Regen spelbreker tijdens 11e Zeeuwse Dag van het Paard D e deelname van de Shetland po ny's was gelijk aan die van vorig jaar. Er waren deze keer geen mini's. De meeste rubrieken hadden een mooie omvang waardoor het verloop van de keuring ondanks de regen toch wel aantrekkelijk was. De kwaliteit varieerde van gewoon tot goed. Met name de oudere fokmerriën maakten een uitstekende indruk. Ondanks het feit dat het voor de veulens nog vroeg is om ze goed te beoordelen was hierbij toch een aantal veelbeloven de dieren. Vier veulens werden pre miewaardig bevonden. Jeugdkampioene werd de éénjarige Prelientje v.d. Wijde Verten van W. Verhage, Oostkapelle. De reserveti- tel was voor Orchidee v.d. Wijde Verten van J.P. Maarsman, Oostka pelle. Bij de 3-jarige en oudere mer- riën ging de titel naar Nette van Koxkampen van W. Verhage. De zelfde eigenaar behaalde met Da- mesboroughs Tamara de reservetitel en met Wilhelmientje van de Achterhoek het Erekampioenschap. Daarmee was het succes van Stal Verhage nog niet op, want in de ru briek merriën met afstammelingen stond Wilhelmientje van de Achter hoek met haar nakomelingen aan de kop. D e gestage regen deed ook op het middagprogramma zijn invloed gel den. Het deed afbreuk aan fleur en glans. Enkele nummers werden niet uitgevoerd. Dit betreft o.a. het aan gespannen nummer van de Fjorden- paarden, het voltallige nummer met Appaloosa paarden en het dressuur-, spring en caroussel nummer met New Forest pony's. Deels was dit door het nat en dus glad geworden veld en onnodige risiko's werden ge meden. D it jaar voor de tweede maal op de Zeeuwse Dag van het Paard met een wat kleinere inzending dan vorig jaar. Jammer, want deze paarden spreken het publiek toch wel aan met hun fraaie kleuraftekening. Het merendeel van de inzendingen kwam van buiten de provincie Zee land. De kwaliteit was nogal wisse lend, met enkele goede paarden aan de kop en een matig ondereind. Jeugdkampioene werd de 2-jarige merrie van mej. C. Hagenaars, Le pelstraat. De kampioenstitel was voor Gloria van 't Scharre van S. de Feijter, Axel en de reservetitel voor Freule Emmyloe van G. de Werd, Alphen. D e afdeling Zeeland organiseerde een regionale keuring. De pony's die een eerste premie kregen, mogen op 26 juli naar de Centrale Keuring in Apeldoorn. Hiervoor kwamen een 10-tal pony's in aanmerking. Eén van de grootste inzenders was door mo- torpech te laat op de keuring, waar door zijn pony's jammer genoeg niet meer geprimeerd konden worden. De één jarige Molenaars Golden Belle van C. Molenaar, Rotterdam werd aangewezen als de beste van de 1- en 2-jarigen. De beste 3-jarige was Mac-Leane Karina van A.C.H. Zui- derwijk, Numansdorp. Dagkam- D e inzending Welsh pony's op de door de Afdeling Zuid georganiseer de premiekeuring was iets kleiner dan vorig jaar. Doordat de pony's ingedeeld waren in 3 sekties, t.w. A., B. en K. waren de meeste rubrieken erg klein. Daardoor miste men het wedstrijdelement een beetje. Maris- ka van J. van Belzen, Ritthem was het beste veulen van de keuring. Jeugdkampioene werd Steehorst Yvonne uit sektie B van P. Steeghs, Oirle. Uit dezelfde sektie kwam de beste 3-jarige Saskia van G. v.d. Made, Heinkenszand. Kampioen van sektie A werd Bleekwaard Olga van J. v. Peer, Raamsdonkveer. Smaroel Jessica van P. Kraayen- brink, Rijsbergen behaalde de titel in de sektie B. Dezelfde eigenaar be haalde met Miranda het kampioen schap in de sektie K. D e deelname van deze pony's aan de Zeeuwse Dag van het Paard loopt de laatste 2 jaar jammer genoeg wat terug. Waren er in 1978 nog 55 Con nemara pony's op de keuring dit jaar waren er maar 29. D e kleine groep Dartmoor pony's was van goede kwaliteit. Negen van de dertien pony's kregen een eerste premie. Jeugdkampioene werd Pa- mona van de Paardenburcht van R. van Hoecke, Maldegem. Dagkam- H et regende aanhoudend tijdens de Zeeuwse Dag van het Paard te Serooskerke. Door het slechte weer waren er veel minder bezoekers dan voorgaande jaren. Toch waren er nog een kleine 2000 mensen komen kijken naar dit grootste Zeeuwse "paardengebeuren". Ook voor de inzenders was er weinig aardigheid aan om hun paarden en pony's voor te brengen. Veulens en soms ook oudere dieren stonden te bibbe ren van de kou. Er moesten 's middags trekkers aan te pas komen om de paardentrailers en vrachtauto's van het glibberige terrein te slepen. Dit was het terrein van manege "De Eendracht", dat overigens ideaal is voor dergelijke evenementen. Ook de juryleden hadden moeite om hun bevindingen goed en droog op papier te krijgen. M aar ja "The show must go on" en ondanks de regen is het program ma toch nog behoorlijk vlot verlo pen. In de voormiddag werden de keuringen gehouden. Er waren 10 verschillende rassen. Nieuw op deze dag waren de Friese paarden. Jam mer genoeg waren er slechts een 5-tal dieren van een 3-tal inzenders die op deze dag voor stamboekopname ge keurd werden. Het is echter de be doeling om volgend jaar een pre miekeuring te organiseren, waardoor een grotere deelname verwacht mag worden. D eze vormden een kleine verte genwoordiging op de Zeeuwse Dag van het Paard. Met uitzondering van een hengstveulen kregen alle dieren een eerste premie. D e Fjorden paarden waren na de trekpaarden het sterkst vertegen woordigd. De jury was goed te spre ken over de kwaliteit. De Zeeuwse Fjorden paardenfokkerij kenmerkt Shetland pony's Het middagprogramma Appaloosa paarden New Forest pony's Welsh pony's Connemara pony's Dartmoor pony's Nederlands Trekpaard Haflingers en Haflo Arabe paarden Fjorden paarden pioene: Helga van Merm tot Ressen van mej. W.J. Dieleman, Zaamslag. In de rubriek bestgaande rijpony was Erica Butler met Gipsy Queen de beste kombinatie. Behalve voor de gewone Jjpkdagpre- mies konden de Shetland pony's ook in aanmerking komen voor premies van het Nederlands Shetland pony Stamboek. Hiérvan werden 4 veu len-, 2 enter-, 3 twenter-, 3 tweede en 13 derde premies toegekend. Vervolg op pag. 13 zich door een goede uniformiteit, hetgeen bij de meeste rubrieken dui delijk naar voren kwam. Vooral bij de jonge paarden bleek een beste kwaliteit, hetgeen veel goeds belooft voor de toekomst. Veulenkampioene werd Adeleine van P. van Ham, Kattendijke. De jeugdkampioenstitel was voor Joni van W.J.J. Kok, 's Heer Arendsker- ke. Bij de oudere merriën ging de titel naar de 4-jarige Vivia van Staats bosbeheer. De 5-jarige en oudere merriën vertoonden wat minder klasse. Hier werden geen le premies toegekend. De betere dieren uit deze kategorie zijn immers ook al overge gaan naar de predikaatmerriën, die wel weer beste rubrieken vormden. Kampioene van de predikaatmer riën werd de 8-jarige stermerrie Runhilde van R. Verkinderen, Rui- selede. WJ.Vos uit Gapinge met zijn Hon gaarse aanspanning verzorgde een bijzonder mooie demonstratie. foto: J.A. Kurz. pioene werd de 7-jarige kroonmerrie Sonseeahray van mej. D. Delfos, Koudekerke. De reservetitel ging naar Ruimzichts lady Rose van P. Dubbeldam, Strijen. Na de premie keuring waren er nog dressuur wed strijden voor beginnelingen en ge vorderden een springwedstrijd en enkele rubrieken bestgaande rij po ny's. De uitslagen hiervan hebben we helaas niet door gekregen. Sektie A telde 9 inschrijvingen, sektie B 16 pony's en sektie K 7 inschrij vingen. De kwaliteit van de aangevoerde pony's was sterk wisselend. Er kwa men slechts drie merries voor een eerste premie in aanmerking. Jeugd kampioen werd een veulen van G.M. v.d. Meyden, Terneuzen. Knock- break Andy van mevrouw M.E. Martens, Deurne, werd dagkam pioene. De reservetitel ging naar Burren Queen van G.M. v.d. Mey den. In de rubriek bestgaande rijpo ny behaalde Anja van de Meyden met Easter Sev§n de eerste plaats. Johan Remeeus uit Dreischor met zijn aangespannen Shetlandpony, tweede in de wedstrijd om het schoonste geheel. foto: J.A. Kurz Er waren ruim 360 t)aarden en po ny's, 12% meer dan vorig jaar, van 148 inzenders. De inzendingen wa ren als volgt over de rassen verdeeld: aantal paarden/- aantal pony's inzenders Ned. Trekpaard 92 29 Haflinger 6 4 Haflo-Arabe 2 2 Friese paard 5 3 Fjorden paard 65 28 Appaloosa paard 16 10 New Forest pony 55 24 Welsh pony 32 16 Connemara pony 29 8 Dartmoor pony 13 6 Shetlandpony 48 18 13 eze inzending was maar liefst 30% groter dan vorig jaar. Dit van ouds in Zeeland meest bekende paar denras kwam daarmee uitstekend voor de dag. Wie mocht denken dat het Trekpaard aan het uitsterven is kwam in Serooskerke wel tot andere gedachten. Het was verheugend dat de trekpaardfokkers in zo grote geta le aanwezig waren. De kwaliteit lag op een goed niveau, alhoewel wij de indruk kregen dat de jury royaal met de eerste premies was. Niet minder dan 70% van de paarden kreeg een eerste premie. Er werden geen derde premies toe gekend. Met name de paarden, wel ke in de grote maat werden inge deeld kwamen goed voor de dag. Op 3 na kwamen die allemaal in aan merking voor een eerste premie. Met uitzondering van de prijs voor de beste éénjarigen gingen de ereprijzen naar paarden uit de grote maat klas sen. Als beste éénjarige werd aangewezen Rozalien van Zandhof van A.Z. de Buck, Oostkapelle. Jeugdkampioen werd Coquette van ReigersboscH van M.L.M. IJsebaert, Axel, de kam pioenstitel was voor de 11-jarige Li- zette van Grotenberge van A.Z. de Buck en J.C. Roodzant. Reserve kampioene werd Erna van Rum riek van A.L.C. Brooymans, Tholen. Beatrix van Waarde van M.J. Mol, Waarde werd uitgeroepen als het beste veulen van de dag. De hengst Horizon Tersaet van A.Z. de Buck en J.C. en P. Roodzandt behaalde met zijn afstammelingen een le premie. Het beste merrieveulen was de Ha flo-Arabe Libertina van S. v.d. Broeke, Serooskerke (W). Tot kam pioene werd uitgeroepen de 5-jarige Haflinger merrie Hennie van E.M.A. Krijnen-Aernoudts, Oud-Vosse- meer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12