Grond (ver)koop registreren Graanoogst zo goed als binnen Zegge en Schrijve M et de grondpolitiek weet je het nooit. Vorige week liet ik op deze plaats weten dat het ontwerp-wet vervreem ding landbouwgronden (W.V.L.) nog deze week door de Tweede Kamer behandeld zou worden maarde druk inkt was nog niet droog of de behandeling van de W.V.L. werd alweer van de agenda geschrapt. Navraag bij de Griffie leverde niet meer op dan dat er geen nieuwe da tum is vastgesteld maar algemeen is de verwachting dat de behandeling van de W.V.L. minstens een maand is opgeschoven. Gezien een aantal andere zaken, prinsjes dag komt eraan, zou het me niet verwonderen dat het nog veel langer gaat duren. Des te beter, dan is er tenminste tijd om het wetsontwerp te verbeteren. G ezien de reakties op mijn artikeltje van vorige week "de pacht bedreigd" heb ik blijkbaar de vinger op een gevoelige plek gelegd. En passant worden er dan ook weer nieuwe vragen voorgelegd. In een reaktie stelde een notaris bijvoorbeeld de vraag welk tijdstip voor de wer king van de wet bepalend is: de datum van de voorlopige koopakte of de datum van het transport. Opbrengst wintertarwe boven 10 ton bij J.A. Koeman te Wolphaartsdijk E nkele weken geleden beweerde ik dat het in 1913 in onze gewesten vele maanden achtereen regende. Per kerende post werd ik gekorrigeerd: niet in 1913 maar in 1912 regende het van half augustus tot diep in het najaar onafgebroken hetgeen zijn sporen naliet voor de oogst van 1913. Mijn zegsman had het zelf aan den lijve on dervonden! Zo zie je maar weer. Registratie Produktie zuidelijke landbouw maatschappij Teelttechniek Tenslotte Dankzij het fraaie zomerweer konden de werkzaamheden op het veld vrijwel zonder onderbreking plaatsvinden. Eind deze week is de graanoogst vrijwel geheel "binnen". Even op adem komen en dan volgt meteen al weer de oogst van konsumptieaardappelen. Een flinke bui zal welkom zijn want naar het zich laat aanzien zal de oogst van kluiten vrijwel evengroot zijn als die van de aardappelen. Het antwoord van deze vraag is vooral van belang voor gronden die vóór de inwerking treding van de wet ver kocht c.q. gekocht werden maar pas na de inwerking treding overgedragen worden. Dat kan gemakkelijk voorkomen, het is immers heel gewoon dat er tussen de koopovereenkomst en de levering kortere of langere tijd verstrijkt. Op basis van de tekst van het ontwerp ben ik van mening dat het tijdstip van het transport bepalend is. Artikel 3 lid 1 van het ontwerp W.V.L. stelt namelijk: de overschrijving in de openbare registers vindt alleen plaats indien voldaan is aan het bepaalde bij of krachtens deze wet. Maar de opstellers van het ontwerp hebben het probleem onderkend want in artikel 71 (overgangsbepa lingen) staat dat de W.V.L. niet van toepassing is ten aanzien van overeenkomsten welke vóór de dag van in werking treding een zekere dagtekening hebben gekre gen. Dit houdt wel in dat partijen (en notarissen) er vanaf nu attent op moeten zijn dat de datum van de voorlopige koopovereenkomst voor wat betreft landbouwgronden ook werkelijk vaststaat. Dat kan mijns inziens het beste gebeuren door deze overeenkomsten te registreren waarmee twijfel over de datum (anti-datering!) kan wor den voorkomen en teleurstellingen vermeden worden. Heb ik tenminste eindelijk iets aardigs over de W.V.L. kunnen zeggen. Helaas gaat het hier slechts om een bij zaak die overigens niet onbelangrijk kan zijn. V anuit het Produktschap voor Zuivel werd er vorige week op gewezen dat Nederland inmiddels geen koplo- per meer is voor wat betreft de toename van de melkpro- duktie. Andere lidstaten van de E.E.G., waaronder Frankrijk, zijn nu boosdoeners. Dat wil ik graag geloven, want een recent werkbezoek aan Frankrijk (departement Marne ten noord-oosten van Parijs) leerde mij dat de franse boeren bepaald niet stilzitten als het gaat over vergroting van de produktie. De boeren die ik sprak zitten vol plannen, ook ten aanzien van teelten die ze nog niet zo goed beheersen zoals bijvoorbeeld uien. Een van hen was volop aan het experimenteren met de uienteelt en vertel de dat hij vast van plan was de nederlandse kwaliteit te evenaren of te verbeteren. Opvallend ook was de enorme inzet ten aanzien van de landbouw organisatie- en koö- peratie. Voorts hield men bij hoog en bij laag vol dat de franse overheid aan de boeren geen bijzondere steun verleent. Hoe dan ook, het gaat er maar om dat wij het Gm z.l.m. m m VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1980 I BA 67e JAARGANG NO. 3546 land- en tuinbouwblad Vorige week oogstte de heer J.A. Koeman te Wolp haartsdijk, zaaigranenteler voor Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. VAN DER HAVE B.V. te Kapelle, gemiddeld 10.325 kg per ha netto drooggewicht van MARKSMAN wintertarwe. Het betrof hier vermeerde ring van kwekerszaad tot superelite. Het is niet de eerste keer in Nederland dat wintertarwe 10 ton per ha opbrengt. In het geval van de heer Koeman kunnen we echter spreken van een uitzonderlijke situatie. Hier werd de genoemde opbrengst behaald van een perceel van in totaal exakt 9 ha aaneengesloten. Voor zover be kend is dit nog niet eerder voorgekomen. Vorig jaar was de opbrengst wat lager bij Koeman, (ca. 8 ton) Er was toen sprake van wat waterschade. Het ras MARKSMAN werd gekweekt door het Plant Breeding Institute, Cambridge, Engeland en werd gese- lekteerd uit de kruising Maris Huntsman x TL 365 A/25. Uit de stam TL 365 A/25 werd het ras DURIN geselek- teerd, MARKSMAN en DURIN worden voor Nederland vertegenwoordigd door VANDERHAVE. De verwachting is dat het ras MARKSMAN in 1981 op de Nederlandse Rassenlijst zal worden opgenomen. Het behoort tot de zgn. kortstro-rassen. Over de teelttechnieken die de heer Koeman heeft toege past kan nog het volgende worden vermeld. De wintertar we werd in de tweede helft van oktober 1979 gezaaid op geploegd aardappelland met een zaaizaadhoeveelhcid van 175 kg per ha. Er zijn geen bodemherbiciden gebruikt. Dit voorjaar is Engels raaigras REVEILLE als ondervrucht De heer Jan Koeman oogstte meer dan tien ton tarwe van één ha. Een verklaring daarvoor heeft hij vooralsnog niet: "Wel heb ik dikker gezaaid, maar daar is het zeker niet uitsluitend aan te danken. De grond is goed maar ook niet meer dan dat. Misschien ligt het toch ook wel aan het ras. We zijn dan ook erg nieuwsgierig naar de resultaten op de proefvelden. gezaaid voor groenbemesting. De totale stikstofgift be droeg 210 kg N per ha in drie giften. De onkruidbestrijding werd met Basagran P uitgevoerd. De ziektenbestrijding vond in drie bespuitingen plaats met Maneb 80, met tus senpozen van 14 dagen. De eerste bespuiting werd ge- kombineerd met Bavestin M een middel tegen de blad luizen. Er werd geen ccc behandeling toegepast, daar dit op MARKSMAN als kortstro-ras achterwege kan blijven. De verwachting is dat er over het algemeen goede op brengsten van de wintertarwe in Nederland zijn behaald. Ook uit andere teeltgebieden bereiken ons berichten van goede tot zeer goede opbrengsten. ons hier domweg niet kunnen permitteren te verslappen willen wij onze positie behouden. In het buitenland zitten ze ons dicht op de hielen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1