"Achter de wolken schijnt de zon' K DR1 rE WENKEN Goede drainage is erg belangrijk Hoe droog het was en hoe nat het werd... Problemen bij oogstwerkzaamheden Ook in "ALTENA-BIESBOSCH" is dit al weken achtereen het geval en geeft deze bewolking zo nu en dan een maximum aan neerslag voor de maand juli en is bovengenoemd ge zegde weinig hoopgevend, al is het wel de waarheid, zeer vele vakantie gangers zien dan ook de vakantie tijd in water opgaan. Maar vooral ook is het voor de land en tuinbouw een jaar waarin de na tuur zijn grilligheid weer manifes teert; eerst een periode van zeer gro te droogte waar de leveranciers van regeninstallaties wel bij voeren. Dan een zeer natte periode welke bij me nig landbouwer toch wel grote zor gen heeft opgeroepen maar waaraan woensdag een eind is gekomen. Bij de veehouders heeft de ruwvoeder- winning en vooral de hooiwinning grote problemen opgeleverd. In ons gebied zijn dan ook percelen ge maaid en gras al opnieuw inge- schaard zonder dat er hooi van is ge wonnen. De percelen die wel zijn geoogst zijn van zeer slechte kwali teit. Het enige lichtpuntje in de vee houderij is dat er op het ogenblik veel gras groeit. Met de graszaadteelt is het minder mooi gesteld vooral in de voorgemaaide percelen is de her- groei zo groot dat men het gemaaide gras bijna niet meer terug vindt. En kele percelen zijn tussen de buien door van stam gedorsen. Dit ging wel met veel moeite. Ook het oogsten van konservenprodukten geeft veel zorgen daar de oogstmachines niet op het land kunnen komen. De aan voer bij de fabriek stagneerde dan ook. De teelt van princessebonen is al evenmin rooskleurig, vooral die per celen die als tweede teelt zijn inge zaaid laten een triest beeld zien. Sommige kunnen al als verloren worden beschouwd. Sproeivliegtuig Ook de bespuiting van de gewassen is met de rijdende spuiten vaak niet uitvoerbaar wegens de drassige grond. Als het maar enigszins moge- AKKERBOUW ZELDEN'IS EEN PRODUKT rechtstreeks uit de maaidorser droog genoeg om zonder ventilatie bewaard te kunnen worden. Door regelmatig te ventileren met be hulp van een ventilator, kan gras zaad en granen gedurende een tij delijke opslag op het bedrijf buiten bederf worden gehouden. De storthoogte is echter afhankelijk van de ventilatorkapaciteit, het vloeroppervlak en het vochtgehal te van het te bewaren produkt. DE LARVEN VAN DE colora dokevers zijn echte plantenvreters. In een korte tijd eten ze een hele aardappelplant kaal en beginnen vol goede moed aan de volgende. De bestrijding moet gericht zijn op de jonge rode larven met zwarte kop. Als de larven Zi cm lang zijn, gaat de bestrijding het beste. Ook wettelijk bent U verplicht dit insekt te bestrijden. ZILVERSCHURFT en Fusa- rium kunnen goed worden bestre den door toepassing van middelen op basis van benzimidazolen. Het best kunnen deze middelen worden toegediend bij het vullen van de bewaarplaats. De meest eenvoudi ge methode is het bespuiten van de knollen aan het einde van de box- envullerband. ALS GOED AKKERBOUWER weet U al waar volgend jaar de suikerbieten worden geteeld. Laat tijdig een grondmonster nemen voor onderzoek op bietenaaltjes en op kalkarme gronden voor onder zoek op kalk. Laat de "imindere gedeelten van uw perceel eens apart bemonsteren. Vooral voor de kalk moet de uitslag tijdig terug zijn om nog voldoende maatrege len te kunnen nemen. WINTERWORTELEN HEB BEN de neiging voor een gedeelte boven de grond te groeien. Dit ge deelte wordt gemakkelijk groen en kan als tarra worden beschouwd. Door het gewas eind juli - begin augustus nog eens aan te aarden, kan dit groenworden van het bovengrondse gedeelte worden voorkomen. VEEHOUDERIJ KLA U WG EB RE KEN BIJ melkvee komen meestal niet van zelf Een looppad van puin, steentjes, gruis of dergelijk mate riaal is funest voor de klauwen. Op hogere zandgrond is een goed aangelegd zandpad ideaal. Op nattere klei of veen is een verhar ding noodzakelijk. Beton of klin kers goed gelegd en afgewerkt, geeft een goed looppad. Een goed pad betekent zacht zonder puin of hard zonder losse steentjes of gruis. NIET ALLEEN de jongere kal veren vragen een regelmatige kontrole op groei en gezondheid. Ook de pinken kunnen om deze tijd sterk worden besmet met maagdarm- of longwormen. Vooral als de pinken wat verder van huis op wat moeilijk bereik bare percelen lopen, wordt een re gelmatig toezicht wel eens achter- wege gelaten. Nog steeds is de pink van vandaag uw melkkoe voor morgen. Neem zo nodig tijdig maatregelen. EEN MELKVEEHOUDER kan eigenlijk geen dag worden gemist. Toch komt het voor dat hij door ziekte of bedrijfsongevallen voor kortere of langere tijd wordt uit geschakeld. Zo zijn houten trap pen in de melkstal dikwijls levens gevaarlijk, omdat ze door nat, mest enz. spiegelglad en glibberig worden. Door geprofileerde rub berstrippen op de treden vast te spijkeren, is uitglijden op een goedkope wijze te voorkomen. lijk is, ziet men in Altena-Biesbosch het spuitvliegtuig het luchtruim kie zen om dit werk uit te voeren. Sommige graangewassen gaan al wat verkleuren en ze zullen als de zon gaat schijnen spoedig aan oogsten toe zijn. In hoeverre de afgelopen regenperiode zijn invloed heeft ge had op deze gewassen zal nog wel blijken maar menigeen is er niet erg optimistisch over. De prijzen van de aardappelen oude oogst zijn de laat ste paar weken wel wat opgelopen en het verlies is wel wat kleiner gewor den dan het zich liet aanzien maar 10 a 11 cent per kilo is toch zeer be droevend. In "Altena-Biesbosch" is dan ook bij menig boer en tuinder een bedrukte stemming waar te ne men. Ik hoop in een volgende bij drage wat opgewekter geluiden te laten horen uit dit gebied. De zon is nu in ieder geval gaan schijnen. Ook in het LAND VAN HULST is er geen lange hete zomer. Voor veel mensen ligt de vakantie in het water maar voor ons de verdiensten. Iedere dag leest men over de vakantie en de regen. Veel te weinig over de schade en de extra kosten die wij ons moeten getroosten. Wat zal die vele regen allemaal aanrichten en hoelang zal het nog voortduren. De weerpro- feten beloven ons niet veel goeds. Het is wel om ongerust over te worden. Ook andere delen van de wereld wor den getroffen door buiten gewone weersomstandigheden zoals over stromingen en ontstellende droogte. In de week van 13 tot 19 juli is het eventjes droog geweest. Er is dan ook geen uur verloren gegaan om het graszaad en de karwij, die soms al meer dan 3 weken afgereden lagen, te dorsen. Op vele plaatsen is men echter zover nog niet gekomen. Er moest nog veel gras en karwij wor den gemaaid, wat hoog tijd was. Hier en daar werd gras van stam gedorsen. Het zal er wel op neer komen, dat alles meer of minder, gedroogd moet worden. Het produkt is echter uit de klauwen van het slechte weer gered en men kan onder zulke omstandig heden niet te nauw kijken. De kg- opbrengsten vallen van de tot nu toe gedorsen gewassen wel mee, zodat men hiermee gedeeltelijk de droog- kosten kan betalen. Andere gewassen hebben ook van de vele regen te lijden gehad. Regelma tig ziet men alles in het water staan. De lage plekken in het land kan men duidelijk waarnemen. Vooral de bruine bonen en het vlas hebben hiervan veel te lijden. De opbreng sten hiervan zien er niet best uit. De bieten schijnen er nog het beste tegen te kunnen. De aardappelen, tarwe en uien lijken er redelijk tegen opge wassen te zijn, al geeft hier en daar bestrijding van ziekte problemen. De aardappels hebben weinig knollen zodat men voor de konsumpties zal moeten hebben van de grootte. De planters zijn op veel plaatsen al dood gespoten. Hier heeft men met weinig ziekten të~maken gehad. Het is een lange natte opsomming van proble men. Hopelijk komt na deze natte periode geen periode van te grote droogte en zeer warm weer, omdat onze gewassen extra kwetsbaar zijn en dan niet normaal kunnen afrij pen. Prijzen lijken op het weer. Ze lijken zeer goed in de ronde van Frankrijk voor de Nederlanders en in het bij zonder voor Zoetemelk. Een schrale troost voor ons, ook zij hebben hun geld in de regen verdiend. In het laatst van de maand mei is ook op ZUID-BEVELAND wat geklaagd over de droogte; wat we nu aan hoe veelheden neerslag van 15 juni tot 15 juli hebben gekregen is veel erger. Er is hier en daar nu al duidelijke scha de. De depressies met regen volgen elkaar vlot op, de tijd voor het door zakken van het regenwater is dan ook veel te kort, laat staan voor de grond om eens een keer voldoende op te drogen. De hoeveelheden neerslag varieren streeksgewijze nog al wat. Velen van diegenen die op Zuid-Beveland de hoeveelheden neerslag regelmatig opnemen zullen dan ook tussen 15 juni en 15 juli wel boven de 200 mm zijn uitgekomen. Gelukkig is aan die periode dinsdag een ein.d gekomen. Hier en daar blijken de kreten dat goede zorg aan het slootonderhoud en de drainage moet worden besteed, niet onnodig. Waar dan ook nu de drainage het minst goed is, zien we dan ook de grootste problemen. Het is tot nu toe nog weinig zonnig en warm weer geweest. Krijgen we dat enkele dagen achtereen, dan zullen we pas goed gaan zien, hoe groot de schade werkelijk wel is. Nu zien we al plekken in suikerbieten, in uien, in aardappelen en in bonen. Vertraging Ook de noodzakelijke werkzaamhe den in onze gewassen zijn door de vele neerslag en te natte grond ver traagd zoals bijv. het spuiten tegen bladluizen, afrijpingsziekten en bruine roest in de wintertarwe, de voorbehoedende bestrijdingen tegen Phytophthora in de aardappelen en de luisbestrijding in de suikerbieten om de voornaamste maar te noemen. Het blijkt wel dat ondanks het koude en natte weer de toename van blad luizen in de wintertarwe, zowel als in de suikerbieten is door blijven gaan. Hoe het allemaal afloopt met het nu al meerdere dagen afgemaaide gras zaad is moeilijk te zeggen. In hoe verre is er al zaad uitgevallen, in hoeverre is het door de vele regen al tot kieming gekomen. Gaat het nog noodzakelijk worden om nog een keer onder door te maaien om het overgroeien met jong gras te voor komen. Het kan dan wat sneller op drogen zodat het gedorsen kan wor den. Het drogen nadien zal snel en goed moeten gescheiden om broei te voorkomen. Getracht moet worden de kiemkracht van het graszaad zo goed mogelijk te bewaren. Ook het karwijzaad dat meestal al één of twee weken in het zwad heeft gelegen, is nu ondanks een wat hoog vochtgehalte uit het zwad gedorsen. Hier en daar was al schot in het kar wijzaad waar te nemen. De op brengsten leken niet tegen te vallen, toch moet nu eerst een schoning uit gevoerd worden om een juist beeld daarvan te verkrijgen. Ondanks de ideeën dat er te weinig N op de wintertarwe zou zijn ges trooid, is hier en daar toch nog wat legering opgetreden. Niet ernstig, in vele gevallen komt dit nu wel weer overeind. Maar het is toch wel een aanwijzing dat er (ruim) voldoende N (als je zo hier en daar eens cijfers hoort) is gestrooid. Nu mede versterkt door het langdu rige slechte weer komt nogal wat septoria en in mindere mate wat fu- sarium in de aren voor. Voor beide ziekten zijn jammer genoeg nog geen goede bestrijdingsmiddelen bekend. In sommige percelen (vooral een ra seigenschap) komt wat bruine roest voor. Het is een ziekte die soms snel in omvang toe kan nemen. Nu gaat het echter veel te laat worden om daar "nu" nog een bestrijding tegen uit te voeren. Zon Hoofdzaak wordt nu wel dat we wat droger weer en zon krijgen - hogere temperaturen lijken zeer zeker min der gewenst - opdat de omstandig heden voor de groei van de gewassen weer wat gunstiger wordt en dat ook de noodzakelijke bestrijdingen op tijd uitgevoerd kunnen worden. Importstop aardappelen Engeland De Britse regering heeft, zoals be kend een importstop voor vroege aardappelen uit Spanje en Grieken land afgekondigd. De Europese Kommissie heeft de Britse regering gevraagd de import stop ten opzichte van Griekenland op te heffen. Dit omdat Griekenland in de begin-overgangsfase naar de Europese Gemeenschap reeds ver keert. Dit in tegenstelling tot Spanje, waartegen de Britse regering ook een importstop aardappelen heeft afge kondigd. Frankrijk had eerder ge vraagd aan de Kommissie om na te gaan of de import van vroege aard appelen uit Griekenland in de Ge meenschap ook marktverstorend werken. Het bewijs daarvoor kon (vooralsnog) niet geleverd worden. De Britse minister van landbouw heeft het verzoek van de Europese Kommissie afgewezen. Op THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND viel de laatste 4 weken plaat selijk 250 mm neerslag. De ver langens naar droog en zonniger weer voor de gewassen, zijn nu sterker dan een maand geleden naar regen. Door de aanhoudende regen is op verschil lende percelen te lang water op het land blijven staan. Vooral in de ou dere polders op Tholen berokkent dit flink wat schade aan de gewassen, het duidelijkst is dit te zien bij de bieten en uien, doordat pleksgewijs gele verkleuring optreed. Ook bij de aard appelen komt verrotting voor in de laagten. Doordat de grond oververzadigd is geworden geven ook de oogstwerk zaamheden van enkele gewassen grote problemen. Zo wordt bij de oogst van de konservenerwten nogal wat geknoeid op het land. Als we op diverse percelen de sporen in ogen schouw nemen, dan spreekt het voor zichzelf dat de gemaaide erwten niet probleemloos aan de verharde weg zijn gekomen. Enkele percelen erw ten blijven zelfs staan, daar de grond 'onberijdbaar was om het gewas groen te oogsten. De meevallende kg-opbrengsten van de geoogste percelen, beschouwen we meer als een pleister op de wonde, tegenover het struktuurbederf dat is opgetre den en de te lage kontraktprijs waarvoor geteeld moet worden. Zwaddorsen Ook het graszaad geeft nogal wat problemen. De eerst gemaaide per celen zijn zo groen geworden, dat ze opnieuw onderdoor gemaaid moeten worden, om ze gedorsen te krijgen. Daar iedere werking in graszaad zaadverlies kost, zal ook hier schade optreden. Graszaad van stam of uit het zwad dorsen is een vraag die di verse kollega's momenteel bezig houdt. Vooral bij ongunstige weer somstandigheden kunnen de verlie zen aanmerkelijk zijn, wanneer van uit het zwad gedorsen wordt. Ander zijds kunnen bij het van stam dorsen de droogkosten flink oplopen. Daar ook voor de zelfdrogers de energie kosten zijn opgelopen, zijn wij de mening toegedaan dat het van zwad dorsen steeds meer de voorkeur gaat verdienen, daarbij inkalkulerend dat hopelijk de verliezen mee zullen vallen. Voor de bestrijding van schimmels en luizen in de gewassen, maakt dit jaar de bespuiting met het vliegtuig een enorme vlucht. Mede gezien de weersomstandigheden van de laatste weken ook wel begrijpelijk, de tarie ven per ha liggen niet veel hoger dan die van de sproeikar, en opbrengst derving door diepe sproeisporen komt niet voor. Mede daardoor gaan ook de zelfspuiters veel meer gebruik maken van het vliegtuig en laten hun sproeikar in de schuur staan. Wel zullen de vliegtuigspuitondernemin- gen meer ingespeeld dienen te raken op de vraag naar hun diensten, om dat te lange wachttijden zoals dit jaar al voorgekomen zijn, soms onve rantwoord is bij een schimmelbes trijding, zoals o.a. het kwaad in de aardappelen. Dat een verharde of althans een droge landingsstrip no dig is om spuitvloeistof bij te tanken in onze streek, levert ook de ervarin gen op van de laatste weken. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9