Toelating bestrijdingsmiddelen Verlenging toelatingsduur bestrijdingsmiddelen K OR1 rE WENKEN 1 "Wisselvalligheid" Oogst in volle gang AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Schade door wateroverlast valt niet mee Aan de Nederlandse Staatscourant ontlenen wij de volgende publikatie: Ingevolge dè Bestrijdingsmiddelenwet 1962 zijn onderstaande bestrijdings middelen toegelaten onder het daarvoor vermelde nummer en tot het daar achter vermelde tijdstip: 5171 N - Brabant DNC olie 5283 N - Asepta Nexagan 25% spuitpoeder 5313 N - Medrin 5394 N - Tripomol 80 spuitpoeder 7948 N - Oleo-Atrazin (voor kleigebruik) 7950 N - "Weedol" spuitkorrels 1 juni 1983 1 oktober 1983 1 oktober 1982 1 september 1982 1 oktober 1980 1 december 1980 is de toelatingsduur van onder- het daarvoor vermelde nummer Ingevolge de Bestrijdingsmiddelenwet 1962 staande bestrijdingsmiddelen verlengd onder en tot het daarachter vermelde tijdstip: 3285 N - Simonis Slakkenkorrels 3397 N - Jebo Slakkendood in korrelvorm 3447 N - AA Slakkex korrels 3448 N - Denka Slakkenkorrels 3450 N - Aglukon tegen slakken 3473 N - Bogena Slakkenkorrels 3784 N-Asef Slakkendood 4377 N - Brabant Slakkendood 4379 N - Luxan Slakkenkorrels 4535 N - Asepta Maneb 5792 N - Asepta Slakkenkorrels 5807 N - Slakkenkorrels P 6328 N - Lirothion vloeibaar 25% V.K. 6335 N - Basudine spuitpoeder 6393 N - Brabant Endosulfan MO 6464 N - Gesal Insecticide 6606 N - Dogdouche 6607 N - Sergeant's Flea and Tick Powder 6669 N - ICI Thiram 80 6685 N - Kerex-slakkenkorrels 6712 N - Compo-Slakkenkorrels 6751 N - Meta Slakkenkorrels 6781 N - Zerpa Slakkendood in korrelvorm 6815 N - Puxodex Sepval 6829 N - White Rose Canker Lotion 7169 N - Turkenburg Slakkenbestrijder 7194 N - ICI - Ivosta slakkenkorrels 7202 N - Azinfos-D-Agriben 7251 N - Luxan Arionkorrels 7252 N - Webo Slakkenkorrels 2,5 mm 7860 N - AA Slakkex lokaasstroken - 7 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 1 november 1982 - 13 januari 1982 - 13 januari 1982 - 1 oktober 1983 - 1 oktober 1981 - 1 november 1980 - 1 oktober 1981 - 1 oktober 1983 - 1 juli 1981 - 1 november 1982 - 27 november 1985 - 22 januari 1986 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 juli 1981 - 1 oktober 1983 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1981 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 - 1 oktober 1985 Eindelijk is het er dan toch van ge komen, het weer is omgeslagen en is er ook in de KEMPEN nog wat goed hooi gewonnen. Tijd, handen en materiaal te kort om zo snel mogelijk al wat oogstbaar is aan de kuil of in de schuur te rijden. Want...je weet maar nooit, in ons wispelturig landje. Er is al zoveel schade geleden, denk alleen maar eens aan al die onderge lopen uiterwaarden langs onze grote rivieren. Hier en daar zelfs dijken doorgebro ken, o.a. in Limburg, waarbij polders met bieten, maïs, pootaardappelen en consumptieprodukten totaal af geschreven moeten worden. De magnolia of gewoon gezegd de tulpenboom staat bij ons in de tuin voor de tweede keer in bloei. Wel niet zo uitbundig als in het voorjaar, maar 't is toch wel gek om naast de oranje lijsterbessen deze vroege len- tebloeier te zien pronken. Vorig jaar heeft ze dit ook al klaargespeeld! Wispelturigheid, speling van de na tuur? Of misschien een nieuwe va riëteit? In ieder geval wordt ieder extra bloemetje bij ons in dank aanvaard. Het moet gezegd worden, dat na alle nattigheid en ellende de zonne warmte wonderen doet aan groen en bloemen. De maïs koestert zich als een spin nende kat en vliegt omhoog. Het zal wel moeilijk te vergelijken zijn met gemiddelde opbrengsten van voor gaande jaren in hoeverre die op brengst beïnvloed wordt door lang durige koude-natte perioden en daarna warmte. Een feit is wel, dat het doorgaans temperatuurverschil tussen het noorden en het zuiden van ons land duidelijk in de stand van het gewas te zien is. De eigenschappen als van huis uit een tropisch gewas komen hierdoor nog wel om de hoek kijken. Door selectie verbetering heeft ze zich toch uitstekend in ons wissel vallige klimaat aangepast en mogen we misschien toch nog hopen op een behoorlijk eindprodukt. Wisselvallig is helaas niet alleen het weer, het "weer" dat tot nu toe na genoeg niet door menselijk handelen is te beïnvloeden. De varkensprijzen, in hoeverre zijn die te beïnvloeden? Het ziet er voor de varkenshouders rampzalig uit. Een nog steeds dalende prijs, terwijl de prognoses van het komende kwartaal nog een overproduktie van 2% verwachten. Het daaropvolgende kwartaal een teveel van 1%. Als er geen ingrijpende maatregelen ge troffen worden betekent dit zonder meer een half jaar werken met ver lies. Hoe moet dit worden opgevan gen? In ons Z.L.M. blad van 8 augustus werd aandacht geschonken aan een landelijke maatregel bij onze zuider buren: "België gaat alle grote boe renbedrijven verbieden". Het ziet er naar uit dat deze maatregel bij de wet geregeld gaat worden. Als ik het goed begrijp worden wetten- ook in ons land- in het leven geroepen als bepaalde gedragingen schadelijk blijken voor de bevolking in het al gemeen, soms ook voor groepen van mensen. Als eenvoudig burger kunnen we niet altijd de redelijkheid van de vrijheidsbeknotting- want zo wordt het wel vaak gevoeld- hierin onder scheiden. Soms echter moeten we tegen ons zelf worden beschermt. Als de directeur van de Belgische Boe renbond constateert dat door de sa menwerking van veevoederfabrie ken- banken- slachterijen- en soms ook coöperaties het gewone gezins bedrijf kapot wordt gemaakt, ver dient deze wat misschien wel alle steun! Al was het alleen maar om de var kenshouder iets minder kwetsbaar te maken en hem tegen zichzelf te be schermen... Nadat we in West-Zeeuws-Vlaande- ren evenals elders in den lande rijkelijk werden voorzien van neer slag, draaide het weer rond 20 juli plotseling geheel om en kregen we zeer warm weer. Vooral wintertarwe en de bonen reageerden daar bij zonder snel op en spijtig genoeg niet in positieve zin. Mogelijk dat het met de wintertarwe nog meevalt, omdat het aar- en korrelaantal niet ongun stig zijn. Als gevolg van te snelle bladafsterving verwachten we echter geen gunstig duizendkorrelgewicht. Vooral niet op de percelen met een te gering waterbergend vermogen, daar het er naar uitziet dat deze reeds voor half augustus geoogst zullen zijn. Tenminste als het daarvoor geschikt oogstweer is. Zo van de weg af zien veel bonenpercelen er niet onaardig uit. Bij nadere beoordeling in het veld vallen de meeste percelen tegen. Veel kleine en vaak kromme peulen. Plekken met afsterving wegens luchtgebrek en een tot deze zomer nog weinig voorkomende schimmel ziekte, naar die nu zo hier en daar al flinke vormen begint aan te nemen. Een vreemde zaak is ook de kwestie van voor de keuring aangegeven Berna bonen, die afgekeurd werden omdat het bonen blijken te zijn van het ras Narda. Als hier geen vergoe ding tegenover staat voor betrokke nen dus weer een Financiële tegen valler. De afgelopen veertien dagen was het al weer erg druk op het land. De oogst van diverse gewassen kwam vlot op gang, alhoewel bij het gras zaad niet overal alles naar wens is verlopen. Van zonnige percelen was dan ook het graszaadhooi als voeder niets meer waard. Enkelen hebben het dan ook maar in brand gestoken of gehakseld. Duidelijk blijkt dat het graszaad bij steeds meer kollega's aanslaat. Ook voor volgend jaar is er weer veel in gezaaid geweest. De wintergerst en het köolzaad zijn in kg-opbrengst niet tegengevallen. Karwij gaf een zeer wisselende opbrengst te zien. We mogen stellig een verdere uit breiding van deze drie gewassen te gemoet zien. Wat verder te verwachten was als het weer zou omslaan is ook weer ge beurd. Tijdens het slechte weer wer den goede prijzen geboden voor de plantuien. Helaas vinden niet alle telers dit voldoende en gaan dan niet tot verkoop over. Momenteel wordt de markt overvoerd en zijn enkele percelen haast onverkoopbaar ge worden. Deze week was er zelfs sprake van een aankoopstop. In de zaaïuien vinden we als gevolg van de vele regen allerlei afster vingsverschijnselen. De stand is over het algemeen genomen niet best. Ook bij de bieten is de situatie niet gunstig, ook al mag dan het tijdstip van het begin van de groei zo'n 8 dagen eerder liggen dan vorig jaar. Zo'n derde van de percelen man keert wel wat zoals een dunne stand, overgezaaid of veel last van het water gehad. Het is tot nu toe allesbehalve een gemakkelijk jaar geweest voor de landbouw. Het weer zal dus nog goed zijn best moeten doen. Helaas is het vaak zo dat wat goed weer is voor het ene perceel, weer slecht is voor een ander. NA DE GRAANOOGST moet U de grasgroenbemester zo snel mogelijk stikstof geven voor een vlotte ontwikkeling. Als regel is 60-80 kg zuivere stikstof per ha wel voldoende. De beworteling van het gras is belangrijker dan de grote massa aan blad. ROUNDUP IS GEEN wonder middel tegen diverse wortelon kruiden. Wel is de*werking goed tegen kweek. Als regel minder goed tegen breedbladige onkrui den zoals veenwortel, kleinhoef- blad en akkermelkdistel. Hier tegen zult U minimaal 7 per ha moeten inzetten. In verband met voldoende opname moeten de on kruiden voor een goede werking flink ontwikkeld zijn. WELK TA R WE RA S kiest U het volgende jaar? Een vraag die wel de moeite waard is. Welke rassen of percelen zullen de top halen? Het zouden wel eens die percelen kunnen zijn die het langst gezond zijn gebleven en juist daarom de hoogste opbrengst geven. Naast het ras, spelen immers een aantal teelttechnische faktoren een rol mee, welke sterk bepalend zijn voor de opbrengst van een ras. TOT 1 SEPTEMBER kunt U met sukses bladrammenas zaaien voor groenbemesting. U hebt hier van 20 kg zaaizaad per ha nodig. Het gewas kan met een stikstof- bemesting van 80 kg zuiver per ha een flinke massa produceren. Bla drammenas is een eenvoudige groenbemester die bijna altijd slaagt en ook voor zwaardere gronden zeer geschikt is. BIJ LAGE STROPRIJZEN kunt U het stro beter laten ver- hakselen om hiermee de organi sche stof een bijdrage te laten le veren aan de verbetering van de struktuur van de grond. Stro bevat veel koolstof en weinig stikstof. Voor een goede vertering op korte termijn is het daarom gewenst 200-250 kg kalkammonsalpeter per ha bij te strooien. OP DE MEESTE BEDRIJVEN voldoet de huisvesting van melkvee aan de gestelde eisen. Voor kalve ren en ander jongvee is dit niet al tijd het geval. Om kalveren gezond en sterk te kunnen opfokken, is een goede stalling en luchtverver sing zeker nodig. Denk niet dat een juiste beluchting zonder tocht niet mogelijk is. Op diverse stallen is bewezen dat deze twee faktoren goed samen kunnen gaan. HET GEEFT VOORDELEN om een aparte ruimte te hebben in een ligboxenstal. Bij afkalven, toch tigheid en ziekte is een goede stal onmisbaar om vlot te kunnen wer ken. Met apart wordt niet bedoeld dat het vee geheel afgezonderd moet zijn van de groep in de lig boxenstal. Doet U dit wel dan zijn de dieren onrustig en zijn de moeilijkheden dikwijls groter dan wanneer u ze niet afgezonderd had. OF DE RUWVOEDERVOOR- RAAD voldoende is, kunt U op een eenvoudige wijze globaal be rekenen. 60 melkkoeien x 1 g.v.e. 35 jongvee x 0,4 g.v.e. 74 g.v.e. Nodig: 74 x 180 dagen x 9 kg dr.st. afgerond 120.000 kg dr.st. Eigen ruwvoervoorraad: 315 m3 voordrooggras a 160 kg dr.st. 50.400 kg dr.st. - 5 ha snijmais a 10.000 kg dr.st. 50.000 kg dr.st. - afgerond 100.000 kg dr.st. Het tekort bedraagt dan 20.000 kg dr.st. gelijk aan 2 ha snijmais oj 125 m3 voordrooggras. Gelukkig hebben we nu op Zuid-Be veland beter weer gekregen. Het doet nogal wat aangenamer aan, dan de grote hoeveelheden neerslag van en kele weken terug. Deze neerslag heeft toch wel veel onplezierige spo ren achtergelaten. Af en toe hoort men meningen dat het nog wel mee valt. In de praktijk valt het hier en daar duidelijk tegen! De verschillen zijn van dorp tot dorp, van polder tot polder en van bedrijf tot bedrijf sterk verschillend. Het lijkt er op dat de meeste schade voorkomt in de oude re wat lichtere polders en het meest bij onze rooivruchten. De stand van de zaaiuien is nu wat verbeterd. Afgewacht moet nu wor den of de uien voldoende zullen bollen en of we straks niet met te veel dikhalzen zullen zitten. Enige voor zichtigheid met een opbrengstra ming is dan ook wel gewenst. Bij de aardappelen zullen de ver schillen zeer groot worden. Sommige percelen met flinke opbrengsten en een grove sortering, mogelijker wijs en jammer genoeg soms met wat groeischeuren en andere percelen waar de opbrengst tegen zal vallen, onvoldoende groei en nu een veel te snel afsterven. Bovendien zijn door de wateroverlast al wat plekken met aardappelen verrot, het zijn er nu al meer dan in het natte najaar van 1974. Ook is door de vele neerslag de struktuur van de grond in ernstige mate verslechterd. Dit zal met de daaraan verbonden problemen wel zichtbaar en goed merkbaar zijn bij het rooien. Er wordt gestreefd naar een betere kwaliteit van onze aard appelen. Het zal nu extra aandacht vragen om de rooi- en transportbe schadigingen zo veel mogelijk te voorkomen, in ieder geval te beper ken. De stand van de suikerbieten is op een aantal percelen maar zeer matig te noemen. Het zuurstofgebrek heeft de groei behoorlijk geremd. De op brengstverwachtingen van zulke percelen staan op dit moment dan ook al niet hoog meer. Bovendien heeft men in de bieten toch wel in een laat stadium, nog al wat onkruid gekregen. Nu de graanoogst nog niet begonnen is, wordt noodgedwongen nogal wat tijd besteed om dit onkruid te vernietigen. De karwij is inmiddels geoogst en vanuit het zwad gedorsen. De op brengst is niet tegengevallen. Door de vele neerslag waren de verliezen wel wat groter. Er is al wat zomergerst gemaaidorst. Over deze opbrengsten - hoewel met verschillen afhankelijk van de grondkwaliteit - is men wel tevreden. Opbrengsten van 5200 tot 5800 kg per ha zijn nog niet zo gek. Hoe de opbrengst van de wintertar we zal zijn is nu bij het nog zeer ge ringe aantal gemaaidorste percelen nog zeer moeilijk te zeggen. Wan neer dit blad bij U verschijnt zal daar meer van te zeggen zijn. Door de vele neerslag en een periode met weinig zon lijkt volgens vele tarwetelers de opbrengst toch wel in ongunstige zin te zijn beïnvloed. Bovendien komt er perceelsgewijze nog al wat fusarium en/of septoria in de aren voor. Ver der zal dan ook al weer snel de keuze voor de dit najaar uit te zaaien rassen gemaakt moeten worden. Hoe gaat het dan met de kortstrorassen, krij gen ze weer een kans en in welke mate, of houden we eigenlijk maar twee rassen over, met een aanvulling van enkele procenten van de opper vlakte met andere rassen? Eerst maar eens afwachten in welke mate we geluiden \ernemen over opbreng sten, eigenlijk toppers van boven de 8000 kg per ha en van welke rassen deze zijn. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5