De teelt van graszaad Oogst- en transport beschadiging bij aardappelen Zelfverzorgingsgraad granen bijna 100% Graanimport Polen Britse graanimport Wereldgraanproduktie Graanomslag Rotterdam en Antwerpen GRAANMARKT IN DE GEMEENSCHAP IN 1980/1981 Reeds enkele jaren wordt er door het Consulentschap voor de Akker bouw en de Rundveehouderij te Goes een serie brochures uitgegeven onder de naam "Actualiteiten". In deze serie worden diverse onder werpen behandeld, die van belang zijn voor de akkerbouwers en de veehouders. Van deze serie is nu het 20ste deel verschenen. Het onderwerp, dat in dit boekje behandeld wordt is: "De teelt van graszaad". Graszaad is één van de kleinere akkerbouwgewassen, maar met jaarlijks in Nederland 17.000 ha zeker niet onbelangrijk. Graszaad is een verzamelnaam voor vele grassoorten. Het grootste deel van de oppervlakte wordt echter ingenomen door Engels Raaigras, veldbeemd en roodzwenk. In 1979 besloegen deze 84% van de opper vlakte graszaad in Nederland. Over deze drie soorten wordt in deze brochure geschreven. De laatste jaren is meer bekend ge worden over het groeipatroon van deze grassen, met name o.ver de fac toren die invloed hebben op de bloei en de zaadzetting. H ier moet men bij de teelt goed rekening mee houden. Een grote rol spelen in dat verband de zaaitijden en de bemesting met stikstof. Een andere belangrijke teeltmaatre gel, die uitgebreid behandeld wordt, is het inzaaien. De keus hierbij is: inzaaien in open land of inzaaien onder dekvrucht. Bij de teelt van roodzwenk en veldbeemd is de laat ste jaren wintertarwe de belang rijkste dekvrucht geworden. Om daarvan een goed resultaat te kun nen verwachten moet men bij de teelt van wintertarwe daarmee reeds rekening houden. Verder komen aan de orde: de be mesting, de gewasbescherming, de oogst en de behandeling van overja rige percelen. Hierbij worden recente resultaten van proeven en de nieuwste inzichten beschreven. Een belangrijk onderdeel van dit boekje is de behandeling van op- brengstgegevens en de financiële re sultaten. Het blijkt dat er in de prak tijk grote verschillen voorkomen in de hoogte van de opbrengsten en daardoor in het "laatste regeltje". Het boekje wordt afgesloten met van elke soort graszaad een vergelijkende saldoberekening. Veldbeemd wordt et-rit in het zwad gemaaid. Bij roodzwenk kan het verbranden van het stro, mits het egaal gebeurt, een goede verjongingsmethode zijn. Al met al bevat dit boekje voor de graszaadteler veel wetenswaardigs. De prijs, f4,— per stuk, zal voor nie mand een beletsel zijn om dit nuttige werkje aan te schaffen. Het is te be stellen door f4,— te storten op giro nummer 3959908 ten name van de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting voor Zeeland te Goes, onder vermelding van: bro chure nr. 20. Van deze serie zijn de volgende nummers nog voorradig: 3. Teelt en bewaring van con sumptieaardappelen, maart 1976,/ 1,50 4. Vleesproduktie met jonge stie ren, november 1976, 1,50. 5. Grondbewerking, december 1976,/ 1,50 7. Teelt van suikerbieten, februari 1977,/ 1,50 8. Doelmatig graslandgebruik, maart 1977, 1,50 9. Gewasbescherming - spuittech- niek, maart 1977, 1,50 11. Veehouderij, naar beter rende- ment, december 1977, 1,50 12. Bedrijfsgebouwen voor akker bouwbedrijven, 2e druk, au gustus 1978, 3,— 13. Groenbemesters - Gewasbe scherming, februari 1978, 3,- L6. Bouwplan en vruchtopvolging, januari 1979, 3,— 19. Mogelijkheden voor bedrijfsaan- passing, december 1979, 3,— Deze nummers zijn ook op bovengenoemde wijze verkrijgbaar door het storten van het vermelde bedrag en opgave van het verlangde. Er zijn aanwijzingen dat oogst- en transportbeschadigingen bij aard appelen de laatste jaren een toenemend probleem vormen. Veelal zijn de beschadigingen gevolg van een onjuiste afstelling van de apparatuur. Deze beschadigingen vormen niet alleen een bezwaar bij de afzet op de binnenlandse markt, waar men vooral bij de verwerking tot aardappel- produkten in steeds sterkere mate met dit euvel in aanraking komt. Ook voor het behoud van de voor ons land zo belangrijke exportpositie is het noodzakelijk, alle aandacht te besteden aan het leveren van een kwaliteitsprodukt. In samenwerking tussen overheid en het bedrijfsleven is thans een lande lijk aktieplan opgesteld, gericht op beperking van oogst- en transport- beschadigingen. In het kader van deze aktie zal tijdens het komende oogstseizoen een aantal regionale demonstraties gehouden worden. De diensten voor de bedrijfsontwikke ling zullen over deze demonstraties nadere mededelingen verstrekken. Voorts ligt het in het voornemen van de Landelijke Begeleidingscommis- Ook op wereldniveau rekent men algemeen met een grotere produktie dan vorig jaar. Zoals bekend nemen de Verenigde Staten ongeveer 24% van de wereldproduktie voor hun rekening en ongeveer 55% van de wereldexport Internationale tarwemarkt De internationale Tarweraad ver wacht dat in het jaar juli 1979 tot en met juni 1980 de wereldhandel in tarwe ongeveer 81 miljoen ton heeft bereikt, waarbij de onderlinge han- sie, op een aantal individuele bedrij ven de daar gebruikte oogstketen te doen doorlichten. Bij voornoemde aktiviteiten zal te vens de nog betrekkelijk nieuwe me thode om opsporing van beschadigin gen - de zg. kleurmethode - in de praktijk worden geïntroduceerd. Met behulp daarvan kan op snelle wijze een aanwijzing verkregen worden, waar en in welke mate beschadigin gen optreden. del tussen de EG-landen buiten be schouwing is gebleven. Voor 1980/1981 rekent men met een wereldhandel die minstens van ge lijke omvang zal zijn, uiteenlopend van 80 tot 85 miljoen ton. Ontwikkelingslanden Hoewel de vooruitzichten van de tarweoogst in de ontwikkelingslan den in het algemeen niet ongunstig zijn, rekent men toch met een grotere invoerbehoefte in die landen. Men rekent dat ongeveer 50% van de wereldhandel in tarwe zal zich blij ven richten op de ontwikkelingslan den Dit met name op landen als Egypte, Brazilië, Bangladesh, Korea en Algerije. Socialistische landen Ook de landen met een geleide eco nomie, ook wel aangeduid als socia listische landen, zullen een belang rijk deel van de wereldhandel in tar we nodig hebben. Zo rekent men op een grote invoerbehoefte van de Sovjet-Unie, ook al zijn de oogst- vooruitzichten daar momenteel gun stig. In China heeft de droogte geleid tot lagere opbrengsten en het wordt daarmee in verband niet onmogelijk geacht dat China een invoerbehoefte zal hebben die groter zal zijn dan de in 1979/80 ingevoerde 8 miljoen ton. Reeds heeft China voor 1980/81 on geveer 4,5 miljoen tarwe aangekocht. Voorraden exportlanden. Naar raming zullen de begin voorra den in het seizoen 1980/81 in de vijf belangrijkste exportlanden zich be wegen tussen de 124 en 136 miljoen ton, vergeleken met 128,2 miljoen ton in 1979/80. De export in 1980/81 van die vijf landen (USA, CANADA, Argenti nië, Australië en EEG) zal tussen de 76 en 80 miljoen ton liggen (79,3). De eind voorraden 1980/81 worden voorlopig geraamd op 44 tot 60 mil joen ton (49,6). In het eerste half jaar werd in Polen 4,7 miljoen ton graan en voedermid delen ingevoerd. Voor het jaar juni 1979/1980 ver wacht men dat de import in totaal rond 8 tot 8Vi miljoen ton heeft be dragen, aldus Amerikaanse bronnen. Hevige regenval heeft 200.000 ha landbouwgrond overstroomd. Niet temin zijn de vooruitzichten van de graanoogst nog vrij gunstig, zij het dat men wel een achterstand van 25.000 ton van de produktie van oliehoudende zaden ten opzichte van de planning verwacht. De land- bouwproduktie kampt nog steeds met de gevolgen van de misoogsten van vorig jaar, waardoor de dierlijke produktie een achterstand met vorig jaar vertoont. In het eerste half jaar zijn de staats aankopen van vlees ten opzichte van vorig jaar met 2,7% gedaald. Tot 10 juni werd dit seizoen, dat is vanaf 1 augustus 1979, werd in Groot Brittannië 2.062.000 ton tarwe inge voerd, vergeleken met 2.214.000 ton in de overeenkomstige periode van voorgaand seizoen. De maïsimport daalde van 2.929.000 ton tot 2.614.000 ton. De gedaalde invoer De wereldproduktie aan granen zal in 1980/81 naar ramingen van het Amerikaanse ministerie van Land bouw rond 1581 miljoen ton bedragen dat is 61 miljoen ton meer dan de laatste raming aangaf. Men verwacht een grotere produktie in de Sovjet- Unie, alsook in Oost en West-Eu ropa, doch een lagere produktie in Canada en de Verenigde Staten. Ver wacht wordt een produktie van 444 miljoen tarwe, 30 miljoen ton meer dan in 1979/80. De voergraanproduktie wordt ge raamd op 743 miljoen ton, dat is 15 miljoen ton meer dan in 1979/80, terwijl de rijsproduktie geraamd is op 394 miljoen ton. Ondanks de in de Sovjet-Unie ver wachte grotere produktie wordt de invoerbehoefte van dit gebied ge raamd op 30 miljoen ton, die vooral om de gevolgen van de slechte oogst van 1979 en het graanembargo van de Verenigde Staten te kompense- ren. De Sovjet-Unie heeft reeds met Argentinië een overeenkomst geslo ten voor de levering van 4 miljoen ton voergranen per jaar, gedurende een periode van vijf achtereenvol gende jaren. Naast deze voergranen in hoofdzaak mais en sorghum zal Argentinië 500.000 ton sojabonen leveren. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw raamt de Argentijnse maisoogst dit seizoen, dat in februari 1981 eindigt op 6,5 miljoen ton of bijna 2,5 miljoen ton minder dan vorig seizoen. N^eldt de Graan Elevator Maat schappij voor het eerst sedert 10 jaar een teruggang in de omslag van gra nen en derivaten, Antwerpen meldt een grotere graanomslag dan vorig jaar. De teruggang in Rotterdam be rust voor een deel op de vergrote omslagkapaciteit in West-Europa, alsmede de marktontwikkelingen. Anderzijds heeft de havenstaking de Rotterdamse haven duchtig parten gespeeld, niet alleen in,de graanom slag, maar ook in het stukgoederen- verkeer. van tarwe schrijft dé Britse Graan Authority toe aan een groter ver bruik van inlandse tarwe in de mengvoeders, dit ook in verband met de prijsstelling van voertarwe ten opzichte van voergerst. Voor mense lijke konsumptie werd meer mais aangewend, doch voor diervoeding werd nogal wat minder mais aange wend dan vorig jaar. 5 In het seizoen 1980/1981 zal de graanoogst in de Europse Gemeenschap naar raming ongeveer 115 miljoen ton op leveren. Voor wintertarwe en wintergerst rekent men op een grotere oogst, voor zomergranen op een kleinere oogst dan vorig seizoen. Hoe de graanmarkt in de Gemeenschap zich zal ontwikkelen is in hoofdzaak afhankelijk van de te voeren exportpolitiek. Dat betekent, gezien de financiële armslag van de Commissie een niet al te gemakkelijke situatie. Dit ook al omdat traditionele exportlanden klaar staan dumpingklachten in te dienen tegen de Gemeen schap, zulks in het kader van de GATT-afspraken. Ook elders grote produktie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5