Ervaringen varkensproefbedrijf Sterksel Kans op enig prijsherstel voor varkensvlees I n Sterksel is men in 1979 begonnen met een nieuw voederschema voor zeugen en het is de moeite waard om dit door te geven aan de praktijk. De rantsoenen voor de zeugen zijn nu als volgt per dag per zeug in kg voe der: I n het afgelopen jaar werden er ruim 700 .varkens gemest. De gemid delde dagelijkse groei van was 769 gram en dit is zeer goed. Het voe- derverbruik per kg groei bedroeg A an de hand van verschillende proeven en Waarnemingen trekt men de volgende konklusies: als aan een aantal belangrijke eisen wordt vol daan is onbeperkt voeren voor mest varkens voordeliger dan beperkt voeren. Deze eisen zijn, dat de mest varkens de erfelijke aanleg moeten I n 1979 werden in totaal 123 zeugen en/of gedekte opfokzeugen opge ruimd. Dit was 39,3 pet. van het ge middeld aantal aanwezige zeugen. Dit percentage lijkt mij aan de hoge kant. JA A R VERSLA G MET VEEL INTERESSANTE GEGEVENS Nieuw voederschema Resultaten mesterij Voeder en voedermethode voor mestvarkens Uitvalpercentage zeugen Grootbrengen zeugen VEE 8t VLEES INTERNATIONAAL Rundveehouderij Ierland kampt met slechte spreiding slachtingen In Nederland zijn er twee varkensproefbedrijven namelijk één in Raalte (voor Oost- en Noord-Nederland) en één in Sterksel (voor Zuid en West-Nederland). Het is echter zo, dat de genomen proeven of het gebruik maken van nieuwe stalinrichtingen voor alle varkenshouders in ons land belangrijk zijn. Varkenshouders, zowel fokkers als mesters, zouden regelmatig een bezoek aan een van deze proefbedrijven moeten maken. Er is altijd wat te zien en te leren. Er is een uitvoerig jaarverslag van Sterksel verschenen, waaraan de volgende gegevens zijn ontleend. Een goede varkensfokker wil de uitkomsten van zijn bedrijf graag eens ver gelijken met die van een proefbedrijf en dit kan aan de hand van de volgende cijfers: Gemiddeld aantal zeugen Aantal worpen Percentage eerste worpen Worpen per zeug en per jaar Geboren biggen per worp Levend geboren biggen per worp Percentage gestorven biggen na geboorte Grootgebrachte biggen per worp 8,8 8,5 8,7 Alle aandacht vereist voor de omstandigheden die de gezondheid van de dieren Grootgebrachte biggen per zeug per jaar 17,78 17,57 18,10 beinvloeden. 1977 1978 1979 268 327 313 541 677 653 24,6 25,3 15,0 2,02 2,07 2,09 10,65 10,45 11,10 10,14 9,98 10,6 13,3 14,0 18,4 8,8 8,5 8,7 17,78 17,57 18,10 Het aantal van gemiddeld ruim twee worpen per zeug en per jaar kan voor zo'n groot aantal zeugen als zeer goed beschouwd worden. Hetzelfde kan geschreven worden over het aantal geboren en grootgebrachte biggen per zeug en per jaar. Het valt alleen een beetje tegen dat de big- gensterfte toegenomen is. Dit wordt toegeschreven aan een besmetting met een bepaald virus. dag na spenen 4 kg voeder. Dit rantsoen wordt gehandhaafd tot de dag waarop de zeug geïnsemineerd wordt (maximaal tot 12 dagen na het spenen van de biggen). vervolgens 2,5 kg voeder laatste maand van de dracht 3 kg laatste dagen voor het werpen 1 kg Zogende zeugen: dag van werpen 0,4 kg 2e dag l,0kg 3e dag 2,0 kg 4e dag 3,0 kg 5-7e dag 4,0 kg 8e dag en verder 2,5 kg en daarboven 0,25 kg per aanwe- zige big. Naar verwachting van het Produkt- schap voor Vee en Vlees zal de ko mende weken enige verlichting op treden in de moeilijke situatie voor de varkenshouderij. De problemen komen tot uitdrukking in rende- mentsverliezen voor mesters en fok kers. Tegenover gestegen produktie- kosten staan in verhouding lage op- brengstprijzen. De druk op die pro ducentenprijzen is de laatste weken nog toegenomen doordat het aanbod groter was dan in de nu aflopende vakantieperiode door de slachterijen kon worden opgenomen. Op voor hand van de vakanties was weliswaar al in versterkte mate aangevoerd, maar dat was kennelijk niet genoeg. De komende week zullen ze het aanbod kunnen opnemen, verwacht de advieskommissie van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees. De prijzen zullen vermoedelijk enige weken ongewijzigd kunnen blijven en daarna wellicht weer iets kunnen aantrekken. Daardoor neemt de neerwaartse druk op de prijzen af. Van een gunstige situatie mag overigens nog geenszins ges proken worden. De terugkeer van de Nederlandse vakantiegangers uit het buitenland manifesteert zich daar naast in hogere omzetten in de sla gerijen. Wanneer ook in het buiten land de vakantieperiode afloopt, zal de markt het overigens stevige aan bod weer gemakkelijker opnemen. Het varkensvleesverbruik in de EG is de afgelopen periode in bescheiden mate verder gestegen; in de Bonds republiek werd over het eerste half- Iedere fokker weet natuurlijk dat de ene zeug gemakkelijker groeit dan de andere en daarmee moet bij het da gelijks voeren rekening gehouden worden. Bij de proeven op De Schot horst maakt men zeer terecht nog verschil in kg voeder, afhangend van het levend gewicht van de zeugen. Dit is inderdaad een faktor waarmee men rekening zal moeten houden. \P*W jaar '80 een 3,6% hoger verbruik ge registreerd. Momenteel komt de druk op het aanbod, die in de gehele EG naar verwachting in het komen de kwartaal verder terugzakt naar het niveau van vorig jaar, nog tot uitdrukking in de Nederlandse ex portprijzen. Daarbij ligt de export van bacon momenteel duidelijk be neden het niveau van vorig jaar. De uitvoer naar Italië blijft onveranderd moeilijk; naar verluidt zal het Ita liaanse btw-tarief op geïmporteerd (varkens)vlees binnenkort van 8 naar 15% worden opgetrokken. Het ver loop van de export komt met name tot uitdrukking in de groothandel- sprijzen. Die voor poothammen zak ten de afgelopen vier weken terug van 4,55 naar maximaal 4,25 per kg exklusief btw; de schouders daal den van 3,85 tot 3,50 terug met een lichte stijging tot 3,60 deze week. De advieskommissie van het bestuur tekent daarbij aan, dat het prijsniveau enerzijds vertroebeld is doordat sedert 1 augustus opnieuw een EG-inleveringsmogelijkheid voor varkensvlees in partikuliere op slag is ingesteld om de markt te on dersteunen en anderzijds door ver kopen van voorraden die - met het zelfde doel - eerder werden opgesla gen en op de markt kwamen. Er vonden dan ook nogal wat verkopen 2,74 kg en dat is laag. Bij de klassifi- katie kwam 28,1 pet. in de klasse EAA en 63,4 pet. in de klasse IA. Het een en ander geeft wel aan dat men in Sterksel over goede varkens be schikt. plaats beneden het genoteerde prijs niveau. Naar verwachting zal in ons land van de sedert 1 augustus op nieuw ingestelde inleveringsregeling maar spaarzaam gebruik worden ge maakt. Sedert 1 augustus is 2.500 ton in partikuliere opslag genomen. Het effekt van de nieuwe inleveringsmo gelijkheid wordt, gezien de lange duur van de huidige moeilijke pe riode, in twijfel getrokken, terwijl de financiële positie van het bedrijfs leven momenteel het vastleggen van middelen in voorraden niet gedoogt. Het ekonomische dal waar de var kenshouderij al geruime tijd in ver keert komt ook tot uitdrukking in de biggenprijzen. Die zijn teruggezakt tot 80,— k 82,— per big van 22 kg- De marktsituatie bij de slachtrunde- ren toont een onveranderd rustig beeld. Afhankelijk van de weerssi- tuatie in de komende herfst wordt daar vooralsnog geen verandering in In Ierland vertonen de rundvee- slachtingen een onvoldoende sprei ding, die bepaald niet ten gunste uitvalt voor de rundveehouders. Van het aantal slachtingen in 1979 vond 19% plaats in het eerste kwartaal, 16% in het tweede, 28% in het derde en 37% in het vierde kwartaal. Daarbij liep het aantal slachtingen per week uiteen van 12.000 tot 40.000. De Fresh Meat Exporters' Society komt in een uitvoerig rapport tot de konklusie dat het patroon van de slachtingen ingrijpend dient te wor den gewijzigd, met name door op hebben om veel vlees en weinig vet te vormen, een groei van minstens 700 gram per dag en een voederverbruik per kg groei, dat lager ligt dan 3,2 kg. De gezondheidstoestand moet uit stekend zijn; de biggenvoorziening, het stalklimaat, de zindelijkheid en het "all in all out"-systeem zijn daarbij erg belangrijk. De kontrole op de gezondheid van de dieren is bij onbeperkte voedering veel moei lijker dan bij beperkte voedering. Er wordt extra zorg en vakbekwaam heid gevraagd. De varkens moeten de droogvoerbak of trog eenmaal in de week geheel leeg eten. De droogvoerbak moet van goede kwaliteit zijn; bij trogvoe- dering moeten morsroosters aange bracht zijn. Terecht wordt opgemerkt dat de meeste bedrijven nog niet aan deze eisen kunnen voldoen. Alle aandacht zal dan moeten uitgaan naar verbe tering van de omstandigheden, met name van omstandigheden die de gezondheid van de dieren beïnvloe den. Bij onbeperkt voeren of bij beperkt voeren aan het einde van de mestpe- riode zijn bij het gebruik van een droogvoerbak even goede slachtre- sultaten te verwachten als bij voeren in de trog. Vooral vanwege de bes paring op bouwkosten, maar ook vanwege de l&ge arbeidsbehoefte bij voeren in de droogvoerbak is de droogvoerbak rendabeler dan het gebruik van een trog. Dit geldt zowel bij onbeperkt voeren als bij beperkt voeren op het einde van de mestpe- riode. verwacht. De voerpositie op de boerderijen is goed; hier en daar laat de kwaliteit van het - overigens steeds spaarzamer gewonnen - hooi te wensen over. In zijn bespreking van de marktsi tuatie vestigt de pw-advieskommis- sie er de aandacht op, dat met name in Duitsland gemeste stieren, voor overname in Nederland worden aangeboden in het kader van het EG-rundvlees-marktordeningsbe- leid. Het aanbod van Duitse stieren ligt in juli rond de helft en soms ver daar boven van het totale aanbod voor opslag in ons land. De prijzen voor nuchtere kalveren daalden de laatste weken duidelijk. Daardoor is er weer wat ruimte ge komen voor de vleeskalverenprodu- centen. De kalfsvleesprijzen zakten echter in. De pw-advieskommissie toonde zich tenslotte benieuwd naar de verdere uitwerking van de EG- schapenregeling. voering van het aantal slachtingen in het eerste en tweede kwartaal. Daardoor zal het mogelijk zijn de herfst-uitstoot te verminderen, wat de prijzen ten goede zal komen. Bovendien wordt aanbevolen de niet ongunstige ontwikkeling van de afzet van vakuum-verpakt vlees verder te ontwikkelen en voorts de kosten van slachten en transport te verminde ren. Op deze wijze zal het gemakkelijker zijn aan de vraag van de markt te voldoen, terwijl het tevens mogelijk zal zijn, uit de veestapel meer rund vlees te verkrijgen dan nu het geval is. Wat waren de redenen van ontijdig opruimen? 42 pet. van de opgeruim de dieren vertrok van het bedrijf vanwege beengebreken. Dit percen tage is hoog. Het zou m.i. aanbeve ling verdienen als men in Sterksel eens een nader onderzoek instelt. Waarom houden de benen het niet uit? Is de huisvesting de oorzaak of ontbreekt er iets aan de voeding. Een andere belangrijke oorzaak van op ruimen was het niet drachtig krijgen van de zeugen. Hiertoe rekende men: opbreken, niet berig worden, gust, negatieve drachtigheidstest enz. In totaal waren deze problemen in 38 pet. van de gevallen reden van op ruiming. Enige jaren geleden is men reeds begonnen met verschillende voeder schema's voor het grootbrengen van zeugen. Duidelijk kwam tot uiting dat een royale opfok van de zeug gemak kelijk aanleiding kon zijn van het niet of moeilijk drachtig worden van de zeugen. Nu zijn er enige gegevens uitgewerkt. Het belangrijkste vind ik echter dat het een en ander nog een nader on derzoek vereist. Dit lijkt me zeer juist en de vermelde gegevens over de toomgrootte van royaler grootge brachte zeugen wil ik graag zeer voorzichtig hanteren. Voorlopig blijf ik van mening dat het "te vet" maken of "te royaal" groot brengen van zeugen en beren uit den boze is. S. DE JONG Szn. W ereldvl eesproduk t ie De Britse Meat and Livestock Com mission konstateert dat de algemene ekonomische recessie in de wereld, heeft geleid tot een verminderde konsumptie van rundvlees. Daar door is ook een vertraging opgetre den in de toeneming van de omvang van de wereldrundveestapel. De Commission verwacht dat in de Verenigde Staten en in Canada de rundveestapel ten opzichte van vorig jaar met ongeveer 2% zal toenemen' wat overigens minder is dan aan vankelijk verwacht. De Commission heeft de wereld- rundvleesproduktie voor dit jaar ge raamd op 31,38 miljoen ton of 2% minder dan in 1979. Varkensstapel Na een vrij forse uitbreiding van de wereldvarkensstapel in de periode 1976 tot 1979 is voor 1980 een ver traging in de groei. In het tweede halfjaar van 1980 zal de wereldvarkensstapel naar ver wachting iets kleiner zijn dan vorig jaar. Dit vooral ook doordat in de Verenigde Staten in maart het aantal fokvarkens ongeveer 3% kleiner was dan een jaar tevoren. In de Gemeenschap zou het aantal zeugen in december 1979 ongeveer 1% groter zijn geweest dan een jaar daarvoor. Schapen De wereldschapenstapel breidt zich nog steeds uit. De produktie van lams/schapevlees wordt voor 1980 geraamd op 2,6 miljoen ton vergeleken met 2,54 miljoen ton in 1979. Voor 1981 wordt een toeneming tot 2,64 miljoen ton verwacht. De produktie in de Gemeenschap is geraamd op 549.000 ton, vergeleken met 512.000 ton in 1979, terwijl voor 1981 de EG produktie geraamd wordt op 555.000 ton. Deze toene ming vindt vooral plaats in Enge land. Uiteraard zal de nodige aandacht gegeven moeten worden aan de op voering van de kwaliteit. Vorig jaar had de uitvoer van rund vlees betrekking op karkassen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13