Welke apparatuur en kosten bij verspreiding dierlijke mest? H et gebruik van dierlijke mest neemt de laatste jaren op de akker bouwbedrijven steeds toe. Aanvankelijk werd alleen vaste mest gebruikt maar de laatste jaren in toenemende mate ook dunne mest. D, W. V D, W e konden het eerst zelf niet ge loven, maar het stuiptrekkende dier bewees het tegendeel. De jongens barsten in een gejuich lost en renden er op af. Wat een geluk, wat een ge luk schreeuwden ze en geestdriftig sprongen ze rond onze nek. Onmid dellijk kwamen er uit de bush, waar men nog druk bezig is om sloten met de hand te graven, arbeiders aan rennen die meenden ook een handje te kunnen helpen en zodoende een stukje vlees te verschalken. Begerig gluurden ze naar dat grijze oerlelijke beest. De jongens keken belangstel lend naar de kleine slagtanden. Die willen we hebben Pap, want daar maken we een sieraadje van en het is dan tevens een herinnering aan deze jacht' We waren eerlijk gezegd trots op het resultaat en we voelden ons als vader ook weer een eindje in waarde gestegen. Zo af en toe moetje eens wat spektakulairs uitvoeren, nou dat was dan aardig gelukt. Wij slepen dat varken, wel de landrover in, zeiden ze vastbesloten. Ja maar we moeten nog iemand vinden die dat beest wil slachten. Geen Moslim in ieder geval, want die zal zo'n on rein dier niet aanraken, adviseerden D e jongens zouden nu wel iedere morgen op jacht willen, maar we hebben geen tijd en geen patronen. Toch zijn we nu ook enthousiast ge worden en we gaan proberen om een vergunning te krijgen zodat we zelf een karabijn en een jachtgeweer kunnen kopen en daarmee op gezet te tijden het land in kunnen. Niet om te doden want dat is natuurlijk waanzin, maar op deze manier kun nen we zo nu en dan de vleesvoor- raad in de diepvries op peil houden. Bovendien is het een aardi£e ont- spanning en kunnen we straks ook gelijkertijd nog een handje helpen om de jonge maisoogst te bescher men. De grootste belagers daarvan zijn echter de bavianen. Toch schij nen er betere methoden ter afschrik king van apen te bestaan dan een geweer. Op een ander projekt had den ze onlangs een aap gevangen, die vervolgens wit geschilderd werd en toen weer werd los gelaten. De an dere apen waren van die vreemde soortgenoot zo geschrokken dat ze wegrenden, maar de geschilderde aap die zelf niet wist dat hij er zo belabberd uitzag rende met de groep mee, maar die bleven uiteraard bang en renden als maar verder, 't Zal wel een sprookje zijn' maar wel een aar dig sprookjeSchrijfkouter PRIMA TERRA Serie Zuidwest - Bodem Best A.F.Peeters kuikenmest Tel. 01174-202 Zo is het opmerkelijk dat de van oudsher op rundveehouderijbedrijven voorkomende werktuigen zoals stalmeststrooiers en vakuümmestzui- gers nu ook op de akkerbouwbedrijven en bij de loonwerkers in het akkerbouwgebied worden aangetroffen. Voor een regelmatige stand van de gewassen is het wel gewenst dat de mest gelijkmatig wordt verdeeld. Vaste mest e keuze van de werktuigen voor het verspreiden van vaste mest is af hankelijk van de soort. Meestal is de mest reeds geruime tijd voor het ui trijden op het bedrijf bij de te be mesten percelen aangevoerd. Wanneer dit normale varkens- of rundveemest is, dan levert de stal- meststrooier met 2 liggende walsen of 4 rechtopstaande walsen goed werk. De stalmeststrooier met lig gende walsen strooit de mest onge veer 2.50 m breed, terwijl die met rechtopstaande walsen in theorie ongeveer 6.00 m breed kan spreiden. Soms valt dit vooral bij zijwind nog wel eens tegen. Voor fijnere mestsoorten zoals kip- levert en strooit in W.Zvl. ring mee. Met schuimaarde is geble ken dat de verdeling goed is. Het laden van de mest door loon werkers gebeurt meestal met een hy draulische kraan. Wanneer de ak kerbouwer zelf het laden, verzorgt, is een voorlader met mestvork gewenst. Drijfmest Advertentie IM pe- of slachtkuikenmest of droog rioolslib zullen ekstra voorzieningen getroffen moeten worden om een goede verdeling te krijgen. Op de eerste plaats omdat er minder mest per ha verspreid behoeft te worden en op de tweede plaats omdat de mest fijner is waardoor er gemakke lijker via de normale walsen gemorst wordt. Daarom zullen de zgn. breedstrooiers ook die met rechtop staande walsen voor deze mestsoor ten minder geschikt zijn. Op de andere stalmeststrooiers met liggende walseh, zal een ekstra kleine haspel, een zgn. morswals, gemon teerd moeten worden. Deze kleine haspel draait sneller dan de gewone walsen en is iets lager gemonteerd dan de wagenbodem. Hierdoor wordt voorkomen dat de mest in strepen of banen op het land te rechtkomt. De kleine hoeveelheid per ha moet bereikt worden door een hoge rijs nelheid en een lage snelheid van de bodemketting. Andere fabrikanten hebben onder de stalmeststrooier één of twee hori zontaal draaiende schijven met me talen meenemers gemonteerd onder de verdeelhaspels. Op deze manier kan een strooi- breedte van 6.00 -10.00 m worden bereikt. Er is hier nog niet veel erva anneer drijfmest rechtstreeks door de mesttransportbedrijven op het land kan worden gebracht, is dit het goedkoopst. Er zijn een aantal oorzaken waarom dit vaak niet mo gelijk is, nl. grondomstandigheden, geen stoppelland vrij, aanvoer op tijdstippen dat het gewas nog op het land is enz. Daarom zal meestal een tussenopslag in grondputten nodig zijn om gedurende het hele jaar mest te kunnen opvangen. Vanuit deze tussenopslag kan dan op de meest gunstige tijdstippen mest uitgereden worden met vakuümmestzuigers. Devakuümmestzuigers die door loonwerkers worden gebruikt, heb ben vaak een inhoud van 8.00 - 10.00 m3. Akkerbouwers kunnen mis schien in samenwerking met colle ga's de aanschaf van een eigen va- kuümmestzuiger overwegen. Over het algemeen zijn er goede tanks in de handel. Hierbij is echter een goe de bandenmaat van belang. Brede lagedruk banden geven de minste insporing en het minste struktuurbe- derf. Kosten in loonwerk Vaste mest Bij 3 stalmesstrooiers 3 trekkers 3 man: 190/uur Bij 1 hydraulische kraan man: 50/uur Totaal 240/uur Wanneer de mest op het perceel op geslagen is of in de direkte omgeving kan met 2 stalmeststrooiers worden volstaan en wordt het uurtarief on geveer 180,— Afhankelijk van de hoeveelheid te verspreiden mest zul len de kosten ongeveer 250,— per ha zijn. Drijfmest 'e Noord-Brabantse Boval ad viestarieven hiervoor zijn: Bij 5.000 - 8.000 en 10.000 ltr. tan- kinhoud resp. 62 - 76 en 80 per uur. Gemiddeld zal bij een gift van 20 - 30 m3 ongeveer 1.5 tot 2.0 uur per ha nodig zijn. Dit betekent per ha ongeveer 130,— Eigen mechanisatie Er zijn allerlei tussenvormen tus sen helemaal loonwerk en volledige eigen mechanisatie. Een van de mo gelijkheden is dat de loonwerker het laden verzorgt met de hydraulische kraan en de akkerbouwer zelf rijdt met 1 of meer stalmeststrooiers, waardoor arbeids- trekkeruren zelf bediend kunnen worden. Bij volledig eigen mechanisatie zal samenwerken vaak noodzakelijk zijn. Er kan dan gekozen worden voor het laden met de voorlader en 2 stal meststrooiers (waarvan dan 1 van de "buurman"). Stel nu dat 10 ha bemest moet wor den dan zijn de kosten globaal voor volledig loonwerk 10 ha c 250,— ongeveer 2.500,— Bij eigen mechanisatie, wanneer aan afschrijving, rente en onderhoud resp. 10 - 5 en 5% gerekend wordt, zullen de jaarkosten voor een voorl ader van 5000 20% ongeveer 1.000 en voor een stalmeststrooier van 9.000 a 20% 1.800 bedragen. Vaak zal de kombinatie met de loonwerker het voordeligst zijn. Bij loonwerk bedragen de kosten bij 10 ha bemesten met drijfmest ongeveer 1.300. Bij eigen mechanisatie zul len de jaarkosten, wanneer ook hier 20% wordt gerekend voor afschrij ving, rente en onderhoud bij een va- kuümmestzuiger van 5 m3 van on geveer 8.000 dan 1.600 bedra gen. Ook hier is eigen mechanisatie duurder en zal of in kombinatie of in loonwerk goedkoper gewerkt kun nen worden. oor het uitrijden van mest wor den door de Boval Noord-Brabant de volgende adviestarieven gegeven voor loonwerkers. fAanvoer drijfmest met 20 - 30 m3 tegelijk. Kiberege 10 augustus 1980 O nze oudste zoon Jacky heeft nu in het dorp al een hele schare vrien den. Iedere ochtend staan ze nieuwsgierig over de grasschutting te kijken waar die blanke knaap met die mooie leren bal blijft, 't Zijn fer vente voetballertjes en toen die dorpsjeugd onlangs met de echte bal kon trappen die Corry destijds uit Nederland had meegebracht was dat voor hen een onvergetelijk feest. "Wapi Jack" (waar is Jack) vroegen ze aan ons. O, die is met de vracht wagen mee om een nieuwe chauffeur te helpen testen, antwoorden we de knapen. Gisteren nog hadden ze een dik uurtje gevoetbald in het overal aanwezige centimetersdikke stof. Toen Corry hem thuis kreeg, zag hij even zwart als de jongens uit het dorp! Eenzaam zeggen ze dan. Ja 't is hier eenzaam maar wanneer ie mand zelf aansluiting zoekt dan krijgt hij ook hier wel kontakt. .A.fgelopen week zijn we met de jongens ook nog een paar uurtjes op jacht geweest. Van één onzer voor lieden mochten we een jachtgeweer lenen. Hij had er ook nog drie pa tronen bij. 's Morgens in alle vroegte gingen we met een landrover er op uit. We behoefden niet ver te gaan. We konden op eigen terrein blijven. In een gebied dat al een poos geleden was gebrand, begint nu het gras weer opnieuw te spruiten en dat is voor vele dieren die het in de wildernis nog steeds moeten doen met het lan ge bijna verdorde gras natuurlijk een haast onweerstaanbare lekkernij. De jongens waren uiterst enthousiast want zij zagen zich al huiswaarts ke ren met een wagen vol wild. 't Sche merde nog, maar met de sterke veld kijker konden we vanaf het dak van de landrover toch scherp de omge ving afturen. Tegen de onontgonnen grens waar het oerbos begint zagen we een kleine kudde buffels lopen. Maar daar konden we met een ge woon jachtgeweer niet aan beginnen. In een andere hoek zagen we een aantal schuwige zebra's grazen, maar dat is' ook geen partij voor een ha- gelgeweer. Jack die de landrover bestuurde reed de wagen van de landweg af de bush in. Rijd maar in de richting van die grote hoge boom daar in de verte, zeiden we hem, dan blijf je vanzelf recht en krijgen we misschien wel een wild varken in het vizier, 't Duurde niet lang en we za gen een tweetal whartogs lopen. Een wrattenzwijn met als eigenaardig heid dat hij bij het wegrennen hun staart loodrecht in de hoogte steekt. Rijd er maar naar toe, bevalen we Jack. Hij reed voorzichtig die kant uit en de varkens bleven verbaasd staan. Toen we dicht genoeg gena derd waren, vroegen we hem te stoppen. We stapten uit en mikten en schoten toen met een daverende klap helemaal mis. Teleurstelling bij de zonen, want ze hadden het beest al dood gewaand. Toch bleven die stomme varkens na een paar hon derd meter weer staan. We reden er opnieuw naar toe, terwijl we onder wijl allerlei vreemde hoge geluiden produceerden. Ze werden er uiterst nieuwsgierig van en bleven verbaasd staan. Ze draaien zich zelfs om ons en het geluid nog beter te zien en te horen. Jack reed de landrover iets schuin ten opzichte van de whart- hogs en met een welgemikt schot, nu vanuit de landrover, sneuvelde een van de varkens direkt knock out ter plaatse. we hen. Iedereen kan hier toch slachten zei een van de slootgravers, een beetje hoopvol. Maar hij zag er onbetrouwbaar uit en bovendien stond hij op stukwerk zodat het moeilijk was om hem nu mee te ne men voor 't slachten van 'n varken Verderop in het land waren een aantal dagloners bezig om stompen uit te graven. We zullen hier maar een slachter uitzoeken, stelden we voor. Ook zij konden allemaal slachten, beweerden ze. We geloof den het zonder meer, want in een streek waar vanwege de tse-tse vlieg geen vee kan leven wordt ook nau welijks rund geslacht, bovendien het zou voor hen toch onbetaalbaar zijn. Dat wil niet zeggen dat ze nooit vlees eten. Nee, hun vallen, strikken en klem men zijn uiterst effektief en menig buffel, antiloop, gazelle en varken sneuvelt er in die attributen. Het beest werd vervolgens onder vak kundige leiding van Corry geslacht Zij is een echte boerendochter die zich nog helder herinnert hoe jaar lijks de verschillende vette varkens op de boerderij werden geslacht' en door haar moeder werden bereid. Jammer voor de slachter, want die zag zich al met ongeveer het halve varken naar huis gaan. Maar na af loop mocht hij toch niet klagen want hij kon de kop, een achterham en alle darmen mee nemen. Ondertussen was het nieuws van het varken dat bij ons in de tuin werd geslacht al rond gegaan en nogal wat nieuwsgierige blikken werden er over de schutting geworpen. Eet je dat vlees allemaal alleen op, vroegen er een paar bru taal. Nou dat waren we niet van plan, maar uit een klein wharthogzeugje daar kan je nog steeds geen twee ruggen uit snijden. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9