Veehouder Meerkerk: "Bij ons is iedere koe een kacheltje" D, D, Warmte koeien en melk energiebron boerenwoning Het warmtepompsysteem Kern van het experimentele warmtepompsysteem bij veehouder Meerkerk is de onttrekking van een hoeveelheid warmte aan de melk en aan de stallucht die vervolgens via een technische ingreep wordt afgegeven aan het c.v.-systeem van de woning en aan een boiler die gevuld is met tapwater en water voor ander huishoude- lijk gebruik. De temperatuur van de melk op het moment dat deze de koe verlaat, bedraagt ca. 35 gr.C. Deze dient, warmtepomp systeem of niet, teruggebracht te worden naar 6 gr.C., dit om kwaliteitsverlies te voorkomen. Meerkerk: Deze melkwarmte ging bij mij vroeger en gaat nu nog bij andere melkveebedrijven gewoon verloren. Die benut ik nu, zegt hij vergenoegd Wat wij doenzo legt koelspecialist R.P. Boerma nader uit, is de warmte die bij de koeling van de melk en de lucht vrijkomt laten opnemen door een verdampend koelmiddel. Op zich niet nieuw maar als toepassing in de veehouderij wel. Deze warmteopname vindt plaats op een laag druknivo. Het koelmiddel gaat dan over in gas. Vervolgens wordt het door middel van een kompressor naar een hogere druk gebracht. Deze kompressor wordt aangedreven door een elektromotor die in feite de enige externe energiebron is. Doordat het koelmiddel nu onder een hogere druk staat kan het op een temperatuur van ca. 50 gr.C. weer /condenseren. De konden- satiewarmte die dan vrijkomt wordt opgenomen door het c. v.-wa ter dat de vloer en de radiatoren in het woonhuis op de vereiste temperatuur brengt. Door de afkoeling is het gas inmiddels weer vloeibaar geworden en wordt het met een drukverschilregelaar weer teruggevoerd naar een verdamper bij de koeltank van de melk en naar de verdamper in de nok van de stal. De cyclus is dan rond en het hele verhaal kan opnieuw beginnen. "Nee, we hebben de afgelopen winter beslist geen koude voeten gehad", lacht mevrouw Meerkerk. Zij en haar man zijn uiterst tevreden over de vorig jaar genomen beslissing om hun woonhuis te laten verwarmen met een c.v.-systeem dat volstrekt nieuw en uniek is in ons land en dat werkt met behulp van een mobiele, beweeglijke en levendige energie bron: hun 70 melkkoeien en 30 stuks jongvee. Boer A. Meerkerk schertsend: "elke koe is voor ons een warmtebron. Als er een kalf geboren wordt zeggen we dan ook: zo we hebben er weer een kacheltje bij". De "wandelende kachels" van Meerkerk produceren namelijk warmte die zij voor een groot deel afgeven in de melk en aan de lucht. ningen aan de vereiste temperatuur n het gloednieuwe bedrijf van boer Meerkerk nu zijn installaties aange bracht die deze warmte terugwinnen en afgeven aan het water in het c.v.- systeem in de woning bij het bedrijf en die tevens het tapwater op de ve reiste temperatuur brengt zodat de warmte van de koeien en de melk in feite borg staat voor een goede afwas en voor een aangenaam verblijf on der de douche of in bad. Ook de' melkleidingen kunnen er mee wor den schoongespoeld. Het verhaal begint eigenlijk nog maar zo'n twee jaar geleden. In de vrijwillige ruil verkaveling Nieuw-Lekkerland (in de Alblasserwaard) besluit het echt paar Meerkerk nieuwbouw te ple gen. Uit bedrijfsekonomische over wegingen krijgt de boerderij een plaats op ongeveer het centrale punt van 25 ha eigen aaneengesloten grasland langs de ruilverkavelings- weg de Schonenburgweg. D, e bouw wordt voorzover mogelijk door vader en zonen Meerkerk zelf uitgevoerd. Broer P. Meerkerk die bouwkundige is in Giessenburg, neemt de regie van de bouw voor zijn rekening. Relaties tussen P. Meer kerk en de firma's N.R. Koeling b.v. en J.C. Bezooijen b.v. uit Krimpen aan de IJssel leidden vervolgens tot het idee om de warmte van de koeien te gaan benutten bij de verwarming van de woning. Deskundigen van de beide firma's, die gespecialiseerd zijn in warmte-, koel- en isolatietechniek, dokteren samen met bouwkundige Meerkerk vervolgens een energiebesparend warmtepompsysteem uit dat nog niet eerder in ons land is toegepast. Vee houder Meerkerk stond toen voor de beslissing: doen of niet doen. Uit de berekeningen was hem al wel duide lijk geworden dat het een flinke duit moest gaan kosten. "Ik zeg tegen mijn broer, wat gaat dat nu zo onge veer extra kosten maar die zei: "wat het gaat kosten dat geeft niet, we doen het!" "slechts" 45 gr.C. e c.v.-verwarming die in de nieuwe woning van de boerderij "De 3 Margen" wordt aangebracht bes taat uit een kombinatie van vloer verwarming en normale c.v. radiato ren langs de wanden van de vertrek ken. "Dit is, zo zegt de uitdenker van het nieuwe systeem, de heer R.P. Boerma van N.R. Koeling b.v., noodzakelijk omdat de temperatuur van het water "slechts" 45 graden C. is. Door de gehele vloeroppervlakte te verwarmen komen we ook bij een strenge winter volgens de bereke- van zeker 20 gr.C.". "Wij lopen dus, konstateert Meerkerk lachend, zoge zegd op koeienwarmte en dat bevalt ons prima", vult zijn vrouw meteen aan! Vernuftige wijze ixanvankelijk ging het kleine team van deskundigen uit van de gedachte om de woning te verwarmen met uitsluitend de warmte van de op stal staande koeien. Uitgaande van een goed geisoleerde schuur en zo'n kleine honderd koeien sloeg Boerma aan het rekenen. "Elke koe geeft on geveer 500 k.caï. per uur aan warmte en vocht af. Afhankelijk van het aantal koeien betekent dat op dit bedrijf van Meerkerk zo'n 40.000 k.cal per uur die in een gewone stal uiteraard voor het overgrote deel verloren gaat". In de schuur van "De 3 Margen" wordt de warmte van de lucht op technisch vernuftige wijze overgebracht in water: Een verdam per die in het midden van de stal tegen het plafond is opgehangen onttrekt de warmte aan de lucht en geeft deze via een uitgevonden warmtewisselaar over aan o.m. het water in het c.v.-circuit van de wo ning (op vrijwel identieke wijze wordt ook de warmte bij de koeltank aan de melk onttrokken). De tempe ratuur blijft met behulp van dit sys teem in de stal konstant op ca. 10 gr.C. "Maar, zo ücht woordvoerder Boerma toe, we kwamen er achter dat een verwarming met uitsluitend dit systeem ekonomisch niet verant woord was". Teleurstelling. Kombinatie Mi aar het was boer Meerkerk zelf die op het idee van de kombinatie kwam. "Waarom, zo vroeg hij de deskundigen, de warmte van de melk uit de koeltank niet kombineren met die van de luchtwarmte uit de schuur?" Na nieuwe berekeningen bleek hier ruim voldoende perspek- tief in te zitten. "Immers, de melk moet toch gekoeld worden, hoe je het ook bekijkt. De warmte die je er van krijgt is dus eigenlijk pure winst!" Buffervoorraad 'e melk moet binnen VA uur na het melken afgekoeld zijn, dit om bakteriën geen kans te geven de kwaliteit aan te tasten. Dit betekent 's ochtends en 's avonds gedurende VA uur de aanvoer van een flinke hoeveelheid warmte (energie). Uit gaande van 70 koeien geeft de melk bij een buitentemperatuur van -10 gr.C. warmte voor een groot deel van het etmaal. Bovendien kan nog warm water toegevoegd worden uit een buffervoorraad (inhoud 2m3) die op temperatuur gehouden wordt wanneer energie over is. ('s zomers is er bijv. een grote overkapaciteit). Op een later tijdstip van de dag kan dit water eventueel ingeschakeld wor den. "Is er dan nog behoefte aan warmte in de woning dan is die ruimschoots voorhanden door het inschakelen van de lucht in de stal als warmtebron. Volgens de heer Boer ma zou zelfs de warmteafgifte van de koeien in de stal alleen al voldoende zijn voor de verwarming van het huis maar zoals reeds gesteld uit ekono- mische redenen is een koppeling aan de koeltank noodzakelijk gebleken. Hoewel sterk afhankelijk van de si tuatie, vorm en inhoud van de wo ning e.d. schat hij dat de extra kosten van het bij Meerkerk toegepaste sys teem er binnen een paar jaar uit zijn. Meer bespéard... D e experimentele installatie is be gin januari 1980 bij het gereedkomen van Meerkerks bedrijf en woning in werking gesteld. Berekeningen ge daan in juni hebben aangetoond dat de installatie in werkelijkheid meer heeft bespaard dan op papier was be rekend. "Tot nu toe, zegt dan ook de uiterst tevreden veehouder, is het goed gelukt". Gevraagd naar zijn investeringen in dit projekt laat hij alleen los dat de kosten zeker het dubbele bedragen van die van een gewone c.v.-instal- latie. De uiteraard dure extra inves tering die gedaan moest worden had vooral betrekking op het denk-, speur- en ontwikkelingswerk. Voorts in een extra verdamper en het moei lijkste: een energievriendelijke kom pressor, als belangrijkste element van de waterpomp. Meerkerk heeft de indruk dat hij ongeveer 30% bes paart op de energiekosten maar vol gens de heer Nouwens van de fa. Bezooijen zit hij hiermee toch aan de lage kant en zal het eerder bij de 50% zitten. Het energieverbruik zou vol gens Boerma en Nouwens zelfs met ruim 70% zijn verminderd. Uitkomst gunstig O verigens is de installatie nog te Een overzicht van de goed geïsoleerde stal met het zgn. draaiende rijholmsys- teem waar de koeien 's nachts en 's winters verblijven. Rechts boven in de nok de installatie die de lucht afkoelt en het water verwarmt. Belangstelling O ver belangstelling van kollega boeren uit de omtrek en zelfs van verder weg heeft Meerkerk bepaald niet te klagen. Met veel plezier neemt hij ze mee naar schuur en melklokaal om het allemaal uit te leggen. Voor veel bestaande boerenwoningen ver telt hij er dan gelijk bij, is dit systeem niet interessant omdat de woning be slist moet zijn voorzien van vloerver warming. Bovendien moet de schuur natuurlijk optimaal geisoleerd zijn. Bij nieuwbouw komt het systeem uiteraard wel voor toepassing in aan merking. J. Wierenga 13 Hart van het nieuwe systeem met kompressor, warmtewisselaar e.d. dat zich bevindt in het melklokaal. kort in werking om hierover exakte cijfers te geven. Boerma: "het ko mende stookseizoen zal precies wor den nagegaan hoe het verbruik is. Daarna kunnen we definitieve uit spraken doen". Dat de uitkomst gunstig zal zijn staat voor hem nu al vast. Hij weet zich daarbij gesteund door TNO die de berekeningen van het team heeft nagetrokken en later met een goedkeuring van het projekt is afgekomen. Een succes voor de ont wikkelaars en een flinke financiële tegemoetkoming voor boer Meer kerk die bij Ekonomische Zaken mede dankzij deze goedkeuring toch zo'n 30.000,— op kan gaan halen. Dit omdat het hier gaat om, zo heet het officieel, "een demonstratieprojekt waarin met betrekking tot energiebesparing inno vatie wordt verricht in de vorm van nieuwe systemen, apparaten of tech nieken

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13