Ij j KEIM zojuist: verschenen Veel schade in kleinfruitteelt door voortdurende regenval Wateroverlast remt het werk glasopstanden Bijdrageregeling afbraak verouderde minder tomaten aangeplant Scheve verhoudingen in glastuinbouw y J Voor de zoveelste keer hebben we als boeren en tuinders ondervonden dat het weer zeer grillig kan zijn. Na een vrij droge periode is de regen dan ge vallen in ZUID-BEVELAND en wel in zo'n grote hoeveelheid, dat er op sommige percelen plassen water bleven staan, iets wat je normaal al leen in de winter ziet. Veel schade is er op de kleinfruitteelt bedrijven. Niet alleen de prijsvorming bleef te laag, de voortdurende regenval belette de oogstwerkzaamheden en veroorzaak te tevens veel rotte vruchten bij de frambozen en bessen. Een grote fi nanciële strop voor deze sektor. De late rassen kunnen misschien nog iets van de opgelopen schade goed maken, maar dan mag het weer wel vlug ver anderen. Voor alle fruitsoorten is mooi weer, met veel zon nu zeker ge wenst om een goede kwaliteit, vol doende maat en kleur van de vruchten te verkrijgen. Bij de appels en peren is weinig of geen schade ontstaan door de hevige regenval, alleen wat gescheurde vruchten bij de steel, maar deze kunnen er veelal nog uitgedund worden. Het is nu echter zo nat in de boomgaarden, dat het rijden met trekker en spuitapperatuur schade aan de grasmat kan veroorzaken, zodat bespuitingen een paar dagen uitgesteld worden. De tweede spint- bestrijding is op veel bedrijven reeds uitgevoerd, omdat hier en daar al roodverkleuring van de binnenste bladeren zichtbaar werd. De eerste bespuiting tegen spint heeft het een beetje laten zitten. Ook een punt is dat onze huidige meeldauw midde len geen nevenwerking tegen spint meer hebben zodat de ontwikkeling sneller kan verlopen. Er is nog geen resistentie tegen de bestaande mid delen ontdekt, zodat een voldoende bestrijding toch mogelijk moet zijn. Met de bestrijding van de pereblad- vlo gaat het stukken beter dan vorig jaar, Thiodaan heeft op veel bedrij ven toch wel een zeer goede werking al blijft het opletten geblazen, zodra we enige warme weken krijgen. Wanneer een toenemende ontwik keling van de bladvlo zich zou voor doen is het raadzaam de koppen van de peren met de slang te spuiten, in dien dit mogelijk is. Bij het verschijnen van dit blad is het hopelijk al volop zomer en hebben de telers van bessen en frambozen nog iets kunnen goed maken van hun opgelopen schade. Na het klein fruit komt de oogst van pruimen aan bod. Van het ras Opal, waar de meesten mee beginnen zijn er aanmerkelijk minder kilo's, zodat op een goede prijs gerekend mag worden, mits, en dan zijn we er weer, het zonnetje wat wil schijnen, want dat is ook voor pruimen belangrijk. We zullen er maar gewoon van uitgaan, want het is tenslotte zo: Hoop doet leven. Moest onze THOOLSE bijdrage vo rige keer reeds gevuld worden met klachten over wateroverlast nu met het opmaken van dit artikel weten wij drommels goed, hoeveel er nadien nog is gevallen. Als gevolg hiervan, raakt héél het werkschema in de war, en het rooien van aardappels is vorige week, praktisch komen stil te liggen. Enkele kleine partijtjes met de handgerooide werden nog aan de veiling aangevoerd. Het is nog wei nig voorgekomen dat er zo weinig aanbod kon zijn, door zo'i^ langdu rige wateroverlast. De percelen die de laatste weken met veel moeite alsnog werden gerooid, gelijken wel op stukgereden bietenland. Aan de stand en kleur van de gewassen, kan men wel duidelijk zien, waar de planten in het water hebben gestaan. Inzonderheid de lichte, wat slempige gronden, hebben hier vlug van te lij den, zo dat het wortelgestel door ge brek aan zuurstof kapot gaat. Be spuitingen tegen schimmelziekten, zijn de laatste weken zoveel mogelijk uitgevoerd door het vliegtuig. Zelfs dan kon dit bedrijf niet voorkomen, dat alle percelen niet op tijd bespo ten werden omdat het gewas als zo danig te lang nat was. Ook de aan vragen waren zodanig, dat er bij ve len een achterstand in het spuitsche- ma ontstond. Een geluk bij het on- Het Bestuur van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het besluit geno men, de premie voor afbraak van ekonomisch verouderd glas samen gaand met bedrijfsbeëindiging te ver dubbelen. Dit houdt in, dat de bijdrage in de kosten van afbraak van ekonomisch verouderde giasopstanden is vastge steld op 24,— per m2 staand glas. Voorwaarde blijft, dat het bedrijfs- hoofd zijn bedrijf beëindigt in het kader van het Beëindigingsvergoe- dingsbesluit. Duidelijk is te zien hoezeer de bessen onder het slechte weer hebben geleden. heeft het nog zin om alweer de ba kens te verzetten!? Toekomst Gezien echter de resultaten die vak kundige ondernemers in de gespecia liseerde tuinbouw kunnen behalen, zullen er altijd kansen blijven be staan. Niets is echter zo funest, als wanneer men zijn geloof in mogelijk heden verliest. Het wordt dan echter wel tijd dat men door een opkomende frustratie heenprikt, en wanneer dit niet gelukt, dan pas is het beter, om achter alles een punt te zetten. Na deze moeilijke weersomstandigheden zullen er zeker ook gunstiger perio den volgen, en het is ook zeker dat er voor een bepaalde kategorie onder nemers een toekomst zal blijven be staan! Op WALCHEREN heeft het, vooral in de noord-westhoek, lang geduurd alvorens er voldoende regen is geval len. Nu is er wel zoveel regen gevallen dat we van overvloedige regenval kunnen spreken. Hopelijk krijgen we nu het lang verbeide zonnig weer met wat aangenamer temperaturen. Zoals het tot op heden is, is het voor badgast en boer nu niet het meest overeenstemming met de prijs van de Spaanse uien die we voor 2,25 per kg in een winkel zagen aangeboden. Kennelijk is het aanbod schaars. De grasgroei in het weiland is goed. Het vee beschikt volop over mals gras, terwijl er gemaaid kan worden voor voordroogkuil en hooi. Er is dit sei zoen soms erg laat gemaaid voor de hooiwinning. Dit gaat zeker ten koste van de kwaliteit mogelijk dat de minder gunstige weersomstandighe den het lang uitstellen van maaien hebben bevorderd. Kruisbestuiving Vanuit de praktijk vernamen we dat geluk was wel, dat de temperatuur geregeld laag bleef, wat schimmel ziekten niet in de hand werkt. De weersomstandigheden zijn de laatste weken ook zeer ongunstig geweest voor de bestuiving van bloeiende gewassen, omdat de insekten het ook aflaten weten. Zo is er door deze omstandigheden, ook uit ons Thoolse gebied weinig moois te vermelden, nu ook op eko nomisch gebied, het rendement van de bedrijven in land- en tuinbouw, de laatste weken weer in het geding is. Het is te prijzen dat deze materie', door de bevoegde instanties wat meer in de publiciteit wordt ge bracht. Juist de hoger wordende kostprijzen, knabbelen steeds meer aan het inkomen van boer en tuin der, en terecht zal daar iets aan ge daan moeten worden. Wanneer het is zoals men stelt, dat er nog zeker 60.000 ondernemers uit het agrarisch bedrijf zouden moeten verdwijnen, zal de regering toch moeten inzien, dat het werkloosheidcijfer, met een gelijk aantal zal stijgen. De tijd is nu voorbij dat de industrie, de vertrek- kenden uit land- en tuinbouw op kon vangen. Zelfs voor de goed afgestu deerde jeugd liggen de banen niet meer opgeschept. Juist in een wat tegenzittend jaar, komen er zelfs bij vakkundige bedrijfsgenoten twijfels, Een dezer dagen heeft het Land bouw Ekonomisch Instituut in sa menwerking met het CBS twee be langrijke publikaties het licht doen zien n.l. "Landbouw Cijfers 1980" en "Tuinbouw Cijfers 1980". "Tuinbouwcijfers 1980" geeft uitge breide informatie over o.m. de vol gende onderwerpen: - Algemene statistische informatie Nederland - Algemene gegevens tuinbouwbe drijven - Oppervlaktegegevens (arealen en bedrijven) - Lonen en prijzen van produktie- middelen - Veilinggegevens - Kosten, inkomen en financiering tuinbouwbedrijven Enkele belangwekkende gegevens uit deze editie: - het aantal bedrijven met tuin- bouwgewassen in de open grond loopt de laatste jaren met gemid deld 1500 per jaar terug - de oppervlakte pit- en steen vruchten verminderde tussen 1970 en 1979 met 10.000 ha - in dezelfde periode steeg de op pervlakte boomkwekerijgewas sen met bijna 2000 ha en kwamen er in deze branche ruim 500 be drijven bij - de prijs van zware stookolie steeg sinds de energiekrisis van 1973 met niet minder dan 265% - de produktiewaarde van tuin- bouwprodukten welke in 19702,4 miljard gulden bedroeg was in 1978 toegenomen tot 5,2 miljard - van de totale uitvoer van tuin- bouwprodukten gaat jaarlijks tussen 55 en 60% naar West- Duitsland (Bestelling van deze publikatie kan geschieden door overschrijving van 16,— op girorekening 412235 t.n.v. Landbouw-Ekonomisch Instituut, Den Haag, of girorekening 425200 t.n.v. Centraal Bureau voor de Sta tistiek, Voorburg. Op het strookje vermelden: "Verzoeke toezending Tuinbouwcijfers 1980". Het boekje zal U dan na verschijning worden toegezonden). Door het aanhoudende natte weer kan menig graszaad perceel nog niet ge- In mei 1980 maaid worden. Indien voor afbraak van dezelfde glasopstand tevens op grond van de Beschikking rekonstruktie oude glastuinbouwgebieden een bijdrage is of wordt verkregen, zal de geza- menl.jke bijdrage 28,— per m2 staand glas bedragen. Reeds ingediende aanvragen, waar over nog geen beslissing is genomen, en aanvragen, die vanaf heden tot 1 oktober 1981 worden ingediend, ko men voor de verhoogde bijdrage in aanmerking op voorwaarde, dat de Europese Kommissie geen opmer kingen heeft over de inmiddels aan gemelde regeling. ideale weertype. Zeker nu de eerste oogstwerkzaamheden zich weer aandienen. Een aantal percelen graszaad is gemaaid en zal bij droog zonnig weer gemaaidorst kunnen worden, De karwij zal eveneens op korte termijn, gemaaid kunnen wor den. Het Engels raaigras voor zaadteelt heeft zich nog tamelijk gul ontwik keld. Veel percelen zijn nu flink ge legerd. Bij de granen valt het geluk kig erg mee wat de legering betreft. We zagen enkele percelen bijna to taal gelegerd, maar op de meeste percelen is de legering beperkt tot enkele kleine plekken of stroken. Het laatste mogelijk veroorzaakt door overlappen bij het strooien van de N-kunstmest. De stand van de zo- mergerst is overwegend iets aan de lichte kant, terwijl op veel percelen wintertarwe de stand zodanig is dat het gewas het nog net overeind ge houden heeft. Het merendeel van de percelen tarwe is bespoten met een luisbestrijdingsmiddel. Een besluit hiertoe was meestal niet moeilijk ge zien het grote aantal luizen in de aren. De bieten en aardappelen hebben ook flink aan bladvorming gedaan en zien er gezond uit. De toename van het aantal vergelingszieke plan ten in de bieten valt gelukkig mee en is nog gering. De bestrijding van de perzikbladluis in de bieten is zeker niet massaal toegepast. Op de meeste percelen gaf het aantal waargeno men bladluizen daar kennelijk geen aanleiding toe. Ook de zaaiuien zijn nu flink aan het groeien. We zagen plaatselijk wat mangaangebrek. Met de oogst van de tweedejaarsplantuien is een begin gemaakt. Er wordt een redelijke prijs geboden, maar lijkt nog niet erg in enkele telers van raaigras in de pro blemen zijn gekomen doordat belen dende percelen hooigras niet tijdig werden gemaaid. Dit in verband met de mogelijkheid van kruisbestuiving. Wanneer dit a°keuring van het per ceel graszaad tot gevolg heeft, is ook de financiële schade groot. Een soe pele opstelling van de partijen maar anderzijds ook de verantwoordelijk heid t.o.v. elkaar zal er toe kunnen bijdragen dat deze problemen zo be perkt mogelijk blijven. (nagekomen) In mei 1980 werd 174 ha tomaten aangeplant. Dit is 78 ha of 31% min der dan in mei 1979. Op 1 juni 1980 bedroeg de aanwezige oppervlakte 2.142 ha tegen 2.291 ha op 1 juni 1979 (-6,5%). Een en ander blijkt uit de steekproef "Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 juni 1980 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De verschillen in de kosten van de door de tuinbouwers gebruikte ener gie moeten allereerst worden toege schreven aan het gebruik van ver schillende brandstoffen per lidstaat. In het ene land zijn de kosten per warmte-eenheid twee tot drie maal zo hoog als in het andere. De Europese Kommissie zegt dit in een rapport, waarin ook staat dat een onderzoek naar de Nederlandse tarieven wordt ingesteld. De Nederlandse tuinbouwers ge bruiken in de eerste plaats aardgas. Hun konkurrenten in Duitsland, Frankrijk, Ierland en Luxemburg stoken hun kassen voornamelijk met lichte stookolie. De Britse landbou wers gebruiken hoofdzakelijk zware stookolie. In Denemarken, België en Italië worden beide oliesoorten ge bruikt. De keuze van de energiebron wordt ingegeven door de ekonomische wenselijkheid (bijvoorbeeld aardgas in Nederland en zware stookolie in het Verenigd Koninkrijk), of wordt opgelegd door een wettelijk milieu voorschrift (de verplichting tot het gebruik van lichte stookolie in Duitsland). De zo veroorzaakte konkurrentie- verstoring wordt verergerd door ver schillen die het gevolg zijn van de prijsontwikkeling voor aardoliepro- dukten en van belastingdruk. In sommige gevallen schrijven lidstaten maximumprijzen op verschillende niveau's naar hun eigen keuze voor; in andere staan zij vrije prijsvorming op de markt toe. Andere faktoren die bijdragen tot het scheeftrekken van de konkur- rentieverhoudingen zijn de tarifering van het aardgas op een speciaal ni veau, alsmede de verlening van na tionale steun in de vorm van vrijstel lingen van accijnzen. Wat die natio nale steun aangaat, vindt de Kom missie dat het erop aankomt dat de lidstaten de tuinbouw aansporen te streven naar energiebesparingen en naar omschakeling op energievor men die minder duur zijn per warm te-eenheid. Dan zou ook gedacht kunnen worden aan een overgangs- steun van maximaal één jaar. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13