Weer een nieuwe vlasoogstmachine Bestemming tarweoogst 1979/1980 D e machine is van de heer Buysse, landbouwer en vlasser van beroep en bevoorrecht met een flink ontwik kelde technische knobbel. Overigens is dit systeem afkomstig uit Noord Frankrijk, waar naar verluidt de be schreven werkwijze in toenemende mate wordt toegepast. Het bovenstel van de machine, waarin het verwij deren van de zaadbolletjes plaats vindt middels ingewikkelde, dure apparatuur is dan ook in het buiten land gebouwd door de Unionfa- briek. Verder werd als onderstel een tweedehands werktuigendrager (Ei- cher) gekocht, waarop voorheen een bietenrooier was gemonteerd. D e heer Buysse toonde zich echter tevreden. De bovenbouw was een maand later afgeleverd dan de af spraak was en daardoor was de tijd voor de montage te krap geworden om alle kinderziekten uit de machine te halen. Pas 4 dagen vóór de de monstratie was er met de machine voor 't eerst in de praktijk gewerkt en in die tijd was 12 ha vlas verwerkt. Met een paar kleine verbeteringen is volgens de heer Buysse de machine voldoende bedrijfszeker. Hij wist de zwakke punten en ook hoe die er uitgehaald konden worden. Mechanisatie vlasoogst wint terrein N.A.K.-gekeurde pootaardappelen Aardappel import-export Franse aardappelexport naar Duitsland Zo ziet de "vlaszaadbolietjescombine" er uit, klaar voor de start. I n Zeeland is men zeer inventief bij het zoeken van mogelijkheden om de vlasoogst te mechaniseren. Een paar weken geleden stond in dit blad een verslag van demonstraties met nieuwe machines te Zaamslag (Dieleman) en Noord-Beveland (Bom). Kort daarop was er te IJzen- dijke weer een bijeenkomst waarbij een nieuwe machine werd gede monstreerd. Ditmaal was te zien hoe van het geplukte en op zwad liggende vlas de zaadbolletjes werden geoogst. Het vlas werd met de machine van het veld opgeraapt met een kwart- draai naar boven op de machine vervoerd, daar op een vernuftige manier van de zaadbolletjes ontdaan en via de achterkant van de machine vervolgens weer keurig op zwad te ruggelegd. Dat gebeurde bij harde wind, die echter weinig invloed had op de werkprestatie. De geoogste bolletjes werden naar de schuur vervoerd en daar op de vloer gestort om verder te drogen. Later gaan ze dan door de dorsmachine. Technische knobbel Hierna moest er echter nog zeer veel gebeuren om er de machine van te maken zoals die nu draait. De heer Buysse knapte dat zelf op, samen met zijn zoon. Een paar keer was er een hapering tijdens de demonstratie. Dat kwam vooral doordat vaak het ene zwad zonder tussenruimte tegen het ande re zwad aanlag. De machine is ge bouwd om één zwad tegelijk op te pikken. Als er dan een ander zwad te dicht tegenaan ligt kan de boel in elkaar haken, met "proppen" als ge volg, waardoor het fout gaat met de transportbanden. Nodig is dat elk zwad voldoende vrij ligt en ook dat het vlas gelijkmatig op het zwad is verdeeld. Bedrijfszeker In ons land is er tot nu toe niet erg veel belangstelling voor het apart oogsten van de vlasbolletjes. De heer Buysse vertelde waarom hij er wel brood in ziet. Bij de traditionele ma nier gaat er tijdens het dauwroten en daarna repelen veel zaad verloren en gaat tevens de kwaliteit van het zaad terug. Als men na de zaadbolletjes na het plukken van het vlas tijdig apart oogst vermijdt men die nadelen. En dan kan men rekenen op ca. 1200 kg goedgekeurd zaad a 1,40 per kg per ha. Anders oogst men vaak slechts 600 a 800 kg slagzaad van 0,60 k 1,— per kg. Dat kan dus algauw/ 1.000,— per ha schelen. Met de machine wordt dus de kwan titeit en kwaliteit van het zaad veilig gesteld en omdat de financiële op brengst van het zaad bepalend is voor het rendement van de vlasteelt is het alleszins de moeite waard daar extra moeite aan te besteden. Deze derde demonstratie van een nieuwe machine toont aan dat er op verschillende manieren wordt ge werkt aan de mechanisatie van de vlasoogst en vanuit verschillende ge zichtpunten. Maar dat zorgt juist voor leven in de brouwerij. De vlas teelt kan er wel bij varen. Hier is te zien, hoe het vlas naar boven wordt getranspor teerd om ontzaad te worden. De heer Buysse zag alles tevreden aan. De geoogste zaadbolletjes worden gelost in een gereed staande wagen. is® De machine is in werking van voren gezien. Het zwad, dat opgeraapt wordt ligt te dicht tegen het naastliggende zwad, en dat geeft soms problemen. Van de tarweoogst 1979 moest in het seizoen 1979/1980 ongeveer 860.000 ton over de markt een bestemming vinden. Vorig seizoen was dat ongeveer 798.000 ton. De afzet voor konsumptie daalde ten opzichte van vorig seizoen met 16.000 ton tot 240.000 ton, of van 32% tot 28% van de totale oogst. Daarentegen werd aanzienlijk meer tarwe bestemd voor veevoederdoeleinden, te weten 344.000 ton of 164.000 ton meer dan vorig seizoen. De uitvoer naar de partnerlanden van de Gemeenschap daalde met 59.000 ton tot 235.000 ton. Voor het eerst sinds jaren werd ook in Nederland tarwe ter interventie aangeboden, zij het een kwantum van slechts 13.000 ton. Het seizoen 1979/1980 sloot met een eindvoor- raad van 20.000 ton, dat is 30.000 ton minder dan vorig seizoen. De afzet van inlandse granen naar de partnerlanden is in 1979/1980 klei ner geweest dan in het vorig seizoen. Zo daalde de uitvoer van rogge naar de partnerlanden met 1600 ton tot slechts 900 ton. De uitvoer van voer- gerst liep terug van 63.500 ton tot 28.200 ton en die van haver van 44.000 ton tot 37.100 ton. Alleen van brouwgerst ging meer naar de part nerlanden, te weten 18.600 ton of 4600 ton meer dan in 1978/79. Oogst 1980 De handel in inlandse granen van oogst 1980 was in juli en augustus nog van weinig betekenis, aldus me dedelingen van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten. De afzetmogelijkheden zowel in het binnenland als naar de lidstaten wa ren klein. De noteringen konden zich in augustus nauwelijks handhaven. In het stadium van de groothandel lagen de tarweprijzen in augustus ca. 0,80 beneden de referentieprijs. De prijzen van rogge en gerst waren in augustus respektievelijk 2,50 en 1,30 hoger dan de interventieprijs.. Haver lag 7,35 beneden de drem- pelprijs. In de belangrijkste produktiegebie- den in Frankrijk en Engeland waren de prijzen van zachte tarwe en gerst begin augustus belangrijk lager dan de referentie- respektievelijk inter- ventieniveau's. Peulvruchten Afgezien van een klein kwantum schokkers waren eind juni de peul vruchten van oogst 1979 vrijwel ge heel geruimd. De noteringen voor de nieuwe oogst waren over het algemeen hoger, me de in verband met de ongunstige oogstverwachtingen. In de loop van augustus daalden de prijzen in meerdere of mindere mate. De afzetmogelijkheden voor groene erwten, kapucijners en bruine bonen in het binnenland waren redelijk. De uitvoer is nog niet op gang. Zaden Bij de overgang naar het nieuwe sei zoen op 1 juli was de eindvoorraad van karwijzaad normaal en die van blauwmaanzaad groot. De stemming voor karwijzaad was prijshoudend. Voor blauwmaanzaad werden hogere prijzen genoteerd, wat in verband te brengen is met het zeer kleine areaal in 1980 dat slechts 246 ha beslaat. De Stichting N.A.K. te Wageningen stelde per 21 augustus de volgende (voorlopige) keuringsuitslagen voor de te velde gekeurde aardappelen vast: Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand juli door de industrieën, 47.000 ton aardappelen is verwerkt tot pommes frites, puree, chips en andere kon- sumptie-produkten. De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen, om gerekend tot verse aardappelen, overeen met resp. 50.800 ton en 1600 ton. De handel in koolzaad verliep moei zaam. In augustus was de olieindus trie nog slechts geïnteresseerd voor leveringen in januari 1981. De note ring ligt enkele guldens beneden de interventieprijs. Van lijnzaad voor slagdoeleinden trokken de prijzen aan. Er werd in 1980 33688.30 ha aange geven waarvan 1003.70 ha werd afge keurd en 32684.60 ha voorlopig te velde is goedgekeurd. Over de klassen verdeeld is dit: klasse S 822.17 ha, SE 1529.42 ha, E 12416,46 ha. A 15690.56 ha, B 1459.68 ha en C 766.31 ha. Ter vergelijking: in 1979 werd 33617 ha aangegeven waarvan werd afge keurd 1798 ha en goedgekeurd 31819 ha, verdeeld over de klassen S 468, SE 830, E 8632, A 18092, B 2391 en C 1342. Baron Heeremann, voorzitter van de Duitse Boerenbond heeft zich bij de Duitse minister van Landbouw bek laagd over de unfaire konkurrentie van Frankrijk, bij de uitvoer van vroege aardappelen naar Duitsland. Deze unfaire konkurrentie heeft vooral betrekking op de toeslagen bij het transport, die ongeveer DM 10 per 100 kg belopen. Op deze wijze worden de prijzen van vroege aardappelen uit Duitse pro- duktie onnodig sterk onder druk ge zet. vdw 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11