Zomer 1980: nat.... Slecht weer voor boer en toerist D at dat niet eenvoudig is leert ons de bedrijfsuitkom- sten van het demonstratiebedrijf Zeeuws-Vlaanderen. Wie dit bedrijf kent weet dat een uitstekende bedrijfs leider dit bedrijf beheert. Dat wordt onderstreept door gemiddelde opbrengsten die op dit bedrijf behaald wor den. Het blijkt evenwel dat het bijzonder moeilijk is, of moeten wij zeggen onmogelijk, op 26 ha met een voor Zeeuws-Vlaanderen normaal bouwplan uit een dergelijk W ij vinden het dan ook onbegrijpelijk dat de provincie zo bijzonder negatief reageert op een zeer beperkte uit breiding van het kamperen op de boerderij, zoals enkele gemeenten dat toe willen staan. Het standpunt van het Aanhoudende regen berokkent land- en tuinbouw schade S"P^ zuidelijke landbouw maatschappij Een aantal koeien wadend door het water. Een beeld onderweg dat gelukkig (nog) niet representatief is voor veel weilanden. Toch zal het weer snel moeten verbeteren om een flinke strop in de landbouw te voorkomen. Demonstratiebedrijf Vanuit de Z.L.IVI. gezien Kamperen bij de boer iz m VRIJDAG 18 JULI 1980 67e JAARGANG NO. 3541 land- en tuinbouwblad B ij het schrijven van dit commentaar valt de regen nog steeds bijzonder gemakkelijk uit de lucht. Wij hopen nu maar dat de verwachtingen juist zijn en dat het weer de komende dagen verbetert. Dat is bijzonder hard nodig. Het is altijd moeilijk wanneer wij als boer over extreme weersomstandigheden kunnen spreken. Weinig jaren gaan er voorbij dat wij niet met een bepaal de periode van abnormale weersomstandigheden te ma ken hebben. Abnormale weersomstandigheden die van invloed zijn op de werkzaamheden op de bedrijven en de groei van de gewassen en daarmee dikwijls ook van in vloed op het inkomen van boer en tuinder. Het is nu wel duidelijk dat wij de afgelopen weken met abnormale weersomstandigheden te maken hebben ge had. Elke dag opnieuw grote hoeveelheden regen heeft de grond volledig verzadigd en op veel percelen staat er water op het land. Het is niet de bedoeling een opsom ming te geven van de problemen. Volledig zijn daarbij is onmogelijk omdat het van bedrijf tot bedrijf zeer ver schillend zal zijn. Er zullen echter weinig akkerbouwbe drijven zijn die niet met één of meerdere gewassen pro blemen hebben. Maar ook bij de veehouderij zit het niet mee om vol doende ruwvoer te winnen voor de komende winter. Voor het kleinfruit is de regen catastrofaal en in de fruitteelt is er behoorlijk veel hagelschade. Al deze problemen en opgelopen schade behoren tot het normale bedrijfsrisiko. Bedrijfsrisiko's die uit eigen mid delen opgevangen moeten worden. En dat nu wordt een steeds groter probleem, doordat wij met marginale prijzen te maken hebben. Dat noodzaakt ons met geringe kosten optimale opbrengsten te behalen. Dat is alleen mogelijk met een gezonde bedrijfsvoering maar ook onder gunstige weersomstandigheden. bedrijf een arbeidsinkomen te behalen. De grootste pro blemen daarbij zijn de sociale lasten, pensioen en verze keringen. En zo is er op dit bedrijf de laatste jaren een behoorlijk bedrijfsverlies ontstaan. Het is nuttig dat dit bedrijf in zijn huidige opzet blijft bestaan. Hierdoor hebben wij inzicht in het funktioneren van een bedrijf waar de normale sociale lasten opge bracht moeten worden van de ondernemer in deze situa tie van het demonstratiebedrijf, de bedrijfsleider. Gede monstreerd moet dan wel worden dat op een dergelijk bedrijf bedrijfsaanpassingen noodzakelijk zijn, passend bij de mogelijkheden van het bedrijf en de kennis van de bedrijfsleider. En wanneer wij het dan verder nog weer over het slechte weer hebben, dan zijn wij toch ook wel begaan met de gezinnen die deze weken hun vakantie hebben gehou den. Van Agt zijn oproep om vooral in eigen land met va kantie te gaan is voor velen niet best uitgepakt. En wan neer wij de situatie van de rekreatieve ontwikkelingen in Zeeland overzien, ontkomen wij er niet aan enkele kriti sche kanttekeningen te maken. Naar onze mening is men in Zeeland te ver gegaan in de richting van de 2e wonin- genbouw, waarbij nu door de stagnerende ekonomische ontwikkelingen de wal het schip keert. Intussen zijn er wel hoge investeringen gedaan en grote terreinen liggen onbenut. Onvoldoende is er aandacht besteed aan de slechtweer- akkommodatie, maar ook is er te weinig ruimte voor va kantiegangers die enkele weken .in Zeeland door willen brengen op een camping. Het grootste deel van de kam- peerbedrijven is in beslag genomen door vaste staan plaatsen. Vooral schade bij zacht fruit Verscheidene sektoren van de land- en tuinbouw beginnen langzamerhand de nadelige gevolgen te ondervinden van de aanhoudende neerslag van de laatste weken. Alhoewel de situatie in de meeste gevallen nog niet ernstig kan worden genoemd kan ze dat wel worden als het weer niet snel verbe terd. In de sektor zacht fruit kan wel al reeds worden gesproken van een fiasco. Zo is volgens een woordvoerder van het CAR in Goes een groot deel van de rode bessen-oogst verloren. Veel bedrijven zijn gestopt met plukken omdat de kwaliteit van de bessen zeer slecht is. De schade verschilt overigens van perceel tot perceel en van kweker tot kweker. De opbrengst van de frambozen valt ook zwaar tegen terwijl de laatste plukken van de aardbeien zijn blijven hangen. Volgens de woordvoerder van het CAR moet voor de oogst van zwarte bessen die voor de deur staat, ernstig worden gevreesd. Deze drogen moeilijk en wanneer het weer niet snel opknapt dan wordt de kans op rotting erg groot. De kwaliteit van aangevoerd zacht fruit op de veilingen is zeer matig. Als gevolg van het donkere weer en de lage temperaturen is er in veel akkerbouwprodukten stagnatie in de groei opgetreden. Door zuurstofgebrek treedt op veel bietenpercelen geelkleu- ring op op plaatsen waar water blijft staan. Ook treedt lege ring in granen op. Volgens onze zegsman bij het CAR is het nog te vroeg om nu al aan te geven of en hoeveel schade er is. De meeste gewassen kunnen wel een stootje verdragen, zo zei hij. Overigens is niet overal evenveel water gevallen en is er op grond met een goede doorlatendheid nauwelijks iets aan de hand. De oogstwerkzaamheden bij graszaad, erwten en bonen on dervindt wel ernstige vertraging door de drassige situatie. Ook geeft de voortdurende neerslag problemen bij de bespui ting van de gewassen, vooral bij aardappelen. Veel boeren gaan dan ook over op bespuiting per vliegtuig. Het aantal vliegtuigjes is echter bij lange na niet toereikend om alle percelen op tijd te kunnen bespuiten. Landbouwschap is bekend. Het landbouwschap is niet voor een sterke uitbreiding van het kamperen op de boerderij en dan nog alleen onder bepaalde voorwaar den. Zo loopt de georganiseerde landbouw zeker in de pas met de wensen van de overheid. Maar ook de individuele boer is dezelfde mening toege daan, dat blijkt uit de zeer beperkte ontwikkeling in de richting van het kamperen op de boerderij. Alleen langs de kust is er wat meer animo bij de boeren om toeristen op te vangen op hun bedrijven. Daar heeft men gezorgd voor goede sanitaire voorzieningen en probeert men op deze wijze wat extra te verdienen. In Valkenisse wil men in het hoogseizoen 3 mnd.) 5 extra staanplaatsen toestaan. Het gaat hier om ongeveer 25 bedrijven, zodat wij over 125 tenten of caravans spreken. Wij vragen ons dan ook af over welke proble men er nu eigenlijk gepraat wordt en of het provinciaal bestuur zich dat wel voldoende realiseert. Wij hopen dan ook dat o.a. de gemeente Valkenisse in het gelijk gesteld wordt, zodat in elk geval 25 boerengezin nen de voorzieningen die zij voor het kamperen op de boerderij getroffen hebben wat beter rendabel kunnen maken. En dat 125 gezinnen kunnen genieten van de rust op de kampeerplaats bij de boerderij. 1 25 Gezinnen die ook meer kunnen leren over het leven op de boerderij in een provincie waar de landbouw nog steeds een be langrijke rol SDeelt! Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1