Opbrengst gerst en tarwe vanaf 5500 kg per ha. Zal de aanhouder overwinnen? Hoe zit het met de naleving van de distelverordening? De oogst staat voor de deur 't Is komkommertijd!! Rustig en niet te warm vakantieweer.... Sinds onze vorige bijdrage zijn de weersomstandigheden op Walcheren aanmerkelijk verbeterd. De laatste weken konden de werkzaamheden aan de gewassen zonder veel stagna tie worden verricht. Met de oogst van het graszaad is men al een eind ge vorderd. Vooral de grote oppervlakte Engels raaigras vraagt nogal wat dorsuren. De graanoogst staat nu voor de deur. We zagen reeds de eerste percelen wintertarwe gemaai- dorst. We zijn erg benieuwd naar de resultaten. De eerste zijn doorgaans al enigszins maatgevend of het mee of tegenvalt. Bij goed weer weten we over enkele dagen wel hoe het zijn zal. Verschillende percelen lijken al goed oogstrijp te zijn. De gerst rijpt onregelmatiger af en er komt ook wat meer doorwas in voor. Veel zal van de weersomstandigheden af hangen de komende weken. Bij gun stig weer is het gauw bekeken gezien de aanwezige maaidorscapaciteit. Aan de wat "kleinere" gewassen is al veel werk gebeurd. Het vlas is al voor een groot gedeelte geschelfd en de erwten in de ruiter gezet. Er komt dus al weer wat "bloot" land. Het is nog mogelijk hierin een groentebe mestingsgewas te zaaien. Wanneer wortelonkruiden voorkomen kunnen deze mechanisch of met chemische middelen bestreden worden. Bij het voorkomen van klein-hoefblad en/of akkermunt is het gewenst een lange stoppel te maaien. Er blijft dan veel blad op het onkruid, wat een beter bestrijdingsresultaat geeft bij het gebruik van chemische onkruid bestrijdingsmiddelen. Op veel per celen snijmais ziet het er naar uit dat dit gewas erg kort blijft. Wanneer de kolfontwikkeling in verhouding tot de lengte van het gewas verloopt, mogen we geen al te hoge opbrengst aan voederwaarde verwachten. In de aardappelen zagen we op enkele percelen haarden met aardappeltop- rol. Kennelijk is de besmetting reeds gebeurd voordat een luisbestrijding omstreeks half juni is uitgevoerd of de bestrijding is te laat uitgevoerd. In de komende rooiperiode van de aardappelen zal veel aandacht wor den besteed aan het behoud van de kwaliteit van dit produkt. U zult er in dit blad één en ander over kunnen lezen en eventueel informatie over in kunnen winnen. Degenen die overwegen om winter bloemkool te telen zullen nu snel moeten beslissen. De beste planttijd is omstreeks half augustus. Mogelijk dat er bij de plantentelers nog een partij planten te koop is, zodat alsnog een perceeltje ingeplant kan worden. Op organisatorisch gebied valt er in deze tijd weinig te vermelden. Een aantal landbouwers voert een verbe ten strijd voor uitbreiding van hun mini camping tot tien éénheden. We wachten met spanning op het resul taat, zal de aanhouder winnen? Terwijl we dit schrijven begint de graanoogst in DE WESTHOEK op gang te komen. De opbrengsten zijn zeer verschillend. De opbrengst van gerst valt niet tegen vanaf 5500 kg per ha. Van tarwe horen we dezelfde op brengsten, ook vanaf 5500 kg. Voor tegenwoordig rekenen we zo'n op brengst echter maar tot een matige, 't Gewas is echter nog net niet rijp ge noeg en 't wachten is op wat meer zon en lagere luchtvochtigheid. Wanneer we nu over de dijken van de polders rijden zien we heel duidelijk wat er met de aardappelen, bieten en de uien aan de hand is: de afrijping gaat te snel en de langdurige regenval heeft zijn sporen duidelijk nagelaten. Vooral de lichtere gronden moeten het ontgelden. Aanvankelijk leek het erop, dat heel wat aardappelen ge makkelijk 50 ton per ha zouden ge ven. Veel percelen zullen wel de 40 ton halen, maar die laatste 10 ton zullen er niet helemaal komen. Zo ook met de bieten; heel wat percelen laten het schieten en op een topop- brengst behoeft niet gerekend te- worden. Ook de uien zullen zeker geen recordopbrengst geven. De vroege bonen hebben ook behoorlijk te lijden gehad van de regen. Late zijn er bijna niet. Die late percelen, die nog voor 15 juli gezaaid zijn staan er goed voor en 't is heel goed moge lijk dat de late bonen een hogere op brengst geven dan de vroege. De hark is ook weer tevoorschijn ge haald. In sommige bieten was het echt niet pluis en bij het weghalen van de grootste onkruiden en tevens de zaadbieten, heeft men weer een heel ander zicht. Veel graszaad is in tussen reeds gedorsen, ook hier zeer uiteenlopende opbrengsten. Het hooi kan voor goede prijzen aan de man gebracht worden. Overigens is heel de stemming aan het prijzen- front echt in mineur. Ook de land bouw ondervindt de terugslag, die heel onze economie meemaakt. We vragen ons alleen maar af hoe lang dit allemaal nog blijft duren. "De bomen groeien niet tot aan de he- wel op. Naast brandnetels en dorens, zien we overal de distels welig tieren, terwijl er toch een distelverordening is. Ook op "Tholen en St. Philipsland" is de oogst op gang gekomen. Ge lukkig is het weer tot nu toe goed en heeft het meeste raaigras weinig ge leden nadat het gemaaid was. Want juist de periode tussen maaien en dorsen kan veel verlies geven als het weer tegen zit. We hebben de indruk dat het meeste raaigras toch nog ge maaid is omdat het van stamdorsen nogal wat extra droogkosten vergt. En met de huidige olieprijzen loopt dat al gauw op. De eerste percelen tarwe zijn gedorsen zo rond 8 Au gustus. De vochtgehaltes lagen wel zo rond de 20%. Het waren dan ook meestal de percelen waarin gras was gezaaid voor oogst '81Om uitval te voorkomen en geen sporen in het land te krijgen is men dan al gauw geneigd wat aan de vroege kant te beginnen. Zodra het stroo geruimd is kan dan de stikstof gestrooid wor den. Want het is toch wel erg be langrijk om met een goed ontwikkeld gewas de winter in te gaan. Waren we wat pessimistisch over de tarweopbrengst dan blijkt dat nu toch wel mee te vallen. Althans in de ogen van uw rubriekschrijver die 6500 kg/ha een behoorlijk goede op brengst vindt en dat lijkt toch wel haalbaar. Al zullen de pessimisten onder U dan wel zeggen dat dat maar ■tweederde van 10 ton is. Uit de meitelling blijkt dat er 5% meer aardappelen zijn uitgepoot dan vorig jaar. Dat betekent nog niet dat er meer aardappelen zullen zijn. Want al kunnen we nog moeilijk oordelen over de opbrengst van oogst '80, weten we een ding al zeker, n.l. het grote percentage uitval door misvormde knollen. Rijdend door onze streek valt toch de enorme vervuiling van onze dijken f jraag naar tarwestro lijkt nog niet g(fZót en het zal dan ook wel een af- wégen worden of we verhopen of hakselen. Daar waar de groenbe- fhesting is mislukt kunnen we best wat organisch materiaal in de vorm van stro gebruiken. Zeker op de lichtereslempgevoelige gronden. Want juist 1980, met z'n extreem natte periode laat duidelijk zien dat op die soort grond de schade het grootst is. Al het mogelijke doen om verslem- ping tegen te gaan is wel een eerste vereiste. Op Noord-Beveland is de laatste we ken de oogst snel dichterbij geko men. Na de vele regen van begin juli heeft het warme weer daarna ertoe bijge dragen dat vooral de tarwe en gerst enorm snel zijn afgerijpt. Wellicht is dit afrijpingsproces te snel gegaan, wat de opbrengst niet ten goede zal komen. Mfet dit mooie en warme weer van de laatste weken was ook duidelijk te zien, dat de natte periode die hieraan vooraf ging, veel schade heeft aangericht; vooral in de sui kerbieten en uien kan men de sporen hiervan duidelijk zien. Wanneer men de meeste produkten overziet kan men toch wel een opbrengstderving incalculeren die aan het weer is te danken. Voor het boerenbedrijf normale be drijfsrisico's, toch kunnen deze be drijfsrisico's steeds moeilijker wor den opgevangen. Als we als ondernemer de kans zou den krijgen om in goede jaren te re serveren voor deze risico's, zou dat zeker een gezondere bedrijfsvoering mogelijk maken, zonder dat het ge zinsinkomen direct in gevaar komt bij overvloedige regenval of extreme droogte. Een aanpassing van het huidige uit mergelende belastingsysteem is dan ook zeker op zijn plaats. Wil men in Den Haag dan nog steeds niet inzien, dat juist de kleine zelf standigen één van de belangrijkste pijlers zijn waarmee ons land econo misch gezien nog enigszins wordt draaiende gehouden. Onze volksvertegenwoordiging kan echter wel dagen en nachten verga deren over allerhande belachelijke betweterij ojntrent andere landen. Maar om op nationaal niveau een vuist te maken om het hoofd te bie den aan de huidige economische malaise lijkt onmogelijk. Als we terug naar de praktijk gaan, kunnen we op Noord-Beveland de aktiviteiten van de vlaskem weer van nabij meemaken. Via deze vlas oogstmethode is het misschien mogelijk dit produkt voor de akkerbouw te behouden. Deze methode laat zien dat het mo gelijk is om het vlas vrijwel zonder handwerk te oogsten. Buitenstaan ders maken nogal eens de opmerking dat dit oogstsysteem te duur is. Maar de traditionele vlas oogstmethode vergt toch nog altijd zo'n 35 k 40 ma nuren per hectare, en dat is dan de andere rekensom die men hier tegen over moet stellen. mei", zeiden we vroeger al. Helaas moeten we dit, met onze economie ook ervaren, 't Is wel bitter, dat dit zo moet. Verstandige mensen hebben veelvuldig gewaarschuwd, dat het niet goed ging in Nederland, 't Leek echter of niemand daarvan wilde horen! In de landbouw werden we het al langer gewaar. Juist in deze teruggaande tijd zal het moeilijk zijn anderen te overtuigen, dat het in on ze branche extra slecht is. Zouden ze in Den Haag ook hiervan eens goede nota willen nemen!. Ook in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS komen we dit gezegde wel tegen. Want alles draait maar op halve kracht. Vooral de vacantietijd is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Over de juiste besteding van vacantie en vrije tijd is een onderwerp, waarbij nog vele vragen opgelost moeten worden. Ook op het platteland gaan steeds meer gezinnen met vacantie. Onze eigen banken werken daaraan mee. Gekleurde prospecti, zon overgoten stranden enz. zijn er in overvloed. Het wordt wel gemakke lijk gemaakt. De media en pers zitten ook in een rustige periode terwijl het ook in organisatieverband een kalme boel is. De prijsafspraken'en de reactie's daarop zijn langzaam weggeëbd, maar de boer gaat door. De veehouder komt dit jaar weer aan een hogere melkopbrengst ondanks verhoogde heffingen. Alleen die veehouders langs de grote rivieren zijn wel de dupe van het ho ge water, met alle financiële en be- drijfstechnische problemen. De graanboer is als dit blad ver schijnt reeds aan het oogsten. De schattingen over opbrengst zijn niet hoog gesteld. Ook de prijzen niet, want het graan is de laatste jaren weinig in prijs verhoogd. We hopen dat het met de aardappels dit jaar wat beter zal gaan, met de prijzen is het toen slecht afgelopen. Het aantal knollen per plant is niet aan de hoge kant, dan zal door een grovere sorte ring het aantal kilo's per ha goed moeten maken. De fruitteelt heeft ook geen best be gin gehad; van het klein fruit is veel verloren gegaan. We hopen dat het vervolg wat beter word. Voor het Ned. produkt, dat ook goed kan zijn, wil men meer reclame ma ken. De fruittelers zullen ook zelf daaraan moeten meewerken door een beter produkt af te leveren, ook de ver pakking b.v. eenmalige komt meer in trek. Moge de oogsttijd van de diverse producten nog veel goed maken van de vele ups en downs in de groeipe riode. Dan kan er nog veel goed ge maakt worden. We doen van deze plaats dan ook een beroep op het Landbouwschap om aandrang uit te oefenen zodat deze verordening ook nageleefd wordt. De extra bespuitingen die we hierdoor uit moeten voeren kosten voor de boer veel geld. Ze betekenen echter ook een extra belasting van het milieu. Een belasting die we ze ker met 50 a 75% zouden kunnen te rugdringen als de dijken vrij van distels werden gehouden. Evenals de toeristen in grote getale naar Zeeland zijn gekomen, is ook het aantal zwarte luizen in de bieten toegenomen. De vraag rijst dan ook of die zwarte luizen zo aan het eind van de rit nog schade aan het gewas doen. Bekend is, dat ze virusziekten kunnen overbrengen, maar boven dien bezorgen ze de planten een sterk vochtverlies via het blad. De luis steekt zijn zuigsnuit in een vaat- bundel van het blad, waarna de plant het sap in de luis perst. Deze krijgt daardoor meer voedsel dan nodig is en daarom scheidt hij dit overtollige weer af in de vorm van honingdauw. Later ontdekken we hierop meestal schimmelvorming, waardoor dan de plant gedoemd is om nieuw blad te gaan vormen. Dat kost opbrengst en dat kunnen we zeker niet hebben. De teler moet in dit geval dus zelf be slissen wat hij doet en niet leven in de veronderstelling, dat de natuurlijke afbraak van de luizen op til is. Ook in deze tijd in je gewas kijken is van groot belang. Bovengenoemde aantasting kunnen we op dit moment zelf taxeren. Wat we in eerste instantie zelf niet kun nen waarnemen, maar waar we wel vóór de langste dag tegen kunnen spuiten is de toprol of de zgn. Zeeuwse krulziekte in de aardappe len. De oorzaak van deze ziekte is niet bekend, maar wel is uit onder zoekingen gebleken, dat het haast wel zeker iets met bladluizen te ma ken heeft. Door de extreme droogte waren de aardappelplanten rond half juni nog aan de kleine kant, re den waarom we bewust besloten hebben wat later tegen toprol te spuiten. Tegen half juli zagen we echter plaatselijk de bladeren sterk gaan rollen en verkleuren in de top van de planten. Hiermede is weer eens bewezen, dat de veroorzaker van de toprol er niet naar kijkt of de planten rond half juni groot of klein zijn, maar precies op tijd het gewas aantast. We zitten dus met de ge bakken peren en zullen in het ver volg niet meer van het bestaande re cept afwijken. De zeer hoge temperaturen van eind juli hebben in diverse gewassen hun sporen achtergelaten. Bij felle zon neschijn dienen wij ons zelf vooral aan het strand in te vetten om zon nebrand tegen te gaan. De planten hebben die kans niet en zo is het dat bieteblad verbrandt wanneer het verschil in temperatuur tussen blad en lucht wel meer dan 15 graden C. is. Te hoge temperaturen belemme ren de groei en in de granen kan dat wel eens noodrijpheid tot gevolg hebben. Gewoon rustig en niet te warm vakantieweer is nog steeds het beste voor plant, mens en dier. Dat was ook onze ervaring toen we een weekje met vakantie waren bij de schoonfamilie aan de overkant. Zwager had het druk met melden trekken in de hakvruch- ten en was daarmede erg gelukkig. Bij zulke hoge temperaturen gaat al het uitgetrokken onkruid snel dood was zijn mening. We hebben nog gedis- cusseerd over de vraag waarvan de boer momenteel leeft. Voor schoon zus was dat geen punt, want daarbij verwees zij naar de diepvriezer. Vroe ger kon men in deze dagen weinig eten goed houden, maar dat is nu geen bezwaar (heer. Zelf had ze de schuur geteerd en de randen met wit keurig afgezet. Monumentenzorg zou zoiets natuurlijk zeer kunnen waar deren door het gebouw tenminste op de voorlopige lijst te plaatsen. Geenszins was dat de bedoeling van onze gastvrouw. Zij had hogere plan nen daar ze op de lijst staat voor wa terschapsbestuurster, maar dan wel speciaal voor het "gebouwd". Op de lijst van de "vervuilers" wil ze niet vermeld staan, want dat zou haar eer te na komen. Terugkerend over die mooie SCHELDE vraag je jezelf wel af hoe die bruine roest in de tarwe aan de overkant komt? Er blijven in ons vak immer nog vragen bestaan, doch in die delta van rust hebben we de kans nog om naar antwoorden in deze te zoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4