8 weken lang "vast weer' Plasvorming Veel extra werk Fokveedag Meer dan 130 mm neerslag! Opbrengsten vallen niet tegen Geen zon - geen opbrengst!! Een heel oud gezegde We hebben al weken lang vast weer op WALCHEREN. De uitdrukking "vast weer" wordt meestal gebezigd wanneer het een tijd lang regelmatig mooi weer is. Bovengenoemde uit drukking slaat nu helaas op weken lang ongunstig weer. Er zijn rekords gebroken wat de hoeveelheid neer slag in juli betreft. Zowel voor de groei van de gewassen als voor het verloop van de werkzaamheden is de overvloedige regenval ongunstig. Door piasvorming op minder goed doorlatende perceelsgedeelten kon er in alle gewassen stagnatie in de groei optreden. Vooral in bruine bo nen of andere stambonen en zaai- uien zijn dergelijke plekken al zeer goed zichtbaar. Ook in aardappelen en bieten zal dit zeker voorkomen, al is het van de weg af wat minder dui delijk zichtbaar. Er zal zeker ook onzichtbare schade zijn, die pas later bekend zal worden bij de oogstre- sultaten. Het weinig zonnige weer zal mogelijk de kg-opbrengsten van de granen en erwten ongunstig beïn-» vloeden. Eén en ander zal sterk afhangen van het moment van weersverbetering. Krijgen we op korte termijn meer zon en hogere temperatuur, dan zal de korrelvulling bij een gezond ge was nog kunnen meevallen. Op de meeste percelen is in ieder geval een voldoend aantal aren van goede om vang aanwezig. De oogst van o.a. de vroege gras zaadsoorten kampt ook met veel tegenslag. Er zijn percelen die voor de tweede maal gemaaid moeten worden. Het doorgegroeide gras in de zwaden moet weer worden losge- maaid. Al met al veel extra werk en kans op gewichts- en kwaliteitsver lies en extra schonings- en droog- kosten. We zagen de maaidorser tij dens een korte weersverbetering weer op het veld in graszaad en kar wij. Met de bestrijding van het "kwaad" in de aardappelen is het ook erg ris kant geweest. Er kan niet overal tij dig met de spuitmachine gewerkt worden. Voorzover bekend komt er nog zeer weinig "aardappelziekte" voor. Het koude weer is kennelijk ongunstig voor het optreden van de schimmel. De aanslag van aardap pelknollen is aanmerkelijk minder in aantal dan vorig jaar. Het laat zich aanzien dat de sortering aanzienlijk grover wordt. De veehouders hebben volop gras beschikbaar voor het vee. De kwaliteit is echter niet optimaal, terwijl het voor de hooi- en kuilwin- ning al eveneens tegenzit. Daar komt ook nog bij dat de graszode plaatse lijk ernstig beschadigd wordt door stuktrappen. Tijdens de fokveedag was het weer redelijk gunstig. De belangstelling van de inzenders was redelijk. Er waren enkele nieuwe gezichten, maar enkele oude vertrouwde "stal len" lieten het afweten, wat toch wel als een gemis werd gevoeld. Vooral na de middag was de belangstelling voor het gebeuren groot. Van des kundige zijde werd ons meegedeeld dat het aangevoerde rundvee kwali tatief zeer goed is. Alle prijswinnaars vanaf deze plaats geluk gewenst met de behaalde successen. Tenslotte hopen we vurig op een stevige toe name vah de omzet van de strand paviljoens. De eerste drie weken van juli zijn voorbij en helaas moeten we voor SCHOUWEN-DUIVELAND vast stellen dat we in de akkerbouwsektor te kampen hebben en krijgen met grote problemen. In genoemde perio de is meer dan 130 mm neerslag ge vallen en er waren maar vijf droge dagen, veel wind en weinig zon. De oogst van de plantuien en vroege graszaadsoorten ging gepaard met moeilijkheden en verliezen. Maar enkele dagen kon 's middags gras zaad van stam gecombined worden. Zo oogsten, tussen de buien door, kost altijd geld, om dan nog maar niet te spreken van graszaad, liggend in zwad. Ook in de plantuien kon met behulp van schoolkinderen met de hand wat gedaan worden. Op en kele percelen was het mogelijk ma chinaal te werken. Begrijpelijk dat in deze gevallen extra kosten/verliezen ontstonden. Afgelopen weekend was het weer helemaal mis, veel regen. Vanzelfsprekend resulteert dit in ernstige gevolgen. De wintertarwe krijgt het steeds moeilijker, uitbrei ding van legering. Gelukkig hierbij is toch nog dat de temperatuur aan de lage kant is. De zomergerst houdt het nog vrij goed, evenals de haver. De wintergerst (maar een paar percelen) is rijp en kan geoogst worden, maar 't weer en de natte grond! Op verschil lende percelen suikerbieten komen door de vele neerslag plekken voor met planten die aan zuurstofgebrek lijden (slaphangend gewas en geel worden). Ook vergelingszieke plan ten zijn meer zichtbaar, maar over het geheel valt het mee, evenals met het percentage schieters. Ook bij de aardappelen, die dit jaar zeer veel loof vertonen en gemiddeld geen grote aanslag, vrezen we dat we straks te maken krijgen met verrotte knollen. De bruine bonen hebben het helemaal slecht, maar we kunnen zo t.a.v. de te velde staande gewassen nog wel doorgaan met het noemen van ongunstige omstandigheden, nee niet doen, de andere kant van de medaille hopelijk is die zonniger, zodat spoedig alles ten gunste ver andert. Tussen de buien door proberen we de werkzaamheden in de WESTHOEK toch nog te doen. De meeste karwij is wel gedorsen en daar waar mogelijk is graszaad van stam gecombined. An dere percelen liggen gemaaid en wachten op beter. Zo "modderen" we door en we hopen nu toch echt dat er een weersverbetering gaat inzetten, 't Is nu al weken hetzelfde weertype en het kan niet anders of 't is nadelig voor de oogst. Van veel belang zal het zijn hoe de vruchten zich zullen hou den wanneer er werkelijk eens flink de zon overgaat. We denken hierbij met name aan de bieten, aardappelen en de uien. De opbrengsten, die tot op heden van graszaad en karwij bekend zijn, val len echt niet tegen. De andere ge wassen vooral op de zwaardere grond, houden zich nog redelijk. De bieten hebben een diepgroene kleur en de bladontwikkeling is natuurlijk te fel. Ook voor de aardappelen geldt dit enorme bladontwikkeling en wanneer we de knolgroei zo eens bezien, dan moeten we echt beken nen, dat ondanks het nare weer, de aardappelen nog redelijk groeien, 't Is met kunst- en vliegwerk, dat we de aardappelen tijdig kunnen bespui ten. Soms moet je ook niet vragen hoe het allemaal gebeurd is, de uit werking van dit werk, zullen we ze ker bij het rooien nog een keer tegen komen. Zo hier en daar zien we op een laagte de aardappelen afsterven, ze hebben natuurlijk teveel water gehad. Met de konserventeelt is het ook geen succes. Verschillende per celen erwten zijn blijven staan, om dat men ze niet van 't land kon krij gen. Overmaat schaadt De pootuien (er staan er in de West hoek heel wat) staan gereed om ge oogst te worden. De prijs is prima, maar men heeft maar even kans om ze van het land te halen. Ons verhaal is niet optimistisch ik geef het graag toe. Regen is in de landbouw een produkt, dat met mate zeer welkom kan zijn. Overmaat schaadt echter! 't Is niet alleen onze branche, die met Pluvius te maken heeft, maar het weer weegt in de landbouw heel zwaar. Iedere keer hopen we op ver betering en diverse heiligen die in de maand juli gevierd worden komen er aan te pas. Het helpt allemaal niets en toch blijven we hopen op verbe tering en dat zal toch wel komen ook! Als het pas geregend heeft is het slecht toeven in onze bedrijven. Schijnt de zon en waait het op, dan is de situatie direkt weer heel wat an ders. Gelukkig is de zon dinsdag goed doorgebroken. Mogelijk komt veel nog weer goed. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN is een gebied waar het in de zomer maanden in normale jaren altijd ge zellig druk is van de vakantiegangers. Het grenst aan de zee en heeft een mooi duinengebied. Er is veel rekrea- tiemogelijkheid, zodat in mooie zo mers allerlei bedrijven buiten de landbouw een goede boterham kun nen verdienen. Geheel anders is het momenteel in deze sektor, wat duide lijk is te zien alleen al aan de gerin gere drukte op de wegen. Opbrengsten aan lage kant Maar als het in deze branche als ge volg van een slechte zomer niet draait is het ook voor de boer niet goed. Ook de akkerbouwer en vee houder zijn ten zeerste gebaat met op zijn tijd droog en zonnig weer. En zeker als er zoveel neerslag valt als de laatste 5-6 weken het geval is. Het aantal zonuren is minimaal geweest. Wat voor de meeste gewassen veel te laag is. De kg-opbrengsten dreigen dus aan een lage kant te zullen zijn. Reeds gedorsen graszaad - en win- tergerstpercelen die toch altijd een goede stand vertoonden hebben dit al bewezen. Bieten en aardappelen groeien veel te veel in het loof. De hoge verwachtingen die we van de wintertarwe hadden zal hoogstwaar schijnlijk dus ook niet uit komen. Of het zou moeten zijn dat er nog een maand koel en zonnig weer volgt. Wij hebben de indruk dat van de meeste gewassen het wortelstelsel in de grond sterk is gereduceerd, zodat bij droog en warm weer de planten veel te vlug zullen aftakelen. Zoals hier en daar in kranten gesuggereerd wordt dat de schade nog meevalt durft uw rubriekschrijver sterk te betwijfelen. Daarbij komt nog dat op veel percelen het te veel aan water 8 voor veel afval zorgt. Ook de kwali teit zal eronder lijden. Zo is er ook al veel peul- en stengelrot te konstate ren bij de peulvruchten. De stamsla- bonen die in ons gewest pas in juni werden gezaaid zijn door de vele re gen veelal maar gedeeltelijk boven gekomen, terwijl er helemaal geen groei in zit. Enkele percelen zijn zelfs niet eens gezaaid kunnen worden. Andere percelen zouden moeten worden overgezaaid, maar tegen de tijd dat ze dan weer oogstbaar zijn zullen de fabrieken ze niet meer ver werken. Problemen dus weer te over, waarbij het altijd zo is dat het ene bedrijf er meer onder lijdt dan het andere. Wat te denken dus van ie mand met veel graszaad in het bouwplan. Er is al sprake van veel zaadverlies op het veld. Lukt het on derdoor maaien wel of niet. Wan neer kan er dan wel gedorsen wor den. En wat bedragen de droogkos- ten. Meer plantuien Met dit soort weer daalt niet alleen de kwaliteit maar stijgen meestal ook de oogst- en verwerkingskosten. Het areaal plantuien is hier dit jaar weer uitgebreid. De prijzen leken goed te worden, maar als ze niet geoogst kunnen worden zijn ze vaak ook niet van het veld te verkopen. Ook de aardappelziektebestrijding geeft de nodige problemen. Geluk kig beschikken we hier nog over vliegtuigen om mee te sproeien en over een middel wat 14 dagen bevei liging geeft. Met een opsomming van de huidige problemen zou nog een hele tijd kunnen worden doorge gaan. Wij hopen voorlopig dat als U dit leest het weer in gunstige zin ver anderd is, zodat de schade niet zo groot zal zijn als het zich nu laat aanzien. "Wanneer de boer zijn hooi rot, dan groeit zijn kool", is een heel oud ge zegde wat de huidige jonge generatie niet meer zo aanspreekt. Thans is het maaien voor hooi veelal vervangen door het maaien voor voordroogkuil en het telen van mergkool voor bij- voedering van het melkvee komt niet meer voor. Gras en snijmais zijn tegenwoordig de hoofdprodukten welke prima passen in het systeem van mechanisch oogsten en verwer ken. Momenteel berust het houden van een groot aantal stuks melkvee in de moderne veehouderij op bepaalde systemen. Ook de bestrijding van het zgn. "kwaad" in de aardappelen gaan we volgens een bepaald preventief sys teem te lijf. Bezien we echter ons doen en laten in de moderne tarwe- teelt, dan kunnen we daarin nog weinig van een bepaald systeem ontdekken. Bekend is welke schim mels, roesten en insekten ons daarbij parten spelen en ook welke groeire-' gulatie mogelijk is. Door deze op een rijtje te zetten moet het toch uitvoer baar en mogelijk zijn om een. pre ventief, kuratief en effektief systeem uit te dokteren waarbij de gewasbe scherming gedurende het gehele produktieproces van de wintertarwe voor 100% veilig is gesteld. Met zulke vragen moet je als teler ergens heen en we geloven, dat een tarwestu- dieklub daarvoor de aangewezen plaats is, want daarbij is de land bouwvoorlichting automatisch be trokken. Afgelopen voorjaar hebben we de tarwepercelen intensief ge- kontroleerd en accuut de gewasbe scherming daarbij aangepast. Zo zijn we al ettelijke jaren bezig en we ge loven, dat we het goed doen. Of we op de goéde weg zitten is echter nog steeds de vraag, want twee jaar gele den was de tarweopbrengst 8 ton per ha en vorig jaar nog geen 6 ton en de vraag is nog wat de opbrengst nu zal worden. Daarom zijn we nu ges tart met een studie van een water dicht systeem waarbij slechts hoge opbrengsten gegarandeerd kunnen worden. Door een juiste toepassing van teeltmaatregelen is de kans daarop zeker aanwezig. In heel zo'n uitgestippeld patroon kan er weinig mis gaan en bij topopbrengsten zijn de meerkosten van bespuitingen zeer zeker rendabel. Als moderne tarwe- teler durf je zo te redeneren, want je kent je gewas en je weet wat je te wachten staat en welke ingrepen je eventueel nog kan doen. Trots ben je op je gewas en je hoopt weer meer bereikt te hebben dan voordien voor mogelijk leek. Dat is de sport welke in het moderne tarwetelen zit. Tot zover is alles goed gegaan en dan staat het gewas keurig in de aren. Moeder Natuur heeft echter ook zijn grillen en gedurende vier weken aanhoudende zware regenval is het graangewas jammer genoeg nimmer meer droog. Schimmels Het gewas staat voortdurend bloot aan aantasting van de schimmels septoria en fusarium. Deze beiden behoren tot de zogenaamde afrij- pingsziekten van het graan. In slech te zomers kunnen de schimmels de aren aantasten en op de pakjes spo- renmassa's produceren. Septoria vertoont vruchtlichamen, die als zwarte puntjes op de kafjes zichtbaar zijn. Fusarium maakt sporen, die vrij op het zaad voorkomen. Volgens de rassenlijst is er verschil in gevoelig heid tussen de rassen, maar thans is al duidelijk schade waar te nemen en bij sommige rassen lijkt het een dra ma te worden. Een bestrijding is niet aan te geven en bekend is, dat in natte en warme zomers de schade zeer aanzienlijk kan zijn. Als teler staat men dus machteloos en evenzo tegen de waterschade van de aanhoudende regenval in de an dere gewassen. Bij al deze schade helpen de schimmels een handje mee en dat is niet meer te weren. Het be gin van de tachtiger jaren is een slechte start voor de boeren. Diverse kollega's veren momenteel weer wat op door de teruggaaf van inkom stenbelasting over het dienstjaar 1978. Dit is geen gezond teken en wel een teken aan de wand voor onze huidige boerenstand.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8