Boeren Hogerwaardpolder in beroep bij centrale grondkamer H, 6 loemen plukken uit eigen tuin, kunnen kiezen uit vele vormen en kleuren en bloemenpracht naar eigen inzicht schikken, is het voorrecht van diegenen die in hun tuin een plek voor snijbloemen hebben ingeruimd. Want willen we royaal kunnen putten uit de schatkamer der natuur, dan is het maar het beste om een speciaal reservoir van snijbloemen aan te leggen. We kunnen dan tenminste minder omzichtig te werk gaan, we hoeven niet zoals bij het plukken uit een fijnzinnig samengestelde border steeds uit te kijken of we de bloemen die we binnen willen hebben, buiten wel kunnen missen. Ofschoon er natuurlijk van sommige borderplanten best eens wat gemist kan worden. Snijbloemenpracht uit eigen tuin Pachtverhoging in geen verhouding tot kwaliteit grond Negen van de 11 pachters die de Hogerwaardpolder (op de grens van Zuid-Beveland en West-Brabant) totaal telt, hebben woensdagavond 16 juli in Hogerheide besloten in beroep te gaan bij de Centrale Grond kamer te Arnhem: een unimieme beslissing waarmee deze boeren te kennen geven het niet eens te zijn met een in 1979 voorgestelde pacht verhoging, noch met twee later wijzigingen die volgden op een eerste en tweede taxatie. De pachters uit de Hogerwaardpolder zijn van mening dat de voorgestelde nieuwe pachtprijzen in geen verhouding staan tot de kwaliteit van de grond op hun bedrijven. De verhoging, die overigens van boer tot boer verschilt, ligt tussen de 30 en 60%. "Absurd", zeggen de pachters, juist in deze tijd met de sterk stijgende kosten en de achterblijvende prijzen kan zo'n grote lastenverzwaring er niet meer bij." Paniek... De Hogerwaardpolder ligt voor het overgrote deel in Zeeland. Samen met een klein deel dat binnen de provinciegrenzen van Noord-Bra bant valt, is de polder ongeveer 200 ha groot. Ze is staatseigendom en het was dan ook rentmeester mr.M.W.Kramer die met de voor gestelde pachtverhogingen septem ber vorig jaar voor de nodige paniek zorgde onder de betreffende boe-> ren. Men schrok van een zo sterke verhoging welke enigszins samen hangt met het feit dat het polderge bied in 1976 is ingedeeld in de eerste klasse: een opwaardering die toen geen enkele boer in beweging bracht. Achteraf zeggen ze daarover: "in die tijd was dat niet zozeer een pro bleem, hoewel we wisten dat de grond daarmee zwaar overgewaar deerd was. Maar je zou kunnen zeg gen het kon er toen wel af.... Nu in deze tijd breekt ons dat op". Ie Taxatie Na overleg besloten de boeren niet akkoord te gaan met de verhoging. Er volgde een taxatie door zowel de grondkamer van Zeeland (in Goes) als die van Brabant (te 's-Her- togenbosch). De uitslag was in zo verre gunstig voor de pachters dat het in alle gevallen tot een lagere verho ging kwam en dat het gebied in zijn De heer Goense: "Water en nog eens water; dit perceel aardappelen is voor driekwart verloren!" totaliteit toch tot een lagere klasse bleek te behoren nl: de tweede. Op nieuw evenwel gaan de pachters in verweer: zij blijven van mening dat de kwaliteit van de grond slechts een indeling in de derde klasse recht vaardigt en dat een toeslag voor de ontwatering achterwege dient te blijven omdat het met de waterhuis houding in de polder maar zeer slecht gesteld is. Pachter J.Goense: "bij mij op het land kun je wel varen. Ik was vandaag nog in de aardappelen maar ik ben met de trekker blijven steken. Van die 4 ha blijft niets over. De ervaringen bij zijn collegae blij ken niet veel beter te zijn. Slempigheid Dat het water zo lang blijft staan ligt volgens hem niet alleen aan een slecht funktionerend genaal en de slechte waterafvoerwegen maar vooral aan de slempigheid van de grond: een zavelgrond die niet vruchtbaar is en bij een flinke bui meteen totaal dicht slaat. Door die grote slempgevoeligheid laat de grond niet alleen nu in deze natte periode geen water meer door, maar dat geldt evenzeer bij perioden met normaal weer: bij een flinke bui in voorjaar, zomer, herfst of winter zijn er meteen de grootste problemen. Op grond hiervan vooral menen de ne gen pachters dat indeling in de derde klasse de enig juiste is! 2e Taxatie Na het bezwaar dat is aangetekend tegen de eerste taxatie volgde er op zaterdag 10 juni j.l. een tweede taxa tie: Van elk perceel uit de polder zijn grondmonsters genomen onder, zo menen de boeren, wel zeer gunstige omstandigheden. Juist 10 juni blijkt de laatste mooie dag te zijn van zo mer 1980 tot nu toe! Achteraf gezien had het eigenlijk niet ongunstiger gekund. "Ze zouden nu es moeten kijken, zegt Goense ze kunnen het land niet eens op!" De uitslag van de tweede taxatie is recent bekend ge maakt door de grondkamer in Goes. Die van Den Bosch is nog niet bin nen. Uit de brieven aan de verschil lende boeren blijkt de tweede taxatie in enige gevallen sterk af te wijken van de eerste hetgeen op de boeren op zijn zachts gezegd wat vreemd overkomt. Hoewel de uitslagen opnieuw een la gere verhoging laten zien dan bij de eerste taxatie zijn de 7 pachters uit het Zeeuwse deel van de polder una niem van mening dat ze nog te hoog zijn. Zij hebben inmiddels hun raads man mr.C.E. van der Mortel opdracht gegeven beroep aan te tekenen bij de Centrale Grondkamer te Arhem. Overigens kan ook de grondkamer in Goes tegen de uitslag van de tweede taxatie in beroep gaan. De aardappels van boer Goense zijn ondertussen voor driekwart rot.... WIERENGA Met bloemen uit eigen tuin kunnen we spelen, we zijn niet geremd door de geringe keus en de bosjes van vijf of tien per soort zoals we die bij de bloemist kopen. Toch zijn er ook beperkingen. Niet alle tuinplanten zijn even geschikt als snijbloem. Daarom geven we hier een summier overzicht van planten voor een snijbloe- menhoek en een aantal voor de snij zeer bruikbare borderplanten. et schikken van boeketten doen we niet met bloemen alleen. Vlam mende kleuren of bijzondere vormen komen tot nog grotere bloei op een ondergrond van eenvoudiger groen. Dat eenvoudige groen of soms ook bruin kan bestaan uit takjes met bladeren van heesters. Daarom zor gen we ervoor dat in onze tuin een aantal heesters staan waarvan we kunnen snijden om onze boeketten te vervolmaken. Behalve van hees- Het snijden n vergelijking met de snijbloe men van de bloemist is de le vensduur van vasteplanten uit de tuin meestal wat korter. De ma nier van snijden, het tijdstip van snijden en de snelheid van (ver)werken kan de bloei echter belangrijk verlengen. Daarom enkele tips: Zoals al gezegd 's morgens vroeg snijden, maar planten mogen niet te nat zijn anders gaan ze "smetten". Afgesneden bloemen direkt in het water zetten. Altijd een lange schuine snede maken. Sommige soorten moeten "rijp" ters kunnen we voor ondergronden of tussenspelen in boeketten gebruik maken van verschillende vasteplan- tensoorten. Het blad van Hosta, de gelig-groene bloemschermen van vrouwenmantel en het ijle gipskruid laten zich als zodanig prima verwer ken. Al plukkende uit onze bloe mentuin rangschikken we in ge dachten onze boeketten. Dat pluk ken kunnen we het beste 's morgens doen, als de planten zich 's nachts d.w.z. als de bloem al open is worden gesneden. Tot die groep behoren Achillea, Chrysanthe mum, Heliopsis en Trollius. An dere soorten zoals de composie ten Buphtalmum, Boronicum en Gaillardia worden gesneden als het hart van de bloem nog in knop is. De planten die met aarvormige bloeiwijzen, trossen, bloemplui- men e.d. bloeien worden gesne den als de eerste bloempjes van zo'n tros, aar of pluim open gaan. De meeste andere bloemen snij den op het moment dat de knop pen zich openen. Net als snijbloemen die we in de winkel kopen stellen onze eigen snijbloemen prijs op wat snij- bloemenvoedsel in het water. gelaafd hebben en vol en zat zijn van bodemvocht en .dauw en nog niets van dat kostelijke nat aan een felle zon hebben afgestaan. Snijbloemen als ondergrond of luchtig tussenspel 2^. lchemilla mollis of vrouwen mantel, gelig-groene bloemscher men, mooi in kombinatie met rode, donker gele of oranje bloemen. Anaphalis triplinervis of valse edelweis, zilvergrijs in kombinatie met paars of donkerbruin (Hele- niums). Gypsophylla paniculata, enkele soorten met fijne wit-rose bloempjes. Op talloze manieren te gebruiken. Macleya, mooi blad en isabellakleu- rige bloempluimen. Past in bijna alle boeketten. Snijbloemen voor forse boeketten oor grote, royale boeketten plan ten we grote vasteplantensoorten: Achillea fïlipendulina of duizend blad met grote gele bloemschermen die ook gedroogd kunnen worden. Aconitvm of monnikskap met don ker blauwe bloemen, Alstroemeria aurantiaca, lelie-achtig met fraaie bloemen, hoge herfstasters in stem mige pasteltinten. Campanula percifolia en C. lactiflo- ra, klokjesbloem in blauw en wit, Chrysanthemum of margrieten C.J. Nouse Beveland B.V. waarvan vooral de dubbele vormen sterke snijbloemen zijn en Delphi nium of riddersporen met grote meestal schitterd blauwe bloemtros sen. Eremurus of naald van Cleopa tra voor reusachtige boeketten sa men met takken van bruinbladige heesters of bomen, Helenium in bruin en geel, Helianthus en Heliop sis, geel, en Ligularia in geel en oranje voor wat grovere boeketten. Echinops of blauwe kogeldistel, Physostegia of schamierplant in wit en rose-violet, Rudbeckia in rood en geel en Thalictrum in violet-rose en wit. Voor kleinere boeketten oor kleinere boeketten lenen zich uitstekend Akeleien,(erg goed is Aquilegia "Crimson Star"), Buph talmum salicifolium, gele composiet, de blauwe korenbloem Centaurea dealbata en verschillende soorten Coreopsis of meisjesogen in geel. Eig lang houdbaar zijn anjers Dianthus plumarius in verschillende soorten; vroeg in het vooijaar is er gele Do- ronicum; Fijnstraal of Erigeron be strijkt het hele kleurengamma rose- rood-violet-blauw en de kokarde- bloem of Gaillardia voorziet in geel rood genuanceerde bloemen. Geum of nagelkruid biedt oranje tot rode bloemen, Irissen zijn er in vele soorten, Liatris biedt paars-blauwe bloempluimen, uitbundig geel is de wederik Lysimachia punctata, be kend zijn pioenrozen en in zacht- blauw is er Scabiosa. Tenslotte noemen we de donkerroze Sidalcea, de fijn vertakte guldenrode of Solidago en de goudgele kogel- bloem of Trollius. ,11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11