De pacht bedreigd Zegge en Schrijve H et ontwerp-wet vervreemding landbouwgronden (WVL) komt de komende week in een beslissende fase omdat de Tweede Kamer er zich dan over uit gaat spre ken. Ter tafel ligt een ontwerp waarover ik mij in woord en geschrift vele malen kritisch heb uitgelaten! Ook na de marginale wijzigingen, die na de behandeling in de vaste kamerkommissie voor landbouw nog in het ontwerp zijn aangebracht, blijf ik de WVL van de hand wijzen als niet zijnde in het belang van het grondgebruik in het alge meen en het agrarisch grondgebruik in het bijzonder. Het lijkt weinig zinvol al mijn kritiek hier nog eens te herhalen. Met één uitzondering, in een soort uiterste poging om de kamerleden nog tot andere gedachten te brengen. Die uitzondering betreft de mijns inziens zeer nadelige -zo niet rampzalige- gevolgen voor het instituut pacht als het ontwerp WVL zonder meer tot wet wordt gemaakt. Dat komt omdat de verhouding WVL - pachtwet zo lek is als een mandje. Gesteld dat de WVL inderdaad de grond prijzen (sterk) kan doen dalen -hetgeen ik dus niet geloof- zal dat de lust aan grondeigenaars om te verkopen wel benemen. Het is dan aantrekkelijker deze grond zelf op een of andere manier te exploiteren of deze tegen hoge prijzen in gebruik te geven bij personen die de land bouwkundige toetsing niet kunnen doorstaan: personen die geen boer zijn, wiens bedrijf te groot is, die te oud zijn enz. Kortom, de pachtwet legaal buiten werking met alle gevolgen voor de pacht. Een zichzelf versterkend effekt. N a het sukses van het Z.L.M./R.P.C.Z. scholenprojekt waaraan een 3.000 kinderen deelnamen heeft het bes tuur gemeend dit projekt te moeten voorzetten. Dat het scholenprojekt bij de scholen in hoog aanzien staat blijkt uit het feit dat na één enkel simpel briefje van ons zich opnieuw 112 scholen meldden voor het nieuwe projekt. Daarbij zijn veel scholen die voor de eerste keer meedoen. Wat de organisatie betreft zal de lijn van het vorige scho lenprojekt aangehouden worden dwz. de kinderen ko men een keer of vier op het bedrijf en de boer en/of boerin een keer of vier op school. Ook de kinderkrant zal weer worden uitgegeven. De enige wijziging is dat het projekt nu niet meer van januari tot januari loopt maar van september/oktober tot juni/juli omdat dit beter Vlas moet bij het huidige areaal van circa 4000 ha tot de kleine gewassen worden gerekend. Vooral in het zuidwes ten van ons land blijft de teelt echter voor een vrij groot aantal boeren van betekenis. Mogelijk komen er iets betere toekomstperspectieven, omdat bij de mechanisatie de zuidelijke landbouw maatschappij laatste jaren grote vooruitgang is geboekt. Deze vooruit gang werd vorige week te Zaamslag en op Noord Beveland gedemonstreerd. Op pagina 11 van dit blad leest u hierover meer. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1980 67e JAARGANG NO. 3545 land- tuinbouwblad Ook dr. G. Heida, kantonrechter en buitengewoon hoogleraar agrarisch recht heeft in "de Pacht" van april j.l. ernstige waarschuwingen laten horen.: "het geheel nog eens overziende komt het mij voor, dat de regering onvoldoende gronden heeft aangevoerd die aanvaarding van het voorstel kunnen dragen. Ik zou dan ook -zonder nader onderzoek- maar niet op deze weg doorgaan" en: "Het is bijzonder jammer, dat niet tegelijkertijd met het aanpakken van het prijsprobleem, iets gedaan wordt tegen een verdergaande afbrokkeling van het instituut van de pacht", aldus Heida. Als de kamerleden zich werkelijk interesseren voor het (agrarisch) grondgebruik dan kunnen ze dat alleen tonen door het ontwerp WVL zoals het er nu ligt niet te aanvaarden. Scholenprojekt aansluit bij het schooljaar. De samenwerking met het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (R.P.C.Z.) zal worden voortgezet. Het probleem is nu nog dat er voor zo n 50 scholen nog geen bedrijf is gevonden. Vanaf deze plaats wil ik daarom een dringend beroep doen op onze leden, om de scholen en daarmee de kinderen niet teleur te stellen. Na de nationale en zelfs internationale erkenning van het vorige projekt kunnen we dat natuurlijk niet maken. Elders in dit blad is een lijst opgenomen van scholen waarvoor nog een bedrijf gezocht wordt. Wie in de buurt van zo'n school zit neme de telefoon en melde zich aan. U weet wel waarom. Oggel. In dit nummer o.a.: Premieregeling zoogkoeienbestand in werking Pag pag pag pag pag Wedstrijd "Wie wordt kampioen" Groeiverloop suikerbieten Aardappelteelt in Spanje en Frankrijk Regionale demonstratie grondbewerking Apparatuur en kosten bij verspreiding dierlijke mest pag. 9 Kwaliteitsbepaling bij aardappelen pag Demonstraties vlasmachine pag Wie profiteert van lage varkensvleesprijzen pag Resultaten varkensproefbedrijf Sterksel Fruitteelt in Italië Tuinbouw Voor de Vrouw en P.J.Z. Markt pag pag pag pag pag 10 11 12 13 14 15 17 19 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1