Stil Vit OIIW IDEE VOOR U? VOO It UB kursus - fietstocht - museum EEN D, T ot één van de cursussen die de Plattelandsvrouwenbond afd. Noord- Beveland in samenwerking met het "Nut" het vorige seizoen voor zijn leden organiseerde, behoorde die van toneel. A dministratief medewerkster P.J.Z. Een dagje uit.... -A-lles los uitgewogen in pot of puntzak, zoals stroop en boerenmos- terd, koffie, thee, kivietsbonen, erw ten en linzen. W e begonnen in november. Op de eerste bijeenkomst bekeken we el kaar en de vrouwelijke regisseur (Leni Hendriks, van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel) af wachtend. Na wat aftastend gepraat gaf ze ons opdrachten b.v.: Beeld di verse types uit, die bij de kapper op bezoek zijn. Het werd een amusante avond. Na afloop bespraken we, wat we zouden kunnen gaan doen. Een bestaand stuk opvoeren of iemand ons wat op het lijf laten schrijven. Leni had een kennis (Ans Schilder), De dijken op, de polders in... W, H, I ZIN IN VISSEN OP DE GREVELINGEN? Hoofdbestuur P.J.Z. vergaderde Cursus toneelspelen L et is stil in de politiek. Het enige wat de rust verstoort rond het Binnenhof, zijn de kwakende eenden in de hofvijver. Van Agt omhelst liever de Tourwinnaar (nou ja omhelsen; na de krachtige zoen van de Parijse burgemeester Chirac, was de omarming van onze eerste minis ter maar povertjes) dan zich te buigen over Viands toestand. Bij het ter perse gaan van dit stukje is hij wellicht toch nog bezig met een eindsprint, want er zal de derde dinsdag van september toch wat uit het koffertje moeten komen. Veel goeds zal dat wel niet zijn. Bukman en Luteijn (waar blijft Schouten eigenlijk?) hebben het zelf gezegd: dit kabinet doet nog minder voor de boeren dan het vorige. En de beide boerenvoorzitters hebben gelijk. Want wat schrijft Van Agt aan de organisaties die "Bleiswijk" organiseerden, toen ze hem voor die protestbijeenkomst hadden uitgenodigd: "Onverminderd doorgaan met het financieren van een miljarden verslindende overproduktie kan in redelijkheid van geen enkele overheid gevraagd worden". Daarom moeten de boeren offers brengen, want: het kabinet (vraagt) van vrijwel iedereen een offer en van de meest welvarenden het meest". 'eze Eerste Burger die in ge noemde brief blijk geeft niets te snappen van het Europese land bouwbeleid, speelt dan vervolgens minister van Landbouw door met bondskanselier Schmidt tijdens een boottochtje op de Oostzee onder hands te gaan onderhandelen over het Nederlandse aandeel uit de Brusselse pot. Op verzoek van Schmidt, dat wel. Maar moetje daar als premier op ingaan, als je nage noeg niks van het onderwerp afweet en principieel gesproken met dit soort "privé"-topgesprekken het Eu ropees landbouwbeleid uitholt. De officiële Nederlandse politiek van achtereenvolgende kabinetten is al tijd gericht geweest op Gemeen schappelijk (met een hoofdletter) Europees beleid, in plaats van top- onderonsjes tussen lid-staten. Voor de boeren en tuinders in de hele E.G. zijn dit soort gesprekken uiterst schadelijk. ken met speculeren in prefixaties. Dat wil zeggen, een heleboel fabrie ken in de E.G. (welke is niet precies duidelijk; de Nederlandse koöpera- ties zeggen niet aan die speculatie te hebben meegedaan) hebben vorig jaar voor maanden vooruit - voor meer dan de normale hoeveelheid - restitutie geclaimd voor later uit te voeren zuivelprodukten. De restitu tie was toen betrekkelijk hoog: be trekkelijk, want niet hoog genoeg voor de wereldmarktprijzen van toen. Maar wél voor de wereld marktprijzen van nu. Dat heeft de E.G. verschrikkelijk veel geld ge kost; daarom hebben ze de expor trestitutie op zuivelprodukten dan ook fors verlaagd, te laag voor nor male export naar buiten de E.G. nu. Maar de bezitters van de "prefixa ties" hebben er goed van geprofi teerd. Of de boeren die leveren aan die speculerende fabrieken, dat ook zullen merken aan hun melkprijs, is nog maar de vraag. Als het straks gedaan is met die prefixaties dan wordt er weer raak melkpoeder ingeleverd bij de E.G.- interventiebureaus. Je mag verwach ten dat het restitutiesysteem van Brussel wordt veranderd, zodat er niet meer gespeculeerd kan worden. Enfin, soms zijn er ook nog plezierige dingen in het leven. Eindelijk lijkt het dan weer eens gewoon zomer te zijn. Gerrit Walstra Mijn naam is Ellen Speckens. Ik ben in 1956 geboren in Oost- burg. Vanaf1960 woon ik in Goes. In 1976 ben ik geslaagd voor het V.H.B.O.-examen (peil h.a.v.o.) Hierna ben ik als receptionis te/telefoniste aangenomen op de röntgenafdeling van het zieken huis in Goes. In 1978 ben ik gaan werken als leerling-röntgenlaborante in het Gasthuis in Middelburg. Daarna heb ik 6 maanden op het sekreta- riaat van de Z.L.M. gewerkt (via een uitzendburo). Per 12 augustus 1980 ben ik werkzaam als part-ti me administratieve kracht bij de P.J.Z. s het in politiek Den Haag (en Brussel) schijnbaar rustig, in de boe ren wereld is die rust nog meer schijn. Het kookt ongètwijfeld in menig boerenhart. Slechte inkomens; het LEI heeft nog nooit eerder zulke slechte cijfers moeten presenteren: het gemiddelde inkomen van boeren en tuinder ligt op 65% (in '79/'80) van wat het hoort te zijn. En dat is dan gemiddeld, terwijl de verschillen binnen de landbouw nog toenemen. Slechte prijzen en sombere vooruit zichten, al doet menig zuiveldirek- teur het voorkomen alsof er met de overschotten in deze sektor niets meer aan de hand is. Dat laatste heeft eigenlijk hoofdzakelijk te ma- De P.J.Z. afdeling Schouwen-Dui- veland organiseert op 31 augustus a.s. een vistocht op de Grevelingen. Het vertrek is om half negen vanuit Brouwershaven (t.o. tonnenmaga- zijn). De kosten zijn 20,— voor le den en 25,— voor niet-leden. Schoolgaande leden betalen 15,— Zorg dat je mee kunt en pak de tele foon. Bel in ieder geval voor 24 au gustus naar Tonny de Bie 01112 - 248. 30 AUGUSTUS - AFDELING ZE VENBERGEN organiseert een barbecue. Deze wordt gehouden bij Niek Lucas, Groenendijk 37, Lage Zwaluwe. 6 SEPTEMBER Provinciale Zeeuwse Ploegwedstrij- den - Wilhelminadorp. Hoewel het al weer enkele weken ge leden is dat het hoofdbestuur verga derde wil ik toch de belangrijkste za ken van deze vergadering de revue laten passeren: Met tevredenheid wordt gekonsta- teerd dat vrijwel alle afdelingen weer op de H.B.-vergadering vertegen woordigd zijn. Houden zo! Door de landelijke raad van de P.J.G.N. is een nieuwjaarthema vastgesteld. Het thema luidt: Boer-Burger. De bedoeling is dat het thema op korte termijn nader wordt uitgewerkt zodat het bruikbaar is in de afdeling èn voor de kulturele selektie. De sportkommissie zal op korte termijn beginnen met de organi satie van de landelijke sportdag 1981. Helaas is de plaats nog niet exakt bekend. In elk geval zal ook geprobeerd worden om niet- sportkommissieleden bij de orga nisatie te betrekken. De vergadering reageert in z'n algemeenheid positief op het idee om een eigen provinciaal krantje uit te geven. Het P.J.Z.-geluid in het landbouwblad blijft uiteraard gewoon bestaan. Een provinciaal eigen ledenblad kan waarschijn lijk de betrokkenheid op provin ciaal nivo wat vergroten. Ten behoeve van de afdelingen wordt er op het sekretariaat weer een folder gedrukt, welke kan dienen als informatie voor nieu we leden etc. De volgende H.B.-vergadering wordt vastgesteld op dinsdag 2 september. Harrie Wijermars onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegenr-.. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. 1—/en dagje uit, betekent steeds va ker een dagje Utrecht met zijn faci- nerend contrast tussen Europa's grootste overdekte winkelcentrum en de eeuwen oude binnenstad met zijn talrijke bezienswaardigheden. Zo begint de folder van de Erven Betje Boerhave over het Museum Kruidenierswinkeltje. En verder... In het hart van de oude binnenstad tussen Neude en Jans kerkhof vinden we op Hoogt num mer 6 het romantische kruideniers- winkeltje anno 1873 van de Erven Betje Boerhave met verkoop van specialiteiten uit de vorige eeuw. Ze verkopen er ook de lekkernijen uit de jeugd van Uw grootouders' polkabrokken, ulavellen, duimdrop, kantkoek en kerkpepermunt. Ook handgemaakte sigaren, Haarlemmer olie en de absoluut handgevormde stukken karnemelkzeep zijn er te- koop. 6 Jaar geleden schreef het Utrechts Nieuwsblad: Onder de vloer van het Museumkruidennierswinkeltje is op 16 Februari 1974 bij het vervangen van enkele plavuizen een blikken trommel te voorschijn gekomen waarin zich het dagboek bevond van de kruideniersvrouw Elisabeth (Bet je) Boerhave-Cramer. Dit dagboek over het leven van honderd jaar ge leden kwam als feuilleton in het Utrechts Nieuwsblad en werd bij zonder populair. Later werd het complete dagboek gebundeld en gedrukt en het ging bij duizenden over de toonbank in Hoogt 6. Mocht u van plan zijn met een groep een uitstapje te maken en Hoogt 6 te bezoeken, belt U dan van tevoren even op 030-31.66.28. Er is dan ie mand om U rond te leiden door het boven de winkel gelegen museum, boordevol curiositeiten betrekking hebbende op het oude gruttersbe drijf. 8 Personen, waaronder 2 mannen van het "Nut" gaven zich hiervoor op. Veel toneelervaring hadden de mees ten niet. Sommigen hadden indertijd op school aan een stuk meegedaan. Uet was dit jaar wel een bijzondere fietstocht, die het bestuur van de afd. Dinteloord van de N.B. V.P. had georganiseerd. Het was gepland op woensdagmiddag en het bijzondere was, dat ook onze kinderen uitgeno digd waren mee te fietsen. Halverwege de tocht zouden we afstappen en pannekoeken eten - dit alles gratis! Bij de start was al duidelijk zichtbaar dat velen er zin in hadden. Ook de zon was ons goed gezind, doch gezien de vele buien van die voorgaande dagen, waren de meesten voorzien van iets extra's". al bij de boerderij van onze presi- leder kreee bonnen voor koffie de dente a|waar de tuin voorziei[ was van stoelen en een koffiebar! Ieder strekte de benen en de kinderen vonden een plaatsje op het gras of op de schommel. De koffie en de limo nade waren een weldaad voor onze droge kelen en de pannekoeken werden met smaak verorberd. Zelfs de allerkleinsten, die nog maar net konden lopen, lustten er wel koek van. Het was er zo gezellig en de kinderen vermaakten zich zo goed, dat het moeite kostte ieder weer het stalen ros te laten bestijgen. eder kreeg bonnen voor koffie de kinderen voor limonade en twee pannekoeken en de stoet zette zich in beweging. Daar ik zelf pas wat later kon vertrekken, heb ik het eerste ge deelte van de route afgesneden en ben binnendoor gefietst. Al vlug zag ik ze in de verte, een kleurig langge rekt lint van fïetsters op de dijk, on der een boog van groen. Het was voor mij flink trappen om ze in te halen, met de wind op kop en een dochter van 7 jaar achterop. Toen we ze ingehaald hadden ging het vanzelf in een rustiger tempo, want diverse dames hadden kinde ren naast, voor- of achterop de fiets. De stemming zat er goed in. Men hoorde ons al van verre aankomen, denk ik, in de stille polders. De route, die al op de convocatie stond uitge tikt, voerde ons door het mooiste stukje polderland van Dinteloord. Een prachtig gezicht, die verschil lende schakeringen groen in deze tijd van het jaar. Voor we er erg in hadden waren we die voor toneel schreef. Voor het laatste werd gekozen. Ans kwam en bekeek ons. Leni liet ons improviseren en Ans, die al een idee in haar hoofd had, schreef en herschreef. Iedere week werd er een hele avond en later ook nog eens een hele zaterdag gerepeteerd. Dat alles resulteerde in een opvoering op 30 mei j.l. in Kortgene van "De Beau tyfarm". Aan de reacties te horen een geslaagd evenement. De groep heeft al verschillende aanvragen gekregen om het stuk elders te spelen. Een sti mulans voor ons om door te gaan en t.z.t. iets nieuws te brengen. I.H. Kuiper-Rienks el erg lang gerekt nu, trok het veelkleurig lint van fietsers weer door een andere polder huiswaarts. Eén klein valpartijtje uitgezonderd, verliep alles vlekkeloos en we geno ten met volle teugen van de gezonde lucht en niet te vergeten de zon die ons bleef vergezellen. Vooral voor de leden die vanuit de stad hier zijn ko men wonen was het een prachtige kennismaking met de mooie polders van Dinteloord. Jammer voor dege nen die er niet waren. ulde aan het bestuur voor dit leuke initiatief, dat zeker navolging verdient. Met een gedeelte uit het gedicht van C J. Bute getiteld 'k Hou van Holland, wil ik dit verslag eindi gen. "Is het de weelde van z'n weiden, 't Schouwspel van zijn akkerbouw? 't Prachtig feestkleed van z'n heide in haar bloei van paars en blauw? Schets van kerkjes op de hemel achter golvend graangewemel? Is het hierom, is het daarom Dat ik zo van Holland hou?" Sieni Verhagen-Brcure Dinteloord 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17