VOO It HE VltOIIW DE ZEEUWSE KOLLEKTE KOMT WEER IN ZICHT Hi Jubileum ts 18% T, A, Koliektantes van de Zeeuwse kollekte bezochten vakantieoord "Bos en Duin" Lj oals algemeen bekend is, wordt ieder jaar begin oktober door de Zeeuwse Vrouwenraad de Zeeuwse kollekte georganiseerd. De koliektantes die hiervoor nodig zijn, worden gezocht in alle bij de Zeeuwse Vrouwenraad aangesloten vrouwenorganisaties. Aiy Wis kerke m. kh ■'■71 f-kP: onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Daarnaast zijn er ieder jaar ook een aantal dames, die, hoewel ze niet bij een vereniging zijn aangesloten, zich spontaan voor deze kollekte inzetten. Het komt er dus op neer, dat een aantal vrouwen, ongeacht hun politieke of godsdienstige overtuiging samen iets voor anderen doen. Van de opbrengst gaat een gedeelte naar het Anjerfonds, de Zeeuwse Vrouwenraad, provinciale doelen en de vakantieweken. van het geld dat in een ge meente wordt opgehaald mag ter plaatse worden besteed. Kontakt- vrouwen van de organisaties en kol iektantes bepalen samen het "18% doel". Elk voorjaar wordt door de Zeeuwse Vrouwenraad in het va kantieoord "Bos en Duin" te Oost- kapelle, een aantal bungalows ge huurd. In de provincie worden artsen, be jaardenhuizen, wijkverpleegsters en dienstencentra aangeschreven. Hen wordt gevraagd of er in hun werkge bied oudere, minder valide mensen zijn, die niet zonder begeleiding op vakantie kunnen en dus in aanmer king komen. Bejaarden die door wat voor omstandigheden er nodig eens een weekje uit moeten, zijn eveneens van harte welkom. De Zeeuwse Vrouwenraad zorgt dan vanuit haar organisaties voor dames die deze vakantiegasten willen ver zorgen. Soms zijn dit oud verpleeg kundigen, maar vaak ook gewone huisvrouwen die met veel enthou siasme en liefde zich belangeloos voor deze oudere mensen inzetten. Het zijn dus allemaal vrijwilligsters die hun reis- en verblijfkosten uit de Zeeuwse kollekte betaald krijgen. De vakantiegasten betalen zelf hun pensionprijs. georganiseerd. O, H, -et is haast onvoorstelbaar hoe goed de begeleidsters hun werk doen, juist door hun menselijke inzet weten ze een geweldige sfeer te scheppen voor deze bejaarden, waarvan sommigen een heel jaar vrij eenzaam wonen. Soms zelfs in een tehuis of een komplex van bejaar denhuisjes. Voor de betreffende da mes erg dankbaar werk. In deze vakantieweken is er iedere dag wel iets te beleven. Zo is er o.a. een bingo avond, bezoek aan "Mi niatuur Walcheren", een gezamen lijke kerk-zangdienst, een dia avond, wandelen, winkelen enz. Een koffiemaaltijd in hotel Brittania is een van de hoogtepunten. En na tuurlijk wordt er, mede door de gas ten een geweldig afscheidsfeest men in mijn land een beroep op me deed. Kom je dan in zo'n geval niet terug dan ben je ook gelijk gebrand merkt, want dat wordt zo i^tgelegd, datje het eigen land moedwillig laat stikken. Voor mezelf misschien nog niet zo'n ramp, grinnikt hij, maar wel voor mijn zes kinderen, die tenslotte later toch hiér hun broodje moeten gaan maken. erwijl we tijdens het week-end in Dar es Salaam waren kwamen we in kontakt met een interessante Tanza- niaan. Hij is opperrechter van be roep en stuurt met een gerust gewe ten dieven met een zeker gevoel van wraak, tien tot achttien jaar de nor in, vooral sinds inbrekers een paar maanden geleden zijn peperdure stereo-installatie uit zijn woning sta len. Ik krijg er nog een wee gevoel van in mijn maag, zegt hij spijtig. Vorige week zijn er weer dieven ge weest, maar gelukkig werden ze tij dig ontdekt. Intussen heeft de rege ring in een extra poging om de mis daad in de stad tegen te gaan#de po- litiekontrole sterk verscherpt. Overal op straat lopen de agenten nu met zijn tweeën te patrouilleren, één ge wapend met een automatisch geweer en de ander met een stevige knuppel. Dat werd nodig, zei onze vriend, want de lokale bevolking verliest het vertrouwen in de politie. Vorige week werd dat nog duidelijk toen men in een van de volkswijken van Dar es Salaam twee op heterdaad betrapte dieven ter plaatse dood sloeg. De politie had alleen nog maar de lijken op te halen. Onze vriend die we Kasimier zullen noemen heeft op zijn veertigste jaar al een gescha keerd leven achter de rug. Na zijn studie als jurist, begon hij zijn loop baan bij de rechterlijke macht van Tanzania, maar vervolgens kreeg hij een funktie als ambassadeur in E- thiopië. Trots laat hij een grote foto zien waar hij zijn geloofsbrieven overhandigt. Hij vertelt er ook bij dat in de revolutie en de verschillen de staatsgrepen die daarna dat land een paar keer teisterden de mensen die hem destijds op de foto vriende lijk de hand schudderyin die woelige dagen één voor één zijn gefusilleerd. Politiek, glimlacht hij fijntjes, dat is niks voor mij. In onze landen staan ze vandaag vriendelijk naar je te wuiven en morgen hangen ze je op aan de hoogste boom. Hij kan trou wens toch niet laten nog even wat herinneringen op te roepen aan die gezellige tijd toen hij diplomaat was. Veel kontakten, veel feestjes. Hij had dat sfeertje nog wel veel langer wil len proeven, maar zegt hij, een vij and hier op het ministerie van Bui tenlandse Zaken zette mij op een dood spoor, want hij had voor een vriendje van hem precies dat baantje van mij op het oog! Toch heb ik toen, vóór dat ik uit Addis-Ababa vertrok nog vlug mijn stekjes gestoken met enkele belangrijke Europeanen. Ik was nog maar goed en wel terug in Tanzania of ik kreeg een uitnodiging om zitting te nemen in de UN vluchtelingenraad die haar zetel in Geneve heeft. Heel Afrika werd mijn werkgebied. Een uiterst interessante baan. Luister, zegt hij, en grijpt onze hand om nog duidelijker de goede raad over te laten komen, probeer om te gaan met mensen die veel voor het zeggen hebben, daar heb je wat aan! Dank zij die "politiek" zat ik na Ethiopië zo weer in Geneve. Dat ik daar nu niet meer ben komt omdat - ij zucht nog eens, maar lacht dan weer en begint enthousiast te vertel len over de manier waarop hij toch nog tracht een redelijk leven te lei den. Hij wijst op Frieda zijn vrouw, die geen woord Engels spreekt, maar wel belangstellend luistert. Hier achter in de tuin heeft ze driehon derd kippen en de eieren daarvan verkoopt ze bij hotel "Etienne" en bij "Palm Beach Inn". Ik hoop dat straks nog uit te kunnen breiden. Verder zijn we een boerderijtje aan het ont wikkelen. Het is vier hektare groot en we hebben samen met de kinde ren, terwijl hij naar Frieda kijkt, op zaterdagen de bush ontgonnen en nu zijn we zo ver dat we er al de eerste vruchten van plukken, vertelt hij trots. Hij laat een bediende een schaal kleine gele banaantjes halen. Keur ?e maar, zegt hij uitnodigend. Zo zoet als honing en belangstellend kijkt hij naar onze reaktie. We hou den onze bewondering voor zijn in spanningen niet voor onszelf en prij zen hem openlijk. Weet je wat, zegt hij, we gaan kijken naar de boerderij. We stappen daarna enthousiast in zijn Mercedes en gaan via de uni versiteitsgebouwen naar het land, al met al bijna tien kilometer buiten de stad. Op het universiteitsterrein gaat hij bij de keuken een paar zakken afval halen. De natte stinkende mas sa laat hij achter in de Mercedes gooien. Hij geeft een knaapje dat hem helpt een biljet van tien shilling en zegt dat hij overmorgen weer langs komt. We treffen het hier zegt hij. het leger is in dit gebied ook no gal vertegenwoordigd met kazernes en daardoor worden de landwegen i en halve eeuw Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland is natuurlijk een gebeurtenis die niet onopgemerkt voorbij mag gaan. Daarom is er enkele maanden geleden een jubileumkommissie gevormd die tot taak heeft een passend feest voor deze herdenking voor te berei den. Tot nu toe heeft u over het werk van deze kommissie nog niet veel gehoord. Maar zolang we in het stadium warenvan "zullen we zus of zullen we zo, en hoe, wat en waar" was er ook weinig te vertellen. Er moet achter de schermen altijd eerst nog al wat denk- en informatiewerk verricht worden, eer er konkrete plannen naar buiten kunnen komen. Geleidelijk aan komt er lijn in deze plannen en twee heel belangrijke zaken zijn nu geregeld, nl. plaats en datum. Het feest is 15 mei 1981 in de Vei linghallen te Goes m deze vakantieweken te doen slagen is heel wat voorbereidend werk nodig. De dagelijkse organisa tie is in handen van de heer en me vrouw Hagen-Manuel en zoals en kele koliektantes uit Walcheren en Noord-Beveland bij hun bezoek eind mei konden konstateren in zeer goe de handen. Het is zeker mede door hun geweldige inzet dat deze weken ieder jaar weer zo'n succes zijn. Het was voor de dames kollektanten erg fijn eens van dichtbij te zien, wat er nu met een gedeelte van het opge haalde geld wordt gedaan. Een geweldige ervaring en zeer zeker een stimulans om over een tijdje weer op stap te gaan voor o.a. deze vakantieweken. Het is prettig te weten, dat vele be jaarden tijdens hun vakantie zo goed verzorgd kurpien worden door een bijdrage aan de "Zeeuwse Kollekte". Tot oktober. .1 direkt was er ook het plan t.g.v. dit jubileum iets te doen voor ande ren. Het wordt een aktie voor ge handicapte vrouwen, dat is al wel besloten. Bijzonderheden moeten nog nader uitgewerkt worden. De ervaring heeft ons geleerd, dat we nooit tevergeefs een beroep doen op onze leden als het om meewerken aan een programma gaat. Daarom hebben we ook het besluit durven nemen de opzet voor een feestpro gramma te maken, "door en voor de leden". Het raamwerk is gereed, voor het invullen wachten we op de reak tie van leden, afdelingen, kommis sies, groepen van leden enz. Via uw afd. bestuur krijgt u er zeker geregeld iets over te horen. Ook zult u er in deze rubriek zo nu en dan iets over kunnen lezen. Plannen bestaan er om een jubileum ledenblad te laten verschijnen. Ook wordt de mogelijk heid bekeken een standje te maken met materiaal over 50 jaar Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland. Voor deze plannen wil ik graag uw medewerking inroepen. Hebt U nog iets over de beginjaren, (de eerste periode tot de oorlog) van de bond, of weet u iemand die er nauw bij betrokken is geweest, dan wil ik dat graag van u horen. Ik denk b.v. aan konvokaties van de eerste jaren, no tulen van vergaderingen, het oprich ten van de eerste afdelingen, bijzon dere gebeurtenissen provinciaal of plaatselijk, feestprogramma's, foto's, enz. Ook mondelinge herinneringen zijn zeer welkom. Een telefoontje of briefje is in eerste instantie voldoende. L.J. de Regt, tel. 01108-1323 Gebruikte enveloppen evt. niet deze strook dicbtplakken. a> •H 0 t-i "2? a> Iedereen kent het zo langzamerhand wel, het kringlooppapier. Kent U ook het hergebruik etiket? U bewaart de enveloppes die U ontvangt, U plakt daar het etiket op en de enveloppe is weer voor gebruik gereed. Erg handig, zeker als een een wat groter formaat enveloppe nodig hebt. EnU spaart bomen en energie. Te bestellen bij: De Kleine Aarde te Boxtel giro 52730 f 3,50 per 60 stuks. Gegomd etiket om enveloppen en ansichtkaarten opnieuw te gebruiken. Spaart bomen en energie. Te bestellen via giro S27.ll) van l)e Kleine Aarde in Boxtel. Zestig stuks voor 3.50. vV ft' onderhouden. Dat is mooi meege nomen. Vanaf de heuvels waar we nu doorheen rijden zien we in de verte het schitterende blauwe water van de Indische Oceaan. De grond is zandig en lijkt niet erg rijk te zijn. Onder tussen zwaait Kasimier uitbundig met zijn arm en wijst ons zijn land. Er staat ook al een optrekje, eenvoudig, met een paar golfplaten. Hij is on middellijk aktief en ook blij wanneer we uitstappen, want een vriend van hem heeft een vijftiental balen droge koeienmest laten bezorgen. Ik kan nog veel meer krijgen, bijna gratis, zegt hij. Er komt een man en een jongen aanlopen. Zij doen het mees te werk nu, want mijn funktie als rechter vraagt in de week natuurlijk erg veel tijd, verduidelijkt hij. Ze groeten hun baas vriendelijk. Hij geeft instrukties om de komende week een kléine koestal te maken, want hij heeft twee melkkoeien ge kocht. Ze schijnen te begrijpen wat hij bedoelt. Kom dan gaan we naar de varkens en hij draaft al vooruit. Met stijgende waardering bekijken we zijn boerderijtje. Hij heeft drie zeugen en één beer en vijf en twintig biggen. Er moeten er nog veel meer ko men, zegt hij want daarin zie ik een goede markt, bij de hotels, voor de schepen en in de slagerijen die door niet-moslims worden bezocht. De varkens genieten van de troep waar in ze zich kunnen wentelen. Een schitterend stel scharrelzwijnen die in deze tropische temperaturen goed gedijen en overigens door die warm te een uiterst penetrante lucht ver spreiden. Kasimier houdt daarvan. Wij zijn toch allemaal op de boerde rij geboren en ik leef pas echt als ik de pittige lucht van mest in mijn neus krijg. Hij meent het. We lopen verder en bekijken de bananen en de ana nas aanplant. We adviseren hem hoe hij het beste de varkensmest aan de bananen kan toedienen. Hij is één en al oor. We doen het voor hoe het moet. Hij doet het zelf en gelijkertijd leren we de man en de jongens hoe ze het morgen zelf moeten doen. In een kleine vallei is de bron waar het water het hele jaar door gemakkelijk bereikbaar is en hij vertelt over zijn plannen om straks te gaan irrigeren en beregenen. Ik wil tomaten, spina zie en paprika's gaan verbouwen. Ja zo moeten we de inflatie bestrijden geeft hij eerlijk toe, maar geloof me het is ook een hobby van me. We hebben er dorst van gekregen en we rijden terug naar de stad. Ik trakteer, zegt hij. We gaan bij het grote inter nationale Kilimanjarohotel binnen. Het is er koel en er klinkt zachte muziek. Terwijl we naar een vrij ta feltje lopen, groet hij ondertussen anderen. Velen kennen hem. Hij is een gerespekteerd man. 't Is een mooie baan, zegt hij, ik heb macht, ik houd van macht en hij lacht smake lijk en bestelt vier Pilsners terwijl hij gemoedelijk een praatje met de ober aanknoopt. Proost zeggen we, proost zegt ook hij, want dié uitdrukking heeft hij in Duitsland geleerd. SCHRIJFKOUTER... 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 19