De Flevohof, een kijkje in de keuken van de boer N atuurlijk heeft u de boeren de laatste weken wel druk bezig gezien van 's morgens vroeg tot 's avonds laat dikwijls. De trekkers met wagens vol graan zijn ons niet ontgaan en misschien heeft u wel vol ontzag opgekeken naar een kombine die de hele straat vulde. Ongetwijfeld hebt u die grote melkwagens wel eens zien rijden die de melk bij de boeren ophalen. Mogelijk hebt u zich bewust of onbewust wel eens afgevraagd hoe het er bij de boeren allemaal zo toe gaat. Want dat er al heel wat is gebeurd voordat de produkten op de markt op de weg of in de tank zijn dat is vanzelfsprekend. Mocht u er iets meer van willen weten (de agrariërs zijn tenslotte de leveranciers van uw voedsel) wel dan zijn daarvoor volop mogelijkheden. In principe kunt u in de buurt zo "de boer op gaan" of naar de tuinder afhankelijk van uw voorkeur. Een andere mogelijkheid is een bezoek brengen aan de Flevohof bij Biddinghuizen in de Flevopolders. H, D, Oud-Nederlandse kippenrassen erg in trek bij publiek Meer dieren Plannen Ambitieus geopend Spreiding Tientallen miljoenen Thematuinen op Flevohof Óók Flevohof: op dit terrein kan de jeugd zich naar hartelust uitleven. blijkt de Flevohof in de maanden november, december, januari, fe bruari en maart toch niet meer dan totaal 3% van het totale jaarlijkse bezoekersaantal te kunnen trekken. Eggermont: "Nederlanders trekken er in de winter kennelijk niet graag op uit want wat we ook proberen, tot nu toe blijft het 's winters erg rustig. Misschien brengen die bowlingbaan en het overdekt zwembad daar wat verandering in. We denken er in dit verband ook wel eens over om de entreeprijzen in de wintermaanden wat te verlagen. Voor het eerst in hun leven in een echte veilingbank om iets te kopen; een bijzondere belevenis op Flevohof. O, p de Flevohof kan men, in de meest uitgebreide zin kennis maken met talrijke facetten van de Neder landse agrarische sektor. Op een ter rein van liefst 150 ha vindt men er talrijke gebouwen met wisselende exposities (dit jaar o.m. over lelies en klederdrachten) en een zuivelpavil- joen waarin alles wordt verteld over koeien, de melk, de verwerking van melk en de produkten die daarbij optstaan. Zo zijn er ook paviljoens voor vee en vlees, een suikerpavil joen, een graanpaviljoen, en een aardappel- en aardappelmeelpavil- joen. Maar er is veel meer: je kunt er zien hoe een akkerbouwbedrijf werkt en hoe het zo dagelijks toegaat in een veehouderijbedrijf. Ook de cham pignonkweker kun je op z'n handen kijken terwijl je als je geïnteresseerd bent ook alles te weten kunt komen over het kweken van planten en groenten dat plaatsvindt in twee aparte grote kaskomplexen. Voor velen is het bijwonen van een echte veiling een spannende ervaring, want ook dat biedt Flevohof. En wanneer naar de mening van kinde ren of ouders het edukatief element voldoende aan zijn trekken is geko men, wel dan is het heerlijk uitstoei- en in het kinderdorp of bij mooi weer in de spartelvijver. "V ermeldenswaard is dat alle expo sitieruimten op de Flevohof door overdekte gangen met elkaar zijn verbonden. Het spreekt vanzelf dat dit bij slechte weersomstandigheden belangrijke voordelen heeft. Het pa viljoen van de veehouderij is de eni ge uitzondering maar de direktie heeft plannen om ook deze verbin ding van een overkapping te voor zien. De direktie heeft nog veel meer plannen die mede ten doel hebben de service voor de bezoeker ook bij slecht weer te verbeteren. "Binnen kort wordt, zo licht adjunkt-direk- teur drs. E.C.J. Eggermont toe, bij CRM een verzoek ingediend voor de uitbreiding van het kinderdorp met ca. tien huisjes die volledig met el kaar zullen zijn verbonden. Het gaat hier om een investering van 1 mil joen. et "thematuinen"plan, zegt de heer Eggermont, is wel het meest daarbij moet denken, zal het accent naar alle waarschijnlijkheid komen te liggen op oude landbouwwerktui gen. Dit museum zal dan worden ondergebracht in één van de schuren van het akkerbouwbedrijf. "Maar, relativeert de heer Egger mont, we praten hier over tientallen miljoenen guldens en over lange pe riodes. Er zal nog heel wat inspanning geleverd moeten worden aleer we dat allemaal rond hebben en ach, dan is er wel weer wat anders, op zo'n bedrijf als dit kun je nooit zeggen, nu is het af, nu zijn we klaar. De belangstelling van de bezoekers verandert nu een maal met de tijd..." J. Wierenga ambitieus, en vraagt ook verreweg de grootste investering: vele miljoenen guldens die neergeteld moeten wor den om op het binnenterrein van de "hof' (een centraal gebied tussen de rondom liggende paviljoens) een "thematuin" aan te leggen". Dit plan gaan we uit oogpunt van kostenbe sparing zelf zoveel mogelijk uitvoe ren. Een kompleet tuingebeuren waar de bezoeker in alle rust zal kunnen wandelen en zitten. En opti mistisch wijzend op een maquette tegen de wand van zijn kantoorver- trek: "na veel veranderingen is het plan in ontwerp nu eindelijk zo goed als rond. Nu komt het belangrijkste nog: de financiering..." eker is dat de Flevohof de reeds eerder binnengehaalde sport (in de vorm van de trekker trek wedstrij den) gaat versterken met een bow lingbaan en een overdekt zwembad. "Beide zijn niet alleen bedoeld als alternatief voor veel andere attrak- ties bij slecht weer, maar tevens beoogt men hiermee het bezoek wat meer over het jaar te spreiden want ondanks talrijke reklamekampagnes ij het beleid wordt uiteraard reke ning gehouden met de wensen van het publiek. Uit onderzoek is gebleken dat men graag het aantal dieren in de kinderboerderij uitgebreid zag terwijl voor vooral de oudere mensen de kermisattrakties niet zo hoeven. Zij missen een plaats waar men rustig kan zitten of wandelen. Eggermont: "Hoewel het uiterst moeilijk is om met de wensen van de talrijke kate- gorieën mensen die we hier krijgen rekening te houden, hebben we wel besloten om het aantal kermisattrak ties in ieder geval niet verder uit te breiden". e mensen die van rust houden zullen hun hart hopelijk straks op kunnen halen in de "thematuin". Ook de dierenliefhebbers zullen in de toekomst nog meer aan hun trek ken kunnen komen want "waarom zouden wij niet op dezelfde wijze als we gedaan hebben met alle Neder landse hoenderrassen, ook alle Ne derlandse of oud-Nederlandse paar denrassen of schapenrassen bij el kaar brengen? De eerste kontakten daarover zijn alweer gelegd. Maar dat is nog niet alles, want op het ver langlijstje van de Flevohof staat ook een landbouwmuseum. Hoewel nog niet geheel duidelijk is waaraan men Bestuur en direktie van de stich ting Flevohof zijn binnenskamers druk bezig met de uitwerking van een ambitieus plan: op een terrein van 3'/2 ha dat ligt binnen de ring van gebouwen waarin verschillen de tentoonstellingen zijn onder gebracht, zullen wanneer er vol doende kredieten beschikbaar ko men, een aantal zgn. "thematui nen" worden aangelegd. Dit kost bare plan, dat op papier al vrij vaste vormen heeft gekregen, om vat de aanleg van o.m. een japanse tuin, een engelse tuin met water partijen, een alpentuin, een turf- tuin, en een rotstuin. Uit bespa ringsoogpunt zal het werk van dit miljoenenprojekt voor een be langrijk deel door het personeel van de Flevohof zelf worden uit gevoerd. De tijd die er voor staat is 7 jaar. Het wachten is nog op de vereiste goedkeuringen en kredie ten. Uit tot nu toe gevoerde bes prekingen mag worden gekonklu- deerd dat de kans op realisatie van dit projekt vrij hoog mag worden aangeslagen. Een overzicht van het veehouderijbedrijf, vanaf balkons krijgt de bezoeker een goed beeld van wat er beneden gebeurt. De Stichting Flevohof heeft in 1979 een groot aantal kippen van Ne derlandse en oud-Nederlandse rassen in één paviljoen ondergebracht. In samenwerking met de Nederlandse Hoenderklub vindt men er in grote hokken van elk hoenderras enige tientallen exemplaren die dan per ras onderling ook nog weer verschillen. Door elkaar krioelend vindt men er de trotse vertegenwoordigers van de Hollandse Kuifhoenders, de Neder landse baardkuifhoenders, de Brabanders, de Nederlandse Uilebaarden, de Kraaikoppen, de Drentse Hoenders, de Friese Hoenders, de Gronin ger Meeuwen, de Assendelftse Hoenders, de Hollandse Hoenders, de Lakenvelders, de Twentse Hoenders, de Barnevelders, de Welsumers, de Noordhollandse Hoenders, de Hollandse Krielen en de Nederlandse Sabelpootkrielen. Een levendig onderdeel van de Flevotentoonstelling dat van jong en oud altijd veel belangstelling geniet. "We hebben er een boekje over samengesteld en men is daar als de kippen bij, vertelt ad- junkt-direkteur Eggermont enthousiast. Mensen bellen ons ook vaak of ze eieren van die dieren kunnen krijgen. Nou, in principe kan dat wel als we er zelf genoeg hebben. Wat je dan opvalt is dat de mensen toch wel wai chauvinistisch zijn: de Drenten willen alleen eieren van de Drentse Hoenders, de Hollanders van de Hollandse enz. Leuk overigens dat dit zo goed aanslaat. -<■ 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12