Jos de Regt ZAJK-voorzitter af H, N. T Grondlegger agrarisch jongerenwerk in Zeeland Grote belangstelling voor halen trekkerrijbewijs Bijeenkomst Werkgroep Landbouw NEDERLAND POLEN I De nieuwe ZAJK-voorzitter Peter de Koeijer dankt zijn voorganger voor diens grote inzet bij de opbouw van het agrarisch jongerenwerk in Zeeland. os de Regt heeft zaterdagavond in de "Caisson" te Kapelle tijdens een informele bijeenkomst als voorzitter van het ZAJK afscheid geno men van vrienden, kennissen en relaties die hij in de hoedanigheid van voorzitter van het ZAJK in het Zeeuwse in de loop van de tijd heeft gekregen. Jos heeft voorzitterschap zoals bekend eerder dit jaar over gedragen aan Peter de Koeijer. Jos de Regt is dé man van de oprichting van het ZAJK en de RAK's. Reeds in 1973 belegde hij bij voortduring en met grote ijver allerlei bijeenkomsten met jonge boeren van de drie Zeeuwse Landbouw Or ganisaties. struktie en kadervorming werd sterk geïntensiveerd. Het werk kis voorzit ter van het ZAJK is vooral geweest het steeds maar weer proberen de standpunten van drie jongerenorga nisaties op één lijn te brengen. Daardoor moest je ook altijd goed voorbereid zijn op vergaderingen en alle drie de standpunten van de grote organisaties over bepaalde onder werpen kennen. Jos vindt, nu hij het bedrijf van zijn ouders over gaat ne men, dat voor hem de tijd gekomen is te vertrekken. Daarbij komt dat hij het mee denken en mee werken aan het landbouwbeleid op provinciaal en regionaal nivo ook niet meer zo scherp ziet zitten. "Ik ga me, zegt hij, nu wat meer toeleggen op het prak tische werk. Ik zit bijvoorbeeld in een tarwe studieklub, nou daar kun je nog een hoop leren. Overigens kruipt het bloed waar het niet gaan kan, want ook hier is hij al weer druk be- tig met het oprichten van een nieuwe landelijke studieklub. Zaterdagavond werden de verdien sten van Jos de Regt nog eens op een rijtje gezet. Zijn opvolger Peter de Koeijer sprak van een doordouwen de voorzitter die de grondlegger is geweest van het agrarisch jongeren werk in Zeeland. De sterke groei van het ZAJK is voor het overgrote deel te danken aan zijn inspanningen. Woorden van gelijke strekking wer den uitgesproken door Marinus Geuze die tevens het NAJK en de CEJA (europese bond van jonge boeren) vertegenwoordigde. - ij slaagde er in deze drie jonge renorganisaties onder één noemer te brengen. Onder zijn bezielende lei ding kregen ook de regionale agrari sche kommissies steeds vastere vorm. "Een bijzondere tijd", zegt de Regt. "Ik herinner me nog dat we op Wal cheren een hele avond hadden zitten praten hoe we het moesten doen. Iedereen was ervan overtuigd dat er gezamenlijk iets gedaan moest wor den. Toen het dan eindelijk zover was kreeg een aantal leden in de ga ten dat er een nieuwe bestuurslaag bij kwam en werd het afgestemd. Hele avond voor niets zitten praten. Een jaar later is het toch goed geko men, dat wel. Maar in die tijd ge beurde er toch maar niets". Voorop heeft bij de jonge de Regt steeds ge staan om middels het agrarisch jon gerenwerk jonge boeren te helpen zelfstandig te kunnen werken, hen te helpen bij hun meningsvorming om trent praktische agrarische proble men en ook m.b.t. het landbouwbe leid. In het 7-jarig voorzitterschap van de Regt zijn er een aantal akties gevoerd (aktie Barneveld en de (2000 bordenaktie) en zijn er stu-| diedagen gehouden over onderwer pen als de grondpolitiek. Ook in- I anne Groot sekretaris van de CBTB Zeeland noemde de jongere norganisaties het geweten van de Zeeuwse landbouw. "Grote kracht van jou is geweest dat je er in slaagde de interne tegenstellingen op te ruimen en om dan als één geheel met één standpunt naar buiten te treden, zei hij tegen de Regt. De Regt zelf die met zijn vrouw een aantal - kado's in ontvangst mocht nemen,, sprak tenslotte de hoop uit dat het ZAJK nog verder mag groeien en dat alle jonge boeren er lid van worden. Uit het pas verschenen jaarverslag van de examenkommissie Trekker rijbewijs Jeudigen blijkt, dat de Stichting het in 1979 bijzonder druk heeft gehad met het afnemen van de examens. Was men aanvankelijk uit gegaan van zo'n 2000 examens per jaar, in 1979 werden dit er niet minder dan 6200. In 1978 en 1979 zijn 10.236 examens afgenomen, waarvan 3186 indivi dueel d.w.z. op of bij het ouderlijk bedrijf afgenomen, zonder kursu- sopleiding. Met deze individuele examens is in juli 1978 gestart. Eind 1978 waren dus slechts 390 in dividuele examens afgenomen of wel 9,6%. In 1979 liep het aantal individuele examens op tot 2796 of wel 44,6% van het in dit jaar afgenomen exa mens. Het totaal aantal examens be liep zoals gesteld 6266. Het totaal aantal geslaagde kandi daten in de provincies Zeeland en Noord-Brabant bedraagt resp. 443 en 2077 (1978 1979). Van 9 t/m 12 september a.s. komt in Warschau de Werkgroep Landbouw NEDERLAND - POLEN bijeen. Nederlandse bedrijven, geïnteres seerd in exploratie van mogelijkhe den voor ekonomische samenwer king in de landbouw en de voe dingsmiddelenindustrie kunnen hieraan deelnemen, d.w.z. dat deze bedrijven de gelegenheid wordt ge boden individueel met leden van de Poolse delegatie besprekingen te voeren. maar om half drie moeten ze alweer gaan lopen zijn. Horloges Kiberege 26 juni 1980 edere morgen is de geboorte van de dageraad weer 'n nieuw fascinerend schouwspel. Geen enkele ochtend vertoont de lucht eenzelfde beeld. Steeds brengt de natuur een nieuw indrukwekkend dekor. Ochtendstond heeft goud in de mond, 't klinkt zo afgezaagd maar in de tropen is het een waardevolle niet te omzeilen waarheid. Pas om kwart voor zeven laat de zon zich zien, maar de tijd daarvoor vanaf kwart over zes is het mooist. Of onze chauffeurs voor dat fraais van de natuur ook veel oog hebben betwijfelen we sterk, want zo vroeg beginnen is voor hen toch maar een hele opgave temeer omdat je bij het vanhuis gaan op geen stukken na kunt weten hoe laat het nu eigenlijk is. Vorige week werden we wakker van een aantal luide stemmen. Chauffeurs kwamen op de weg voorbij in de richting van de werk plaats. Zelf schrokken we danig, want we meenden stellig dat we ons hadden verslapen en je kunt het als baas, die altijd maar moeilijk staat te doen over het op tijd beginnen, niet maken dat je zejf hals over kop met de slapers nog in de ogen te laat aan komt hijgen. Maar toen we nog dui zelig van de slaap naar de alarm wekker grepen en naar de tijd tuur den, bleek het nog maar vier uur te zijn. Met een zucht van verlichting en een verwensing probeerden we opnieuw de slaap te vatten, maar een half uur later begon Iddi Kapilima water te pompen naar de oliedrum, die nu, netjes schoongemaakt, dienst doet als drink en waswaterreservoir voor ons blokje van acht huisjes. Iddi is eigènlijk een verhaal apart en we komen nog wel eens op hem terug. Hij is altijd aan het mopperen, maar hij meent het niet, en ook 's morgens nog ver voor zonsopgang wanneer 'hij de vaten vol pompt scheldt hij reeds luid dat hij zo hard en veel moet sjouwen. Toch heeft hij het nog nooit zo goed gehad. Toen we om kwart over zes bij de mannen kwa men, zaten die met zijn allen rond een houtvuurtje gehurkt dat Iddi iedere morgen daar bij de werkplaats heeft branden, 't Is koud tegenwoor dig in de ochtend, althans voor Ki- lomberobegrippen. Maar, zeventien graden in de vroege ochtend is toch eigenlijk niet zo gek naar ons gevoel. Wel zijn het voor deze streek de maanden met de laagste minima en maximaal halen we nu niet meer dan 27 gr.C. Een plezierig weertje, iedere dag opnieuw zon, maar toch ook weer niet van dat blakende. Nee, schitterende wolkenluchten met dik wijls de hoogste toppen van de berg en omkranst door wolkenfloersen. Het ziet er overigens wel naar uit dat we heel de maand juni geen druppel regen zullen krijgen, wat een kon trast was met april toen we met ruim 400 mm uit de bus kwamen. Waarom waren jullie eigenlijk vanmorgen al zo vroeg hier op de werkplaats, vroegen we aan die lawaaimakers. Ja, klaagden ze met een brede grijns, we dachten dat het al tijd was en we hebben thuis geen klok terwijl ook de hanen niet altijd betrouwbaar kraai en, dus zijn we maar gaan lopen. Uit het gehucht Siginiali, minstens an derhalf uur tippelen, deels over de gewone weg en grotendeels binnen door over de betonnen bielzen van de Tazara spoorlijn. Om vier uur waren ze op de werkplaats, dan moesten ze nauwelijks hebben ge slapen die nacht, want na het werk van gisteren konden ze niet eerder thuis zijn gekomen dan rond acht uur. Wellicht nog een hap met mais- meel en wat thee zonder suiker, want dat is'niet te koop in de winkeltjes voor deze arme donders en dan daarna proberen de slaap te vatten, och is de hele klub iedere keer weer uiterst opgewekt en immer vriendelijk en generend beleefd naar Hollandse begrippen! Steeds op tijd, ook zonder horloge. Cees, onze ma nager, die net terug is uit Nederland bracht een dozijn goedkope horloges mee. Goedkoop lijkt toch weer duurkoop te zijn, want onze voorlie den hebben er al een gekregen, maar de andere dag reeds liep er al een niet meer. Niettemin zijn die klokjes uiterst begerenswaardige kleinoden voor onze chauffeurs. Temeer wan neer men bedenkt dat er in dit land geen horloges te koop zijn, dan tegen belachelijk hoge zwarte markt prij zen. Frans de administrateur die nu naar Nederland is om zijn vrouw en twee dochtertjes ook naar dit oord te helpen brengen, zal voor alle chauf feurs een horloge meebrengen dat ze dan kunnen kopen voor de Neder landse prijs. Men kijkt er reikhalzend naar uit. Pet... O, 'p tijd zijn is al een hele kunst, maar bij de tijd zijn is weer wat an ders. Degenen die destijds hier het grondonderzoek hebben uitgevoerd hebben er maar een beetje met de pet naar gegooid, want nu we hier in dit Veel sloten worden met de hand ge graven. gebied waar straks onze akkers moe ten komen wat nauwkeuriger rond neuzen blijkt dat er grote stukken grond bij zijn die waarschijnlijk ab soluut niet geschikt zullen zijn om mais op te verbouwen. Rijst is mis schien een aardig alternatief. Maar 't is toch wel droevig dat zo'n bode monderzoek dusdanig is mishandeld. Wij kunnen de zaak natuurlijk ook niet meer veranderen dan alleen nog proberen een betere bodemklassifi- katie te maken en dan maar op dié stukken met rijst in zee. Onvoorstelbaar hoe hard de grond op die plaatsen kan zijn. Momenteel is men nog volop bezig om met de hand sloten te graven. Men is nu aan de gang in een gebied, waar nog steeds water op het maaiveld staat. Zodra men echter vijftien tot twintig centimeter diep de modder heeft weggeschept, dan stuit men op een haast onverzettelijke keiharde laag, die alleen met pikhouwelen door broken kan worden, maar wanneer de sloot 75 cm diep is, dan is de laag nog even hard en geen druppel water is daar ooit in door gedrongen, 't Zou toch eens aardig zijn om nogmaals in de archieven te duiken en uit te zoe ken wie de verantwoordelijke man is geweest voor dit bodemonderzoek. Wellicht kunnen ze hem dan nog een pluim geven. Veel gaten Een andere onplezante verrassing is dat veel van de grond die we dit jaar in kuituur willen brengen zeer veel gaten en dieptes vertoont. Toen er alleen nog maar gras groeide viel dat niet op, maar nu we onvervaard de wildernis te lijf gaan en de ge maaide blokken inmiddels zijn ge brand, komt de ware aard van het beestje naar voren. Om dat een beetje voor elkaar te krijgen hebben we onze handen vol. Dat wil echt zeggen dan hebben we het een beetje voor elkaar. We hebben ook al de eerste blokken geploegd en daarna gaan we er met een zware boomstam overheen om een eerste vlakstrijking te krijgen, ofschoon je daarmee aan de grote langgerekte dieptes weinig of niets verbetert. Vervolgens schra pen we de hoge koppen weg met speciale hydraulische scrapers. Toch kunnen we ook weer niet te diep gaan want dan houden we geen bouwvoor over. De gedeelten die re delijk egaal liggen krijgen dan een uitgebreide beurt met een z.g. land- plane, een langgerekt egalisee rapparaat waaraan op verschillende afstanden schuifbladen zijn beves tigd die de hoge kopjes naar de klei ne ondieptes schuiven. Aan de ware probleemgaten wordt echter niets gedaan, dat vereist een heel andere aanpak. Maar wellicht dat we dit jaar maar rond die gaten heen zaaien en de dieptes voorlopig de dieptes laten. Diefstal O, nze grote breedwerkende Rome schijvenegge is ook al niet op tijd gearriveerd. De vraag is overigens of dat ding ooit zal arriveren, want Cees heeft de hele loskade van de haven in Dar es Salaam al afgespeurd, want op papier moet die ploeg weliswaar in kratten verpakt, daar al maanden staan. Hij heeft wel een spoor ge vonden, een kist met schijvenschra- pers en dat was al. Ra ra waar is nou die ploeg?? Wanneer ze onderdelen stelen van een Peugeot dat is nog te begrijpen, maar wie kan er nou wat met zo'n schijvenploeg doen. Een poosje terug gingen we naar het sta tion in Kiberege om daar een nieuwe Peugeot pick-up te gaan ophalen. Het bleek dat ze al in de haven, of misschien wel onderweg op de trein dat wagentje grotendeels hadden ontdaan van vele onderdelen. O. nderdelen zijn goud waard in dit land waar iedere import uiterst moei lijk is. Op de werkplaats zelf in Kibe rege hebben we ook al de eerste dief stal kunnen registreren, dat wil zeg gen, een eerste diefstal waar we op attent zijn gemaakt. Twee trekker- voorbanden. We konden de sporen een heel eind volgen in de bush, maar niet ver genoeg om de snode dader te grijpen. We hebben nu 's nachts vier stoere nachtwakers waarvan er twee met een scherp geladen karabijn rondwandelen. We vragen ons nog steeds in alle oprechtheid af, wat nu eigenlijk gevaarlijker is, een paar voorzichtige dieven of een paar even tueel nerveuze schietgrage nachtwa kers. SCHRIJFKOUTER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9