A.H. Munters Vervolg vergadering Hoofdbestuur Overige zaken D rs. H.H. Faber, lid van de Raad van Bestuur van de Nederlandse Middenstands Bank te Amsterdam heeft de uitnodiging aanvaard om ter gelegenheid van de algemene leden vergadering van de Z.L.M. op 1 de cember een inleiding te houden. De heer Faber is speciaal belast met za ken het midden- en kleinbedrijf be treffende en zal zijn inleiding toes pitsen op het zelfstandigenbeleid. Als sekretariaatsmedewerksters bij de Z.L.M. is benoemd Jeanet Priem. Zij is reeds 7 jaar werkzaam als se- kretaresse bij de Z.L.M. De volgende vergadering van het hoofdbestuur wordt gehouden op maandag 6 oktober i.p.v. de eerster geplande datum van 29 september. De heer A. de Visser Szn. te Aagtb- kerke werd benoemd tot lid van de veehouderijcommissie van de Z.L.M. als opvolger van de heer C. de Visser te Meliskerke. Akkerbouw D, I n aansluiting op het akkerbouwo- verzicht van de heer Van der Maas ontspon zich een diskussie over de uitbetalingsprijs van de tarwe. Het blijkt dat er zich in de praktijk rela tief grote prijsverschillen voordoen. De konklusie was dat de telers er zich sterk voor moeten maken dat die prijs uit de markt komt die er ook werkelijk inzit. Voorts drong het hoofdbestuur aan op maatregelen om de Brusselse prijsverhogingen voor granen ook werkelijk in de boerenportemonnee terecht te laten komen. Daarvoor is ondermeer no dig dat het interventiesysteen in Ne derland soepeler wordt gehanteerd. Het verder stimuleren van studie clubs, zoals bepleit door de heer Doeleman, werd door het hoofdbes tuur sterk ondersteund "maar dan zal er bij de voorlichting van de overheid wel voldoende mankracht beschikbaar moeten zijn". K, T uinbouw Veehouderij U iteraard kwam het vervallen van de minimumprijs van konsumptie- melk per 1 september jl. op de hoofd bestuursvergadering ter sprake. De voorzitter van de veehouderijkom missie, de heer W. VAN VELDHUI ZEN zei te vrezen dat het niet ver lengen van de minimumprijs door het ministerie van Ekonomische Zaken veel problemen kan opleveren. Hij sprak de hoop uit dat de konsumptie erdoor zal toenemen terwijl het geen negatieve invloed zal hebben op de prijs voor producent en verwerker. Maar, zo zei hij, er blijven twijfels. Grondgebruik Presentatielijst hoofdbestuursvergadering d.d. 1 september 1980 D, Prijsvorming Uitbetalingsprijs 10 ton tarwe I n zijn verslag begon ook de voor- zitter van de tuinbouwcommissie, de heer M.J. GOUD met een tevreden geluid: Waar het de groenteteelt on der glas betrof is het teeltseizoen van stookkomkommers afgesloten met een gemiddeld bevredigend resultaat. Na enkele minder goedejaren stemt dit tot tevredenheid, zo zei hij. De totaal hogere besomming heeft de extra energierekening voor deze teelt goedgemaakt. Éénmalig fust I opvolger vice-voorzitter G.P.A. van Nieuwenhuijzen D. De heer M.C.J. Kosten te Tholen werd herbenoemd in het bestuur van de proefboerderij Rusthoeve. In het overlegorgaan 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties werd be noemd de heer J. Nieuwenhuyse te Lewedorp. Via het deelplan werd besloten een opleiding voor verpleegkundigen aan te vragen voor Zeeuws-Vlaan- deren. De heer B.H. Maijers, kringvoorzit ter van de kring Langstraat, werd door het hoofdbestuur gefeliciteerd met zijn zeventigste verjaardag. De voorzitter bood hem een attentie aan. De inspraakprocedure van het streekplan Midden-Zeeland zal via het Landbouwschap gecoördineerd worden. De voortgang van het zoet- wateronderzoek wordt voortdurend scherp in de gaten gehouden. Via het K.N.L.C. zal gepleit worden voor meer harmonisatie t.a.v. bestrij dingsmiddelen in de E.E.G. Op de volgende vergadering zal ges proken worden over een mogelijke verlaging van de zgn. kleefkruid norm in zaaigranen. De onderwijscommissie zal zich in zijn vergadering van 2 oktober a.s. uitvoerig bezig houden met alles wat te maken heeft met landbouwonder wijs. "e voorzitter van de akkerbouw commissie, de heer H.C. VAN DER MAAS, vertelde dat de graanoogst onder goede omstandigheden is bin nengehaald. Er resulteren nog enkele percelen zomertarwe, alsook de af voer van een deel van het stro. De regen van het afgelopen weekend, was (gezien het vergevorderde sta dium van de graanoogst) daarom niet onwelkom, met name met het oog op de rooibaarheid van de aardappelen en ten behoeve van de groei van groenbemesters en onderzaaide nieu we gewassen. De ha-opbrengsten van de winter tarwe worden door de praktijk voor het zuidwestelijk kleigebied voorlo pig geschat op enkele procenten méér dan de gemiddelde opbrengst van vorig jaar (rond 6800 kg per ha?). Volgens de heer Van der Maas bes taat de indruk dat voornamelijk de voorjaars droogteperiode (dus niet zo zeer de extreem natte juli maand!) plaatselijk en regionaal toch aanzienlijke oogstredukties ve roorzaakt heeft. De klaarblijkelijk doorgaande intensivering van de teelttechniek heeft echter gemiddeld de wintertarwe-opbrengsten per sal do nog in gunstige zin kunnen kom- penseren. e prijsvorming van de granen is slecht. De recente Brusselse prijs aanpassingen gaan, zo konstateerde de heer v.d. Maas, voor het zoveelste seizoen volledig voorbij aan de boe- renportemonnee. De extra impor tantie van het gevoerde en te voeren marktbeleid ten opzichte van het prijsbeleid, blijkt, zoals reeds voor speld was, nog eens extra duidelijk uit de huidige onstandigheden. Ook al zal het effekt voor dit afzet- seizoen nog minimaal kunnen zijn, toch is het zo stelde de heer v.d. Maas vast, in dit opzicht aktueel en ver meldenswaard, dat -mede onder aandrang van Z.L.M.-zijde- de "af zet en prijsvorming voor granen" met name wat betreft verbeteringen in het E.E.G.-marktbeleid alsmede de binnenlandse marktstruktuur, de laatste weken extra aandacht heeft gekregen in een "ronde tafel ges prek" van vertegenwoordigers van alle belangstellende groeperingen van het bedrijfsleven (dus inklusief handel en industrie). Een en ander heeft geresulteerd in een reeks aanbevelingen die in de betreffende "eigen organisaties" uit drukkelijk aan de orde gesteld zullen worden. Op korte termijn mogen hiervan volgens de commissievoor zitter geen wonderen verwacht wor den, maar op iets langere termijn zijn hiermee wellicht toch een paar stap pen gezet, die de relatieve prijsdaling van de inlandse granen af kunnen remmen. Ten aanzien van de prijsvorming van consumptie-aardappelen is momen teel de effektieve-, zowel als de ver- wachtingsnarkt in mineur, aldus konkludeerde de heer v.d. Maas. De verwachte ha-opbrengsten in Ne derland en ook Frankrijk worden hoog geschat. Daarentegen wordt van internationale zijde de wereld- aardappelopbrengst 4lager geta- leerd. Terwijl ook, met name in ons land, hoge tarra-percentages ver wacht worden. Al met al per saldo volgens hem nog geen redenen om aan het begin van een nog 10 maanden durend afzet- seizoen nu al iets zinnigs te kunnen zeggen over de uiteindelijke prijs vorming van dit belangrijke akker- bouwprodukt. De heer v.d. Maas besloot zijn be toog met nogmaals te beklemtonen dat de bedrijfscontinuïteitsmogelijk- heden op wat langere termijn voor de gespecialiseerde zuidwestelijke ak kerbouw er bij een ongewijzigd overheidsbeleid, zeer somber blijven uitzien. "Wij zijn onveranderd pes simistisch en blijven tenminste aan dringen op de priotiteit om blijvend en dringend aan te blijven kloppen bij onze nationale overheid voor be- leidstegemoetkomingen in de kos ten- en lastensfeer van onze be drijfsvoering", aldus v.d. Maas. Voor de andere produkten is, afge zien van enkele schommelingen, de prijsvorming merendeels bevredi gend. Ook de niet-gestookte kom kommers (hete lucht) en de vroege tomatenteelt gaven goede resultaten. Opmerkelijk is volgens de heer Goud de opmars van de vleestomaten. Dit voor de Nederlandse tuinder betrek kelijk nieuw produkt wordt door handel en konsument beter gewaar deerd, hetgeen tot uiting komt in de prijs. Opvallend bij de buitenteelten is de slechte kg-opbrengst van de bonen. Zowel de sperciebonen als de snij bonen blijken veel te hebben geleden van de ongunstige weersomstandig heden tijdens de groeiperiode. De gemiddelde prijs is echter tot op he den hoger dan vorig jaar. De heer Gond waarschuwde evenwel voor de neiging dit (bij incidenteel per pro dukt hogere konsumentenprijzen) te overtrekken: wanneer men het prijs indexcijfer van het C.B.s. bekijkt dan blijkt, zo lichtte hij toe, dat de index voor verse groenten en fruit sinds 1975 laag is gebleven ten opzichte van andere eerste levensbehoeften. Stellen we 1975 op 100 dan is het cijfer voor verse groente 128, voor aardappelen, groente en fruit 117, maar kleding en schoeisel is 140, ro ken 150 en wonpn 138 (dit zijn slechts enkele voorbeelden ter verduidelij king). Bij de vollegrondsteelten vertonen tenslotte de zaaiuien grote verschil len in de stand van het gewas. De prijsvorming komt nog moeilijk op gang. In de hardfruitsektor is de oogst van het zomerfruit in volle gan^ aldus A.J.G. Doeleman, voorzitter; G.P.A. van Nieuwenhuijzen, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. van Gastel, kring Schou- wen-Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beveland; K. Dees, kring O.Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; C.J. Almekinders, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; A. v. Hoe ve, kring Axel; J. Scheele, kring Huist; JL. v.d. Slikke (plv.), kring West-Bra bant; C.M. Donken (plv.), kring Altena- Biesbosch; W. v. Veldhuizen, kring O. en M. Brabant; B.H. Maijers, kring Lang straat; D. Hage, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; P.A. Hoogenboom, tuinbouw; C. de Visserij, veehouderij; J. Flikweert, P.J.Z.; A.B. Munters (ged.); adviserende leden: Ir. M. Sanders; Ir. H.E. Heringa; mevr. C.J. Donken; mevr. C.L. Kloet. Z.L.M.-instellingen: W C. Sinke; J. Wie- renga; J. Markusse; J.C.B. Priem. vervolgde de heer Goud. Tot dusver zei hij, is de prijsvorming bevredi gend geweest. De laatste dagen valt er evenwel een dalende tendens te bespeuren. De heer Goud stelde voorts dat de presentatie en de kwaliteitsbepaling van het fruit niet zonder spanning verloopt: De verplichting om de kwaliteit I van verschillende rassen aan te voeren in éénmalig fust geeft niet altijd bevrediging. De prijsvor ming is zelfs soms slechter dan het aanbod in meermalige veilingskis- ten, zei hij gekonstateerd te hebben. Het is heel duidelijk dat de Neder landse fruitteelt zelfs een gedeelte van zijn eigen thuismarkt heeft ver speeld en er zal dus alles aan gedaan moeten worden on dit aandeel terug te winnen, meende de commissie voorzitter. Daarbij kan het gebruikte fust van belang zijn, maar primair blijft wat we aan kwaliteit hebben te bieden. Op het terrein van de afzet valt nog heel wat te leren, dit geldt blijkbaar niet enkel voor de teler. De heer Goud besloot met de op merking dat het areaal pit- en steen vruchten afneemt, landelijk 8% in het zuidwesten 6%. Deze vermindering komt in hoofd zaak voor rekening van de appel teelt. n het kader van de afzetbevordering en de presentatie van het Nederland se fruit sprak het hoofdbestuur zich uit voor het krachtig stimuleren van het gebruik van zgn. 1-malig fust: De telers zullen er mee moeten leren werken en eventuele aanpassingen moeten natuurlijk worden doorge voerd, maar dat neemt niet weg dat, als de telers hun volle medewerking geven, deze wijze van presentatie een goede onderstreping is van de gele verde goede kwaliteit van het Neder landse fruit", aldus het hoofdbestuur. - ritiek kwam er vanuit het hoofdbestuur op een publikatie in het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad van vrijdag 29 augustus waarin mel ding gemaakt werd van een tarwe- opbrengst van ruim 10 ton. Een der gelijke opbrengst is beslist niet maatgevend, maar veeleer een inci dent, en hoort daarom beslist niet als "nieuws" op de voorpagina van het Z.L.M .-blad thuis, aldus het hoofd bestuur. De publikatie is te meer overtrokken omdat er ook veel lagere opbrengsten bekend zijn. In het ver volg zullendit soort berichten daar om evenwichtiger onder de aandacht moeten worden gebracht. Op de maandag jl. gehouden Hoofdbestuursvergadering is de heer A.H. Munters gekozen tot vice-voorzitter van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij. Hij volgt daarmee per 1 ja nuari 1981 de huidige vice-voorzitter de heer G.P.A. van Nieuwenhuijzen op. De heer Munters die in Fijnaart (West-Brabant) woonachtig is, is 53 jaar en geen onbekende bin nen de organisatie van de Z.L.M. Zo is hij lid van de Kommissie Grondgebruik en heeft hij zitting gehad in de redaktieraadskom- missie. Voorts was hij tot voor twee jaar voorzitter van de afde ling Fijnaart van de Z.L.M. Ook op het politieke vlak is de heer Munters aktief. Hij is lid van het CDA en heeft 22 jaar deel uitge maakt van de raad van de ge meente Fijnaart. In de periode 1961-1970 was hij wethouder in deze gemeente. Vanwege zijn be noeming in 1970 tot Dijkgraaf van het waterschap "De Striene" verwisselde de heer Munters het wethouderschap voor het raads lidmaatschap. Naast dijkgraaf is hij ook Hoogheemraad van het Waterschap West-Brabant. De nieuwe vice-voorzitter die een akkerbouwbedrijf van 75 ha runt is verder voorzitter van de plaat selijke ruilverkavelings kommis sie Willemstad, sekretaris van de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk en voorzitter van het Rust huis "Findertshof" beide te Fij naart. In een korte reaktie dankte hij het hoofdbestuur voor zijn benoe ming. Hij zei zich verplicht te voelen die te aanvaarden "om daarmee iets terug te doen voor het vele dat ik aan de landbouw te danken heb". Vanwege de tijd die hij aan het Z.L.M.-werk wil bes teden ziet hij zich genoodzaakt enige van zijn huidige funkties op te geven. Overigens had de heer van Veldhui zen in de veehouderijsektor vrij op timistische geluiden gehoord, doch in de praktijk blijkt een optimistisch geluid over de voorschotprijs van de melk niet voor alle bedrijven in het ontvangen melkgeld tot uiting te ko men (of minder kg of lagere gehal tes), zo stelde hij vast. Wat betreft de ruwvoederpositie: deze verschilt sterk van bedrijf tot bedrijf, zowel wat betreft de graslandproduktie als de stand van de mais. De al eens eerder naar voren ge brachte problemen rond het Cen traal Bureau Slachtingen zijn nog niet opgelost. Het blijkt zeer moei lijk, zo niet onmogelijk, alle betrok kenen bij elkaar te houden. Toch heeft ook nu de veehouderij zich nog niet bereid verklaard een bijdrage tot instandhouding (door middel van b.v. een heffing op de melk) te geven waarbij er dan op gerekend wordt dat ook de overheid haar steentje bij zal dragen. De heer Van Veldhuizen deelde voorts mee dat in de rundveehoude rij dit jaar weer veel "wrang" voor komt. Dit betekent voor de betref fende bedrijven een flinke schade post. In de varkenshouderij, zo zei de kommissievoorzitter, is de stemming betrekkelijk optimistisch want de prijzen zijn iets stijgende, zodat men een minder groot negatief resultaat mag verwachten. In de pluimveehouderij zijn de eier- prijzen slecht, terwijl de voederprij- zen dit jaar al flink zijn gestegen. In de zuivel is sprake van een schone markt met daarnaast afnemende voorraden. De produktie is in ons land 1% hoger dan in de verge lijkbare periode van '79. Hiertegen over staat dat deze percentages in W.-Duitsland en Frankrijk resp. 5 en 7% zijn. Gezien hun bijdrage in de totale produktie in de E.E.G. 50%) beïnvloeden deze cijfers sterk het E.E.G.-gemiddelde. Dit is van groot belang voor het in werking ko men van een superheffing en gezien de enorme produktie van beide lan den is zulks bepaald niet ondenk baar, zo meende de heer Van Veld huizen. 'e voorzitter van de kommissie grondgebruik van de Z.L.M., de heer J. Nieuwenhuyse, vertelde onder meer dat er nogal wat deining is ron dom de nieuwe verhoging van de pachtprijzen per 1 oktober. Met name de domeinpachters trokken aan de bel. Een en ander kan betekenen dat er weer nieuwe procedures gaan lo pen, terwijl de procedures naar aan leiding van de vorige pachtverhogin- gen nog niet eens zijn afgehandeld. Wat de grondprijzen in Zeeland be treft zal er binnenkort meer duide lijkheid komen, omdat er 3 openbare verkopingen zijn aangekondigd. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15