Hongarije, een bijzondere agrarische studiereis Na Hollandse regen - zon op Mallorca AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1980 Vervolg Zeeuwse Dag van het Paard Dartmoor pony's HONGARIJE, het land van de puszta, de cszarda en zigeunermuziek, is een betrekkelijk klein land met een oppervlakte van 93.000 km2 en daarom is alles "dichtbij". Het afwisselende landschap van Hongarije wordt gevormd door laag vlakten, heuvels en middelgebergten. De Donau deelt de Hongaarse laagvlakte in tweeën: westelijk Transdanubië met heuvels en bosrijke bergen, de Kis-Alföld (Kleine Vlakte, landbouwgebied) en het Bala- tonmeer en het Velencemeer: oostelijk de Alföld (Grote Vlakte) met de grote Hortobagy-Puszta. Veel arbeidsintensieve produktie Dé gelegenheid om een weekje de droevige Nederlandse zomer te vergeten is de 8-daagse AGRARISCHE STUDIEREIS naar MAL LORCA, 1-8 oktober 1980, prijs 1.090,— per persoon, alles inbe grepen. Mallorca is landschappelijk zeer aantrekkelijk, het is een mooi wei land. Ook op agrarisch gebied is er veel te zien. Het programma van de reis omvat o.m. zeven overnachtingen in het eerste klas hotel Las Arenas te Ca'n Pastilla; alle kamers met eigen badkamer. De prachtige hoofdstad Budapest is gelegen aan beide zijden van de Do nau. Aan de rechteroever ligt Buda met de oude stadsdelen en monu menten en aan de linkeroever ligt Pest met kantoren en winkelwijken. HONGARIJE, 30 augustus - 6 sep tember 1980, prijs 1.225,— per persoon, alles inbegrepen. Het ar rangement omvat o.m.: Ie dag: vlucht per lijndienst naar Budapest (3 overnachtingen in Bu dapest) 2e dag: stadsrondrit met bezichti gingen in Budapest; exkursie naar de Apaj-puszta met uitgebreide paar- denshow 3e dag: bezichtiging van een agra risch staatsbedrijf in Harta; folklo ristische avond-voorstelling met be zoek aan wijnkelders 4e dag: tocht van Budapest naar Agard, bezoek aan gemengd bedrijf; typisch Hongaarse maaltijd; over nachting in Keszthely 5e dag: tocht van Keszthely naar Szekszard met onderweg bezichti ging van een wijnbouw- en agrari sche bedrijf; twee overnachtingen in Szekszard 6e dag: bezichtiging van het staats- varkensfokbedrijf in Kaposvar met de hybride Ka-hyb-varkens 7e dag: exkursie naar het prachtige natuurreservaat Gemene en bustocht naar Budapest; diner in een typisch Hongaars restaurant; overnachting in Budapest 8e dag: per lijndienst terugvlucht naar Amsterdam. EN VERDER DENEMARKEN, 24 - 31 juli 1980, prijs 1.225,— per persoon. Voor deze uitstekend verzorgde exkursie zijn nog maar zeven plaatsen be schikbaar. LUXEMBURG, 18 - 22 augustus 1980, prijs 600,— per persoon. Deze 5-daagse komplete vakantie is bijna volgeboekt; nog slechts vier deelnemers kunnen zich aanmelden. Belt U dus meteen even. DUITSLAND, 26 - 29 september 1980, prijs 385,— per persoon. De vier-daagse busreis naar Alf aan de Moezel is een aanbeveling waard. Vanuit het zeer goede hotel in het zo romantisch gelegen plaatsje Alf worden de exkursies ondernomen: prachtige tocht langs de Moezel, be zoek aan Cochem, aan Trier, het meebeleven van een wijnfeest, be zichtiging van wijnkelders en indien mogelijk bezoek aan een wijnbouw bedrijf. Kortom: vier volle dagen ge nieten! MALLORCA, 1 - 8 oktober 1980, prijs 1.090,— per persoon. Wie in het najaar nog wat zomerse zonnes tralen wil opdoen, wordt aangeraden de 8-daagse AGRARISCHE STU DIEREIS naar MALLORCA mee te maken. Mallorca is misschien over bekend, maar dat het eiland zo mooi is, zult u ontdekken tijdens de vele exkursies over het gehele eiland. Gelogeerd wordt in Hotel Las Are nas te C'an Pastilla (kamers met ei gen badkamer). Mevrouw Ineke van Doorn neemt gedurende de gehele 8 dagen de leiding op zich. U.S.A. - CALIFORNIE, 2 - 19 okto ber 1980. 18-daagse vliegreis/rondr eis per bus en vliegtuig door Califor- nië. Een ware ontdekkings-reis. IERLAND, 2 - 9 oktober 1980, prijs 1.395,— per persoon. Tijdens de 8-daagse vliegreis /rondreis per bus kunt u aan den lijve ervaren welke bijzondere sfeer Ierland, "het groene eiland in de zee", uitstraalt. Hoewel het kan regenen' schijnt óók elke dag de zon. Begin oktober is een uitste kende tijd om Ierland te bezoeken; het is beslist nog niet "te" koud, wagt de Atlantische warme golfstroom omspoelt aan weerskanten het eiland en houdt de temperatuur redelijk hoog - gras groeit 8 maanden per jaar in IERLAND!! Als u eenmaal met Ierland kennis hebt gemaakt, verlangt u ernaar te rug. Kenya, januari 1981. Als u belang stelling hebt voor een twee weekse vliegreis/rondreis per minibus door het land van de Wildparken en van de vruchtbare landbouwgronden, laat u het dan graag weten: 085 - 512 413. Ie dag: vlucht Amsterdam-Palma; 2e dag: dagexkursie naar het land bouwgebied La Puebla, bezoek aan de Coöperatie. 3e dag: 's morgens tocht om het prachtige zuidweste lijke gedeelte van Mallorca; 's mid dags vrij; 4e dag: stadsrondrit door Palma, de hoofdstad van Mallorca; 's middags vrij; 's avonds grandioos barbecu-festijn met show in Son Amar; 5e dag: 's morgens gelegen heid tot kerkbezoek; vrij; 6e dag: dagexkursie naar het veehouderijbe drijf S'Avail te Ses Salines, een par- tikulier bedrijf waar van staatswege proeven met zwartbont vee worden gedaan; 7e dag: zwerftocht per trein, tram, bus en boot, een tocht vol ver rassingen over land en water, Soller - La Calobra; 8e dag: vlucht Palma- Amsterdam. AANMELDING EN INFORMATIE Wilt u een AGRARISCHE STU DIEREIS meemaken, meldt u zich dan zo snel mogelijk telefonisch aan (085 - 512413) voordat een exkursie is volgeboekt. Ook voor nadere infor matie kunt u bellen, maar dan graag vóór 21 juli, omdat ik verlof wil op nemen tot 2 augustus 1980. AGRA RISCHE STUDIEREIZEN, Land- bouwhuis, Roermondsplein 20, ARNHEM: 085 - 512413, mevrouw L. Deumer of naar de heer W. Sinke p/a Landbouwhuis, Grote Markt 28, Goes tel. 01100-21010. O nder leiding van mevrouw C. Butler van Lindt-van Erk te Haam stede is een shownummer met Dart moor pony's opgevoerdr Hieraan namen 8 kinderen deel. De moge lijkheden van spel en rekreatie met pony's was hiervan een mooi voor beeld. Het aantal Dartmoor pony's is in Zeeland niet groot. Deze presen tatie kan bijdragen tot meer bekend heid. Défilé Het défilé van paarden en pony's die bij de in de ochtenduren gehouden keurin gen een kampioenstitel of een la premie hadden verworven is in twee delen ge presenteerd. Tijdens dit défilé werden de toegekende prijzen uitgereikt. De veel heid van de aanwezige rassen nl. de Shetland-, Dartmoor-, Connemara-, New Forest- en Welsh pony's en de Fjorden-, Appaloosa-, Friese- Haflingers-, Haflo- Arabe- en Ned. Trekpaarden maakten door de verscheidenheid van maat en kleur een beeld van fleurige verscheiden heid. Erekampioene bij de Shetlandpony's Wilhelmientje van de Achterhoek van W. Verhage, Oostkapelle. Aangespannen Welshpony's Vijf kombinaties aangespannen Wel shpony's, die kwalitatief bij de nationale top kunnen worden gerekend waren voor jurering naar Serooskerke gekomen. Het resultaat van de plaatsing was: 1. O. Kee te Nederhorst de Berg met Ro land A; 2. H. van Vliet te Hazerswoude met Nutbeam Juggler; 3. A.G. Melchers te Vlaardingen met Shadow A; 4. F. Barth te Ooltgensplaat met Rowide A; 5. Mej. A. Pouw te Nederhorst de Berg met Topas A. Springconcours (paarden) Het aantal inschrijvingen voor dit num mer in de Klasse L (licht) bedroeg 21 en voor de klasse M/Z 12. De deelnemers kwamen uit 9 Zeeuwse Landelijke Rij- verenigingen. In de voormiddag vond een voorselektie plaats. Dit voorspringen is nodig in verband met de beschikbare tijd. De uitslag van de wedstrijd klasse L was: deelnemer - paard - vereniging: 1. P. Huige - Ridder - Weelruiters; 2. Ruud Evertse - Black Eagle - Burgh- truiters; 3. Monique Augustijn - Omar - Oranje zon; 4. Suzan Malcorps - Kobalt - Zwinruiters; 5. Liesbeth Schijve - Nicolette - Zwinrui ters; 6. Anneke Phernambucq - Raska - Weel- ruiters; 7. Cathy Drijvers - Patricia - Weelruiters. Klasse M/Z: 1. José van Slee - Nalanda - Weelruiters - M; 2. Ineke Goense - El Gaucho - Paarde bloem - Z; 3. Giljo Bosman - Nathalie - Weelruiters - M; 4. Izak van Eijzeren - Interpol II - Weel ruiters - Z. Er blijkt dat de Weelruiters het meest succescol waren. Menclub "Oranjezon" De menclub van de Landelijke Rijver- eniging "Oranjezon" hield op het buiten terrein voor haar leden een onderlinge wedstrijd. De plaatsing in de klasse L (licht) was als volgt: 1.A. Louwerse met Slendie; 2. Mej. A. Louwerse met Olive; 3. K. Coppoolse met Udona; 4. Peter Hanse met Sunny. De uitslag van het mennen in de klasse M/Z (midden/zwaar) was: 1. ex. A. Maljaars met Mona Lisa - Z; 1. ex. D. Vos met Asterix - M; 3. D. Coppoolse met Ino - M. Voor het aangespannen rijden is de be langstelling in de laatste jaren sterk toe genomen. Hongaarse aanspanning W.J. Vos te Gapinge reed 5 Warmbloed- paarden in Hongaarse aanspanning. Dit optreden met 5 gelijkkleurige vossen, waarvan 3 in het voorspan en 2 in het achterspan maakte veel indruk vooral door het meestersschap waarop het is ge presenteerd. Carroussel met warmbloedpaarden Onder leiding van P. Riemens te Nieuw- vliet werd met 16 warmbloedpaarden, bereden door amazones en ruitersuit West-Zeeuws-Vlaanderen, een caroussel ten beste gegeven. Het succes van dit nummer dat vorig jaar op de W.P.N.- keuring van de afd. Zeeland ten beurt viel was aanleiding om het dit jaar op de Zeeuwse Dag van het Paard de inzenders en bezoekers te laten genieten van dit fraaie schouwspel. Schoonste geheel Dit aangespannen nummer was veelzijdig van beeld. De jury kwam na een voorse lektie tot de plaatsing van het volgende viertal: 1. J. de Visser te Vlissingen met Ned. Trekpaard; 2. Johan Remeeus te Dreischor met Shetlandpony. 3. A.L.C. Brooymans te Tholen met dub belspan Trekpaarden. 4. Z. Schipper te Numansdorp met dub belspan New Forest pony's. Het invoeren van deze jurering in het middagprogramma is nuttig en recht vaardigt herhaling. Nederlandse Trekpaarden Met Nederlandse Trekpaarden zijn twee nummers gepresenteerd. Dit ras heeft nog betrokkenheid met de landbouw. Een concours werd gereden met dubbel spannen voor landbouwwagens. De jure ring gaf de vplgende plaatsing: 1. A.L.C. Brooymans te Tholen; 2. B. de Maaker te Wolphaartsdijk; 3. Gebr. Geldof te Oostkapelle; 4. M.J. Mol te Waarde. Het ten tonele brengen van meerspannen aan de hand is indrukwekkend door de kracht die er van uitstraalt. Na de de monstratie met vierspannen werd dit ge volgd door achtspannen. Tenslotte is een zestienspan geformeerd. De machtige demonstratie met een zestienspan was een imponerende afsluiting van het mid dagprogramma. Door de nadelige weersinvloeden zijn de keuringen, de wedstrijden en de shows niet tot hun volle glorie gekomen. Niettemin hebben de inzenders en medewerkers zich volledig ingezet om dit evenement toch zo goed mogelijk te doen slagen. Dit is ge realiseerd. Bij een buitengebeuren is er altijd het weer als risikofaktor. Hopelijk zijn een volgend jaar de weersomstandig heden op de laatste zaterdag in juni voor deze manifestatie gunstiger dan dit jaar. Ing. J.J. Zonderland Ing. J.H. Lantinga KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUNDVEEHOUDERIJ TE GOES 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13