lj\ -H f A 111 1 <x i w M et de huidige tarwerassen is men bij toepassing van de juiste teelttechnieken in staat om hoge op brengsten te behalen. Weersomstandigheden, ziekten en plagen kunnen het opbrengstniveau echter wel ingrijpend beïnvloeden. s, D e aanwezigheid van een schim melziekte kan veelal worden ver klaard uit het feit dat gedurende een bepaalde tijd zich optimale mi lieuomstandigheden voor de schim mel hebben voorgedaan. Met betrekking tot Fusarium is het belangrijk te weten dat Fusarium ni vale zich het snelst bij koele en vochtige omstandigheden ontwik kelt, de andere Fusariumsoorten daarentegen bij warme en droge omstandigheden. Voor het slagen van infekties is voor alle Fusarium soorten een vochtige periode nodig. De eerste maanden van 1979 lag op de meeste plaatsen in Nederland een langdurig sneeuwdek. De omstan digheden onder dit sneeuwdek wa ren dusdanig dat de kiemplanten van de wintertarwe door Fusarium nivale konden worden aangetast. Het ver dere koele natte voorjaar was ideaal voor de schimmel om zich verder uit te breiden. Het koele weer in juni en juli was gunstig voor een aarinfektie. Dit jaar heeft de zeer langdurige re genperiode van half juni tot half juli een erg belangrijke rol gespeeld voor de Fusariumaantasting. Deze koele vochtige periode viel samen met de tijd dat de tarweplanten het meest gevoelig zijn voor een Fusariumin- fektie van de aar (voor en na de bloei). Dergelijke omstandigheden gaven ook in het verleden veelal aanleiding tot een ernstige Fusariu maantasting. F llS >ariun li 111 T Q fUl/p IJ it proeven is gebleken dat bij een zeer ernstige Fusariumaantasting in de aar de schade kan oplopen tot tientallen procenten van de op brengst. Deze vermindering van de opbrengst wordt, zoals het boven staande duidelijk heeft gemaakt, ve roorzaakt door een afname van het aantal korrels per aar en door een verlaging van het duizendkorrelge- wicht. Bij de oogst gaat een groot deel van de kleinste korrel verloren. Naast het opbrengstverlies betekent een verlaging van het duizendkorrel- gewicht met name voor de maalin- dustrie een kwaliteitsvermindering. Indien een bepaalde partij voor zaai zaad is bestemd kan de aanwezigheid van korrels die alleen besmet zijn met Fusarium, ook als een slechte kwali teitseigenschap worden beschouwd. D e omstandigheden voor het ontwikkelen van een Fusariume- pidemie waren dit jaar evenals in 1979 erg gunstig. Afhankelijk van de aantastingsgraad kan hiervan een opbrengstvermindering worden verwacht. Zolang goede schimmelbestrijdingsmiddelen voor aanwending in het gewas blijven ontbreken zal het geheel voorkomen van Fusarium ook in de nabije toekomst onmogelijk blijven. 1 n HI 11 tl Ir. G.E.L. Borm Stichting Nederlands Graan-Centrüm Wageningen Algemeen Schadebeeld Ekonomische betekenis van de aantasting Verklaring voor het optreden van Fusarium in 1979 en 1980 Bestrijdings mogelijkheden Konklusies Een voorbeeld van een ziekte die het vorige groeiseizoen een opbrengstdepressie teweeg bracht was Fusa- rium. Met name in het Oldambt en in wat mindere mate in de Noordoostpolder, O. Flevoland en Wierin- germeer gaf deze ziekte aanzienlijke schade. Dit jaar was de ziektesituatie in de tarwepercelen tot eind juni in het algemeen vrij gunstig. De stand van het gewas was goed en opnieuw waren de oogstverwachtingen hoog gespannen. Voor het tweede achtereenvolgende jaar lijkt Fusarium in de aar in veel percelen voor te komen zodat, afhankelijk van de aantastingsgraad, opnieuw als gevolg van deze ziekte opbrengstderving kan worden verwacht. In dit artikel zal worden ingegaan op enkele aspekten van deze schimmelziekte en op mogelijke bestrij- dingsmethoden. I chimmels behorend tot het ge slacht Fusarium kunnen een groot aantal planten aantasten. Deze aan tasting kan zowel boven- als onder gronds plaatsvinden. Veelal worden in eerste instantie zwakke of reeds afstervende planten geïnfekteerd. In de bodem treft men deze schim mels ook aan op dood organisch materiaal, bij voorkeur in goed doorluchte grond; voor het overige stellen de Fusariumschimmels wei nig eisen aan het milieu. Voor tarwe zijn de volgende Fusa- riumsoorten van belang: F. grami- nearm, F. culmorum, F. avenaceum en de sneeuwschimmel F. nivale. F usarium kan verschillende plaat sen van de tarweplant infekteren. De belangrijkste aantastingen, komen voor op: De kiemplant. Vanuit de bodem of vanuit besmet zaad kunnen de jonge kiemplanten worden geïnfekteerd. De kans op een dergelijke infektie is groter naarmate de opkomst langer duurt. Het gevolg van de kiemplantaantas- ting kan zijn dat de opkomst geringer is en dat er kiemplanten wegkwijnen. De voet van de plant. Ook de stengelvoet van de plant kan worden aangetast. Dit verhoogt de kans op legering. Daarnaast kan door de infektie het watertransport dusdanig worden belemmerd dat de sterk aangetaste planten voortijdig afsterven. De bladeren en bladscheden Vooral dit jaar waren als gevolg van de aantasting door Fusarium nivale ellipsvormige ontkleurde, bruinom- rande vlekken op de bladeren waar neembaar. Op de bladscheden kon den kleine zwarte vruchtlichamen van deze schimmel worden waarge nomen. In het algemeen veroorzaakt deze vorm van aantasting weinig di- rekte schade. De aar Sporen, afkomstig van de bodem of uit het gewas kunnen, meegevoerd door regen, wind of insekten, de aar besmetten. Onder meer via restanten van de bloei (meeldraden en stampers) kan de schimmel de jonge zaadjes in de pakjes bereiken en deze aantasten. Bij Fusarium in de aar valt er een voortijdige afsterving van pakjes of zelfs van grote delen van de aar waar te nemen. Dit veroorzaakt witte voze stukken die sterk afsteken tegen de nog groene "gezonde" aargedeelten. Op de pakjes kan men veelvuldig opvallende zalmrose- kleurige spo ren aantreffen. Bovenvermelde symptomen in de aar waren helaas de laatste weken veelvuldig waar te nemen. Dat zelfs hele aargedeelten wit kleu ren komt door het feit dat de schim mel naast de korrel in een aangetast pakje ook de aarspil kan aantasten. Hierdoor kan de toevoer van water en voedingsstoffen naar het deel van de aar dat boven de aangetaste plek zit dusdanig worden belemmerd dat dit gedeelte afsterft. Afhankelijk van de vroegheid van de aantasting van de aarspil kan een dergelijk aargedeelte geen of slechts kleine korrels leveren. Wordt een pakje pas laat geïnfekteerd dan hoeft dit geen verlies aan korrelgewicht op te leveren, wel wordt het zaad dan door de schimmel besmet. Door Fusarium aangetaste aren: voortijdige afsterving van pakjes of van grote delen van de aar (foto IPO). Naast de gunstige weersomstandig heden, in het bijzonder voor Fusa rium nivale, kan dit jaar ook de ge brekkige werking van de zaaizaad ontsmetting een rol hebben gespeeld, veroorzaakt door het optreden van resistente stammen bij deze schim mel tegen een aantal veel gebruikte zaaizaaiontsmettingsmiddelen. F r staan de telers wel enkele mid- delen ter beschikking om de aantas ting door Fusarium zoveel mogelijk tegen te gaan. De belangrijkste maa tregelen die de teler kan treffen zijn: I. Het beperken van de hoeveelheid infektiemateriaal. Omdat de schimmel in staat is om op gewasresten in de grond te overleven kan ervan worden uitgegaan dat de hoeveelheid infektiemateriaal in de grond toeneemt naarmate men in tensiever granen verbouwt. Een goe de vruchtwisseling gaat dit tegen. Daarnaast is het voor bovenvermeld doel van belang zo goed mogelijk het stro van het land te verwijderen en de stoppel onder te ploegen. Oppervlakkige grondbewerking houdt het aanwezige infektiemate riaal voortreffelijk in stand. II Zaaizaadontsmetting Met behulp van een zaaizaadonts metting kunnen de op het zaad aan wezige schimmels worden gedood. Hiermee wordt een andere infektie- bron uitgeschakeld. Tevens geeft de zaaizaadontsmetting een tijdelijke preventieve bescherming van de jonge kiemplanten tegen infektie vanuit de bodem. Sterk door Fusarium aangetast pakje van een tarweaar met sporenmassa's (foto IPO). Afgelopen winter is in Wageningen de werking van een aantal in de handel zijnde zaaizaadontsmettings middelen onderzocht. De resultaten van dit onderzoek zijn in het onder staande tabelletje in het kort weer gegeven. amiddelen met een goede werking tegen Fusarium nivale b. middelen die een goede werking kunnen geven, maar waarbij re kening dient te worden gehouden met een verminderde werking als gevolg van de aanwezigheid van resistente stammen van Fusarium nivale. c. middelen met onvoldoende wer king tegen Fusarium nivale De onderstaande zaaizaadont smettingsmiddelen hebben in het al gemeen een goede werking tegen F. graminearum, F. culmorum en F. avenaceum. Gezien de werking van de middelen tegen F. nivale verdient het aanbeveling het zaaizaad met Panoctine of Panoctine Plus te laten ontsmetten. III Rassenkeuze In het bestaande rassenassortiment komt geen absolute resistentie tegen Fusarium voor. Wel lijken er ook dit jaar weer grote verschillen in vat baarheid te zijn. Met name de kort- strorassen Donata, Durin en het nog in beproeving zijnde ras Marksman worden sterker aangetast dan de an dere rassen. IV Overige teeltmaatregelen Met het oog op de aantasting van de kiemplanten is het van belang dat de opkomst zo vlot mogelijk verloopt. Te. late zaai van wintertarwe of ex treem vroege zaai van zomertarwe dient men dan ook te vermijden. Verder dient men te voorkomen dat het tarwegewas voor de winter al een te dichte stand krijgt. Hierdoor blijft het gewas lang vochtig hetgeen het optreden van Fusarium nivale be vordert. Onder de toegelaten bestrijdings middelen zijn er geen middelen waarmee men het gewas preventief tegen Fusarium kan beschermen of waarmee een Fusariumaantasting kan worden tegengegaan. Voorlopig zal dan ook getracht dienen te worden middels het beperken van de hoeveelheid infektiemateriaal in de bodem, een zo goed mogelijke zaaizaadohtsmetting, rassenkeuze en keuze van teeltmaatregelen de aantasting en hiermee de schade zoveel mo gelijk te beperken. TABEL aktieve stof carboxin/koper oxychinolaat quazatine quazatine/imazalil koperoxychinolaat/ quintozeen mancozeb natrium-dimethyl dithiocarbamaat/ fuberidazol quintozeen/ carbendazim /imazil handelsnaam Quinolate V-4 Panoctine 35 Panoctine Plus AAcunaat AAcunaat AT Duphar Dithane M 45 spuitpoeder Duphar Dithane M-45 vloeibaar Neo.Voronit AAgrano-droog 77 werking tegen Fus. nivale b b c bevat tevens het vogelafweermiddel antrachinon 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8