Gebrek aan arbeidskrachten probleem voor glastuinbouw Algemene Aannemingsvoorwaarden voor de Kassenbouw gereed D e twee grootste problemen van de glastuinbouw zijn momenteel de sterk stijgende energieprijzen en het gebrek aan vakbekwame mede werkers. Aan een geleidelijk verhoogde gasprijs zal de tuinbouw zich nog wel weten aan te passen, er zijn tekenen die daar op wijzen. We krijgen hulp d.m.v. subsidies en voorlichting en er is een steeds verder gaande produktieverhoging. D irekteur Uittenbroek van de Ra bo-bank Midden-Westland gaf een uiteenzetting over de financierings- problematiek in de glastuinbouw. De laatste twee jaar is in het Westland geweldig geïnvesteerd, in 1979 in het werkgebied van deze bank zelfs in totaal voor 397 miljoen. Voor dit jaar verwacht men aanzienlijk lagere investeringen, toch zal men in drie jaar tijds per bedrijf gemiddeld 400.000 hebben geïnvesteerd. Voor energiebesparing meer samenwerking nodig tussen tuinder en kassenbouwer Landbouwschapscommissie bracht werkbezoek aan Westland Enorme investeringen Schermdoek Voorwaarden Vragenlijst Over de arbeidsvoorziening maken wij ons echter zeker zo grote zor gen. De tuinbouw zal dan ook moeten proberen een objektief beeld van de bedrijfstak te geven tegenover de buitenstaanders en niet zagen aan de poten onder de eigen stoel, zoals ze nu doet". Aldus de heer B. Uittenbroek, direkteur van de Rabo-bank Midden-Westland, tot de deelnemers aan het werkbezoek van de Commissie Bedrijfsontwikke ling en Agrarische Voorlichting (BOAV) van het Landbouwschap. D e BOAV bracht onlangs een werkbezoek aan het Westland om zich te oriënteren over de aktuele problemen in de glastuinbouw. Naast een glasgroentebedrijf en een rozenkwekerij bezocht de Commis sie ook de Rabo-bank Midden- Westland in Naaldwijk. De exkursie werd afgesloten met een bezoek aan het DENAR-kas projekt in Rijswijk. Vooral dë WIR, rentesubsidies en de hoge inflatie zijn hiervoor als oor zaak te noemen. Volgens Uitten broek waren dergelijke hoge inves teringen ook niet te handhaven. Hij waarschuwde echter wel voor het in de knel komen van de diepteinveste ringen. De bankdirekteur pleitte in Commissie werd echter gesteld dat, hoewel het beeld in het gebied Mid den-Westland relatief gunstig is, het niet overal zo ligt. De slatelers heb ben dit voorjaar b.v. te maken met bedroevend lage slaprijzen. Ook heeft de gasprijs verhoging van 1 april jl. nog weinig invloed gehad. O, 'p het rozenteeltbedrijf van de heer Verbeek in Honselersdijk werd de Commissie gekonfronteerd met een modern, arbeidsintensief bedrijf, Sinds november 1968 is de Com missie Bedrijfsontwikkeling en Agrarische Voorlichting werk zaam binnen het Landbouwschap, als voorzitter fungeert thans de heer AJ.G. Doeleman (Voorzit ter van de ZLM), plaatsvervan gend voorzitter is de heer H. van Dam (Voedingsbond CNV). De Commissie houdt zich bezig met de voorbereiding en stand puntbepaling op het terrein van het landbouwstruktuurbeleid en agrarische voorlichting, men fun geert in de eerste plaats als advie sorgaan van het Dagelijks Be stuur van het Landbouwschap. Daarnaast houdt de Commissie zich bezig met de voorbereiding van de standpuntbepaling door het landbouwbedrijfsleven in de Landelijke Raad voor de Bedrijf sontwikkeling en in het Bestuur van het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw. Voorts is de Commissie nauw be trokken bij het beleid van het Borgstellingsfonds voor de Land bouw. Wat betreft de tuinbouw is men momenteel onder meer betrokken bij standpuntbepaling en realise ring op het gebied van energiebe- sparingsbeleid, glasafbraakrege- ling, toepassing algemene aanne- mingsvoorwaarden voor de kas senbouw en experimentele pro- jekten. De kas van de heer Kuyvenhoven is te lang en te smal voor een efficiënte bedrijfsvoering. kwamen de commissieleden onder de indruk van wat daar gedaan wordt om energiebesparingsmogelijkheden in de praktijk te testen. Twee van de drie kassen waren al onder dak, men was hard aan het werk om ook de derde nog voor de bouwvakvakantie onder glas te krijgen. Als alles vol gens plan verloopt kunnen in augus tus de eerste komkommers worden geplant. Jan van Liere Het inzetten van het glas is vakwerk; de commissieleden keken er vol be wondering naar. Er werd hard gewerkt om de DE- NAR-kas voor de bouwvakvakantie glasdicht te krijgen. dit kader voor een snellere procedure bij instanties als b.v. het Borgstel lingsfonds wanneer tuinders als ge volg van te sterk uitgelopen bouw kosten of het verkeerd uitpakken van een nieuw teeltplan in moeilijkheden zijn gekomen. "De glastuinbouw biedt, zeker ver geleken met andere sektoren in het midden- en kleinbedrijf, geen slecht beeld", aldus Uittenbroek. "Men heeft geprofiteerd van de geboden mogelijkheden. De oudere onderne mers hebben tijdig het roer overge dragen, zodat aan het hoofd van de moderne bedrijven merendeels jon- ge ondernemers staan". Vanuit de geleid door een goede ondernemer die een zeer hoge opbrengst weet te be halen. Verbeek werkt met een be weegbare scherminstallatie waardoor zo'n 20% besparing op de gaskosten (op jaarbasis) wordt bereikt. Dit doek schuift uit wanneer de buitentempe ratuur daalt beneden 10 a 11 gr.C. Het tomatenbedrijf van de heer Kuyvenhoven, eveneens in Honse lersdijk, is een voor het Westland vrij representatief bedrijf. De opper vlakte glas is 11.000 m2. Het is een smal (35 meter breed) en lang be drijf; het warenhuis is 320 meter lang. Voor een efficiënte bedrijfs voering is dat te lang en te smal, men is b.v. beperkt in het aanbrengen van energiebesparende middelen. Daar de buurman niet wil meewerken aan een eventuele herstrukturering dreigt het nu nog rendabele bedrijf in de toekomst in moeilijkheden te komen. Bij het bezoek aan de DENAR-kas "Niet meer maar beter". Onder dit niet onbekende thema heeft de heer ir. U. Geling, sekretaris van de hoofdafdeling Tuinbouw van het Land bouwschap aangedrongen op meer samenwerking tussen de tuinders en de kassenbouwers ten behoeve van energiebesparing in de glastuin bouw. Hij deed deze oproep bij de presentatie van de Algemene Aan- nemingsvoorwaarden voor de Kassenbouw, die op woensdag 2 juli jl. in 's-Gravenzande officieel werden gepresenteerd. Deze voorwaarden zijn na overleg in de Stichting Mechanisatie Centrum vastgesteld door de Algemene Vereniging van Kassenbouwers in Nederland (A.V.K.) en het Landbouwschap. Mede door de grote kostenstijgingen heeft de tuinbouw volgens Geling behoefte aan moderne glasopstan den, die voor vele teelten geschikt zijn en waarbij 40 a 50% besparing mogelijk is op het energieverbruik. Bovendien is vereist, dat deze gla sopstanden tenminste dezelfde hoe veelheid licht doorlaten en moet het klimaat goed regelbaar blijven. Om aan deze eisen te voldoen is er in ventiviteit, ondernemingsgeest, ge duld en samenwerking nodig. "Ik wil hierbij oproepen tot samen werking tussen de kassenbouwwe- reld en de tuinbouw onder glas. Bei de sektoren zullen in de komende jaren dezelfde problemen krijgen en zullen in dezelfde richting de oplos singen hiervoor moeten vinden", zo stelde Geling. De Algemene Aanne- mingswoorwaarden is zo'n vorm van samenwerking. Op aandrang van de telers onder glas die de opstelling van niet eenzij dige, speciale aannemingsvoorwaarden voor de bouw van kassen nas treefden en aansluitend op de bereidheid van de Algemene Vereniging van Kassenbouwers in Nederland (AVK) om haar aannemingsvoor waarden te moderniseren, werd in de zomer 1976 begonnen aan een overleg om te komen tot "Algemene Aannemingsvoorwaarden voor de Kasenbouw" (AAK). De mogelijkheden voor dit overleg tussen vertegenwoordigers van het Landbouwschap en die van de bovengenoemde AVK werden ge schapen door de Stichting Mechani satie Centrum. In deze Stichting streven vertegenwoordigers van de overheid, het landbouwbedrijfsleven (Landbouwschap), de eerder ge noemde AVK en andere organisaties uit handel en industrie, naar het be vorderen van een doelmatige me chanisatie in de Nederlandse land bouw in de meest uitgebreide zin van het woord. Dit streven leidde er on der meer toe dat op het gebied van standaard voorwaarden in 1973 de Algemene Handelsvoorwaarden voor Landbouwwerktuigen (AHL) tot stand kwamen en binnenkort ook de Algemene Aannemingsvoorwaar den Bedrijfsgebouwen in de Land bouw (AABL) geïntroduceerd zullen worden. Het voorop gezette doel van de nu tot stand gekomen Algemene Aanne mingsvoorwaarden voor de Kassen bouw (AAK) is geweest het maken van duidelijke en doorzichtige voor waarden, waarbij op evenwichtige wijze zowel met de belangen van de aannemer als met die van de tuin der/ opdrachtgever rekening wordt gehouden. Toepassing van de Algemene Aan nemingsvoorwaarden voor de Kas- senbbuw (AAK) betekent danook dat opdrachtgever en kassenbouwer hun respektieve rechten en verplich tingen van te voren vastleggen, daarbij zoveel mogelijk rekening houdend met de in de glastuinbouw gebruiketijke gang van zaken. Om dat de behandeling van geschillen een grondige kennis van zaken met betrekking tot de kassenbouw kan vereisen, is bovendien een aparte rechtsgang via een speciaal Arbitra gereglement ontwikkeld. Toepassing van de AAK zal in de praktijk betekenen dat de kassen bouwer een vragenlijst volgens het laatste AAK-model samen met het "AAK-boekje" aan de adspirant-op- drachtgever presenteert (zaak voor deze laatste hierop te letten) en dat de offerte geënt is op de in de vra genlijst vermelde gegevens en voldoet aan een eveneens tot de AAC beho rend schema dat aan de vragenlijst is gehecht. De AAK kunnen door iedereen die ze bij de bouw van een kas (bestemd voor de teelt en de verzorging van gewassen) wil gebruiken, worden toegepast. De genoemde vragenlijst en het "AAC-boekje" zijn op aanvraag bij het sekretariaat van de AAC, Mans- hol tlaan 12,6708 PA Wageningen, te verkrijgen. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10