Hoofdprijzen prijsvraag: "WIE WORDT KAMPIOEN?" Goede toename wortelgewicht suikerbieten K OR1 rE WENKEN Axel heeft kampioen der Appolosa's op stal AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Uit groeiverloop blijkt: De Grote Nationale Tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging "Het Nederlandsche Trekpaard" is weer in zicht! Over een week immers is het weer zover, want vrijdag 12 en zaterdag 13 september a.s. zijn de dagen waarop dit grootse gebeuren in en om de "Brabanthallen" in 's Hertogen bosch zal plaatsvinden. Naast de hoofdprijs, een nieuwe Honda station wagon, vallen er ook zes stamboekveulens te winnen, hier in één foto verenigd, waarvan on derstaand een korte omschrijving volgt. 1. Jolanda 244626 is een prima stam boek-trekpaard merrieveulen, geboren op 6 juni 1980 op het bedrijf van de fok kers Gebr. Kluijfhout te Koudekerke. De vader van Jolanda is de Nationale Kam- pioenhengst Horizon Tersaet K. 2740 en haar moeder is de Keurstamboek- en le premiemerrie Kathleen d'Orange K. 63821. 2. Liza van Oezestee Hf. 5863 is een chi que en charmant Haflingermerrieveulen, geboren op 9 mei 1980 bij de fokker H. Oosting te Zwartebroek (Gld.). De vader van Liza is de vaak hoog bekroonde - en dit voorjaar nog kampioen te Doetinchem - Mando Hf.K. 58 en de moeder is de Keurstamboek- en premiemerrie Linda Hf.K. 1730. 3. Bobby van Leliard Vv. 654 is een uit stekend Connemarahengstveulen, gebo ren op 25 mei 1980 op de stoeterij van A. Kooy te Alverna-Wychen. De vader is de meervoudige Kampioenhengst Atlantic Curragh I. 22 en de moeder van Bobby is de bekende premiemerrie Van den Aren- bosch Black Beauty I. 404. 4. Mark van de Immenhof Hf. 5862 is een best Haflingerhengstveulen, geboren op 7 mei 1980 op het bedrijf van de fokker HM ""H NA EEN DROGE PERIODE, vooral op de lichtere kleigronden, treedt vaak boriumgebrek op in knolselderij. Boriumgebrek geeft bruinverkleuring in de knol. Om dit te voorkomen, moet U in sep tember nog een bespuiting met maneltraborium uitvoeren. Blijft ook september nog droog dan deze behandeling nog één keer herha len. WEET U AL waar volgend jaar uw suikerbieten komen? Laat van die percelen nu een grondmonster nemen hoe het staat met de bie tenmoeheid. Vooral de bedrijven met intensieve bietenteelt komen snel in de gevarenzone en mogen het onderzoek op bietencyste- naaltje niet vergeten. Neem dus tijdig kontakt op met de grond monsternemer. ALS U NOG engels raaigras in moet zaaien voor zaadwinning en hiervan een goede opbrengst wilt halen, dan moet U niet na de tweede helft van september in zaaien. Uit proeven is gebleken dat inzaai na eind september ge paard gaat met lagere opbreng sten. Zorg dus dat U op tijd bent om de hoogste opbrengst te halen, want daarin zit de winst. DE TEELT VAN GRASZAAD stelt geen bijzondere eisen aan de 10 grondsoort. Wel zijn faktoren als struktuur en vochtvoorziening van invloed op de opbrengst. Bij de perceelskeuze dient u echter wel rekening te houden met graszaad teelt op aangrenzende percelen. Er gelden minimum afstanden voor verschillende soorten. Vooraf overleg met uw buren kan veel narigheid voorkomen. HET IS WEER SEPTEMBER en over enkele weken bent U weer aan het bieten oogsten. Wist U dat 70 a 80% van de bieten wordt ge rooid door de loonwerker? Als te ler heeft U belang bij een goede loonwerker die le klas werk levert. Maak daarom tijdig goede af spraken met hem, wanneer en welke oppervlakte gerooid moet worden. ER LIGGEN nog graslandperce len genoeg die versleten zijn. Ga dat ook op uw bedrijf maar eens na. Tot half september kunt U nog scheuren en inzaaien. Wanneer er vooraf ook nog kweekbestrijding nodig is, moet U zeker niet langer wachten. Te laat ingezaaid gras land verlaagt de slagingskans en geeft in het volgende vroege voor jaar zeker nog geen volledige op brengst. HET OMPLOEGEN van een slechte weide biedt een goede ge legenheid voor het aaanwenden van een flinke hoeveelheid drijf- Afgezien van de geheel of, meestal, pleksgewijs vergeelde bieten als gevolg van wateroverlast vertonen ook vele andere percelen een al of niet pleks- of strooksgewijze verbleking van blad. Het woord stikstofgebrek is dan ook op veler lippen. Desondanks is de toena me van het wortelgewicht in de afgelopen periode bijzonder goed geweest, landelijk bijna 10 ton per ha! Dat onder deze omstandigheden van weer en gewas het suikergehalte niet ook nog eens sterk toeneemt is geen wonder. Dat kan echter in de komende weken bij gunstig weer nog sterk aantrekken. De vergelingsziekte blijft van zeer beperkte betekenis. Resultaten monsterneming 25 augustus 1980 ioModbfi«> Gebied Wortel Suiker Suiker gewicht gehalte gewicht kg/ha kg/ha I. Zeeland 41.800 14.2 5930 II. W.Brabant-Z.Holl.Eil.-Betuwe 40.300 13.9 5580 III. Z.Holland vast - N.Holland 44.100 12.9 5720 IV. N.O.P - O. Flevoland 47.700 13.3 6320 V. Noordelijke klei 42.800 13.5 5790 VI. Noord, zand en dal 37.600 13.8 5160 VII. Z. en Z.O. zand en löss 36.300 13.5 4920 Gemiddeld Nederland 1980 41.100 13.6 5600 Gemiddeld Nederland 1979 36.400 13.7 5000 Gemiddeld Nederland 1974 t/m 1979 39.600 14.4 5670 M.J. Klynstra te Lunteren. Als vader heeft Mark hiervoor bij 2. reeds vermelde Doetinchemse kampioenhengst Mando Hf.K. 58 en wat zijn moeder betreft is hij het 16e veulen van de (steeds met een le premie bekroonde) 19-jarige merrie Ran ke Hf.K. 388. 5. Fozzie Beer Hf.A. 1124 is een prima Haflo-Arabe hengstveulen, geboren op 14 maart 1980 op het bedrijf van de fok ker D.A. Som te Hoorn, de vader van dit veulen is de kampioenhengst Adelbert van Eisina Hf. A.K. 22 en zijn moeder de Keurstamboekmerrie Veronica Hf.A.K. 159. 6. Quincy Vb. 852 is een heel mooi en best gebouwde Dartmoorhengstveulen, gebo ren op 14 mei 1980 op het bedrijf van de bekende fokker J.J.W. Nas te Eist. Quincy is verwekt door de Reservekampioen 1979 Easy van Merm tot Ressen S. 19 en zijn moeder is de bekende - indertijd uit Engeland ingevoerde - eerste premie merrie Sherberton Silver Swallow S. 18. Het wortelgewicht is dus boven het langjarig gemiddelde uitgestegen, terwijl het suikergewicht dit langjarig gemiddelde dichter is genaderd. Terwijl de verwachting ten aanzien van de overige gebieden bepaald niet ongunstiger is geworden, is die voor gebied VI wat getemperd door het effekt wat de overmatige regen op vele bietenpercelen heeft gehad, niet alleen ten aanzien van de bieten, maar ook ten aanzien van het onkruid. Landelijk kan de eerder uitgesproken verwachting, dat de opbrengst wat beneden 48 ton per ha zal blijven, worden aangehouden wat een bietenproduktie van ca. 5.700.000 ton betekent. (Het vierde en laatste bulletin zal omstreeks 11 september worden uitgege ven). Instituut voor Rationele Suikerproduktie mest. De hoeveelheid per ha is niet van overwegend belang, mits de drijfmest goed door de bouwvoor wordt gemengd. Denk ook bij de zaaibedbereiding aan voldoende kalk in de bovenlaag. Vooral wanneer dieper wordt geploegd dan normaal is bekalking nodig. Sprietige grasplantjes met een lichtgroene verkleuring na op komst, wijzen in de richting van kalkgebrek. EEN LEGE DRIJFMESTKEL- DER bij aanvang van de stalpe- riode is een plezierig uitgangspunt. Denk echter bij het uitrijden van de mest ook om buren, burgers en buitenlui". Nog te vaak wordt overlast veroorzaakt door een lek kende kraan die de weg bevuilt of de drijfmest blijft in het weekeinde op het land liggen stinken. Vraag niet om moeilijkheden, voorkom bevuiling van publieke wegen, houd rekening met de windrich ting en werk op bouwland of op weiden die gescheurd moeten wor den de drijfmest zo snel mogelijk onder. In Axel staat het paard Gloria van 't Schorre VB 762 op stal bij fokker de Feyter. Dit "schoon" paard is op de onlangs gehouden "Dag van het Paard" te Serooskerke uitgeroepen tot kampioene der Appolosa's. Het is van een ras in opbouw, opvallend en aantrekkelijk en het kan mogelijk een konkur- rent worden voor de Welsh pony's. Het is bovendien snel, gewillig en heeft veel uithoudingsvermogen. Daarom was het ten zeerste gewild bij de cowboy's en Indianen in de Verenigde Staten. Het wordt vooral veel gefokt in de noordelijke pro vincies van dit land. Hoe komt zo'n paard in Axel? Deze gemeente was lange tijd een belangrijk centrum van de koudbloedpony's. Dit is nu ongeveer verdwenen of is het nog smeulend? Zeker in andere rassen worden nu suksessen behaald. Daarbij ook Gloria, een passende naam voor een dito paard. Dat kunnen we van de foto aflezen: Adel, kwaliteit, sterke bouw en beenwerk. Zoon Sam de Feijter is de fokker, samen met vader Ko die nooit hun liefde voor paarden hebben verloren en dit nu ook laten zien. Een kampioene op stal is niet iedereen gegeven, veel sukses!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10