Europese Plattelandsjongeren praten over ruimtelijke ordening op het platteland n P.J.ZUI U t SELUI Y«OI! be VI! «IIW Emancipatiedag te Goes Uitwisseiings bezoek W.I. Dorset N a de inleiding van de heer van Ittersum ging drs. Groeneveld, hoofd van de afdeling Voorlichting en ex terne betrekkingen van de Land- bouwinrichtingsdienst, in op de wijze waarop Nederland zijn landelijk ge bied inricht. N a het avondeten kregen de Ral ly-deelnemers de gelegenheid een expositie in te richten over de ruimtelijke ordening in hun eigen land. Deze expositie werd gevolgd door een landenpresentatie over het thema. Hieruit bleek duidelijk dat in vrijwel elk Europees land dezelfde problemen spelen, zij het dat elk land toch ook weer zijn eigen speci fieke problemen kent. In dat ver band was vooral het verschil tussen bergachtige en meer vlakke gebieden opvallend. Ook de bevolkingsdicht heid speelt een belangrijke rol bij de grootte van de ruimtelijke orde ningsproblemen. Daarbij dient be dacht te worden dat niet alleen Ne derland dichtbevolkt is, maar ook de grote delen van andere landen. Op vallend bij de presentatie was de grote gelijkenis tussen ruilverkave lingen in Sleeswijk-Holstein, Beie ren, Oostenrijk en Nederland. In de Skandinavische landen is het begrip ruilverkaveling daarentegen nog nauwelijks bekend. T ussen de verschillende landen- presentaties, werd door het organi- satiekomitée een film vertoond over de situatie in de Eilandspolder. Hoewel dit gebied geen maatstaf vormt voor Nederland, kregen de Rally-deelnemers een aardig inzicht in de problemen die in dit vaarge- bied spelen. D e dinsdagmiddag werd begon nen met de indeling van de Rally deelnemers in een aantal diskussie- groepen. Aan de hand van een aantal diskussievragen kregen deze groepen opdracht, de problematiek verder uit te diepen. A an het verslag in het blad van de Z.L.M. van 11 juli over de emancipatiedag in Goes in misschien nog iets toe te voegen. H, H, N, V V rijdagavond 6 juni j.l. had een aantal afdelingen het gezellig druk met het bezoek van 26 Women Institute leden uit Dorset, Engeland. AGENDA: Namens de internationale commissie Segeriena Spoor- van Due- ren den Hollander. •V.' V erstedelijking van het platteland, de toenemende behoefte om ge bieden te reserveren voor natuur- en landschapsbescherming en de schaarste van goede landbouwgrond zijn in alle Westeuropese landen de belangrijkste redenen om aan ruimtelijke ordening op het platteland te doen. Hoewel elk land zijn eigen specifieke problemen kent, bestaan er veel overeenkomsten in de manier waarop de ruimtelijke ordening in de verschillende landen plaatsvindt. Ook de inrichting van het landelijk gebied wordt in een aantal Westeuropese landen op min of meer ver gelijkbare wijze aangepakt. Vooral de jonge plattelanders dienen zich meer dan tot dusverre met de ruimtelijke ordening op het platteland bezig te houden. Immers zij zijn de huidige en waarschijnlijk ook de toekomstige bewoners van het platteland. Via de ruimtelijke ordening moeten zij ervoor zorgen dat er een leefklimaat ontstaat, waarbij enerzijds degenen die qua inkomen afhankelijk zijn van het platteland voldoende aan hun trekken komen en anderzijds ook aan de andere belangen zoals natuur, landschap en rekreatie voldoende aandacht wordt geschonken. Dit waren de belangrijkste conclusies die getrokken konden worden op de themadagen welke een onderdeel vormden van de Rally 1980 van het Europees komite voor plattelandsjongeren. Iredaktie: IHarrie WijermarsI Doel H et doel van de themadagen was drieledig: - Het informeren over de wijze waarop de ruimtelijke ordening, de inrichting en het beheer van het platteland in Nederland plaatsvinden. - Het over en weer informeren van de wijze waarop de ruimtelijke ordening, de inrichting en het beheer van het platteland in de andere Westeuropese landen gestalte krijgen. - Het zo mogelijk ontwikkelen van een gemeenschappelijke visie over de wijze waarop platte landsjongeren betrokken kunnen worden bij deze problematiek. Om deze doelstelling te konkretise- ren was door het organisatie-komite een afwisselend programma opgezet. Allereerst was er een inleiding over het begrip ruimtelijke ordening en de wijze waarop dit in Nederland ges talte krijgt., door Ir. van Ittersum, hoofd van de afdeling Landelijke gebieden van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke or dening. In zijn inleiding maakte de heer van Ittersum duidelijk, dat ruimtelijke ordening iets is van de laatste tien tallen jaren. Vond het wonen, wer ken en recreëren vroeger plaats in directe relatie met de natuur, door verschillende ontwikkelingen is deze traditionele verwevenheid verloren gegaan. Wel heeft de samenleving de mogelijkheid om zijn omgeving zo danig in te richten dat er een leefbaar geheel blijft bestaan. Op dat moment doet de ruimtelijke ordening zijn in trede. Over de wijze waarop de ruimtelijke ordening in Nederland plaatsvindt stipte hij de rol van de verschillende overheden aan: - De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening middels algemene richtlijnen. - de provinciale besturen middels streekplannen Ook besteedde hij veel aandacht aan de invloed die de burger via overleg en inspraak op de verschillende plannen kan uitoefenen. Tenslotte noemde de heer van Ittersum nog enkele doelstellingen van het Ne derlandse Ruimtelijke Ordenings beleid, t.w.: - het weren van pseudo-agrarische bouw in het buitengebied; - het selektief toestaan van agrari sche nieuwbouw; - het zoveel mogelijk beschermen van waardevolle landschapsele menten. - het zoveel mogelijk beschermen van gebieden met natuurweten schappelijke waarden. - het koncentreren van tuinbouw in daarvoor bestemde gebieden. Al deze doelstellingen dienen per gebied tegen elkaar of tegen de landbouwkundige belangen worden afgewogen. Landinrichting in het rivierengebied. Aan de hand van dia's liet hij zien hoe een ruilverkaveling plaatsvindt. Na afloop van de inleiding maakte de groep een excursie door een aan tal ruilverkavelingen in het rivieren gebied. O.a. werd een bezoek ge bracht aan de Vijfheerenlanden (sinds kort in uitvoering), Lek en 16 aug.: Schuurfeest Jbij fam. Kloet, Arne- muiden. 16 aug.: PJ.Z. Schouwen-Duiveland: Barbe- que. Opgeven bij Hellen de Jager, 01112 -392. 30 aug.; PJ.Z. Schouwen-Duiveland. Vissen Linge (onlangs gereed), de Tieler- waard West (reeds geruime tijd ge leden gereedgekomen) en de Bom- melerwaard (onlangs gereedgeko men). Konflikten tussen landbouw en natuur- en landschap op de Grevelingen voor leden en -niet-leden. Opgeven: 01112 - 392. 30 aug.: afd. Zevenbergen: barbeque bij Niek Lucas, Groenendijk 37, Lage Zwa- luwe. 6 sept.: Prov. Zeeuwse ploeg wedstrijden, Wilhelminadorp. Eilandspolder Groepsdiskussie en konklusies Uit de rapportagen bleek een grote mate van eenstemmigheid over de noodzaak van ruimtelijke ordening op het platteland. Ook over de wijze waarop deze ruimtelijke ordening zou moeten plaatsvinden bleken veel gelijk gerichte meningen te bestaan. Veel deelnemers waren overigens van mening dat zo veel mogelijk naar integratie van belangen (landbouw- natuur-landschap-rekreatie) zou moeten worden gestreefd. Aan de verschillende belangen zou naar de mening van de Rally-deelnemers evenredig aandacht moeten worden besteed. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegenr. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Geersdijk. De dag was bedoeld om het begrip emancipatie wat meer over te brengen, èn om elkaar te laten zien - door middel van stands - hoe we ieder voor ons, op dit terrein bezig zijn. Daarnaast was er een heel belangrijk punt: een dag, ook bedoeld om elkaar en eikaars standpunten beter te leren kennen en te begrijpen, zoals mevrouw Huber het zei in haar openingswoord. Wie waren vooral die "elkaar"? Dat waren de georganiseerde vrouwen en de niet-georganiseerde vrouwen. Voorop wil ik stellen, dat het goed is, dat deze laatste groep bestaat. Het gaat er in wezen om, dat zoveel mogelijk vrouwen, die daaraan behoefte#hebben, worden opgevangen - waar en door wie dan ook. Dat deze ongeorganiseerde vrouwen de kosten, die door alle groepen nu eenmaal moeten worden gemaakt in hun geheel, willen ontvangen van de belastingbetaler, is aanvechtbaar. et ochtendprogramma kwam te gemoet aan de bedoeling. De opvat tingen over de 4 soorten vrouw, die op de flappen werden geschreven, waren komiek en onthullend. (Wie zei ook maar weer, dat de Nederlan ders zo tolerant zijn?) En wanneer je niet helemaal bloedserieus aan het rollenspel bezig was, lag er de moge lijkheid om "nader tot elkaar te ko men". Toen een leuke jonge vrouw tegen me zei "Ik dacht, dat jullie al leen maar reisjes maakten", was dit enerzijds een goeie les voor me (pu blic relations), anderzijds kon ik haar vertellen, dat het de plattelands vrouwen waren, die o.m. een diskus- sieochtend, waarbij iedere belang stellende welkom was, hadden geor ganiseerd n.a.v. een vertoonde film over een vrouwenhuis. l et middagprogramma was echter de organiserende werkgroep on waardig. We werden gedwongen - hoe rekbaar is het elastiek van je fatsoengevoel, om zeker een uurlang te luisteren naar een eentonige op somming van aanhalingen uit de Bijbel, alle ter staving van de stelling van Irmgard Weverink, dat de vrouw ten allen tijde zielig onderdrukt is. Door het een skriptie te noemen gaf ze er tot overmaat van ramp ook nog een wetenschappelijke tint aan. Er waren er, die na afloop luid applau- diseerden en om een overdruk vroe gen. Ik kan me voorstellen, dat, wanneer je eigen opvattingen in de kaart worden gespeeld en je niet "gehinderd" wordt door een kultu- rele achtergrond, je dit gedoe toe juicht. Men moet echter wel beden ken, dat voor een totaal tegengestel de opvatting evenveel aanhalingen uit de Bijbel mogelijk zijn. In mijn ogen is een dergelijke werkwijze dan ook niet alleen onwetenschappelijk, maar getuigt tevens van het niet be grijpen van - in ieder geval - de kul- turele waarde van dit boek. Waarom zich niet beroepen op de historie? Of In Mei 1978 waren 29 leden te gast bij de afdeling Rijnsaterwoude/Leimuiden. Vorig jaar werd dit gevolgd door een tegenbezoek van leden van enkele afdelingen uit de kring aan Dorset. Zodoende konden nu de Engelse dames over meer afd. verspreid worden ondergebracht. We wilden de dames graag een wat genuanceerder beeld van ons land geven, niet alleen bollenvelden en de molens in Kinderdijk. Als internationale commissie hadden we een zo breed mogelijk programma opgesteld en daarin ook een bezoek aan Brabant opgenomen en wel aan het land van Heusden en Altena. vreesde men dan onder ogen te moeten zien, hoe de gevolgen waren van b.v. de grote emancipatie- en fe ministische golf in het Rome van de tweede eeuw na Christus? Jammer was dit. De werkgroep had het zich ook anders voorgesteld. Irmgard Weverink overschreed de haar toe gemeten tijd ruimschoots, zodat er geen diskussie mogelijkheid over bleef en het slechts een eenzijdig ge richte toespraak werd. Er volgde die middag nog wat schopwerk tegen "heilige huisjes" of "open deuren". Te waarderen was in ieder geval, dat men zich hiervoor had ingespannen en zolang je dit niet al te serieus op vatte, kun je er nog best om lachen ook. Zo leverde ik een - voor ons gezin altijd - gouden weekenddag in voor een samenzijn. Helemaal weg gegooid is zo'n dag nooit' je leert er heus wel van, maar er gluurde voor mij wel een kater om de hoek. H. Goettsch - Bonman (lid Ned. Bond v. Pl.Vr.) a de begroeting op Schiphol op 6 juni, door Mevr. Faneyte, werden de dames bij hun gastgezinnen onder gebracht. De volgende dag waren ze te gast in Brabant in het dorpje Eet- hen. Daar werden we heel gastvrij ont vangen op de kaasboerderij van de fam. v.d. Heuvel. Onder het genot van een kopje koffie met krenten brood en zelfgemaakte boter, vertel de Mevr. v.d. Heuvel, toegelicht met dia's over het maken van kaas. Na nog wat vragen kregen we een rond leiding door de kaasmakerij. Zeer voldaan over de prettige ont vangst namen we afscheid. Daarna werd ons programma ver volgd met een bezoek aan het ves tingstadje Heusden. Na een voor treffelijke rondleiding door Mevr. van de Weele werden de dames ont vangen bij de fam. Hilwig. Het was prachtig weer en zo konden we, in de tuin gezeten, genieten van broodjes en soep. Half drie zijn we weer verder gegaan naar Den Bosch. De. St. Jan werd bekeken en het mooiste was wel de trouwpartij die daar plaats vond. Bijzondere aandacht kreeg de bid kapel met zijn mooie kaarsen en bloemen. Na een dikke Bossche bol ging men door naar Koudekerke. Daar werd de dag afgesloten met een koud buffet. De vrije Zondag werd afzonderlijk met de gastgezinnen doorgebracht. Na op verzoek een middag in Am sterdam te hebben vertoefd, werd het zeer geslaagde bezoek afgesloten met een rijsttafel op Schiphol. ermoeid maar voldaan zwaaiden de aanwezige gastvrouwen hun gas ten uit. Hopenlijk keerden ze, even als wij tevreden huiswaarts. Voor het volgend jaar hebben onze Engelse vrienden reeds plannen om nogmaals een bezoek aan onze afde lingen te brengen. Dit zal dan plaats vinden eind Mei/begin Juni 1981. Wellicht voor andere afdelingen een stimulans om zich bij ons aan te slui ten. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17