GRÜN 80 IN BAZEL D e omvangrijke tentoonstelling is onderverdeeld in een aantal sekto ren. Iedere sektor heeft een bepaald thema tot onderwerp. De wijdsheid van het groots opgezette terrein en de omvang van het ten toon gestelde materiaal worden daardoor tot over zichtelijke en hanteerbare proporties teruggebracht. Nergens voel je je verloren; de menselijke schaal is hier op aangename wijze recht gedaan. Dat mag ook wel op een tentoon stelling die pretendeert vooral te N iettemin zijn er fraaie beplan tingsvoorbeelden: een boeiende vas- teplantentuin met opvallend veel grijze Antennaria, Primula en een heel skala fraaie bodembedekkers; een bamboetuin met alleen bamboe waarin als in een chinees paviljoen de rustende ziel luistert naar het ges G rote waterpartijen met fraaie oeverbeplantingen, bruisende beek jes en kleine vijvers met fonteinen in een omlijsting van landtongen en oevers met gras-, rots- of kiezelbed dingen tonen ons afwisselend de rust en de levendigheid van verrukkelijk helder, soms klaterend water. Na tuurlijk aandoende landschapjes op de ene plaats en kunstmatige water- spelen op andere wisselen elkaar af. D e groene universiteit is de plek waar vele draden van het tentoon- stellingsgebeuren hun oorsprong hebben. Niet zozeer professorale ge leerdheid treffen we hier aan maar vooral een ontmoetingsplaats en do- kumentatiecentrum waar alle aspek ten van het levende groen nog eens op een rijtje worden gezet. En ook in Zwitserland heet het dat wie het he den wil begrijpen het verleden moet bestuderen. Daarom staat centraal in de universiteit de Mythologische tuin. Daar is het begonnen. Daar hebben de goden hun eerste vrucht baarheid geschonken om groei, bloei en voortplanting mogelijk te maken. Via het heden waar de nu belang rijke planten voor voedsel en andere toepassingen staan geëxposeerd be landen we bij de toekomst. Een toe komst waarin de nog verborgen toe passingsmogelijkheden ontdekt moeten worden, want lang niet alle planten hebben hun gebruiksmoge lijkheden al prijs gegeven. D e Zwitsers hebben met deze ten toonstelling een geweldige prestatie geleverd. Men is er in geslaagd schoonheid, natuur en op schoonheid gericht menselijk handelen, de pro- duktieaspekten van land- en tuin bouw en de milieuproblematiek van een moderne samenleving overzich telijk, samenhangend en uitputtend te exposeren. Nog tot twaalf oktober kan men zich door deze tentoonstel ling laten inspireren en bemoedigen. Een geweldige prestatie met veel schoonheid en natuur Plantenarrangementen en skulpturen Zaaien en oogsten Tuintips CJ. Nouse Beveland B.V. I Markt Aarde Land en water Mooie tuinen Groene Universiteit Waar ook geen mens om heen kan, tenzij hij letterlijk zijn kop in het zand steekt. En volgens een harmo niemodel waar betrokkenen hier ja loers op kunnen zijn, wordt over die problematiek vanuit verschillende invalshoeken nagedacht en aan kon- krete oplossingen gewerkt. Over de woonomgeving, de stede- en landschapsbouw, worden heel zinni ge dingen gezegd en getoond. Wat daarbij opvalt is de realistische kijk die de Zwitsers hebben. Geen nos talgische vlucht in het verleden en Vooral de kinderen vermaken zich in de hitte waaronder wij de tentoon stelling bezoeken, uitstekend in de heuvelige gebiedjes met spuitende geisers en bewegende waterkunst werken. Water is voor het leven op onze pla neet levensvoorwaarde. In een speelse entourage van natuurschoon en kunstwerken wordt het belang daarvan duidelijk gemaakt. Het nut tige met het aangename verenigd. Dat is trouwens de belangrijke groe ne draad waarmee deze hele ten toonstelling is doorweven. hun recht komen. Veel natuursteen, hoe kan het ook anders als er zoveel van naast de deur ligt, en water. Ook hier ervaar je keer op keer de leven dige verrukking van een glanzende waterbol, een kleine klaterende spuiter of een dromerig spiegelende vijver piet fraaie waterlelies. Toch is de tuinkunst op deze Grün 80 minder spektakulair dan die van de Duitsers op de Bundesgartenschau van vorig jaar. Het heeft iets van het burgerlijke van de nijvere Zwitsers. Tuinen voor de keurige bankier of de geslaagde zakenman. Mooi en dege lijk maar nauwelijks gedurfd. eeuw. Beelden en skulpturen van belangrijke Zwitserse kunstenaars tonen de ontwikkeling van de beeld houwkunst van de laatste acht de cennia. Behalve deze overzichtstentoonstel ling is het hele terrein van Grün 80 met kunst doorweven. In iedere sek tor tref je soms grootse skulpturen aan. Skulpturen die dikwijls een duidelijke relatie hebben met de geaardheid van de betreffende sek tor. Op het marktterrein is er een vlaggenboom van Roland Werro. In de sektor aarde symboliseert de Zi- vilisationspflug van Kurt Wino enerzijds de nuttig-verzorgende-pro- duktieve en anderzijds de agressief ingrijpende aspekten van het men selijk bezig zijn met ons milieu. En zo zijn er nog tiental belangwekkende skulpturen te bewonderen. O p deze afdeling laten de telers van zaden, bloemen en planten, n Bazel wordt dit jaar onder de naam Grün 80 de tweede Zwitserse tentoonstelling voor tuin- en landschapsbouw georganiseerd. Het is een tentoonstelling die naar aard en omvang te vergelijken is met een Nederlandse Floriade of een Duitse Bundesgartenschau. Een tentoon stelling, ruim 90 ha groot, waarop royale wijze alles wat met tuin en landschap, aarde, land en water, mooie tuinen, zaaien en oogsten enz. te maken heeft, aanschouwelijk aan de orde wordt gesteld. Over wat een bezoeker uit de lage landen aan de zee is opgevallen aan die tentoonstelling over tuin- en landschapsbouw in de Zwitserse bergen, gaat deze reportage. gaan over de plaats van de mens in zijn leefomgeving. Een tentoonstel ling die niet alleen een exposé is van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van tuin- en landschapsbouw maar meer nog bedoelt inzicht te geven in waar we mee bezig zijn in ons milieu en duidelijk maakt dat het hoogst aktueel is om ons te bezinnen op de vraag op welke wijze de kwa liteit van ons bestaan gehandhaafd c.q. verbeterd kan worden. Zoals gezegd is Grün 80 samen gesteld uit een aantal onderdelen, sektoren. Het tentoonstellingsterrein is opgedeeld in zeven sektoren. Iedere sektor belicht een bepaald as- pekt of thema van het groengebeu- ren. Je komt het tentoonstellingsterrein binnen door de sektor "Markt". Een speels komplex, levendig en frivool met informatiestands, koopstands, muziek, folklore en eten en drinken. Na dit aardige binnenkomertje, be gint het meest serieuze gedeelte van de tentoonstelling. De sektor met het thema "Aarde". O p zeer beeldende wijze wordt het ontstaan en de ontwikkeling van on ze planeet getoond. Langs een let terlijk lange weg worden de belang rijke momenten in de bestaansont- wikkeling van natuur en mens gevi sualiseerd. Grondig, samenhangend en zeer overzichtelijk wordt de pro blematiek van onze civilisatie ge schetst. Een problematiek die op de ze tentoonstelling ruim baan krijgt. terug naar de natuur, maar een reëel besef dat er in een goede samenwer king tussen alle betrokkenen gewerkt moet worden aan nieuwe oplossin gen. Nieuwe oplossingen die moeten leiden tot een blijvend leefbare woonomgeving en tot behoud van de natuur. Ook de voedselvoorziening, de land bouw, wordt bij het thema aarde be licht. Zowel de ontwikkeling van de produktie als die van de konsumptie worden geschetst en er worden vraagtekens geplaatst bij die ontwik kelingen. Twijfels over produktie- wijze en konsumptiepatroon zijn er duidelijk. Alternatieven worden ge duid. Aan het eind van de geschetste ontwikkelingen voeren producenten en konsumenten een diskussie over hun wensen en problemen en ook hier blijkt dat de meningen over produktiemethoden en konsumptie- gewoonten sterk verdeeld en moei lijk onder één noemer te brengen zijn. De wijze echter waarop de za ken bespreekbaar worden gemaakt en het feit dat er gezamenlijk over gesproken wordt, doet vermoeden dat verstandige oplossingen haalbaar zijn. -A. angenaam is ook de sektor mooie tuinen. Uiteraard veel bloemen, gro te partijen éénjarigen waarvan voor al opvalt de prachtig blauwe salie Salvia farinacee. In dit kleurige bloemenkader tonen de Zwitsers met een veertiental tuinen hun tuinkunst. Veertien tuinen, door schitterende muren van elkaar gescheiden. Na drukkelijk blijkt ook hier het belang van een goede omsluiting van een tuin. Alleen binnen de vertikale be grenzingen ontstaat een ruimte waarbinnen tuinkreaties goed tot prek dat de wind met de bamboe voert. Desondanks ervaar ik die eenzijdige beplanting als teveel van te weinig. Van een adembenemende schoonheid is daarentegen de Papy rusvijver. Een ommuurde tuin met alleen een grote vijver, een stil op pervlak waarin slechts een grote Pa- pyrusplant zich weerspiegelt en waarin een gave skulptuur als het ware drijft. Verder een minder geslaagde rozen tuin, tuinen met bijzondere steen soorten zoals de mooie Juratuin en een zandsteentuin. Opmerkelijk was een tuin voor lichamelijk en visueel gehandicapten. Verhoogde plan te- borders, gemakkelijk plaveisel, inge bouwde zitjes en zelfs planteëtiket- teringen in braille. Interessante plantenarrangementen waren ook te zien in de Iris- en lelie- tuin, in een duinachtig landschapje met siergrassen en heide en in het Rhododendrondal. Sluitstuk van de sektor mooie tuinen was het Historische park. Een in de vorige eeuw aangelegde Engelse landschapstuin met veel gazon, prachtige boom- en heestergroepen en een vijver. Dit op zichzelf al mooie park was tevens het dekor voor een overzicht van de Zwitserse beeldhouwkunst in de twintigste groente en fruit zich in de kaart kij ken. De praktijk van het tuinieren staat hier centraal. Voorbeeld kwe- kerijtjes en voorbeeldtuintjes pogen wat inzicht te geven in het hoe en waarom van een aantal handelingen. De boomkwekerijen presenteren hier bovendien een aardig planten- sortiment in een aantal gebruikssi tuaties. Vele instituten en industrieën beij veren zich om planten te zoeken, te onderzoeken en te manipuleren die in de voedsel- en energiebehoefte van de toekomstige mens zullen moeten voorzien. In de tropen wor den nu nog wilde planten gekulti- veerd en veredeld met de bedoeling ze tot waardevolle eiwitleveranciers te maken. Er wordt geëxperimen- teert met zonnebloemolie als trak- torbrandstof, suikerriet en suiker bieten zijn potentiële energiegrond stoffen enz. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17