w ie van Verona langs de baan naar Ronigo rijdt, ontmoet op een 15 km verwijderd van Verona het plaatsje Isola della Scala, een mooi typisch Italiaans dorpje met een even mooie naam. Maar niet om zijn mo numenten is dit plaatsje vandaag bekend, maar wel om zijn 130 ha hypermodern fruitbedrijf van de heer Crivellaro. Deze jonge, dyna mische Italiaanse fruitteler is een D, D e heer De Coster kwam vooral onder de indruk van de vernieuwing, die tot uiting komt in de volgende gegevens, die betrekking hebben op de appelaanplantingen in Italië in het tijdvak 1970- 1979. D, I D e twee gebieden met de sterkste teeltvernieuwing in het laatste de cennium zijn Veneto (Verona) en Emilia Romagna (Ferrara). Het zul len ook deze gebieden zijn die in de volgende jaren hun produktie zullen opdrijven vooral door de moderne, intensieve, dichte beplanting. Uit diezelfde hoek zal dan ook een nieuwe importdruk mogen verwacht worden. Veel zorg aan presentatie Golden Delicious 70 mm Veel jonge bedrijven Grootte van de bedrijven Conference sterk in de belangstelling Moderne appelrassen Italiaanse produktie zal verder toenemen ondernemer die 3 bedrijven leidt met een totale oppervlakte van 250 ha. De respektievelijke oppervlakten zijn 130 ha, 90 ha en 40 ha. Op deze bedrijven is alles in hagen geplant, meestal op M9 of M 26 en alles is overdekt met hagelnetten. Alle rassen die in de laatste 10 jaren ergens in Europa of Amerika als perspektief biedend vernoemd wer den, vinden wij er terug. Dit gaat dan van Karmijn de Sonneville over Katja, Vistabella, Jersey Mac, Sum- merred enz. naar Hi-Ely. Red Chief en Granny Spur, enz. De bezetting aan vast personeel op deze bedrijven is één man per 15 tot max. 20 ha voor het algemeen spuit- en maaiwerk. Snoeien, binden en eventueel omen- ten en planten gebeurt meestal door vrouwen in los arbeidsverband. Kijkje in een Italiaans pakstation Oppervlakte in 1970 77.904 ha Gerooid 1970 - 1979 28.000 ha Geplant 1970 - 1979 22.500 ha Afname areaal 6.300 ha Oppervlakte 1979 71.629 ha Vooral in 1970-'74 kromp de opper vlakte flink in, maar de laatste 2 jaar werd er aanmerkelijk meer nieuw geplant dan gerooid' Er is dus dui delijk sprake van uitbreiding. rassen. e heer J. de Coster, fruitteeltkonsulent bij de Belgische Boerenbond en in Zeeland o.a. bekend als "propagandist" van de Jonagold, bracht enige tijd geleden een bezoek aan Italië. Hij nam daar deel aan èen kongres, maar vond tevens tijd om zich op de hoogte te stellen met de gang van zaken in de fruitteelt. De heer De Coster is een praktijkman met een scherp waarnemingsvermogen. Aan zijn oordeel kan veel waarde worden gehecht. In "De Boer" bracht hij verslag uit van zijn bevindingen. Het belang rijkste uit zijn artikel treft u hieronder aan. laatste jaren. Voor beide rassen is er evenwel een levendige belangstelling vooral om de maat, de kleur en de smaak van de vruchten van deze e laatste jaren is een duidelijke verschuiving in de rentabiliteit van de fruitteelt waarneembaar waarbij Italië veel beter aan zijn trekken komt dan België en Nederland. Wel verwonderlijk als men bedenkt dat de noordelijke landen met hun zo geroemde techniciteit haast 50% van hun totale Golden produktie aan de interventie moeten inleveren terwijl dit percentage in Italië niet eens de 10% haalt. En ook de prijzen aan producent liegen er niet om. In oktober j.l. werd daar 8 fr./kg aan teler betaald voor Golden 70 mm, terwijl deze in België amper 5 fr. kreeg. Met het quantum te viseren hebben wij bij ons de maat en kwaliteit ver waarloosd en moeten hiervoor nu de prijs betalen. In Italië waar maat sy noniem is voor kwaliteit heeft de teler maar één bekommernis: een zo hoog mogelijke ha produktie vruchten 70 mm te telen. Dit omdat hij weet dat deze vruchten kwalitatief zeer goed zijn en hij hier voor ook een goede prijs krijgt. n onze gesprekken met telers en voorlichters is men zeer vaak terug gekomen op de uitbreiding van Conference in de gebieden Verona Afgezien daarvan blijkt dat in de laatste 10 jaar 37% gerooid en 31% vernieuwd werd of lA van de totale Italiaanse appelteelt is jonger dan 10 jaar. Dit betekent dat lA of 22.500 ha moderne rassen opgeplant werden die meestal veredeld zijn op onder stam M9 v.v. De bescherming met hagelnetten wordt vandaag als een noodzakelijke investering beschouwd en hoort bij elke vernieuwing zoals steunmate- riaal hoort bij een M9. H et moderne appelsortiment slaat enerzijds op vroege rassen waarmee het seizoen kan geopend worden en anderzijds op late rode rassen van het type Red Delicious of Granny Smith om hun exportpakket te ver groten. De presentatie is één van de sterkste punten van 't Italiaanse fruit en Ferrara. Reden hiervoor is dat Passa-Crassana niet alle jaren een kwaliteitsprodukt voortbrengt, dat Doyenné te wisselvallig is in pro duktie en Williams door zijn grote vorstgevoeligheid te sterk aan beurt jaren onderhevig is. men te gaan met een hoge produktie van in de jeugd. Naast Conference wordt ook Abate Fetel en op beperkte schaal Rode Williams geplant. Andere peren ko men in de nieuwe plantschema's niet meer voor. Bij de vroege horen dan ook de nieuwste Amerikaanse kruisingen als Vista bella, Jersey Mac en Summer- red naast Ozark en Four terwijl bij de late Red Chief en Granny Smith de hoofdtoon aangeven. Jonagold en Gloster 69 vinden wij alleen in de aanplantingen van de Netten tegen hagel worden steeds meer gebruikt in Italië Onze Italiaanse appelimport die vooral bestond uit Rome Beauty zal in de volgende 5 jaren ook het ken merk van de nieuwe rassen dragen en hierdoor zullen ze terug een ge duchte konkurrent worden op onze eigen markt. De Italiaanse fruitteelt die vroeger de eenzijdige ontwikkeling steeds als voornaamste kenmerk had zal in de toekomst met een meer gedifferen tieerd aanbod op de markt komen en hierdoor zijn marktaandeel trachten te vergroten. Met hun mooie verpak king, ons wel bekend door de import van druiven en perziken, zullen ze de Europese verbruiker benaderen en pogen te veroveren; wij zijn dus dub bel gewaarschuwd! Conference met zijn regelmatige kg- produktie, zijn goede koelhuisbewa- ring en voortreffelijke kwaliteit na bewaring komt in Italië meer en meer op de voorgrond. Met belang stelling wordt vandaag uitgekeken naar de resultaten van Conference op Kwee C en de toepassingen van C.C.C. om naar kleinere boomvor- De moderne aanpak van teelt en kommercialisatie zoals die nu in de gébieden Verona, Rovigo en Ferrara wordt voorgestaan zal de positie van de Italiaanse appelen op hun eigen markt vergroten en hun invloed op de exportmarkt doen"toenemen. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14