VOOR ml Vit OII W The associated country women of the world (2) Boerentoneel 15 mei was de nationale Platte landsvrouwendag. Die dag kwamen nog enige duizenden Plattelands vrouwen naar Hamburg. Het pro gramma voor hen bestond uit een concert en volksdansen die werden opgevoerd door groepen uit de wijde omtrek van Hamburg. Het was een lust voor het oog en men vertelde er bij hoeveel van de oude kuituur er na de tweede wereldoorlog weer is op gevat. Heel veel jongeren deden aan deze uitvoering mee. Ook de her komst van verschillende drachtefi werd verteld, zoals van een groep die woont ten noorden van de Lünen- burgerheide waar men in de kleding het groen van de weiden heeft, het zwart van de moerassen, het lila van de heide en in de hoge hoed van de mannen nam men heel vroeger het brood mee. Vendelzwaaiers kwamen op toneel, maar ook een hele brui loft. Oude sieraden worden weer in produktie genomen, zodat dit on derdeel van de volkskultuur mis schien behouden kan blijven. D e 6 algemene vergaderingen werden zeer goed geleid door Wereldpresidente Dame Raigh Roe. Ze hield de zaak goed in de hand en gaf toch ieder de kans om een stand punt te verdedigen. Al angenomen werden de volgende resoluties: I s als overal ook hier een agenda punt en gekozen werd de Neder landse Mevrouw Ziny Westebring- Muller tot Wereldpresidente voor de komende drie jaar. Een heel zware opgave en we wensen haar daarvoor veel succes. E en avond gingen we allen uit en S lechts een greep uit alles wat er tijdens de congresdagen werd be sproken, we hopen dat het wel de belangstelling heeft gewekt om: Het werk van A.C.W.W. in de ko mende tijd goed te volgen en even eens de krantenartikelen over de U.N. Conferentie in Kopenhagen niet over te slaan. A f bant Gastgezinnen gezocht Internationale uitwisseling Tholen/St. Philipsland Europese Rally zeer geslaagd Sekretariaat gesloten I k onder redaklie van de Redaktiekommissie Bond m I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van \1aldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdljk. Algemene vergaderingen Naast de verschillende verslagen die goedgekeurd moesten worden o.a. over de aktiviteiten van de Wereld - Deputy en Area Vice presidentes en eveneens heel belangrijk: de stand der financiën. In de studiegroepen werden bespro ken: "Vrouwen in de samenleving" a. Plattelandsvrouwen en de trek naar de steden; b. Vrouwen in het openbare leven; c. Voldoening in ontspannende ak tiviteiten. "De Wereld van Morgen" a. De rol van de vrouw in de Land bouw; b. Bescherming van ons milieu. c. Energie - bronnen. In de eerste studiegroep kwamen in leiders aan het woord uit Kenia - In dia en Engeland. Ze spraken met veel kennis van zaken en liefde voor hun land over het gevraagde onder werp. De trek naar de steden is ook in Kenia heel groot. Toch is er een reden nodig om de geboortegrond te verlaten. De mannen gaan om werk te vinden en laten hun gezin achter. Ze komen eens in de 2 of 3 jaar thuis. De vader is dan een vreemde in het gezin wat geen goede kontakten waarborgt. Het kind groeit op met de moeder en die band is heel bijzonder omdat de baby na een maand op de rug van de moeder "woont". Waarom gaan de jongeren na de schooltijd naar de stad? Men wil "schone handen" d.w.z. geen hand werk. In Nairobi wonen sterven van de honger omdat er geen werk is, en op het land is werk maar er zijn geen werkers meer. Er moeten voorwaarden komen die maken dat jonge afgestudeerden na een universitaire studie overzee wel terug zullen keren naar hun land en dit vooruit gaan helpen. In India ko men de vrouwen nu meer op de voorgrond maar ze willen niet vech ten tegen de mannen. Toch krijgen de jongens daar nog steeds meer ontwikkeling en ook betere voeding als er niet genoeg is voor allen krij gen de jongens het eerst. In de westerse wereld is het zo dat als vrouwen "werken" krijgen ze een pensioen, maar als ze haar familie verzorgen worden ze geacht "niet te hebben gewerkt" en voor hen is er dus geen normaal pensioen. Jonge vrouwen nu hebben heel veel mogelijkheden! Achter elke goede vrouw staat een werkelijk goede man! Er moet een goede verhouding zijn tussen: werken - ontspanning - sla pen. Werk moet boeiend en interes sant zijn en de ontspannende kreatieve aktiviteiten zijn daarbij erg belangrijk. Is vrijwilligerswerk ook vrijetijdsbe steding? Een antwoord was daarop niet te geven. Wel gaf een der aan wezigen eens een kursus lezen en schrijven en de reaktie daarop kwam: de wereld opende zich voor mij. Het was of ik tot die tijd in komplete duisternis leefde en nu kwam er licht! "De wereld van Morgen" werd in geleid door spreeksters uit Amerika - Nederland en Engeland. Honger en slecht betaalde boeren gaan hand in hand. Als een vrouw een boer trouwt wordt ze "boerin" in voor- en tegenspoed. Een gezin werkt samen in het bedrijf, maar de vrouw heeft nog veel meer en andere plichten. Energie kan worden gemaakt uit alkohol van granen en suikerbieten en in Ameri- Ook dit jaar komt de boerengroep uit Wageningen met een toneelstuk dat zich richt op agrarisch jongerenwerk, maar ook op lagere en mid delbare agrarische scholen. Het stuk, getiteld "de stoute schoenen" speelt zich af rond een be drijfsovername. Het ligt in de bedoeling van de boerengroep om aan te sluiten bij de situatie dicht bij huis. De (konflikt)-situaties die in het stuk ontstaan tussen de verschillende personen zouden voor ieder her kenbaar moeten zijn. Moeilijkheden op bedrijfsniveau als lage inkomens, lange werktijden, zware investeringen, het meewerken van de vrouw en de perspektieven die daarvoor geschetst worden liggen veelal ook dicht bij huis. Maar uiteraard liggen daar niet alle oplossingen, 'n verwijzing naar een stuk landbouwpolitiek komt er dan ook zeker bij. Tenslotte wil de boerengroep ook aandacht besteden aan de rol die het agrarische jongerenwerk kan spelen bij deze zaken. De boerengroep streeft ernaar het De afdeling Zuid-Beveland van de PJ.Z. organiseert op 16 en 17 augustus een uitwisseling met de afdeling Heino van de PJ.G.O- verijssel. Voor dit weekend wor den P.J.Z.-leden gezocht die een gast willen ontvangen. Ook wordt er aan die leden gevraagd mee te helpen bij het organiseren van de verschillende aktiviteiten of er aan mee te doen. Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met Helma Noordhoek, Sabbingedijk 5 in Wolphaartsdijk, telefoon 01198 - 409. toneelstuk in te passen in het verdere winterprogramma van de afdelin gen. Er kunnen eventueel vervolga- vonden georganiseerd worden. Als er afdelingen zijn die interesse hebben in dit boerentoneel dan kan men kontakt opnemen met het se- kretariaat van de P.J.Z. voor nader overleg en informatie. In de week van 21 tot en met 26 juli a.s. zal de afdeling Tholen/St. Phi lipsland als gastheer optreden voor de "Landjugendgruppe Amt Erlach uit Zwitserland." Er is een uitgebreid en interessant programma waarin o.a. bedrijfsbe zoeken en een internationale zes kamp. Ook worden er bezoeken ge bracht aan de bloemenveiling in Honselersdijk, de Deltawerken en aan Amsterdam. Hoewel dit nog geen komplete op somming is van het opgestelde pro gramma kan ongetwijfeld een ge slaagde week verwacht worden. Leden van de afdeling Tholen/St. Philipsland die aan de georganiseer de aktiviteiten willen deelnemen kunnen zich daarvoor opgeven op maandagavond 21 juli bij het be stuur. De Europese Rally is weer voorbij Meer dan 120 jongeren kwamen van 6 tot en met 12 juli bij elkaar in het kongrescentrum Woudschoten nabij Zeist. De kommissie Rally Nederland die uit 10 personen bestond had hier in 'n uitstekende aakkommodatie ge vonden met alle mogelijkheden voor een prima sfeer. Het thema van deze rally, welke een aktiviteit is van het Europees komité was ditmaal "planning op het plat teland". Om het' thema verder uit te werken waren er sprekers uitgeno digd, werden er ruilverkavelingsge- bieden bezocht en was er een ten toonstelling. Ook werd er door de verschillende landen hun visie op het thema gegeven. Natuurlijk waren er ook andere ak tiviteiten. Zo verzorgde elk land een 20 minuten durende presentatie over hun eigen land, werd er gevolksdanst en werden er diverse bezoeken afge legd. Op de vrijdag was er een wedstrijd dag met oud-hollandse spelletjes, een natuurtocht en een gewassenk- wis. Bovendien was er 's avonds een daverend schuurfeest in Dronten. Keek men in het begin van de week nog wat onwennig tegen elkaar aan; dat was aan het eind wel anders. Niet meer de landen bij elkaar, maar een bonte mengeling van spaans, engels, duits, italiaans en nederlands spre kenden door elkaar. Soms volslagen vreemden maar ook bekenden van vorige rally's en uitwisselingen. Wie de kans mocht hebben nog eens aan een dergelijke rally mee te doen moet dat zeker doen. Een onverge telijke ervaring. Harrie Wijermars In verband met vakantie is het sekre tariaat van de PJ.Z. gesloten van 28 juli tot en met 1 augustus. In bijzondere gevallen kan men kon takt opnemen met de voorzitter Jaap Flikweert (01172 - 1448) of Harrie Wijermars (01103 - 2362). Het ligt in de bedoeling om met in gang van 12 augustus aanstaande het sekretariaat van de PJ.Z. altijd bezet te hebben tussen 8.30 en 16.45 uur. ka is een programma om deze vorm van energie voor afgelegen boerde rijen te gebruiken. Over de vervuiling sprak de Neder landse inleidster en ze gaf een inte ressant overzicht met heel goede ta bellen die niet zo snel konden wor den opgeschreven. Wat ze echter over de Nederlandse landbouw vertelde was tot onze schrik ver en ver achter, spreekster is niet op de hoogte van de landbouw in Neder land en wij vroegen ons af waarom ze er dan over spreekt. De laatste spreekster nam ons mee langs windmolens, zeegolven en warmwaterbronnen en vertelde dat al deze methoden veel geld kosten. Japan gaat voorop in het onderzoek naar alternatieve energiebronnen. Rusland die de grootste kern-reaktor heeft, heeft ook heel grote proble men met de kern-afval. Ze zei ver der: "Ik was heel erg tegen kern energie maar door de enorme inzet van het onderzoek met afbreken en nu ook de laatste resten tot onge vaarlijk glas kunnen worden.... We moeten kleiner gaan denken omdat we niet kunnen blijven doorgaan. Na een boeiende diskussie werd ook deze studiegroep besloten en wel met: Het verstand neemt slechts wat de stoel toestaat. Resoluties Bij de aangesloten organisaties aandringen op het attent maken van de vrouwen en de gezond heidszorg in hun land op de mo gelijkheid van het tijdig opsporen en doen behandelen van borst kanker. Het opnieuw onder de aandacht brengen van de noodzaak van schoon drinkwater en het onder steunen van de U.N. projekten hiervoor. De Wereld Gezondheids Organi satie en andere U.N. commissies er in dit jaar, aansluitend op het "Jaar van het Kind" attent op te maken hoe groot de noodzaak is programma op te zetten voor het vaccineren tegen besmettelijke zieken en er zorg voor te dragen dat er vaccins komen die hogere temp. en afwijkende vormen van hygiëne verdragen. En te streven naar meer mobile medi sche verzorging naar kleine plaatsen. Dat de ekonomische waarde van het werk thuis door de huisvrouw wordt gewaardeerd en dat de aangesloten organisaties zullen ijveren voor aanvaardbare voor waarden om gezinnen te verze keren van ekonomische hulp na een ramp die een van de verzor gers treft, ziekte of sterfgeval. Dat de informatie op Instant Melk Poeder niet slechts in ge schrift maar tevens in illustratie wordt gegeven over: inhoud en kwaliteit. De noodzaak hierbij zuiver water te gebruiken. Het ri- siko bij te veel of te weinig van dit poeder te gebruiken aangeven. Geweld als vermaak. A.C.W.W. dringt er bij de aangesloten orga nisaties op aan te werken tegen het gebruik van geweld in de dagbladpers, de TV en in films. Ook de komende konferentie in Ko penhagen van 14 tot 30 juli, vormde onderwerp van gesprek. Door A.C.W.W. zijn prioriteiten opgesteld die op de U.N. Decade voor de Vrouw zullen worden ingebracht. Bestuursverkiezing Europa nam afscheid van haar Area-vice-presidente Mrs. Solveig 0ye uit Noorwegen. Als haar op volgster werd gekozen de Ierse Mrs. Joan Coady en ook zij zal een be langrijke taak hebben. Voor beiden geldt dat ze een heel goede voor gangster hadden en dat het een op gave is om door te gaan op de inge slagen weg met een eigen inbreng. Don Giovanni de Hamburgse Staatsopera voerde voor alle congressisten Don Giovan ni van Wolfgang A. Mozart op. Ademloos werd de uitvoering ge volgd. Naast het programma waarin het verhaal in Duits was weergege ven kregen de congressisten ook een Engelse vertaling uitgereikt, wat voor het volgen van de geschiedenis erg prettig was. Uitstapjes W erden gemaakt op de zaterdag middag en de gehele zondag naar afdelingen van de Duitse Land- frauen rondom Hamburg. Hier maakten we kennis met de leden en kregen informatie over werkwijze in de afdelingen maar ook over de spe ciale landbouw onderwerpen. We bezochten landbouwgebieden en bedrijven en konden met de boeren diskussieren over velerlei onderwer pen zoals EEG - erfopvolging - eko nomische situatie - afzet van pro- dukten enz. enz. Cake Een enorme verjaringstaart was door de leden van West-Australië gebakken. Ieder lid bakte een cake en deze werden daarna samenge voegd tot een hele grote. Deze was versierd met in het rond alle wilde bloemen, zoals West Australië die kent, in suikerwerk. Voor gratis vervoer zorgde de Aus tralische Luchtvaartmij. en zo kwam deze in prima staat vanuit Perth in Hamburg aan. Dame Raigh Roe mocht haar aansnijden en daarna werd ze in keurige stukjes aan alle congressisten aangeboden. Nationale dag Farewell Party O p 8 rondvaartboten werd een af scheid aangeboden. De boten voeren in konvooi door de havens en een heel stuk de Elbe op. Tijdens de tocht werd een koud buffet geserveerd en was er steeds muziek door een kleine "Jcapelle". Terug waren alle lichten in de stad en havens aan hetgeen een heel feestelijk gezicht gaf. Van de gelegenheid tot dansen op de boten werd door de aanwezige echtparen en verschillende enthousiaste dames ruim gebruik gemaakt. Veel W erd er gedaan in de beschikbare tijd. En zoals de wereldpresidente in haar afscheid zei: De grond moet worden voorbereid om 't zaad te ontvangen, als er iets mis is, gaat dat ten koste van de vruchten. Dit was P J. de Rooy - Janse 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17