Mechanisatie van de vlasoogst D e vlasteelt is in ons land zo beperkt van omvang dat kan worden gesproken van een klein produkt. Vorig jaar was het areaal 3800 ha en dit jaar 4100 ha. In 't verleden bedroeg de oppervlakte een veelvoud van deze cijfers, maar die tijd is voorbij. Dat de teelt zich op het huidige niveau nog redelijk tot goed kan handhaven is vooral te danken aan de betekenis van de zaadwinning. De Nederlandse vlastelers zorgen voor kwalitatief hoogwaardig zaailijnzaad. Hiernaar bestaat een goede vraag tegen een niet onbevredigende prijs. D e demonstratie te Zaamslag was georganiseerd door Dieleman's Graanhandel te Axel. Deze heeft door de firma L. Herwegh en Zn. te St. Jansteen een machine laten bou wen, die het op zwad geplukte vlas opraapt, opbindt en in schelven zet. De machine is in wezen niet erg in gewikkeld. Wellicht dat hij daarom vlot werk leverde, goed en zonder haperingen. Eenvoud bleek dus eens te meer kenmerk van het ware. De bouwer verdient een extra kom- pliment omdat zonder konstruktie- tekeningen, naar eigen inzicht werd gewerkt. Als men dan een produkt aflevert dat direkt bruikbaar is mag dit opmerkelijk worden genoemd. De machine vraagt in zijn huidige vorm 3 man voor de bediening. Eén chauffeur en twee man die het ge boste vlas zodanig stapelen, dat de machine met regelmatige tussenpo zen kant en klaar een schelf aflevert. Het op zwad liggende vlas wordt dus opgeraapt, met 2 transportbanden, naar boven vervoerd, gebost en met de hand vervolgens opgetast. Is de tas hoog genoeg dan staat de machi ne heel even stil, rijdt iets achteruit om het gestapelde vlas wat extra in elkaar te drukken en baart dan een vlasmijt in de vorm van een klein huisje. D e machine te Zaamslag mecha niseert slechts een beperkt deel van Vlas wordt al vele jaren machinaal geplukt, maar daarna vroeg het pro dukt nog vrij veel handwerk bij het drogen, opbinden, in schelven zet ten, opladen, enz. Uiteraard wordt getracht genoemde werkzaamheden ook verder zoveel mogelijk met machines te verrichten en daarin slaagt men in toenemende mate. De vooruitgang werd kortge leden te Zaamslag en op Noord Be veland gedemonstreerd. Eenvoudig maar goed werkend Het voordeel moet men vooral zoe ken in de arbeidsbesparing. De ma chine verwerkt ca. 1 ha per uur met 3 man. Op de "gewone" wijze met handwerk zou dit ca. 9 mannen vra gen, zodat omgerekend per man met de machine ongeveer 3 maal zo snel wordt gewerkt als met de hand. Eventueel zou een verdere besparing mogelijk kunnen zijn door gebruik te maken van naaimachines, maar dan wordt de machine waarschijnlijk heel wat duurder. Nu wordt gesproken over een be taalbare prijs, die zou liggen tussen 50.000,- en 100.000,- De heer Dieleman noemde nog als andere voordelen: minder risiko van kwaliteitsver mindering doordat het vlas in een vroeger stadium kan worden ge- schelfd; betere kwaliteit doordat het vlas gelijkmatiger bleekt; verbetering van de arbeidsom standigheden. Al met al een goed bruikbare ma chine, die als voorbeeld kan gelden voor een prijzenswaardig partikulier initiatief. De heer Dieleman sprak van een prototype, waarin afgeleid kan worden dat hij mogelijkheden ziet voor verdere verbeteringen. Maar zoals gezegd: de machine deed het gewoon goed. Volledige mechanisatie de oogst en verdere verwerking. Op Noord Beveland spit men veel die per. Daar streeft men naar volledige mechanisatie. En dit doel is thans in zicht. De geestelijke vader van een en an der is ir. J. Bom. Het IMAG te Wa- geningen en NEVLAS verlenen me dewerking en verder is de vlaskern Noord Beveland sterk bij het projekt betrokken. In feite is men al zo ver dat de ononderbroken oogstketen realiteit is. Alleen zitten er in die ke ten nog wat zwakke schakels die nu en dan voor stagnatie zorgen. Daar bij speelt vooral een rol dat er per jaar zoveel variatie in het gewas is. Vorig jaar b.v. was het vlas lang en slap. Bij de ontwikkeling van het projekt moest men zich naar dit ge was richten. Dit jaar is het vlas kort en stevig en ook daar moeten de machines weer op ingesteld worden. Geleidelijk worden de machines meer universeel, dus geschikt voor alle typen vlas, doch het kost tijd. Maar op de demonstratie bleek dat men met het projekt nu toch een eind gevorderd is. Vooral omdat het nu mogelijk bleek het in hagen staande vlas direkt te repelen. Anders was het plukken (3 meter breed), tegelijk in matten naaien, de matten in hagen zetten met een haagmachine, na drogen weer ma chinaal onthagen, in balen persen en pas dan repelen. Nu dus in principe plukken, de matten in hagen te zet ten en repelen. Vorig jaar was er als proef ook al een kleine oppervlakte direkt te velde gerepeld, maar dit jaar gebeurde het al op flinke schaal. Belangrijk is daarbij dat via Wagenings onder zoek is gebleken dat het aldus ver kregen zaad volwaardig van kwali teit is. Sceptici verwachten namelijk dat het minder goed zou zijn. Uniek in de hele wereld! Een machine die direkt te velde repelt is uniek in de hele wereld. In dit verband moet een pluim gestoken op de hoed van de technici van de firma Leenpoel te Kamperland die (evenals Herwegh te St. Jansteen) de machine hebben gebouwd zonder tekeningen! Zo werd dus weer een belangrijke stap gezet in de richting van een aanzienlijke arbeidsbesparing. Het streven is het aantal arbeidsuren van 80-90 per ha naar ongeveer 12 terug te brengen en dat lijkt er in te zitten. Het zal nog wel enkele jaren duren voor het projekt voldoende bedrijfs- zeker is en in alle opzichten klaar voor seriebouw. Maar de aanhouder wint en de heer Bom houdt aan. Er wordt in deze moderne tijd vaak gesproken over kleinschalig en grootschalig. De machine Dieleman kan men zien als kleinschalig, het projekt Bom als grootschalig. Men mag de systemen niet vergelijken, omdat ze een ander doel en uit gangspunt hebben. Vooral zolang het systeem Bom nog in de ontwik kelingsfase zit kan systeem Dieleman een goed en betaalbaar alternatief zijn. Eventueel is er voor beide sys temen voorlopig een blijvende plaats in verband met het prijsverschil. Zoals er ook zowel voor de Mercedes als voor de Lelijke Eend tevreden afnemers zijn te vinden. We hopen dat door de nieuwe ont wikkelingen de vlasteelt nieuwe im pulsen zal krijgen. Dat zou de groot ste winst zijn. De machine in werking van voren gezien. Het achterste deel van de machine bestaat uit een kooi, waarin 2 man het vlas stapelen tot een schelf. Links een pas geloste schelf; globaal Vh m. x 1.75 m. bij een hoogte van 2 m. Rechts een met zeil afgedekte vlas- mijt; die eerder werd geoogst. Zo ziet de Zeeuws Vlaamse machine eruit. Op Noord Beveland wordt het vlas eerst in matten ge naaid. Met een speciaal ontworpen machine wordt het in hagen staande vlas na drogen direkt op 't veld gerepeld. Na het repelen kunnen de matten machinaal in balen worden geperst. De matten worden in hagen gezet. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11