijven. Overigens lijkt het erop dat de minister van Economische Zaken de vervallen minimumprijs voor melk toch maar weer vast gaat stellen. land- en tuinbouwbla VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 67e JAARGANG NO.: 3547 Met een glimlach van oor tot oor vertelt ze me dat ze zojuist een mevrouw voor de tweede keer een paar bossen gladiolen had verkocht". "Die mevrouw zei: we vonden ze erg fraai en ze hebben twee weken gestaan". Zoiets is toch leuk om te horen, vindt u niet?" Mevrouw Rottier loopt weer terug naar haar kraam waarvan de poten zo langzamerhand half be graven zijn onder de gladiolenbolletjes die er eerst worden afgesneden voordat de gladiolen in bossen van 5 of 10 op de "toonbank "klaar worden gelegd voor de verkoop. De geïmproviseerde verkoopkraam van kweker Rot tier staat strategisch opgesteld langs de drukke weg van Kruiningen naar Terneuzen-Hulst-Antwerpen, ongeveer ter hoogte van het dorpje Kuitaart. "We zijn op dit punt gaan staan omdat het hier geen hinder oplevert voor het verkeer want de mensen kunnen hier zonder problemen even parkeren Bijverdienste Het is vrijdagmiddag en regelmatig stoppen er klan ten die moeder de vrouw op een bosje gladiolen willen verrassen. A nders dan bij bijvoorbeeld de kersenroute in de Betuwe, waar breed en uitvoerig wordt aange geven dat de automobilist weer een verkoopkraam nadert, moet mevrouw Rottier het alleen doen met de uitgestalde gladiolen en een simpele houten kraam. "Och, zegt ze, het is maar voor een week of vier en u moet het zo bekijken, het is voor ons maar een bij verdienste. Het gaat ons om de bollen. Dat we deze bloemen verkopen komt omdat ze eigenlijk te vroeg zijn. Verreweg de meeste bloemen blijven gewoon op het land en worden er in oktober uitgesneden en weggegooid, 't Is net deze paar weken Mevrouw Rottier heeft weer een klant bediend. Minder interessant De heer A. Rottier die dit jaar een kleine drie ha gladiolen teelt vroeger had hij er veel meer maar hij loopt al tegen de 63 en dus doet hij het wat kalmer aan) heeft de grond gehuurd. Dat moet wel want om een goede gladiolenoogst te krijgen moet je in feite elk jaar op een ander stuk grond telen en pas na 20 jaar kun je er dan weer opnieuw gladiolen verbouwen. Overigens wordt deze teelt wel steeds minder interes sant, zo vertelt mevrouw Rottier, de prijs voor de bollen is nu vrijwel even hoog als 20 jaar geleden terwijl de kosten sterk zijn toegenomen vooral die van olie die verstookt moet worden om de bollen eind oktober/november te drogen. Er is dan veel werk te doen, zegt ze, zich spoedend naar haar man die juist van het veld komt met een vracht nieuwe gladiolen die snel voor de verkoop gereed moeten worden gemaakt. "Wat kost een bos? Twee gulden? Geeft U er dan maar drie bosjes". n zijn openingswoord accentueerde de heer Doeleman het grote belang van een goed afzetbeleid van land- en tuinbouwprodukten: "dikwijls een bijzonder zwakke schakel, waarbij de hulp van de overheid onontbeerlijk is" In het kader van de afzet noemde de heer Doeleman het h moeilijkheden verkerende aardappelbedrijf van De Feijter in Breskens: voor de aardappelteelt en de afzet is het een bijzonder slechte zaak dat opnieuw een verwerkend be drijf in de problemen geraakt. Ongetwijfeld wordt hier mee het vertrouwen in onze afzetorganisaties van aard appels in binnen- en buitenland geschaad. Dat is van nadelige invloed op onze concurrentiepositie die wij tot nu toe hebben weten op te bouwen, vooral nu men in het buitenland er alles aan doet om de eigen concurrentie positie van de aardappel te verbeteren Gezien het belang van de agrarische sektor voor de Ne derlandse economie zei de Z.L M.-voorzitter "er op te rekenen dat daarmee in de komende rijksbegroting vol doende rekening wordt gehoudenIets wat de laatste jaren te weinig het geval is geweest. Zo is de ervaring dat onder andere bij het Ontwikkelings- en Saneringsfonds met een veel te krappe beurs gewerkt moet worden. Een ombuiging in positieve zin is ook nodig voor het zelfstandigenbeleid. De staatssekretaris van financiën heeft in een onlangs gehouden gesprek met het Land bouwschap begrip getoond voor de fiskale problemen van de land- en tujnbouw. "Wij hopen dat dit begrip zal leiden tot een daadwerkelijke ombuiging van het zelf standigenbeleid, rekening houdend met de specifieke problemen van de land- en tuinbouw, zoals het relatief hoge bedrijfsvermogen dat nodig is om ons op verant woorde wijze te kunnen handhavenOok de belasting claim op het zgn. pachtersvoordeel wordt een steeds schrijnender probleem. Aan het slot van zijn openingswoord konstateerde de heer Doeleman dat de wet vervreemding landbouwgronden (WVL) "gelukkig politiek minder eenvoudig ligt dan het aanvankelijk leek. De algemeen-sekretaris van de Z.L.M. Mr. JOggel heeft terecht enkele negatieve gevolgen van de WVL ter diskussie gesteld: "Wij hopen dat dit een bijdrage mag leveren aan de kamerdebatten, waardoor een verantwoorde beslissing genomen gaat worden". Vervolg op pag. 15 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1