Ernstige situatie op varkensmarkt versluierd Westduitsers grootste afnemers vleesprodukten D e biggenuitvoer blijft van belang In het KNLC intussen... D e tellingscijfers van de varkens stapel in de onderscheiden landen van de Gemeenschap geven aanlei ding tot de volgende konklusies, over de ontwikkelingen in april 1980/maart 1981. In Denemarken zal in het eerste halfjaar nog een voortzetting te konstateren zijn van de sterke groei, met daarna snel een stabilisering. D e ontwikkeling van de kon sumptie loopt in de verschillende landen niet parallel. In Engeland D e varkensmarkt blijft een weinig opwekkend beeld vertonen, aldus drs. L. Flink van het Produktschap voor Vee en Vlees, waarvan het bestuur op 9 juli in Rijswijk in openbare vergadering bijeenkwam. De prijzen blijven laag en eind juni was er een nog wat verder afbrokkelen te konstateren. Voor vers varkensvlees blijven de prijzen vrij stabiel. Nu er geen partikuliere opslag meer is, liepen overigens de prijzen van hammen en schouders iets terug. Biggenuitvoer Slachtrundermarkt Gemeste kalveren D, P VV-bestuur: Nederlandse konkurrentiepositie versterken Varkensaanbod in de Gemeenschap Uiteenlopende konsumptie 100% zelfverzorging D e Gemeenschap als geheel is on geveer voor 100% zelfverzorgend wat varkensvlees betreft. Dat betekent dat de markt uitermate gevoelig rea geert op importen, ook al zijn het min of meer traditionele importen. In het eerste kwartaal kwam 35.000 ton varkensvlees de EG binnen, waarvan 12.000 ton uit Oost-Duitsland en 3.000 ton uit China. Met deze graad van zelfverzorging is vooral de positie van de Nederlandse mesterij moeilijk, gegeven de situatie van de "varkens- mesters van Europa". Immers meer dan 50% van de produktie moet bui tenslands worden afgezet. Vleesprijzen Boter als brandstof VOORRADEN INTERVENTIEVLEES IN NEDERLAND Korrektie biggenprijzenschema Biggenexport Nederland steeg met 44 procent Oostgroep wil aktie van regering tegen Italiaanse importbelemmerlngen Herziening wetgeving ruimtelijke ordening krachtiger aanpakken PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES Bovendien is de in deze tijd van het jaar gewoonlijk optredende prijs stijging voor karbonaden uitgebleven. Aangenomen is dat veel partijen hun weg in het vrieshuis hebben gevonden. Naar de mening van Ir. Jenneskens wordt de ernst van de situatie in de varkensmesterij versluierd doordat een groot deel van de optredende verliezen voor rekening genomen worden van de voerfabrieken en de slachterijen. Hij pleitte voor een versterking van de konkurrentiepositie van Neder land o.a. door verbeterde gezond heidszorg, verbeterde hygiëne enz. Ook de baconmarkt verleende aan de varkensmarkt geen enkele steun. Wel zou er van een lichte opleving van de prijzen in Duitsland en Frankrijk waar te nemen zijn, wat resulteerde in wat hogere prijzen daar. Het aanbod aan varkens is de laatste weken dui delijk hoger. De komende vakanties noopten de slachterijen wat meer var lens "naar voren" te halen, wat ook resulteerde in een lager slacht- gewicht. In verband daarmee rekent men de komende weken met een wat kleiner aanbod. Het grotere aanbod is momenteel evenwel vrij goed plaatsbaar. •••was de kommissie Veredelings- landbouw heel bezorgd over de uit breiding van de kippenziekte ILT en bijzonder ontstemd over de (niet- )aanpak van de bestrijding. Het Landbouwschap is dringend gevraagd de destruktiewet en de Vogelziekte wet hier toch te doen toepassen, •••besprak de kommissie Verede- lingslandbouw weer het probleem van de te geringe overheidsbijdrage voor het werk van de mestbanken. De op nieuw gestelde vraag of de landbouw dan zelf met heffingen moet bijsprin gen werd nog niet bevestigend beant woord. In elk geval geen heffing op veevoer voor dit doel; misschien een heffing op betrokken bedrijven of ge bieden. maar dan de bedrijven die geen mestprobleem scheppen, ont zien, zo werd overwogen. met prijzen van 90 tot 92,50. De staking van de grensveterinairen in Italië zal evenwel ook de biggenim- port in dat land bemoeilijken, zodat de prijzen weer zullen afbrokkelen. Bij de diskussies wees de heer J. Oostrom erop hoe de biggenexport voor de mesterij een steun betekent. Dit omdat de export een steun bete kent voor de fokkers, die anders hun aktiviteit zullen verminderen, met als gevolg minder slachtrijpe varkens, minder werkgelegenheid enz. enz. De prijzen van slachtrunderen schommelen van week tot week in geringe mate. Er kunnen door de verhoogde inter ventieprijzen thans ook vaarzen aan de interventie aangeboden worden, zij het dat de overnamevoorwaarden nogal wat verscherpt zijn. Er werden bij het VIB tot nu toe goed 200 stuks aangeboden. Het pad van de Nederlandse - en de EG-varkenssektor gaat momenteel niet over rozen. Hoofdoorzaak daar van is, meent het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pw), dat het aanbod en de vraag naar var kensvlees in de EG met elkaar in evenwicht zijn. In zo'n situatie tikken bijzondere omstandigheden, zoals bijvoorbeeld incidenteel verminderde vraag of extra importen uit landen buiten de EG extra hard aan. Ook onderlinge verstoringen in het ver keer, zoals de nog steeds stagnerende export van vers varkensvlees vanuit Nederland naar Italië, werken dan versterkt door. Binnen de gemeenschap is gekozen voor een beperkt bijsturen in het kader van het EG-landbouwbeleid. Daarin is wel een mogelijkheid op genomen tot het tijdelijk in opslag nemen van varkensvlees. Zo'n rege ling werd overigens recentelijk beëindigd. Dat betekent, dat het marktmechanisme vrijwel gehand haafd is gebleven. Vanuit Nederland hebben wij er daarbij voor gekozen om een niet onaanzienlijke funktie te vervullen in het veiligstellen van de EG-varkensvleesvoorziening. Als wij die roeping willen waarmaken zullen we ook probleemsituaties moeten durven inkasseren, aldus pw-voor- zitter Fons Meijer. Verlichting in de sitgatie zal kunnen worden bevorderd door de eigen kon kurrentiepositie te versterken in alle geledingen van de bedrijfstak, door het insluipen van importen uit derde landen tegen te gaan, door het de Denen mogelijk te maken hun export naar de USA op niveau te houden en door de zogeheten Italië-krisis snel op te lossen. En tenslotte zal ook de verdere groei van de omvang van de varkensvlees- konsumptie de situatie helpen ophel deren. Ook bij een minder rooskleu rige ekonomische situatie ligt het voor de hand, dat de konsument zal kiezen voor dat artikel dat, in ver houding, het gunstigst in de markt ligt. En dat is varkensvlees. Vandaar dan ook, dat het pw-bestuur over het verloop van, ook het Nederlandse verbruik, niet pessimistisch gestemd alsnog niemand met cijfers waarma ken, overigens ook het tegendeel niet. Getracht zal worden hierover zo snel mogelijk cijfers boven water te krijgen. In Nederland is te rekenen met een gematigde groei. In Frankrijk, Duitsland en België/Luxemburg is te rekenen met een gestage groei, terwijl in Engeland, Ierland en Italië met een sterke verlaging van het aanbod is te rekenen. staat het verbruik van varkensvlees onder druk, als gevolg van hoge werkloosheid en inflatie. In Duitsland, Frankrijk en ook Ne derland zijn de konsumptiecijfers over 1980 tot nu toe vrij positief. Ir. Y. Kroes meende dat alle schakels bij een onderzoek naar een mogelijke verbetering van de rentabiliteit in ogenschouw genomen dienen te wor den te beginnen met de primaire pro duktie, voorts de valorisatie, de ver werking, de handel en de afzet, vdw 'e situatie op de markt voor ge meste kalveren blijft slecht. De ge daalde prijzen van huiden en "af vallen" maakten mede dat de uitbe taalde prijzen nogal omlaag gingen. De hoofdzaak is evenwel een lager konsumptie en een ruimer aanbod in Frankrijk en Italië. Merkwaardig is dat de prijzen van nuchtere kalveren blijven oplopen. De Franse importbelemmeringen blijven de markt voor wolvee druk ken. O nderzoek heeft uitgewezen dat wat de konsumentenprijzen betreft de lagere varkensprijzen vertraagd worden doorgegeven in de konsu mentenprijzen voor varkensvlees. Niet alleen de lagere prijzen, maar ook de hogere prijzen worden ver traagd doorgegeven. Bovendien dient men rekening te houden met optredende verhogingen van kosten en een mogelijk wat ge daalde omzet. Of de omzet evenwel gedaald is in Nederland kon voor- Met rond 5 miljard gulden is het Ne derlandse vlees duidelijk koploper van onze agrarische export. Met een jaarlijkse vleeskonsumptie per hoofd van de bevolking van zo'n 15 kg meer als de doorsnee Neder lander, zijn onze oosterburen onze grootste afnemers. Jaarlijks gaat er dan ook 350.000 ton de Duitse grens over ter waarde van 1,5 miljard gulden. Het aandeel van de verschillende vleessoorten in het totale export beeld is als volgt: rundvlees 5.556 ton kalfsvlees 43.572 ton varkensvlees 164.167 ton daarbij vleeskonserven 14.384 ton Het is de Europese Commissie nog niet mogelijk kommentaar te geven op de vraag, of de botervoorraad in de Gemeenschap kan worden ge bruikt voor brandstof en warmte- produktie. Deze vraag was gesteld door de Brit se konservatief John Taylor. Deze parlementariër had het dreigende brandstoftekort en de boterover- schotten met elkaar in verband ge bracht. De Commissie konstateert echter een gebrek aan voorafgaande studies over deze zaak. Per 4 juli bedroegen de voorraden interventievlees in Nederland 5970 ton (rund)vlees met been, waarvan 2961 ton voorvoeten en 3009 ton achtervoeten van stieren 1 e kwaliteit. In 1980 werden tot 2 juü 40.616 stie ren aangeboden. De EG voorraden bedroegen per 3 juli 165.500 ton vlees zonder been. In Nederland was 6000 ton opgeslagen, Engeland 13.000 ton, Ierland 38.500 ton, Italië 24.000 ton; Frankrijk 33.000 ton, Denemarken 8000 ton en Duitsland 43.000 ton. Opvallend is de toename van de omzet bij levend slacht- en mestvee. De omzet in levende slachtvarkens bleef in 1979 vrijwel gelijk aan de omzet gedurende 1978 met 754.532 stuks, terwijl de uitvoer van levende mestbiggen zeer sterk toenam. Ge durende 1978 werden er 3.572 stuks levende mestbiggen geëxporteerd, terwijl in 1979 112.538 stuks naar de Bondsrepubliek werden uitgevoerd. In de sektor levende slacht- en mes- trunderen ziet men eveneens een flinke stijging, nl. van 193 stuks in 1978 tot 1.007 stuks in 1979. In de week van 21 juli 1980 tot 28 juli 1980 dienen de Biggenprijzen, die vermeld staan in het Biggenprijzen schema voor Zuid-Nederland van 17 maart 1990, met 0,10 te worden verhoogd. De kostprijs van 1 kg. varkensvlees in deze week is 4,28. Tot 28 juni, dat is dus praktisch in het eerste halfjaar werden uit Nederland 158.566 mestbiggen uitgevoerd, alle naar de partnerland in de Gemeen schap. In de overeenkomstige periode van 1979 waren dat 110.288 stuks, wat betekent dat dit jaar ongeveer 44% meer mestbiggen werden uitgevoerd. Opmerkelijk is de sterke stijging van de uitvoer naar Frankrijk van 38.421 stuks tot 76.337 stuks, praktisch neerkomend op een verdubbeling. De uitvoer naar Duitsland liep terug van 55.435 stuks tot 42.841, terwijl de uitvoer naar Italië steeg van 11.233 stuks tot 30.046 stuks. De uitvoer naar België- Luxemburg steeg van 5199 tot 9340 stuks, waarbij overi gens op te merken valt dat dit cijfer slechts betrekking heeft op de eerste twee maanden van het jaar. De uitvoer van slachtvarkens steeg met meer dan 100.000 stuks van 790.449 tot 894.063 stuks. De grootste afnemer bleef Duitsland, al liep de afzet daarheen terug van 321.448 tot 304.056 stuks. De uitvoer naar Frankrijk daalde van 269.381 tot 244.541 stuks, doch die naar Italië steeg van 142.388 tot 296.436 stuks. De uitvoer naar België/Luxemburg daalde van 57.217 tot 49.011 stuks, waarbij weer op te merken valt dat deze uitvoer slechts betrekking heeft op de eerste twee maanden van het jaar. De uitvoer van varkensvlees en spek, inklusief gezouten bacon daalde van 236.831 ton tot 221.870 ton. De uitvoer van vleeswaren en -kon- serven, inklusief gerookte bacon daalde van 46.096 tot 38.574 ton. Het aantal varkensslachtingen is, volgens voorlopige gegevens gedaald van 6.594.826 in het eerste halfjaar van 1979 tot 6.510.000 in 1980. De Stichting "Oostgroep" wil dat de regering zich tot het Europese Hof van Justitie in Luxemburg wendt teneinde de stagnerende export van varkens(vlees) naar Italië weer op gang te krijgen. Dit omdat alle overleg met Italië over het hervatten van het normale handelsverkeer op niets zijn uitgelo pen. De Oostgroep is van mening dat op deze manier de varkenshouderij ernstig bedreigd wordt. Gepleit wordt voorts voor renteloze voorschotten voor de opslag van varkensvlees. De slechts rentabiliteit maakt het voor de bedrijven onmogelijk door te gaan met het opslaan van vlees. VOOR O.M. RUILVERKAVELINGEN De regering moet de al ruim zes jaar geleden aangekondigde funda mentele herziening van de Wet op de Ruimtelijke Ordening nu eindelijk met kracht aan gaan pakken. Dit vindt de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening blijkens een ad vies over de "spelregels" voor ruimtelijke wetgeving dat door de Raad aan de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening is uitgebracht. Deze spelregels bevatten richtlijnen waaraan nieuwe voor de ruimtelijke ontwikkeling belangrijke wetgeving dient te voldoen. Dit om een beter gekoördineerd ruimtelijk beleid mo gelijk te maken. De Raad van advies vindt de spelregels te beperkt van strekking en te vrijblijvend. Met na me de problemen op het gebied van de vertikale koördinatie - de relatie tussen de plannen van rijk, provin cies en gemeenten - blijven met de spelregels onopgelost, terwijl in de praktijk bij de aanleg van grote pro- jekten zoals wegen, spoorwegen en ruilverkavelingen juist daar de pro blemen liggen. De Raad doet de aanbeveling de spelregels op dit punt aan te vullen en vraagt de regering om op korte termijn met een wetge vingsprogramma te komen waarin wordt aangegeven hoe een grotere samenhang tussen de verschillende voor de ruimtelijke ordening be langrijke wetten zal worden tot stand gebracht. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6