Centrale W.P.N, memekeuring afdeling Zeeland De bemesting van de paardenweide E en zeer bijzonder programmaon derdeel was de dressuurdemonstratie gereden door 4 topamazones van Nederland. Naast Suzan Malcorps uit Nieuwvliet werd hieraan deelge nomen door Miep en Anneke Bom en Paula Drinkwaard. Ze reden een^ kür op muziek van voor Zeeuwse begrippen ongekend hoog niveau. H, W eidegang is voor het paard zeer belangrijk, voor een aantal rassen is dat zelfs in de winter bij enigszins draaglijk weer en niet te natte of O p zaterdag 5 juli hield de afdeling Zeeland van het Warmbloedpaardenstamboek Ne- derland voor de derde keer haar centrale premiekeuring op de terreinen van manege "De Eendracht" te Serooskerke (W). Een vrij groot aantal bezoekers bezocht dat, mede door de bijzonder goede weersomstandigheden, geslaagde paardengebeuren. Technische informatie bij de uitslagen Paardengezondheidskalender Eiwitten Bemesting Mineralenliksteen et morgenprogramma, dat om 10.00 uur begon, bestond uitsluitend uit keuringen, dat wil zeggen beoor deling op exterieur en beweging. Di verse rubrieken werden ook reeds 's morgens op kwaliteitsvolgorde ge plaatst. In het middaggebeuren wer den ter afwisseling van de keuringen en plaatsingen de 2 verschillende za delrubrieken gereden. Vooral de ru briek rijpaarden open klasse guste merries en ruins) was van zeer goede kwaliteit. Na een voorselektie werden uit het groot aantal deelne mers 7 kombinaties getrokken voor plaatsing. Vooral de eerste drie ge plaatsten ontliepen elkaar weinig in kwaliteit, draf en galop waren van uitstekend gehalte. Eerste werd ten slotte Nora van G.J. Bergwerff uit Middelburg, gereden door Jacque- lien Bergwerff, tweede Simone van Mej. C.C. Bouwens uit Middelburg, gereden door A. Wattel en derde Prominent van mevr. van Nieuwen- huijzen en mevr. A. Bimmel uit N. en St. Joosland, die gereden werd door Anjes Corstanje. I n de rubriek fokmerries onder het zadel waren 7 deelnemers. Vooral de als no. 1 geplaatste beschikt over een best bewegingsmechanisme vooral de draf was zeer goed. In galop was er veel spanning. De aanwezigheid van een veulen op het achterterrein zal hier waarschijnlijk sterk toe bijge dragen hebben. Ie. Olympia van en gereden door M. v. Lieren uit Schore; 2e Rebecca van W. de Buck uit Hulst, gereden door mej. Beens; 3e Marjolein van H.N.F.P. Brooymans uit St. Anna- land, gereden door Maija Brooy mans. Uit de open klasse werden tenslotte de drie eersten aangewezen voor de nationale selektie op de U.T.V. da gen in september a.s. in Utrecht. Tuigpaarden: le premie kampioene Verona van P.J. Riemens, aangekocht op de W.P.N. veiling in Axel in sept. 1979T best ontwikkeld, ruim gebouwd jaarling, beloofd goed sportpaard te worden, veel maat, goed gelijnd met iets bemerking op de hals. le premie voor de stermerrie Re veil. Paard met goede beweging, veel ras, iets te weinig gelijnd om het keurpredi- kaat te verkrijgen. 1 jarige rijpaardmerries: le. 3 paarden- uitgesproken koppaarden met ruime be wegingen. 4 t/m 7 j. stamboekmerries met veulen: sterpredikaat le premie voor Olympia, paard heeft veel ras en goede bewegin gen, maar is wat weinig ontwikkeld. 4 t/m 7 j. stamboekmerries zonder veulen: le premie sterpred. voor Saloniki, vol doende rijtypisch paard, kwaliteit been- werk laat wat te wensen over; Pasja van W. de Looff(ook le pr. ster) voldoende type, kan achter nog sterker worden. 8 j. en oudere stamb.m. zonder veulen: Nathasja is goed gebouwd, voldoende hard en heeft goede bewegingen. 8 j. en oudere stamb.m. met veulen: N. Saskia is goed ontwikkeld, heeft veel ras met iets bemerking op de bewegingen. 8 j. en oudere stermerries met veulen: no. 1. (Linda) heeft veel adel, is evenredig gebouwd, type is niet voldoende om voor keur in aanmerking te komen. no. 2. (Marjolein) heeft een ruim bewegings mechanisme. 4 t/m 7 j. stermerries met veulen: no. 75 (Paulie van J. Roelse) is best ontwikkeld, goede bewegingen en veel ras en adel. Werd kampioen. De heer Roelse is pas enkele maanden W.P.N. lid en heeft dit paard in eigen provincie aangekocht. In deze rubriek 5 le. premies, waarvan t4 paarden het voorlopig keurpredikaat kregen. Hiervan hebben 2 paarden reeds Vorig jaar de I.B.O.P. zadelproef afgelegd (Paulie en Petra), zodat deze nu definitief keurmerrie werden. De andere 2 dienen deze proef dit of volgend jaar nog af te leggen. 3 jarige merries: in totaliteit beste rubriek, met weinig staart, no. 1. Tanja is een sterk gebouwd paard met goed beenwerk, goe de beweging, vooral in draf. no. 2. Triënta heeft veel adel, is van beste klasse. 2 jarige merries: Ook beste rubriek met weinig ondereind, no. 1. Utopia heeft een zeer goede stap en is evenredig gebouwd, no. 2. Unita-Utopia is een goed ontwik keld, ruim gebouwd paard met een beste draf. Rubriek Tuigpaarden: Plaatsing: 15 - Verona - P.J. Riemens, Nw.vliet, kam pioen le premie; 73 - Reveil - M. de Visser, Aagtekerke, le premie. Rubriek II: Rijpaarden open klasse: 1 - 120 - Nora - G.J. Bergwerff, Middelburg; 2 - 126 - Simona - C.C. Bouwens, Mid delburg; 3 - 122 - Prominent - D.C. v. Nieuwenhuijzen/A. Bimmel Nw, en St. Joosland; 4 - 124 - Never mind - W. Oreel, Middelburg; 5 - 113 - Pelopidas - G.B. Quist, Amemuiden. Rubriek I: 1 jarige merriën: allen le pre mie: 10 - Viola - V.E. Thijs, Hulst; 5 - Venise - A.M. Kodde, Nieuwdorp; 3 - Verlady - Stal Zeelandia O.kapelle; 17 - Verenia - L.W. v. Gilst, Goes; 13 - Vi- nente - J. Goedegebure, Goes/D.A. v. Gilst; 14 - Vera - J.P. v. Dalen, Tholen. Rubriek 2: 2 jarige merriën: allen le pre mie: 32 - Utopia - C. v.d. Peijl, Axel (zeer goede stal evenredig gebouwd); 25 - Unita-Utopia - Mw. Prince-Röttgen, Haamst.; 39 - Umalia - A.A. Dagevos, Oostkapelle; 37 - Uefa-H - P.J. d. Hamer, Axel; 33 - Ulien - C. v.d. Peijl, Axel; 26 - Ursala - A. de Nooyer, Gapinge; 28 - Ueria - J.L. v. Sabben, M'burg. Rubriek 3: 3 jarige merriën: allen ster le premie: 57 - Tanja - Stal Goedhart-Flo rijn, Gr.kerke (sterk gebouwd, goed beenwerk vooral goede draf); 63 - Triënta - R. de Badts, Hulst; 60 - Titia - R. de Badts, Hulst; 55 - Tasja - A.A. Dagevos, O.kapelle; 46 - Talissa - C. v.d. Peijl, Ax el; 47 - Theresia - J. Boot, Haamstede; 50 - Tellus - D.J. v. Willigen, Kapelle. Rubriek 4: 4 t/m 7 jarige stermerriën met veulen: allen le premie: 75 - Paulie - J. Roelse, Nw. en St. Joosl.; 66 - Piolina - M. v. Gorsel, Lewedorp; 67 - Petra - Jr Goe degebure, Biezelinge; 65 - Renate - P.J. Riemens, Nieuwvliet; 71 - Ranette - J. Kaas, Phillippine. Keurkeuring: 75 - Paulie - J. Roelse, Nw. en St. Joosl. - keur; 66 - Piolina - M. v. Gorsel, Lewedorp - vrl. keur; 67 - Petra - J. Goedegebure, Biezelinge - keur; 65 - Renate - P.J. Riemens, Nieuwvliet - vrl. keur. Kampioenen: Paulie 75 - Kampioen ou dere merriën - J. Roelse Nw. en St. Joos land; Tanja 57 - Jeugdkampioen - Stal Florijn, Grijpskerke; Verona 15 - kam pioen tuigpaard - P.J. Riemens, Nieuw vliet. Rubriek 5: 4 t/m 7 jarige stamboekmer- riën met veulen: 78 - Olympia - M. v. Lieren, Schore - ster le premie. Reveil van N. de Visser, Aagtekerke, le premie tuigpaarden. Rubriek 6: 4 t/m 7 jarige stamboekmer- riën zonder veulen: 92 - Saloniki - J.P. v. Dalen, Tholen - ster le premie; 90 - Pasja - W.J. de Looff, O.kapelle - ster le premie. Rubriek 7: 8 jaar en oudere stamboek- merriën zonder veulen: 103 - Nathasja - M. de Nooyer, M'burg - ster le premie. Rubriek 8: 8 jaar en oudere stamboek- merriën met veulen: 104 - N. Saskia - JRM ■Comelissens, Nw. Namen - ster le premie. Rubriek 9: 8 jaar en oudere stermerriën met veulen: 106 - Linda - G.J.W. Zouten dijk, Koudekerke - le premie; 107 - Marjolein - H.N.F.P. Brooymans, St. An- naland - le premie. Rubriek 12: Fokmerriën onder het zadel: 1 -134 - Olympia - M. v. Lieren, Schore; 2 - 140 - Rebecca - W. de Buck, Hulst; 3 -138 - Marjolein - H.N.F.P. Brooymans, St. Annaland. bevroren grond het gevalals het dier dan maar een schuilgelegen- heid heeft en uiteraard goed wordt bijgevoerd, want er groeit dan weinig of geen gras. 's Zomers is voor het paard een verblijf in de weide als een noodzaak te beschouwen. Niet alleen kan het een zeer groot deel - zo niet 100% - van de voederbehoefte dekken, maar bovendien heeft het daar volledige bewegingsvrijheid en kan het volop van de frisse lucht profiteren. Zelfs een regenbui weet het te appreciëren. Gesteld mag worden dat van voorjaar tot herfst weidegang voor de gezondheid, de prestaties en ook voor het welzijn onontbeerlijk is. O, 'ns land staat bekend vanwege zijn grazige weiden, maar dat wil niet zeggen dat elke weide op elk moment zonder meer geschikt is voor het paard. In de loop van de jaren, maar zeker in de laatste dertig jaren is er in de behandeling van het grasland zeer veel veranderd en met name valt hier te wijzen op het enorm toegenomen stikstofgebruik, vooral in de vorm van kunstmest. Werd er rond 1950 nog geen 50 kg kunstmeststikstof per ha per jaar gebruikt, thans ligt die hoeveelheid gemiddeld reeds bij 220 kg per ha grasland per jaar. Dat komt overeen met bijna 1000 kg kunstmest met 23% stikstof; er zijn bedrijven waar men reeds boven 400 kg stikstof komt. Deze ontwikkeling was en is vooral toegespitst op het gebruik van grasland voor het rundvee, speciaal het melkvee. Bij de grotere melk veestapels per ha. was er in de zomer en voor de winter steeds meer vers gras resp. kuilvoer en hooi nodig. D Paulie van J. Roelse, N. en St. Jooshnd, le premie keurpred. kampioen. aarvoor kan de kunstmeststik stof bij gunstig groeiweer zorgen. Er kwam per ha grasland niet alleen meer massa, maar ook steeds meer eiwit in het gras. Het eiwitge halte in het gras werd dermate hoog, dat zelfs de meest produktieve koe er nog te veel aan had en tegenwoordig zeker heeft. Nu kan een koe een ei witoverschot doorgaans goed ver werken, er treden geen gezondheids storingen op als er maar voldoende buikvulling is (bijvoorbeeld wat stro bijgevoerd ontvangen). Maar bij een paard is dat wat anders; bij een ei witoverschot kunnen er wel degelijk gezondheidsperikelen optreden on der meer hoefbevangenheid en ko liek. Dit betekent dat men een paarden weide anders moet behandelen dan ter wille van het rundvee wenselijk is. Er moet wel voldoende gras groeien, maar dit mag niet te eiwitrijk zijn. Nu zijn daarvoor twee oplossingen mogelijk, waaruit naar omstandig heden een keuze gedaan moet wor den. Wanneer de paarden 's nachts wor den opgestald, kunnen zij dan droog ruwvoer (grof weidehooi en/of goed graanstro) ontvangen, daardoor zul len zij overdag minder gras gaan op nemen en bijgevolg dus ook minder eiwit. Komen de paarden 's nachts niet binnen, dan valt aan te bevelen het weidegras wat langer te laten uitgroeien; er wordt dan meer vezel rijk materiaal opgenomen, waarbin nen het eiwit moeilijker verteerbaar is dan wanneer het om zeer jong, kort gras gaat. Ook dan behoeft er in de weide niet gevreesd te worden voor een eiwittekort. O, 'ok de bemestingspolitiek moet worden aangepast; in het vroege voorjaar (rond 21 maart) kan men 100 - 200 kg kunstmest (met 23% stikstof) geven om de grasgroei aan de gang te krijgen. In die tijd is de grondtemperatuur veelal te laag om bodem-stikstof vrij te krijgen. Wan neer men verdeeld over twee giften in de zomer nog eens 100 - 200 kg kunstmest geeft, komt men op een jaargebruik van bijna 50 tot bijna 100 kg. stikstof per ha, dus nog niet de helft van de hoeveelheid, die gemid deld op het grasland voor rundvee wordt gegeven. Door deze matige stikstofbemesting kan men de witte klaver die in het grasland steeds voorkomt, goed de baas blijven. Een te rijkelijke klavergroei betekent een ongewenste kalk/fosfaatverhouding (te veel kalk ten opzichte van fosfaat) en dat is voor het beenwerk, vooral bij jonge paarden ongewenst. Behalve aan stikstof kan ook worden gedacht aan kali, fosfaat en kalk; wil men deze drie meststoffen met oor deel geven dan is grondonderzoek op een bedrijfslaboratorium gewenst. Er bestaan in ons land behoorlijke regionale verschillen, een algemeen advies is daarom niet te geven. Wel kan men zich - ook als niet boer - tot de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst wenden. Deze dienst weet in zijn gebied wel ongeveer hoe de ka li-, fosfaat- of kalktoestand van de grond is. In het voorgaande is gesproken over paardenweiden; dat wil niet zeggen dat er tegelijkertijd ook geen andere dieren mogen lopen. Een paar scha pen kunnen een steun betekenen om de zogenaamde paardeplekken of banen de baas te blijven, ook een paar kalveren of pinken zijn daar voor geschikt. Uit het voorgaande moet nu niet de indruk worden ver kregen dat de paarden nooit op zeer zwaar met stikstof bemest land mo gen weiden. Het is zeer goed moge lijk de paarden achter de melkkoeien te weiden. Hebben deze dieren en kele dagen in een weide gelopen dan zijn de geile - eiwitrijke - grastoppen verdwenen, de wat ruwvezelrijkere ondereinden van het gras zijn nog voldoende eiwitrijk voor de paardenv Tenslotte hoe men ook weidt, stel al tijd een mineralenliksteen ter be schikking; een enkele tekortkoming kan dan worden opgeheven en een enkel overschot kan worden genivel leerd' Samenvattend kan worden gesteld, dat paarden een niet zwaar met stik stof bemeste weide behoeven, dan wel de (ruime) restanten, achtergelaten door het melkvee, aangeboden krij gen. Uit de konditie van de paarden kan worden afgeleid of er nog iets krachtvoer nodig is; zó ja dan kan het eiwitarmste wat er te krijgen is (uiteraard geen droge pulp of dr.oge aardappelvezels, zo mogelijk wel ge kweekt). Vergeet de mineralenliksteen niet!!!!! 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8