Schotgevoeligheid in de huidige graanteelt N og maar enkele weken en de graanoogst staat weer voor de deur. Zullen de telers er ook dit jaar weer in slagen om de granen veilig binnen te halen, en zo ja, wat zal de opbrengst zijn? Veel hangt hierbij af van de weersomstandigheden vóór en tijdens de oogst. N, D e korrelopbrengst van granen is de laatste jaren sterk toegenomen. In tabel 2 is de toename van de korre lopbrengst in de laatste 10 jaar weergegeven. Met name de op brengst van wintertarwe en winter- gerst nam sterk toe; de zomergranen bleven er aanzienlijk bij achter. Ge middeld komt de opbrengststijging bij wintergranen neer op 2 a 3% per jaar. De gewijzigde teeltwijze zal hiertoe in belangrijke mate hebben bijgedragen. Verlenging van de pe riode van korrelvulling heeft in de laatste paar jaren zeer hoge op brengsten mogelijk gemaakt. Daar bij zullen met name een gedeelde stikstofbemesting en een afdoende bestrijding van ziekten en plagen een Je oogst staat weer voor de deur Schade door schot Rasgevoeligheid Huidige graanteelt Somber weer: stemming gedrukt Nu regen genoeg In WEST ZEEUWS-VLAANDE- REN wordt vanouds een grote ver scheidenheid aan gewassen geteeld. Het voordeel hiervan is meer ar- beidsspreiding en minder inkomens- risiko. Een nadeel is toch wel de gro tere kennis die nodig is om de teelt techniek van al die gewassen goed ten uitvoer te brengen. Wanneer men dus enige jaren een bepaald géwas niet meer heeft geteeld blijkt het vaak niet mee te vallen zonder tegenvallers dit gewas te telen. De praktijk bewijst dit ook dit jaar weer. Moesten we het voor half juni zonder regen stellen, nu heeft het intussen al weer veel te veel geregend. In 2 a 3 weken tijds plaatselijk zelfs zo'n 120 mm. Daardoor dreigen bepaalde bespuitingen in het gedrang te ko men, zoals de aardappelziektebes- trijding, afrijpingsziekte in granen en bestrijding van luis in enkele gewas sen. Het is te nat om over het land te rijden. Ook het zaaien van ongeveer 25% van de oppervlakte stamslabo- nen moet steeds maar worden uit gesteld, wat voor de opbrengst niet bevorderlijk is. Overigens regent het ook voor de bruine boon veel te veel. Het is een gewas wat slecht tegen veel neerslag kan. Veel kollega-'s zitten onver wachts flink in het onkruid. De regen heeft het onkruid wat anders nor maal vroeger kiemt en door de bo demherbiciden wordt bestreden, pas nu doen kiemen. Voor het gebruik van herbiciden is het nu meestal te laat, omdat het gewas (de bloei) te gevoelig is, of omdat het onkruid onvoldoende geraakt wordt. Extta kosten Zo te zien moeten nog veel wieduren in handwerk worden uitgevoerd. Zo hier en daar zijn zelfs weer de vroe gere "krooien volk" in het veld te zien. Dit alles brengt weer extra kos ten mee. Extra kosten hebben we dit voorjaar ook al moeten verwerken in de hoek van dé chemische onkruid- bestrijding, de kunstmest, brandstof enz. Het lei heeft pas onlangs nog de weerom verslechterde uitkomenspo- sitie van de boer en tuinder bekend gemaakt. Dit kan echt zo niet langer meer doorgaan!!! De oogst van enkele gewassen staat weer voor de deur. Met het slechte weer van de laatste tijd in gedachte dr. B. Belderok, igmb - Wageningen dr. A. Darwinkel. pagv - Lelystad Als het bij de oogst verschillende dagen gaat regenen, is de kans groot dat de korrels van bepaalde rassen al op de halm beginnen te kiemen gaan "schieten". Dit is om verschillende redenen ongewenst. De meest gevaarlijke situatie ontstaat, indien dan bovendien door aanhoudende regen de oogst een week of meer moet worden uitgesteld. rol hebben gespeeld. Door deze teeltmaatregelen wordt thans een duidelijk andere wijze van afrijping waargenomen dan voor heen. Vroeger begon de afrijping van het gewas met het geel worden van het stro (bladeren stengel) en pas daarna kleurde de aar geel; tegen woordig is het stro nogal eens onvol doende afgestorven op het moment >3 chot is in de eerste plaats een schadepost voor de telers. Bij het dorsen worden worteltjes en kiemp jes van de uitgelopen korrels afge broken, en tezamen met een deel van de uitgelopen korrels verwijderd. Het hierdoor ontstane opbrengstver- lies kan tot wel 10% oplopen. Maar het blijft niet bij opbrengst- verliezen alleen, fjet gedorste pro- dukt is nl. ook in kwaliteit achteruit gegaan en heeft daardoor voor de brouwers (gerst) en voor de meelfa brikanten (tarwe, rogge) een gerin gere waarde dan normaal. De indus trie zal partijen met schot dan ook weigeren of tegen een lagere prijs dan normaal kopen. Veevoederfabrikanten kunnen schottige granen wèl gebruiken, mits deze vrij zijn van schimmelaantas ting en/of broei. Bij kieming vindt nl. een omzetting plaats van het zet meel in de korrels tot suikers en van het eiwit tot amiden en aminozuren. Voor het dier maakt het weinig ver schil in welke vorm deze voedings bestanddelen worden opgenomen. De achteruitgang in energiewaarde en in verteerbaarheid ten gevolge van schot is dan ook gering. Men kan aan kippen en biggen zonder be zwaar tot 10% graan met schot in de graanfraktie voeren; bij rundvee en schapen kan men tot 25% graan met schot in de graanfraktie gaan. Voor jonge dieren is graan met schot min der geschikt. iet alle granen zijn in dezelfde mate gevoelig voor het optreden van schot. Rogge en haver gaan bij slecht weer tijdens de oogst al gauw tot kieming over; gerstrassen daarente gen zijn zeer resistent tegen schot. Tarwe neemt een middenpositie in: sommige rassen zijn nagenoeg resis tent tegen schot, andere rassen zijn matig of zeer gevoelig. In bijgevoeg de tabel 1 zijn de huidige tarwerassen naar hun schotneiging ingedeeld. Uit eigen onderzoek is bovendien gebleken dat de schotneiging van granen - behalve van raseigenschap pen - ook afhankelijk is van het weer tijdens de laatste rij pingsfase vóór de oogst, d.i. de periode van deegrijp heid. Warm weer tijdens de deegrij- pe fase bevordert het optreden van schot bij slecht weer tijdens de daar opvolgende oogstperiode, koel weer daarentegen vermindert de kans op schot sterk. dat de aar rijp is en de korrel geoogst kan worden. De aar begint vaak zelfs eerder af te rijpen dan het blad; dit extra lang groen blijven van het blad wordt vaak als gunstig gezien voor de op brengst, maar met het geel worden van de aar zet ook de afrij ping in en als de aar geel verkleurd is, is het met de korrelproduktie afgelopen; ook als er nog groen blad aanwezig is! In zo'n situatie is dit groene blad onge wenst, omdat daardoor het oogsten wordt vertraagd. Met de oogst moet dan gewacht worden tot het stro vol doende is afgestorven. Een vertra ging van de oogst komt de oogstze- kerheid niet ten goede, maar boven dien is het uit oogpunt van schotnei ging minder gunstig. Immers, de pe riode tussen hinderrijpheid en de oogst (met maaidorser) is langer en mede als gevolg daarvan neemt de kans op het optreden van schot aan zienlijk toe. Het sterkst zal dit gelden voor de schotgevoelige rassen (zie tabel 1), maar ook de matig schotge voelige rassen lopen dan meer ge-, vaar. Aan de opzet van het waarschu wingssysteem en het uitbrengen van een schotwaarschuwing zal een tweede artikel worden gewijd. en de momenteel weinig goede vooruitzichten zijn we geneigd enig pessimisme ten toon te spreiden. Veel graszaad ligt al gemaaid in natte zwaden. Koolzaad en karwij moeten binnen kort eveneens gezwadmaaid worden. Ook de oogst van droge erwten en de wintergerst staat weer voor de deur. Er is dus weer werk genoeg. Daarom geven op veel bedrijven het onkruid veel last. En voor de oogst van onze produkten is goed weer een eerste vereiste. Al zijn dan de prijzen die we maken onvoldoende. Met een slechte kwaliteit van geoogste produkten gaan we helemaal de verkeerde kant uit. Op SCHOUWEN-DUIVELAND hebben de sombere weersomstandig heden van de laatste tijd een wat ge drukte stemming tot gevolg. Het voor de tijd van het jaar te koele en zonlo- ze weer met af en toe regens met wind is nu niet bepaald gunstig voor een vlotte gang van zaken in de akker- bouwsektor. Ook zeer nadelig voor de hooiwinning (veel extra werk en slechte kwaliteit). De oogst van de plantuien is begon nen, maar werd beïnvloed door on gunstige weersomstandigheden. T.a.v. de kg-opbrengst en kg-prijs kunnen we evenmin optimistisch zijn. Ér zijn meer percelen van 15 ton dan van 20 ton per ha en de kg- prijs is nu ook niet bepaald om over naar huis te schrijven. De oogst van de vroege graszaadsoorten werd ook nadelig beïnvloed door het slechte weer. Verschillende percelen liggen in zwad en andere staan nog vast. In hoeverre het verlate oogsttijdstip van invloed zal zijn op de kg-opbrengst moeten we afwachten, maar schade geeft het veelal wel als niet op tijd en niet onder gunstige omstandigheden geoogst kan worden. Legering De regens -I- wind hebben in vele percelen tarwe wat legering veroor zaakt, vooral in de wat bladrijke ras sen. Veelal is het meer een hangen van het gewas en bij verdere gunstige afrijping zal men er niet veel schade van ondervinden. Het gewas blijft over het geheel tot nu toe vrij gezond. T.a.v. de luizen in dit gewas kunnen we nog niet spreken van een explo sie. Ongeveer 80% van het areaal is gespoten tegen afrijpingsziekten en veelal is gemengd met luisdodend middel. De zomergerst, die over het geheel een toch lichte stand vertoon de, is vrij goed overeind gebleven. De haver en het korte vlas zijn even eens goed blijven staan. De suiker bieten geven een geweldige bladont wikkeling te zien en vorming van een mooie penwortel. De luisbezetting is vermoedelijk over het geheel mee gevallen. Er is minder tegen verge- lingsziekte gespoten, hopelijk zonder nadelige gevolgen. Momenteel ziet dit gewas er t.a.v. vergelingsziekte nog prima gezond uit. De erwten blijven het goed doen, met zeer goed peulzetting en -ont wikkeling. Algemeen wordt gespoten tegen peulboorder. Ook de zaaiuien doen het goed, hoewel veel percelen met een te dunne stand en minder ontwikkelde planten. Denk aan bes trijding van de valse meeldauw. Bij de konsumptieaardappelen hebben we plaatselijk reeds doorwas ont dekt. De temperatuur is vandaag eindelijk eens aangenamer. We heb ben nu vocht genoeg gehad en het wisselvallige weer mag ook gestolen worden. Hopelijk begint eindelijk de zomer eens qua weertype, zodat de noodzakelijke werkzaamheden on der zo gunstig mogelijke omstandig heden afgewerkt kunnen worden. Wanneer het in de WESTHOEK nog eens regent na de graanoogst dan dunk, dat we wat ons betreft voor 1980 genoeg hebben. Maar ja we hebben het niet voor het zeggen, dat hebben we recentelijk weer gezien. Alles bij elkaar is er nogal wat regen gevallen en ook bleef de temperatuur achter bij wat het eigenlijk op deze tijd van het jaar moet zijn. Niet alle gewassen hebben van de regen geleden. Maar er zijn er toch wel die dit langdurige koude natte weer niet als prettig hebben ervaren. Intussen zijn de eerste percelen gras zaad reeds gemaaid en ligt de karwij er allemaal reeds af. Hoewel moeilijk voorspelbaar, lijkt het erop, dat deze fewassen een redelijk tot goede op- rengst gaan geven. De eerste poot- uien zijn intussen ook al gerooid. De prijzen zijn goed. In de Westhoek liggen er heel wat van deze uien. De aardappelen hebben na de regenval een flinke loofontwikkeling gekre gen. Wanneer we een bos uit de grond trekken, ontdekken we echter, dat de aanslag niet geweldig is. Hoe wel de aardappelen er prima voor staan hoeft dit helemaal niet te bete kenen, dat we een rekordopbrengst krijgen. Ook de bieten blijven het goed doen. Het aantal schieters, dat tevoorschijn komt valt erg mee en we gaan de laatste ronde met de hak af sluiten. Schade aan bonenpercelen Aan diverse bonenpercelen heeft de regen wel schade aangebracht. Het zijn met name de percelen, die met Ivorin zijn bespoten. Wat precies de oorzaak is, is nog niet bekend, maar een te hoge dosering onder de afge lopen weersomstandigheden zal wel de hoofdoorzaak zijn. Sommigen wijten het aan het opspatten van de Ivorin op de bladeren en daardoor zouden de verbrandingsverschijnse len te verklaren zijn. Intussen zijn er al verschillende percelen overge- zaaid. Ondanks het feit dat de meeste percelen tarwe wel met CCC zijn bespoten zien we hier toch nog wel liggende plekjes in de tarwe, ook di verse percelen gerst, die aanvanke lijk veel te licht leken, zijn nu nog aan de zware kant geworden. Als boer weetje het nooit; het weer is zo bepalend in ons vak, en juist op dat weer hebben we geen invloed en dat is misschien maar goed ook! Tabel 1. De schotneiging van tarwerassen (bepaald volgens de z.g. temperatuur- sommethode wintertarwe zomertarwe nagenoeg resistent tegen schot Adamant Ar kas Anouska Bastion Arminda Kaspar Caribo Manella Nautica matig resistent tegen schot Clement Adonis (meestal geen schot, maar na Donata Melchior warm weer in de deegrijpe Tumult Selpek fase schotgevoelig) Toro schotgevoelig Durin Okapi Tundra Sicco Tabel 2. Toename van de korrelopbrengsten van granen in de laatste 10 jaar (CBS: 1975/1979 t.o.v. 1965/1969) winter tarwe winter gerst r0gge zomer tarwe zomer gerst haver gebied zeeklei 11U0 1lU0 620 750 550 810 rivierklei löss 920 820 500 550 5U0 620 zand 1*20 - 370 800 dalgrond 13U0 1090 820 830 550 1»30 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9