Beperking van oogst- en transportbeschadiging bij consumptieaardappelen De kleurmethode als hulpmiddel voor het bepalen van de beschadiging van aardappelen D e economische situatie in Nederland wordt voor de eerstkomende jaren niet als gunstig beoordeeld. Met aame de enorme stijging van de energiekosten hebben een negatieve invloed op de economische ont wikkeling. D e prijsvorming van deze aardap pelen vindt vooral plaats op de bui tenlandse markten. Het aardappel- bedrijfsleven en met name de telers zijn dan ook afhankelijk van de af- zetkracht van onze consumptieaar dappelen op die markten. Daarbij N u het beperken van kwaliteits gebreken middels de uitbetalings systemen steeds meer beloond wordt, is het des te wenselijker de oorzaken van deze gebreken op te sporen en ze zo mogelijk weg te nemen. B A an de hand van een kleurenfoto met een beschadigingsschaal, wor- Beperking oogst- en transportbeschadiging bij consumptieaardappelen ir. P. Hijma Voorzitter landelijke begeleidingskommissie. Circa 30% van het inkomen van de boer Verschillen tot 1000,—per ha. Aktie ter beperking beschadigingen. Ing. C.P. Meyers B.V.L. Wageningen De aardappel is een bijzonder belangrijk gewas voor de Neder landse akkerbouwer. Niet minder dan 23% van het akkerbouwa- reaal wordt door de aardappel ingenomen. Bij de telers van con sumptie-aardappelen is gemiddeld 40% van het inkomen afkom stig van dit produkt. De laatste jaren wordt de kwaliteit van consumptie-aardappelen ongunstig beïnvloed door het optreden van oogst- en transportbe schadiging. De toename van dit kwaliteitsgebrek is voor de Kwa liteitscommissie van het Produktschap aanleiding geweest om in de herfst van 1980 met de actie Beperking oogst- en transportbe schadiging' te starten. Voor de uitvoering hiervan is medewerking toegezegd door alle schakels van het aardappelbedrijfsleven, de Dienst Bedrijfsontwikkeling en de Plantenziektekundige Dienst. In de begeleidingscommissie voor deze actie zijn verder vertegen woordigd het Ministerie van Landbouw en Visserij, het Produkt schap voor Aardappelen, het IBVL en hef PAGV. De begelei dingscommissie heeft een tweetal sub-commissies ingesteld voor respectievelijk de uitvoering en het voeren van publiciteit rond deze actie. In het kader van deze actie was er deze week te Biddinghuizen een landelijke bijeenkomst, waarbij toelichting werd gegeven en een praktijkdemonstratie plaats vond. Gezien de grote betekenis van de aardappelteelt voor de akker bouw in Z.W. Nederland wordt in dit blad aan een en ander uitvoerig aandacht besteed. Eén en ander geldt ook voor de land- en tuinbouw waar bovendien veelal sprake is van verzadigde afzetmarkten. De lijn doortrekkend naar de akkerbouw kan verwacht worden dat prijzen van de marktor- deningsprodukten zoals suikerbieten, granen en fabrieksaardappelen blijvend onder druk komen te staan. De inkomensontwikkeling van de akkerbouw hangt dan ook nauw samen met de prijzen van de z.g. vrije produkten. oor de meeste akkerbouwers is het belangrijkste vrije produkt de consumptieaardappelen. Van het akkerbouwareaal in de be langrijkste kleigebieden wordt rond 15% met consumptieaardappelen beteeld. Voor de individuele bedrij ven zonder poterteelt is dit veelal een kwart tot een derde van de opper vlakte bouwland. Aangezien de pro- duktiewaarde per ha t.o.v. andere gewassen relatief hoog is, is de af hankelijkheid van de aardappelteler voor wat zijn inkomen betreft groter dan uit het aandeel in het bouwplan af te leiden valt. Rond 30% van zijn inkomen komt uit de consump- tieaardappelproduktie en daarnaast nog relatief veel (ca. 15%) uit poot- aardappelen. Uit granen, suikerbie ten wordt een min of meer stabiel inkomen gehaald, waardoor vooral de hoogte van de consumptieaar dappelprijs bepaalt of het inkomen slecht, redelijk of goed is. Met be trekking tot de ontwikkeling van de inkomens in de toekomst is het der halve naast de inspanningen om de kosten per eenheid produkt te be perken van belang dat een zo hoog mogelijke financiële opbrengst per hectare consumptieaardappelen wordt bereikt. speelt de kwaliteit een doorslagge vende rol. Naast het wijzen op dit collectieve belang van het leveren van een kwa- liteitsprodukt kan tevens gesteld worden dat de individuele teler zijn inkomen kan beïnvloeden door zorg te besteden aan de kwaliteit. De spreiding in de financiële opbrengst per hectare consumptieaardappelen is groot, hetgeen duidt op mogelijk heden tot verbetering van het inko men. Zeker nu de uitbetaling»naar kwaliteit van de grond komt, waarbij de kwaliteitsverbetering in de prijs tot uitdrukking komt, wordt het tijd deze mogelijkheden te benutten. De verschillen tussen de uiterste kwali teitsklassen kunnen oplopen tot meer dan 1000,— per hectare. Tegen deze achtergrond gezien en gelet op de hiervoor geschetste bete kenis van de aardappelprijs voor het akkerbouwinkomen is het verheu gend te noemen dat het aardappel bedrijfsleven en de overheid geza menlijk een aktie ter beperking van de beschdigingen in de eerste fase van de afzet op touw hebben gezet. Een gunstige inkomensontwikkeling van de akkerbouwer zal in de toe komst tot stand kunnen komen door vele kleine aanpassingen en verbete ringen in het produktieproces en trouwens ook in latere fasen van de afzet. Deze aktie kan gezien worden als een bijdrage aan die ontwikke ling. De Bevelander is vervangen door het Bintje, maar de vraag naar kwaliteit is gebleven. V erse knolbeschadigingen (ontvellingen, vleeswonden en niet te kleine barsten) kunnen met behulp van een pyrocatechol-oplossing in vrij korte tijd zichtbaar gemaakt worden. De kleurmethode is afkomstig uit Amerika. Pyrocatechol is een polyphenol, wat door het van nature in de aardap pel aanwezige enzym phenolase in enkele minuten donkerrood tot paars verkleurt. Deze reaktie treedt uitsluitend op beschadigde plekken op. Ontvellingen worden in feit nog wel zo snel en duidelijk aangegeven als vleeswonden en barsten. V. den de knollen in 4 groepen inge- oor de kleurling dient uitgegaan deeld t w te worden van een monster (voor zichtig gewassen knollen). Per be monsteringsplaats dienen 2 monsters van 50 knollen in de maat 40-60 mm genomen te worden. Het wassen dient tè gebeuren in de ongeperfo- reerde emmer. De gewassen knollen worden daarna in de gatenemmer gedaan en vervol gens gedurende 2 a 3 minuten in de grote voorraademmer gedompeld. De hoeveelheid vloeistof in deze voorraademmer moet uiteraard vol doende zijn om alle knollen onder te dompelen. De vloeistof in deze voorraademmer is vooraf klaargemaakt. Het is het beste de benodigde pyrocatechol (15 gr. per liter) in b.v. 1 liter warm water op te lossen; in koud water duurt het erg lang eer al het middel is opgelost. Voor een monster van 50 knollen is al naar de grootte van de knollen 12 a 15 liter vloeistof nodig. Voor een goede snelle werking is het gewenst aan deze vloeistof 1 eetlepel (of 2 gevulde sluitdopjes) toe te voegen. Het is aan te bevelen bij het klaar maken van de vloeistof, de dompe ling en beoordeling van de knollen steeds rubberhandschoenen te dra gen. Pyrocatechol is een vrij veilig middel, maar vooral bij wondjes aan de hand moet toch nog op een wat bijtende werking gerekend worden. Na de onderdompeling worden de knollen uitgespreid op b.v. een jute zak. Na 5-8 minuten zullen de ont velde en beschadigde plekken intens rood verkleuren. - Onbeschadigd - licht - verkleurde plekken max. 10% van het knoloppervlak - matig - verkleurde plekken 10-25% van het knoloppervlak - zwaar - verkleurde plekken meer dan 25% van het knoloppervlak. De pyrocatechol-oplossing kan meerdere keren gebruikt worden. Wanneer het echter te lang duurt eer de verkleuring optreedt, moet een nieuwe oplossing gemaakt worden. Die oude oplossing mag niet in de sloot gedeponeerd worden; het beste is een gat in de grond te graven en daar de oplossing in te gieten. De behandelde aardappelen dienen te worden vernietigd. ij vervoer van de oplossing moet men de geperforeerde emmer in de voorraademmer plaatsen en het deksel stevig aandrukken. Er wordt gewerkt aan de samenstel ling van een complete kleurset bes taande uit o.a. een voorraademmer met goed sluitend deksel, een daarin passende geperforeerde dompelem mer, het middel pyrocatechol en een uitvloeier. Het geheel zal gemakke lijk mee te nemen zijn bijv. in de kofferruimte van een auto. De richt prijs zal ca. 100,— bedragen en is te bestellen bij het I.B.V.L., Postbus 18, 6700 AA Wageningen. Tel. (08370) 1 90 43. Een kleurset, bestaande uit een voorraademmer met deksel, een daarin passende geperforeerde em mer, het middel Pyrocatechol, uit vloeier, handschoenen en een kleu renkaart voor het bepalen van de be schadiging bij vers, gerooide aardap pelen. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10