Regionale demonstratie grondbewerking op zandgrond E r werd geploegd met tweeschari- ge wentelploegen voorzien van een vangbeugel waarmee de enkele en dubbele vorenpakker aan en afge koppeld werd. D, D, D eze zeer zware kombinatie werd op de demonstratie in de 2,60 m werkbreedte uitvoerig gedemon A.F. Peeters C.A.R. Zevenbergen Specialist Landbouwwerktuigen en Arbeid. H et is vaak moeilijk een goed zaaibed te maken. Dit geldt ook voor zandgronden. De laatste jaren is hier steeds meer aandacht aan bes teed. Dit heeft geleid tot nieuwe en/of gewijzigde werktuigen waarmee betere resultaten kunnen worden bereikt. Tijdens een regionale de monstratie op het bedrijf van Wodania B.V. te Wouw werden op 15 april belanghebbenden in de gelegenheid gesteld om verschillende van deze werktuigen te zien werken. Opzet van de demonstratie Resultaten van de gedemonstreerde werktuigen I Samenvatting Wereldproduktie en -konsumptie van tarwe vrijwel gelijk Cj r werd met werktuigen gede monstreerd op drie verschillende objekten n.l.: - l)Ploegen in kombinatie met een vorenpakker - 2)Vroeg geploegde grond (5 maart) met werktuigen al of niet met in gebouwde vorenpakker - 3)Laat geploegde grond (daags voor de demonstratie) met de zelfde werktuigen als bij 2. Om een goede beginontwikkeling van het gewas te krijgen, is een niet te vaste of te losse homogene bouwvoor nodig. Daarom werden aan het zaai bed de volgende eisen gesteld: - voldoende aandrukken van de grond - vrij grove ligging om verslemping te voorkomen - goed vlak voor verdere zaai-, verzorgings- en oogstwerkzaam- heden. Ploegen in kombinatie met vorenpakker Aan de enkele vorenpakker, met 6 gietijzeren ringen van 70 cm doors nee - werkbreedte 85 cm, was bovendien nog een sterren verkrui- melrol gemonteerd. De werking was door het vlakke ploegwerk goed en net voldoende aangedrukt. Voor de zware zandgrond was de verkruime ling niet te fijn. De dubbele voren pakker met 2 gietijzeren vorenpak- kerrollen (doorsnee 70 cm) drukte de grond nog vaster aan. Vooral op lichtere gronden zal dat wenselijk zijn. Wanneer bieten of andere fijne zaden gezaaid moeten worden, is een ondiepe nabewerking nodig om de geulen van de ringen van de voren- pakker weg te werken. De voren pakkers aan de ploeg zijn prima werktuigen voor laat te ploegen grond. Er zal echter nog iets bedacht moeten worden om de zware voren- pakker gemakkelijk te kunnen tran sporteren bijvoorbeeld transport- wielen of iets dergelijks. Aparte bewerkingen na het ploegen 2^. lie werktuigen werden zowel op de vroeg als op de laat geploegde grond gedemonstreerd, waarbij als eis was gesteld, in een werkgang de grond voldoende aandrukken en een zaaibed van 5 cm diep maken, ge schikt om mais te zaaien. Triltandkultivator met verkruimelrol eze triltandkultivator liet duide lijk zien niet bruikbaar te zijn op laatgeploegde grond welke vooraf niet is aangedrukt. Bij vooraf aan drukken is met deze triltand wel een goed zaaibed voor mais te maken. Wel moet men oppassen voor te diep werken en een te fijne ligging van de grond door de kleine verkruimelrol. Een grote rol b.v. van 40 cm die dient als ondersteuning en niet als ver- kruimelaar is op zandgrond beter op zijn plaats. Op de vroeg geploegde grond was de werking een stuk beter, maar toch zou iets aandrukken van de grond vooraf nog gunstiger zijn geweest. Doordat geen dubbellucht werd ge bruikt, werden de sporen met name onvoldoende weggewerkt. T riltandkultivatorcombinatie met vorenpakker tussen de wielen. 'it is dezelfde triltandkultivater als de voorgaande maar met een in gebouwde vorenpakker tussen de wielen. De 8 gietijzeren ringen heb ben een diameter van 70 cm. Ten opzichte van de normale triltand kultivater was dit een hele verbete ring. Toch was het aandrukken van de vorenpakker op de laat geploegde grond nog onvoldoende. Het verschil tussen de vaste sporen van de wielen en de vorenpakker was goed merk baar. Op de vroeg geploegde grond werkte deze combinatie goed. Er werd minder diep ingespoord zodat een egaal vast aangedrukt zaaibed werd verkregen. Kultivaterkombinatie met vorenpakker. grond is alleen een goed resultaat te verwachten als bij dubbelluchtmon- tering praktisch wiel aan wiel wordt vastgereden door met het werktuig half te overlappe overlappen. Op de vroeg geploegde grond was de werking redelijk goed. Dubbelluchtmontering zou nog be ter voldoen omdat dan nog minder ingespoord zou worden. Vorenpakkerkombinatie met twee vorenpakkerrollen streerd. De machine heeft eerst een vorenpakkerrol met 22 gietijzeren ringen (diameter 70 cm) daarna de kultivatortanden en daarachter een vorenpakkerrol met holle schijven (diameter 50 cm). Deze kombinatie maakte goed werk. Het was eigenlijk de enige die ook tussen de wielspo ren bij laat ploegen, de grond vol doende aandrukte. Op de vroeg ge ploegde grond was het aandrukken misschieil wel te vast, zodat zo'n machine niet nodig is. Vanwege het grote gewicht, ongeveer 1200 kg, is minstens een trekker nodig met een hefvermogen van 2.000 kg in de ko gels. Het lijkt dan ook meer een ma chine voor de loonwerker. n deze kombinatie is een voren pakker over de volle breedte van het werktuig gemonteerd met 24 gietij zeren ringen met een diameter van 52 cm. Op de laat geploegde grond was het aandrukken van de grond door de vorenpakker onvoldoende. De diepe sporen werden door de en kele bandenmontering onvoldoende weggewerkt. Op laat geploegde Deze demonstratie maakte duidelijk dat er voor vroeg geploegde grond, die reeds wat bezakt is, voldoende werktuigen in de handel zijn om in één werkgang de grond voldoende aan te drukken en zaaiklaar te maken. Op laat te ploegen gronden past het beste een dubbele vorenpakker aan de ploeg. Voor gemakkelijk transport van de vorenpakker moet nog een oplossing worden gezocht. Wanneer bij laat ploegen de grond nog kunstmatig aangedrukt moet worden, zijn er nog geen panklare werktuigen die hieraan voldoen. De dubbele vorenpakkerkombinatie doet het goed, maar zal vaak te zwaar zijn voor de gemiddelde trekker op het land bouwbedrijf. AKKERBOUW KOOLZAAD KOMT op niet veel bedrijven in het bouwplan voor. Voor de zware kleigronden is het toch een redelijk gewas en groeit op iedere grond die een open struktuur heeft. Het gewas is overgevoelig voor natte voeten. De beste zaaitijd voor het zuiden is vanaf eind augustus tot half sep tember. Hoe beter het land, hoe later zaaien. VANAF HALF AUGUSTUS is het zaak aandacht te besteden aan de bestrijding van de witlofmi- neervlieg op de witlofpercelen. De bestrijding kan uitgevoerd worden met 1 ¥2 kg/1 dimethoaat 20% per ha. De bespuiting tweemaal her halen met een tussenpoze van twee weken. De laatste bespuiting niet later dan drie weken voor de oogst van de wortelen. Bestrijding op het veld is vooral van belang voor die wortels die na de oogst bewaard moeten worden. WORTELEN DIE LANGER dan 5 maanden op het veld staan, zijn, ook als een grondbehandeling voor het zaaien heeft plaatsgehad, onvoldoende beschermd tegen de wortelvlieg en er moet dan een tweede bestrijding worden uitge voerd met 20 - 30 kg diazinon per ha. De veiligheidstermijn is twee maanden. Regen of beregening kort na de toepassing werkt zeer gunstig. Bij de bespuiting dus ook veel water gebruiken. HEEL WA T PERCELEN knol selderij zijn aangetast door de bladvlekkenziekte. Regelmatige kontrole van de percelen en regel matige behandeling van de zieke percelen zal nodig zijn om de schade tot een minimum beperkt te houden. Bij aantasting zal mini maal 3 keer in de 14 dagen gespo ten dienen te worden. Is het blad bestemd voor konsumptie dan mag alleen koperoxychloride worden gebruikt tegen 2 -2.5 kg per ha. DE LUIS- EN WANTSEN - BESTRIJDING in knolselderij blijkt op veel bedrijven tegen te vallen. Het resultaat is vaak slechter naarmate minder water wordt gebruikt. Bij warm weer tegen de avond spuiten met min stens 4001 water geeft als regel een goed resultaat. Spuit met een gro ve druppel en een druk van circa 6 atmosfeer om het hart van de planten goed te raken. VEEHOUDERIJ EN AKKERBOUW. VORIG JAAR werd voor vrijwil lige kavelruil 2.300 ha aangemeld en 2.700 ha voltooid. Sinds deze regeling van kracht werd, is ruim 19.000 ha vrijwillig verkaveld. Was U ook bij een van deze deel nemers? U weet toch dat de gehele administratieve procedure U geen cent kost? Het subsidiebedrag voor aanpassingswerken die voortkomen uit verkavelingspro- jekten is inmiddels van f 500,— tot f 800,— per ha verhoogd. EEN VRIJWILLIGE KAVEL RUIL is mogelijk wanneer 3 of meer grondeigenaren met een of meer percelen aan de verkaveling deelnemen. Als voorwaarde is o.a. gesteld dat de ingebrachte grond tot gevolg heeft dat de percelen korter bij de bedrijfsgebouwen komen te liggen of aan bestaande percelen een oppervlakte wordt toegevoegd. Het doel van vrijwilli ge kavelruil is gemakkelijker en meer rendabel werken. Twee fak- toren die elke ondernemer, zeker in een tijd van dure arbeidskosten, zullen aanspreken. DENK NIET TE VLUG: "ik heb wel een perceel voor mijn buur man, maar hij heeft geen perceel met dezelfde oppervlakte en een gunstige ligging dat bij mijn per celen aansluit". Umoet wat verder kijken. Misschien heeft een derde die meedoet voor U wel een gun- stig gelegen perceel. U krijgt dan een zogenaamde driehoeksruil. Ook het verschil in oppervlakte behoeft niet altijd een belemme ring te zijn. Krijgt U door ruil een oppervlakte aan huis van 10 ha en het perceel op afstand zou verkl eind worden van 5 naar 2 ha dan kan de ruil toch wel verantwoord zijn. In het seizoen 1980/81 zullen pro- duktie en konsumptie van tarwe in de wereld volgens de Internationale Tarweraad vrijwel met elkaar in evenwicht zijn. De wereldtarweproduktie wordt voor 1980 geraamd op 440 miljoen a 450 miljoen ton, vergeleken met 424 miljoen ton verleden jaar. De Raad voegt er aan toe dat het dus tot de mogelijkheden behoort dat de pro- duktie in de buurt komt van de re- kordproduktie in 1978 van 450 mil joen ton. De konsumptie zal waar schijnlijk toenemen overeenkomstig de laatste ontwikkelingen en kan eveneens uitkomen op een cijfer dat dicht bij de 450 miljoen ton ligt. Aan het einde van het seizoen 1980/81 (30 juni) zullen de wereld- tarwevoorraden toch nog ongeveer 100 miljoen ton bedragen. Als som mige importerende landen van de gelegenheid gebruik maken om hun voorraden opnieuw op te bouwen, voorraden die na oogst 1979 terug liepen, dan zouden de voorraden in de belangrijkste exporterende lan den kunnen dalen. (The Financial Times) 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8