Duitsland grootste afnemer groenten D, T erugkerend bij de kwalen nu eerst wat over meeldauw. Ofschoon de af gelopen jaren in toenemende mate meeldauwtolerante rassen worden geteeld, zijn er toch nog steeds een groep telers die de voorkeur geven aan meeldauwgevoelige rassen. De motivering hiervoor is vaak het hoge produktievermogen van deze rassen. De bestrijding van meeldauw moe ten wij aanvangen zodra de eerste schimmelvlekjes zichtbaar zijn en dient enkele keren te worden her haald. Zodra wij de eerste ziekte symptomen onder de knie hebben, is het noodzakelijk dat steeds wordt gekontroleerd op een nieuwe aan- I D, Paprika's vierde op de lijst Veel vocht Groei in het gewas houden Goede behandeling Gezond gewas Kwalen Niet te grof n de allervroegste gewassen zijn inmiddels de eerste bloemen al weer gevormd. Thans gaat da oogst van natuuraugurken weerl van start. Weliswaar betreft het hier nog de perceeltjes die tijdelijk met plastik folie bedekt zijn geweest, doch ervaringen hebben geleerd dat de rest hierop snel volgt. De resultaten bij de augurkenteelt zijn van verschillende faktoren afhankelijk. Belangrijk hiervoor zijn, behoudens de prijsvorming, een goede gewasverzorging met daarbij een optimale vochtvoorziening, een effektieve ziektebestrijding en het frekwent oogsten. Zaken, die zich tijdens de pluk voordoen en waarover wij in dit verhaal het een en ander willen opmerken. Een goed augurkengewas omvat een grote massa aan bladeren, sten gels en vruchten. Het totale verdam pingsoppervlak is hierdoor erg groot. De augurkenplant behoort dan ook tot de waterbehoeftige groep. Schat tingen geven aan dat een volgroeid gewas bij zonnig weer zelfs tussen de 20.000 - 30.000 ltr water per ha per dag verdampt. Vooral in wat drogere perioden zullen de meeste gronden niet in staat zijn deze grote hoeveel heden uit eigen voorraad aan te voe ren. Aanvullingen, middels berege ning, zullen dan ook in een groot aantal gevallen noodzakelijk zijn. Ervaringen hebben geleerd dat tij dens droge perioden, vooral op de wat hogere gronden, 2 a 3 keer per week moet worden beregend. Het watergeven kan gerust over het ge was gebeuren. Wel dient men bij voorkeur 's avonds of tijdens de nacht te beregenen. Dit laatste geldt speciaal indien men beschikt over ij zerhoudend beregeningswater. Extra voordelen van het 's avonds of 's nachts beregenen zijn een aanzien lijk betere waterverdeling vanwege minder wind. Augurken watergeven middels bevloeiing kan natuurlijk ook, maar levert vaak problemen op. Diverse percelen hebben namelijk een slechte vlakteligging, hetgeen een goede waterverdeling in de weg staat. ij een goed verzorgd gewas duurt de oogst van begin juli tot vaak in de eerste weken van oktober. Een lange oogstperiode, waarbij het duidelijk zal zijn dat gedurende deze tijd hoge eisen aan het gewas worden gesteld. Steeds opnieuw moeten er bladeren, stengels en vruchten worden ge vormd, wat alleen maar mogelijk is indien behoudens ook voldoende vocht eveneens geen tekorten be staan aan voedingselementen. Uitgaande van een goede basisbe mesting betekent dit dat regelmatig een overbemesting zal moeten plaatshebben om de groei in het ge was te houden. Het beste kan men met de overbemesting beginnen zo dra de eerste pluk achter de rug is. Vóór de eerste pluk overbemesten kan namelijk het door de "bloei" heen groeien bevorderen, hetgeen een belangrijke oogstreduktie kan geven. Om de 10 a 14 dagen dient de overbemesting met 3 kg kalkam- monsalpeter afgewisseld met mag- nesium-ammonsalpeter per are te worden herhaald. Door deze afwis seling met magnesium-ammonsal- peter kan in belangrijke mate het eventuele optreden van magnesium gebrek worden voorkomen. Met klem willen wij er op wijzen dat de overbemesting tot in september moet worden voortgezet. In de praktijk haakt men nogal eens vroeger af en vindt men het al heel wat wanneer 2 a 3 keer wordt overbemest. Het ge volg is een vroegtijdige groei-beëin- diging en een snel versleten gewas. De overbemesting dient steeds over een absoluut droog gewas te worden uitgevoerd in verband met de grote gevoeligheid voor verbrandings- schade. Konsulentschap voor de Tuin bouw te Tilburg ing. A.J. van Oijen doen zal vooral in de beginperiode de oogst met enige zorg moeten ge schieden. Vooral bij de vlakveldsteelt betekent dit dat de ranken na het plukken weer zo gelijkmatig mogelijk over de grond worden uitgelegd. Bovendien moet men er steeds voor oppassen geen ranken kapot te trap pen. Bij de teelt aan touw zullen de ranken nog enkele keren worden in gedraaid en zodra deze boven de draad uitgroeien worden vastgebon den. Pas wanneer bij de teelt aan touw belangrijke slijtage optreedt aan de ranken die op de grond lig gen, dienen deze te worden verwij derd. Ofschoon niet door elke au gurkenteler toegepast, is het raad zaam als extra verwenning bij elke ha augurken één bijenvolk te plaat sen. Dit komt ongetwijfeld een goede vruchtzetting ten goede en geeft dientengevolge een hogere kg-op- brengst met daarbij een betere vruchtkwaliteit. Wij vergeten na tuurlijk niet het bijenvolk tijdens het uitvoeren van de ziektebestrijding te verwijderen. e eerste augurken kunnen al worden geplukt ruimschoots voordat het gewas is volgroeid. Om de gewas- groei niet al te veel geweld aan te 'iverse belagers kunnen het au gurken-gewas vroegtijdig doen af sterven. De grootste boosdoeners hierbij zijn meeldauw en spint. Beide aantastingen komen als het ware ge lijktijdig met het begin van de oogst en blijven verder tot het einde van het seizoen de teelt bedreigen. Voor beide kwalen zijn goede bestrij dingsmiddelen voorhanden, maar de toepassing hiervan vraagt wel spe ciale aandacht. Regelmatig zien wij in de praktijk dat ondanks herhaal delijk spuiten de aantasting aanwe zig blijft. Vaak is dit slechte resultaat de oorzaak van het te weinig gebrui ken van water bij het verspuiten van het bestrijdingsmiddel. Een augur kengewas is erg volumineus waar door alleen door een grote hoeveel heid vloeistof het gehele gewas met het bestrijdingsmiddel in aanraking kan worden gebracht. De te gebrui ken hoeveelheid water zal dan ook minimaal 1.000 ltr per ha moeten bedragen en nog beter is 1.500 ltr per ha. Bij de teelt aan touw wordt veelal over het gewas gespoten. Het nadeel van deze methode is dat de spuit- vloeistof onvoldoende in het gewas doordringt. Vooral wanneer de aan tasting vrij omvangrijk is, wordt dan een slechte bestrijding verkregen. In dergelijke gevallen kan het aanbeve ling verdienen enkele keren te spui ten met behulp van de slang. Het sorteren van augurken. tasting. Bij een hernieuwde aantas ting moet de bestrijding meteen op nieuw ter hand worden genomen. Diverse goede bestrijdingsmiddelen zijn beschikbaar, zoals Curamil, Funginex, Fungafloor, Plondrel en dinocap. De laatste 2 middelen ver dienen de voorkeur in een gewas met een afnemende groei. Ten aanzien van spint kunnen wij vaststellen dat elk jaar een aantal percelen met een spintinvasie wordt vereerd. Kleine, spinachtige diertjes verschijnen dan in grote getale aan de onderzijde van de bladeren. In korte tijd zuigen zij het blad leeg, waarna sterke geelver- kleuring optreedt. Het gewas kan hierdoor snel aftakelen. Een effek tieve bestrijding met een specifiek spintmiddel, zoals Torque-plus of Plictran Agral LN of Kelthane A.P. is dan noodzakelijk. Uiteraard zijn er nog meer ziekten en kwalen op te noemen die aan het augurken gewas schade kunnen veroorzaken, maar komen aanzienlijk minder voor. Bovendien vragen deze vaak een bestrijding middels vruchtwisse ling, rassenkeuze en gezond zaad. Zaken, waaraan voor dit seizoen toch niets meer bij te sturen is. (j rote invloed op de kg-opbrengst, kwaliteit en levensduur van het gewas heeft de plukfrekwentie. Ervaringen hebben geleerd dat het meest opti male resultaat kan worden verkregen indien men zich bij de pluk richt op de C-sortering. Dit betekent tegelijker tijd dat het augurkengewas 2 keer per week moet worden overplukt. Bij warme dagen kan zelfs 5 x per 14 da gen noodzakelijk zijn. In de praktijk wijkt men hiervan no gal eens af. Vooral naarmate de op pervlakte augurken per bedrijf gro ter is en/of een periode met lage prijzen optreedt, wordt veelal vol staan met 3 keer per 14 dagen pluk ken en in een aantal gevallen zelfs 1 keer per week. Zeker in dit laatste geval verkrijgt men een erg grove maatsortering, hetgeen een aanzien lijk lagere middenprijs ten gevolge heeft. Bovendien raakt het gewas door 1 keer per week te plukken snel uitgeput, zodat de totale kg-op brengst dan bijna altijd tegenvalt. Het plukken gebeurt veelal door los se krachten, waarbij het belangrijk is bij het begin van de oogst deze goede instrukties te geven. Dit voorkomt extra gewasbeschadiging, zoals het kapot trappen van de ranken etc. Bovendien dienen aanklevende bloemdelen en/of stelen van de vruchten tijdens het plukken te wor den verwijderd. Laat de geoogste augurken niet in de zon en/of wind op het veld staan, maar voer deze snel naar een koele, windvrije ruimte af. Ten slotte willen wij nog opmerken dat de augurkenopbrengst in het ver leden steeds van bedrijf tot bedrijf sterk varieerde. De beste resultaten verkregen zij die bovengenoemde punten in praktijk brachten. Gedurende de zeventiger jaren heeft de teelt van paprika's een grote vlucht genomen. In 1979 werd een produk- tiewaarde van een kleine 80 min gul den gerealiseerd. Daarmee zijn de paprika's vierde op de lijst van glas groenten, na tomaten (530), kom kommers (250) en sla (220). Na het wat teleurstellende seizoen '78 zijn de resultaten in '79 niet on bevredigend geweest. Ondanks de grotere produktie lag de gemiddelde veilingprijs vorig jaar 15% boven die van '78 en 8% boven die van '77. Inmiddels is het seizoen '80 in maart j.l. van start gegaan. Tot begin juni is meestal zo'n kwart van de aanvoer gerealiseerd. Die aanvoer is tot op heden enkele procenten groter ge weest dan vorig jaar. Daarbij lagen de prijzen dooreengenomen een kleine 20% hoger dan die van '79 over de zelfde periode. Minder stookpaprika's Het areaal paprika's is tot 1978 steeds blijven uitbreiden. In dat jaar werd 192 ha beplant. In het jaar daarop deed zich voor het eerst een lichte teruggang voor. Het areaal besloeg toen 185 ha. Een en ander blijkt uit de CBS-meitelling. Het tijdstip waarop deze telling wordt gehouden is er echter de oorzaak van dat hierin niet de herfstteelt van paprika's wordt opgenomen. En die teelt lijkt zich nog steeds uit te breiden, het geen wordt geïllustreerd door de laatst gehouden CBT-areaalenquête. Daaruit blijkt dat het areaal dit sei zoen in totaal 41 ha of wel 18% groter zal zijn dan vorig jaar. De vrij goede resultaten van '79 hebben dus in vloed laten gelden. Deze uitbreiding doet zich echter niet voor bij de vroege stookteelt. Wellicht is men de hoge stookkosten in het begin van het vorig seizoen nog niet vergeten. Afgelopen de cember, doorgaans de maand waarin ruim een derde van de totale seizoe- naanplanten wordt gerealiseerd, werd zo'n 5% minder aangeplant dan in december '78. De uitbreiding van de heteluchtteelt is niet spektakulair te noemen. Wel is dat het geval met de zomer- en her fstteelt. Vanaf mei t/m juli zal er een kleine 40 ha meer aangeplant wor den dan vorig jaar. In die periode wordt nu ruim 40% van de seizoe- naanplanten gerealiseerd, (vj. ruim 30%). De uitbreiding van het areaal gele paprika's is onstuimig te noemen. De oppervlakte die met deze paprika's wordt beplant is maar liefst verdrie voudigd en bedraagt nu ruim 15 ha. Een en ander is in de aanvoeren tot op heden al tot uiting gekomen. De uitbreiding van de teelt van witte paprika's verloopt matiger en het areaal daarvan zal dit jaar ruim 5 ha gaan beslaan. Op het gebied van groenten en fruit behoort de Bondsrepubliek Duitsland tot onze grootste afnemers. Het Centraal Bureau voor Groente en Fruitveilingen, dat reeds in 1917 werd opgericht, is het overkoepelend orgaan van de Nederlandse Groente en Fruitveilingen. Het is de taak van deze organisatie om haar diensten ten behoeve van de exportbevordering aan te bieden aan de verschillende veilingen, om op deze wijze de afzet van Nederlands groente en fruit te bevorderen. Lid van het CBT zijn ca. 60 groente en fruitveilingen in Nederland. Gedurende 1979 exporteerde Ne derland 44.388 ton fruit en 834.526 ton groenten. Ongeveer van de geëxporteerde groenten en fruit ging naar de Bondsrepubliek Duitsla'nd. In het afgelopen jaar bedroeg bijv. de export van tomaten 226.000 ton sla 77.685 ton augurken 180.500 ton In geld uitgedrukt bedroeg de export van groenten ca. 1,1 miljard gulden en bij fruit ca. 137 miljoen gulden. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15