Tarwe afzetbeleid W ij als telers hebben er recht op te weten of de inter- ventievoorwaarden vergelijkbaar zijn met die in andere landen. In Groningen intervenieert men regelmatig tarwe W ij vinden het een slechte zaak dat wij nu opnieuw geen inzicht hebben in de verschillende mogelijkheden om de tarwe op een verantwoord prijsnivo af te zetten. Wij hebben aan het begin van het verkoopseizoen onvol doende garantie dat wij een prijs ontvangen waar wij recht op hebben. zuidelijke landbouw maatschappij De kwaliteit van de konsumptie-aardappels is niet altijd optimaal. Bij een behandeling (of mishandeling) als op bovenstaande foto kan men op klachten rekenen wegens inwendige gebreken. Dat is uiteraard niet bevorderlijk voor de afzet. Terecht wordt er daarom steeds meer op gewezen dat kwaliteitsverbetering nodig is. Kortgeleden is een aktie gestart: 'Beperking van oogst- en transporthe- schadiging bij konsumptie-aardappelen'. Gezien het grote belang van de aardappelteelt voor de akkerbouw in Z.W. Nederland wordt op de pagina's 10,11 en 12 van dit nummer uitgebreid aandacht besteed aan deze aktie. Vanuit de Z.L.M. gezien z.l.m :A VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 67e JAARGANG NO. 3544 land- en tuinbouwblad Wanneer U dit artikel leest hopen wij dat het gunstig oogstweer is. Het is belangrijk voor ons dat de droogkos- ten beperkt blijven maar ook dat tarwe van goede kwali teit zonder schot geoogst kan worden. En dan wanneer wij de tarwe afleveren vanuit de combine aan Handel en Coöperatie of opslaan in eigen silo's komt de vraag welk afzetbeleid wij gaan volgen. Dat geldt voor de individuele teler maar ook voor onze handelskanalen. Dat dit niet eenvoudig is is de laatste jaren gebleken. Door de hoge rentestand en de veel te lage staffel voor de bewaarvergoeding is het de laatste jaren dooreengeno- men niet gunstig geweest tarwe lang te bewaren. Tengevolge daarvan is Handel en Coöperatie terughou dend bij de aankoop van tarwe direkt uit de combine. Daartegenover willen veel tarwetelers wel direkt verko pen. De markt komt daardoor duidelijk onder druk te staan. En opnieuw wordt de toch al veel te geringe prijsverhoging voor onze granen niet gerealiseerd. De officiële cijfers van het Produktschap bevestigen dat de laatste 5 jaar de telersprijs van tarwe niet is gestegen. De Brusselse prijs aanpassingen blijken voor ons alleen papieren prijzen te zijn. In '76/'77 was de telersprijs gemiddeld ƒ45,60. Gaat u het zelf maar na, dan zult u kunnen bevestigen dat wij na '76/'77 eerder met een lagere dan een hogere prijs genoegen hebben moeten nemen. n 1976 is er in vergelijking met de voorgaande jaren wel een prijsverbetering tot stand gekomen door het in voeren van het kathedrale stelsel. Met dit systeem is de prijs gekoppeld aan de drempelprijs van mais. De mais kwam toen tegen een hogere drempelprijs (heffing) de E.E.G. binnen. Daarmee ging de tarweprijs omhoog, re kening houdend met de voerwaarde van de tarwe in ver gelijking met mais. Maar wanneer wij de telersprijzen voor tarwe sinds 1 970 vergelijken met die van Frankrijk dan is de Nederlandse tarweprijs sterk achtergebleven. In Frankrijk is de prijs in deze periode gestegen met 71% tegenover 23% in Nederland. Vooral de devaluatie van de Franc is van grote invloed op de prijsontwikkeling in Frankrijk. Maar ook bij Duitsland lopen wij achter. Daar was de prijsstijging 25%. £n dat terwijl in Duitsland de mark meer is gerevalueerd dan onze gulden. Vermel denswaard is zeker dat in Duitsland graanbewaring gefi nancierd wordt met leningen tegen 6%. Wij hebben steeds opnieuw het frustrerende gevoel dat met name in Duitsland en Frankrijk de afzetmogelijkhe den voor granen gunstiger zijn dan in Nederland. Het is moeilijk daarover een volledig inzichtte krijgen. Wel zijn er enkele oorzaken aan te geven. Ongetwijfeld speelt het Rotterdam-effekt een rol. De verwerkende industrie in Nederland kan uit de eerste hand keuze maken uit im- porttarwe of inlands graan. Door de korte transportafstanden vanuit de Rotterdamse haven is het importgraan veelal gunstiger in prijs voor de industrie. En met de vervangende produkten zit de Ne derlandse mengvoerindustrie ekstra gunstig. Een moei lijker te beantwoorden vraag is of wij in Nederland vol doende gebruik maken van de interventiemogelijkheden en of de in Nederland gehanteerde voorwaarden gelijk zijn met die in andere landen. Bij het Produktschap zijn deze problemen aan de orde gesteld. Gezamenlijk met het ministerie van Landbouw en de Nederlandse graanhandel zal deze zaak nader be keken worden. in Duitsland en maakt men daardoor e§n hogere prijs dan wij in het Zuidwesten. Wel kan de vraag gesteld worden of de handelshuizen voldoende gebruik maken van de interventie. Het renda bel maken van de graansilo's speelt een belangrijke rol bij het afzetbeleid van Handel en Coöperatie. En dan, wat zal het effekt zijn wanneer vroeg in het verkoopseizoen grote hoeveelheden graan ter interventie aangeboden worden. Wordt de E.E.G. daardoor genoodzaakt op de export markt te opereren zodat minder grote voorraden boven de markt blijven hangen. Of gaat de E.E.G. silo's huren om de geïntervenieerde tarwe te bewaren zodat de silo's toch rendabel gemaakt worden. Vorig jaar is de vraag aan de orde geweest wat het effekt op de prijsontwikkeling zou zijn wanneer grote hoeveel heden graan aan het interventieburo aangeboden zouden worden. Niemand heeft ons daarover een antwoord kun nen geven. Achteraf is, dacht ik, het antwoord wel te geven. Vooral de hoge rentestand en de veel te hoge bewaarstaffel en het nivo van de wereldmarktprijs zijn er oorzaak van dat bewaren geen voordeel heeft opgele verd. Als telers zijn wij afhankelijk van het E.E.G. markt beleid (export), de Nederlandse interventievoorwaarden en het afzetbeleid van de afzetorganisaties. Al met al een bijzonder onbevredigende situatie vooral voor degene die nu tarwe wil of moet verkopen. Tarwe is voor veel bedrijven een belangrijk gewas. Als telers moeten wij er voor zorgen dat ons gewas voldoet aan de bakkwaliteitseisen. Dat is mogelijk met de huidige rassen wanneer wij ons blijven specialiseren op de tarweteelt. En wanneer Handel en Coöperatie zorgen voor homogene kwaliteit mogen wij van de meelindustrie verwachten dat zij onze tarwe vermalen en daar een premie voor betalen. Doeleman. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1