Wie de schoen past.... Zegge en Schrijve Europees Parlement wil "zuivere" begroting landbouwbeleid C.O.P.A. houdt vinger aan kostenpols E en maand geleden beloofde ik nog eens terug te ko men op het openbare mondelinge overleg dat de vaste kamerkommissie van landbouw op 1 9 juni voerde met minister ir. Braks. Voorzover het ging over het zuidwesten deed ik reeds verslag in ons blad van 27 juni. Ik kon toen onder meer melden dat de minister wat betreft de zoet- waterproblematiek in het zuidwesten bevestigde dat er meningsverschillen bestonden tussen rijkswaterstaat en de direktie landinrichting van het ministerie van land bouw. Pikant in dit verband is nu dat de minister van verkeer en waterstaat ir. Tuijnman onlangs in antwoord op desbetreffende vragen van senator Schlingemann zei dat hem in dezen "geen specifieke moeilijkheden" bekend zijn. Waarmee onomstotelijk is komen vast te staan dat de ministers het inderdaad niet eens zijn! Maar over de zoetwaterkwestie wil ik het nu helemaal niet hebben. In hetzelfde mondelinge overleg kwam namelijk ook de eu- ropese politiek ter sprake en dat leverde een paar inte ressante uitspraken op van de kant van de minister die ik beslist niet onvermeld wil laten. D e minister vertelde de kamerkommissie dat hij de Brusselse besluitvorming over de prijzen '80/'81 voor het moment wel aanvaardbaar vond maar niet op langere termijn. Onvrede had ir. Braks met het feit dat een toet sing van een en ander aan hun oorspronkelijk doel niet heeft plaatsgevonden - door mij vrij vertaald als: de E.E.G. verloochent zijn eigen principes. Een zgn. super heffing vindt de minister op zichzelf niet verwerpelijk maar is, gezien de omstandigheden, een gevaarlijke weg. Zo'n heffing zou slechts aanvaardbaar zijn in een effi ciënte besluitvormingsprocedure en moet getoetst zijn aan de (europese) regio's. W at de melkheffing betreft zag de minister het niet zitten dat daar ooit wat zinnigs mee gedaan kan worden: gezien de tegenstrijdige belangen zullen de lidstaten daar nooit overeenstemming over bereiken. De heffingsgel- den worden daardoor uitsluitend gebruikt voor het scho nen van de markt. De beperkte zuivelvoorraad van dit moment is uitsluitend een kwestie van met veel geld wegwerken van de overtollige voorraden wat opnieuw veel geld heeft gekost. Als oplossing denkt de minister aan het beperken van de produktie via het remmen van de investeringen en het "wat dicht draaien van de vee voederkraan". Uitgangspunt daarbij is een bedrijf met 60 koeien en 1,5 arbeidskracht. Alle rentesubsidies in met name de veehouderij moeten afgeschaft worden D e konklusie die er uit het bovenstaande valt te trekken is dat er vanuit Brussel en Den Haag niet al te veel sti mulansen zijn te verwachten. Trouwens, nieuwe initia tieven lopen sowieso al kapot op de budgettaire proble men. Het lijkt mij dat boer en tuinder zich dat goed moe ten realiseren en meer dan ooit hun eigen weg moeten zien te vinden terwijl ook de landbouworganisatie's in hun beleid daarmee rekening dienen te houden. Een nieuwe uitdaging? De tijd zal het leren. E en oude Walcherse boer vertelde dat het in 1 91 3" op 21 juni begon te regenen en dat het toen bleef regenen tot augustus het jaar daarop. De grond in de Oostpolder onder Wolphaartsdijk bestaat uit zware klei. Om de huisverkoop van aardappelen veilig te stellen moest vanwege de natte weer somstandigheden met de hand worden gerooid. "We zijn al de hele middag bezig maar op zo'n manier krijg je natuurlijk geen kilo's", reageerde deze boer. De prijs van de middenvroege Gloria's is evenwel goed en dat vergoedt veel...! Inkomensbeleid Zuivel zuidelijke landbouw maatschappij IN SEPTEMBER AKTIE Konklusie Tenslotte Oggel Recente uitlatingen van zijn direkteur generaal ir. de Zeeuw over de wenselijkheid van vermindering van (on der andere) de garantieprijzen noemde de minister een proefballon, hetgeen dus wil zeggen dat deze mening (nog) niet de zijne is. Niettemin betoogde de minister even later dat het prijsbeleid een minder belangrijke funktie heeft dan wel beweerd wordt: "Door het relateren van inkomensvorming aan interventieprijzen wordt het beeld optisch misvormd", aldus de minister. Bovendien: het inkomensbeleid is geen europese kwestie maar moet nationaal bekeken worden waarbij het sociaal en fiskaal beleid een belangrijk instrument is. Daarentegen "aar- zelde" de minister om te bevestigen dat 1 2% prijsver hoging in Brussel minder zwaar weegt dan een goed nationaal beleid. Wie de schoen past trekke hem aan. De boerenorganisaties in de E.G., georganiseerd in het C.O.P.A., ondersteunen volledig het verzoek van het Euro pese Parlement aan de Europese Commissie om bij de voorbereiding van de ontwerp-begroting 1981 de uitgaven, die niet direkt voortvloeien uit het Gemeenschappelijk landbouwbeleid, onder dit hoofdstuk vandaan te halen ten einde een duidelijk beeld van de kosten van het Gemeen schappelijk landbouwbeleid te krijgen. Het gaat hier onder meer om de monetair kompenserende bedragen, de uitgaven ten behoeve van de import van suiker uit de A.C.P.-landen en India, voedselhulp en andere uitgaven die voortkomen uit de externe betrekkingen van de Gemeenschap. Het verzoek van het Europese Parlement komt precies overeen met de al jarenlange wens van C.O.P.A., een zo nauwkeurig mogelijk beeld te krijgen van de kosten die direkt met de toepassing van het Gemeenschappelijk land bouwbeleid samenhangen. C.O.P.A. herhaalt dat uitgaven voortvloeiende uit verplich tingen die geen betrekking hebben op de landbouw en waar de boeren niet van profiteren, maar die desondanks ten laste komen van het F.E.O.G.A., ongeveer 30% van de E.G.-be- groting bedragen. m m VRIJDAG 25 JULI 1980 67e JAARGANG NO. 3542 land- en tuinbouwblad Naar aanleiding van de totaal onvoldoende en te late verho ging van de landbouwprijzen waartoe de E.G.-Landbouwraad eerder dit jaar heeft besloten, heeft C.O.P.A. gewaarschuwd dat, wegens de extreem hoge kostenstijgingen waarmee de boeren worden gekonfronteerd, het gedwongen zou worden om een tussentijdse prijsherziening te vragen indien de si tuatie niet verbeterde. Op zijn bijeenkomst van 11 juli 1980 heeft het Presidium van C.O.P.A. zijn ernstige zorg erover uitgesproken dat de marktprijzen zodanig zijn dat de boeren zelfs de prijsverho ging waartoe de Raad heeft besloten niet hebben ontvangen, terwijl de kostenstijgingen, vooral voor energie, kunstmest, machines en gebouwen, snel oplopen. Deze situatie gekombineerd met de extreem slechte weer somstandigheden zou tot een desastreuze daling van de boe- reninkomens kunnen leiden. Het Presidium van C.O.P.A. zal daarom de komende maan den de marktsituatie en het beheer zeer nauwkeurig volgen en zal op zijn bijeenkomst in september 1980 tot aktie besluiten, die ondernomen dient te worden om de inkomens van de boeren te beschermen. ("het is verderfelijk dat ze ooit ingesteld zijn"). Tenslotte zou overwogen moeten worden de regeling voor niet-le- vering van de melk en de omschakelingsregeling te stoppen "omdat ze hun tijd gehad hebben". 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1