R1 rE WENKEN Ons inkomen in de krant Van het ene uiterste in het andere Na regen nu behoefte aan zon E Naar rekordoogst tarwe Met de oogst begonnen Zo droog als mei geweest is, zo nat is juni geworden ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Zo viel er in zo'n 14 dagen tijd plaatselijk 140 mm neerslag. Op veel percelen stonden de gewas sen dan ook in het water gedurende kortere of langere tijd. In laagten en op laag gelegen percelen is er dan ook duidelijk schade ontstaan aan de ge wassen en met name dan de aardap pels. Zo zijn we in korte tijd van het ene uiterste in het andere gevallen. Eerst erg droog nu flink nat. En het gezeg de: dat de boer z'n portemonnee buiten ligt is nog altijd waar. Toch mogen we zo op 't oog niet over de stand van de gewassen klagen. De granen staan er goed voor en meeldauw en roest doen zich niet of nauwelijks voor. Wel zijn er hier en daar al wat luizen gekonstateerd zo dat we dat in de komende week goed in de gaten zullen moeten houden. In tegenstelling tot vorig jaar, toen er veel luizen op het blad voorkwamen, schijnen ze nu meer op de aar te zit ten. De aardappelen en bieten zijn flink in het loof ontwikkeld. Het is dan ook zaak de aardappelen op tijd te spuiten tegen '"t kwaad". Velen zijn ;r toe overgegaan dit met het vlieg tuig te laten doen. Zeker nu het zo nat is. Want het ontbreken van sproeisporen in de herfst is toch een »root voordeelzowel wat betreft de meeropbrengst als ook de mindere kluiten. Jammer dat de perfektie van het vliegsproeien nog niet zo is dat we ook bodemherbiciden kunnen spui ten. We denken dan met name aan het tarwespuiten in het najaar' als de omstandigheden minder gunstig zijn. Oogst erwten De oogst van de konservenerwten is afgelopen week gestart en als u dit leest zitten we zeer waarschijnlijk in de topdrukte. Hopenlijk is het dan goed weer met niet te veel warmte zodat de oogst vlot kan geschieden en er geen percelen behoeven te blijven liggen. Want dat is nu een maal niet de bedoeling van dit gewas ook al heeft de telers groepering dan ook goede afspraken voor wat betreft de afzet van rijp te oogsten konser venerwten. De opbrengsten van de vroege per celen zijn over het algemeen goed. De verwachting voor de late percelen zijn minder hoog vanwege het sle.ch- te weer tijdens de bloei. Misschién valt het nog wel mee. Het laatste weekend van juni zijn weer de "Thoolse dagen" gehouden met als hoogtepunten de veekeurin gen op Vrijdag en de Trekkertrek- wedstrijd op zaterdag. Jammer dat zaterdags het water met bakken uit de hemel viel. Niettemin hulde aan de organisatoren voor het vele werk. Er is nu heel wat neerslag gevallen, in ZUID-BEVELAND. Voor gewassen als stam- en stamsla- bonen en ook suikerbieten was het meer als nodig was. Het meest zijn de gewassen nu gediend met wat warm en zonnig weer. De wintertarwe laat nu zien dat er toch wel voldoende N gestrooid is, anders zou er nu na de laatste buien hier en daar niet eens legering zijn opgetreden. Het meeste zal wel weer terug overeind komen. De kleur van het gewas is in ieder geval prima. De bestrijding tegen de aar- en afrij- pingsschimmelziekten zijn over een lange periode gespreid uitgevoerd. Er is toch wel in mindere mate ges ten als voorgaande jaren. Op het aatst van de groei zouden nu nog bruine roest en/of fusarium op kun nen treden; tegen bruine roest is het alleen zinvol om maneb te spuiten, voor fusarium is nog geen middel toegelaten. Hier en daar komen wat bladluizen voor. Mussen Grote boosdoeners zijn op dit mo ment wel de mussen. Dit vooral in de randen van de percelen. Waar ko men ze opeens met zovelen allemaal vandaan? Zijn de maiskuilen nu al lemaal ineens lepg of zo goed afge sloten dat ze er niet meer bij kunnen komen, of is de tarwe nu ineens zo veel lekkerder? Of is in de natuur ander voedsel nu ineens in veel min dere mate voorhanden? rt Gaat op deze manier er op lijken dat we weer naar de oude mussen gildes toemoe- ten! De percelen suikerbieten waar geen Temik of Dacomex is gebruikt zijn voor een deel al tegen bladluizen gespoten. De toename is door de vele regen en koude wel wat vertraagd. Toch vraagt dit de eerst komende weken nog de nodige aandacht. Centraal zal er om te spuiten wel geen waarschuwing meer komen. De aardappelen staan goed. De loof- ontwikkeling is nogal royaal en mas- 8 saai, slechts hier en daar komen spo radisch percelen voor met een duide lijk mindere stand. Enkele percelen door een slechte struktuur van de grond, andere door wat minder goed pootgoed. De gezondheidstoestand is dit jaar in 't algemeen zeer goed. De bestrijding tegen phytophtora is inmiddels op gang gekomen, wat traag en mede door de vele regen wat onregelmatig. Andere jaren gebeurt zo om deze tijd al het één en ander voor de verkoop met levering in na jaar of winter, op dit moment is het vervelend stil. Bij de te verwachten grote oppervlakte toch nu al een minder plezierige situatie. Graszaad De eerste percelen graszaad zijn in middels gemaaid. Er zit tussen de verschillende rassen nogal wat ver schil in het afrijpen. Dit is voor een deel wel terug te vinden in de gege vens uit de rassenlijst. De aanwijzin gen hoe de opbrengsten van de gras zaadrassen t.o.v. elkaar verschillen is terug te vinden in het onlangs ver schenen boekje met de zaadop brengsten van de voornaamste gras soorten. Deze uitgave kan u verstrekt worden door dé graszaadfirma's. Het eerste van h^t zeer geringe aan tal percelen karwijzaad is in de afge lopen week gemaaid. Er wordt een redelijke opbrengst verwacht. De Internationale Tarweraad acht het mogelijk dat de wereldoogst van tarwe dit jaar het rekord van 1978 dat 450 miljoen ton bedroeg, zal kunnen benaderen. De Raad heeft zijn raming verhoogd tot 440 tot 450 miljoen ton voor 1981, vergeleken met een opbrengst van 424,3 miljoen ton in 1979. Naar aanleiding van het Landbouw blad van 4 juni '80 betreffende "be schadiging aardappelen" het vol gende: Kom ik bij familie in de stad, dan steeds, hoe komt het toch dat ze zoveel van de aardappelen af moeten snijden. Mijn antwoord door de te grove behandeling: 1rooien over een band 2. val in de wagen, soms een flink eind 3. over een band in de cel 4. val in de cel, soms een flink eind 5. een grote hoogte van de aardap pelen, druk op de onderste die er onder lijden 6. opscheppen weer over een band 7. val op de wagen 8. weer over een band, soms nog in een bunker bij de koper 9. dan over de sorteermachine 10. in zakjes van soms 5 of 10 kg die nu ook niet met zachtheid be handeld worden. Wat ziet u, een kwaliteitsaardappel is zo nooit te leveren. Ik ken een man die zorg besteedt aan zijn aardappelen, van heinde en ver re komen ze er om. Het kost hem geen moeite om al zijn aardappelen in het klein om te zetten. Dit is kwa liteit! Eierkolen zouden zo nog stuk gaan... en dit zijn levende plantendelen. Er zal heel veel moeten gebeuren wil er weer een kwaliteitsaardappel ge leverd worden. Hoe dan, ik weet er zo gauw geen oplossing voor. J. Weststrate, Waarde. Het land van HULST heeft zijn por tie regen gekregen. Verschillende malen stonden de gewassen in het water en plaatselijk werden ze door hagelstenen geteisterd. Buiten de ha- gelschade staan de gewassen er over het algemeen goed voor. Alleen de bruine bonen hebben veel last van het water en voor het vlas kwam het vocht te laat en nu zijn er veel percelen gelegerd. Ook tarwe, gerst en graszaad zijn hier en daar gelegerd. Wat de ziekte betreft in de gewassen dat valt tot nu toe allemaal mee, alleen voor de aardappelen is het een moeilijke periode geweest. De luizen zijn er wel, echter zeer verschillend van perceel tot perceel. Over het algemeen is er in de tarwe bijna overal tegen gespoten; in an dere gewassen niet. Het onkruid geeft Kier en daar nog problemen, op de meeste percelen is men het echter met spuiten de baas kunnen blijven. Met de hak is het nu een kwestie van verplanten. Tussen de buien door is men begon nen met gras en karwij op zwad te maaien. Wat we nu nodig hebben is droog en zonnig weer, want al die gewassen op de vochtige grond is verre van gunstig. Het is te hopen, dat de maaidorsers volop aan het werk zijn wanneer deze krant in uw bus glijdt. Zo zijn we weer in de oogsttijd te recht gekomen. De kg-opbrengsten zullen zeer hoog moeten zijn om de nu al gestegen kosten op te vangen. Aangezien de prijzen van de pro- dukten van de vorige oogst tegen vielen, geeft het wel een moedeloos gevoel en lijkt het of hier niet tegen te vechten is. Goed te verkopen is nog belangrijker dan een goede op brengst. Aangezien men aan de han del moet verkopen, die hier zoveel mogelijk aan proberen te verdienen, en dat lukt hen zeer goed, is het de vraag of we het niet beter gezamen lijk doen. Maar aangezien, dat we ook hier problemen mee ondervonden, lijkt het allemaal op hetzelfde neer te ko men. Al met al ziet de toekomst, on danks de goede stand van de produk- ten, er niet zo rooskleurig uit. Dat de kranten en zelfs het LEI dan nog schrijven dat er goed verdiend wordt, vraag je jezelf af hoe laag hun inko mens dan wel niet zijn. Op NOORD-BEVELAND is de voorjaarsdroogte de laatste weken overvloedig gekompenseerd door neerdalend hemelwater. Weinig lijkt meer over te blijven van die kranten kop die de droogteschade voor Z.W. Nederland ietwat voorbarig vaststel de op 70 miljoen. Toegegeven moet worden dat de vaak holle stand op vele percelen niet goed te praten valt. En minder planten betekent meestal minder ki logrammen. Maar de planten die er wel staan zien er gezond uit en groeien voorspoedig. De uiteinde lijke droogteschade aan de kg-op brengsten zal dus wel mee vallen. Een volgende bedreiging voor de kg-opbrengsten lijkt nu juist de overvloedige regenval te worden op vroege, reeds afgemaaide, graszaad percelen. Misschien is deze moge lijkheid weer goed voor een vette krantenkop? Krantenkoppen levert de landbouw de laatste tijd meer dan voldoende. Bijvoorbeeld de serie over de be roemde en beruchte 7,9%. Dagelijks andere koppen en andere percenta ges. Men leek elkaar te willen over treffen met deskundige verhalen en becijferingen. Tenslotte werd de se rie afgesloten met het bekende kom- promis van 5%, breed op het kran tenpapier uitgemeten. Voor de geïnteresseerde buiten staander de indruk achterlatend dat het inkomen van de boer voor 1980 met 5% is verhoogd. De boer weet echter wel beter. Een andere krantenkop, breed uit gemeten, verwoord het verwijt van een schooldirekteur aan alom kla gende boeren, dat zij ten onrechte klagen omdat zij hun zonen met dure auto's naar school sturen. De buitenstaander zal hiervan het zijne denken. De boer weet beter, want op school heeft hij leren bere kenen dat een auto voordeliger is dan een kosthuis. En wat te denken van een kop in de P.Z.C. van 3 juli: "Inkomen boer hoger dan arbeidsopbrengst"? Ge volgd door een stukje onvervalst ge goochel met cijfers en aangevuld met kommentaar van deskundigen. De buitenstaander twijfelt niet lan ger en konkludeert dat het met het boereninkomen best mee valt. De boer weet beter en kijkt droevig naar de afrekening van zijn laatst gele verde aardappelen. Maar als de boer tenslotte leest dat het L.E.I. heeft uitgerekend dat de kostenverhoging voor de agrarische bedrijven slechts 4% bedraagt en dat derhalve de Brusselse prijsverhoging van 5% hem een hoger inkomen zal opleveren, weet hij het niet langer beter. De buitenstaander had het echter al lang begrepen. Misschien is het verstandig de me ning van anderen over ons inkomen niet langer te lezen. Het is immers duister lezen in andermans boeken. Laten we in plaats daarvan maar in onze eigen boeken lezen. Dan weten we het nog steeds beter AKKERBOUW VAKANTIEGANGERS en va kantiehulpen op een akkerbouw bedrijf zijn meestal slecht bekend met de gevaren' die zich kunnen voordoen. Verlies de veiligheid nooit uit het oog. Repareren aan of schoonmaken van draaiende werktuigen is nog steeds levensge vaarlijk. Laat geen sleutels op trekkers zitten en ontkoppel de elektrische motoren. Ook bestrij dingsmiddelen zijn een groot ge vaar. Wees dus op uw hoede. VOOR STRUKTUURBE- HOUD is nog steeds een op het veld staand gewas het best ge schikt. De bovengrond wordt be schermd door de bladeren en de wortels brengen de ondergrond in een goede toestand. Is het hoofd gewas geoogst, dan is er niets beter dan een goed groenbemestingsge- was. Laat daarom geen kans voorbijgaan en kies een groenbe- mester die past bij de zaaitijd. VERONKRUWING van perce len komt bij de inzaai van gr oen- bemestingsgewassen nogal eens voor. Om dit te voorkomen, ver dient aankoop van goedgekeurd zaaizaad de voorkeur. Bij gras zaad dient gelet te worden op aan koop van zaaizaad met waarde ring I, wat vrij is van kweek en duist. Alleen de beste kwaliteit is maar goed genoeg. Laat dit Uw uitgangspunt zijn. WIE MET PLA NNEN rondloopt voor drainage moet nu wel gaan zorgen dat zijn plannen gestalte krijgen. Draineren moet in een gunstige periode gebeuren, dus als de grond droog is. De komende maanden zijn meestal het best ge schikt. Maak tijdig een afspraak zodat het werk nog onder goede omstandigheden kan plaats heb ben. A lleen goed gelegde drainage kan lang mee. HET KAN JUIST verkeerd wer ken om de grond diep te woelen. Alleen de ploegzool op een diepte van 30-40 cm moet gebroken wor den. Wat daaronder zit moet met rust worden gelaten, omdat U an ders de natuurlijke gangen ver stoort. Is het noodzakelijk de ploegzool te breken, ga dan niet dieper dan de verdichte laag. Werk onder droge omstandigheden en gebruik niet één maar twee woel- pennen met een brede voet achter de trekker. VEEHOUDERIJ BIJ UW KOLLEGA-AKKER- BOUWERS zijn nog steeds par tijen aardappelen in de cel die goed bruikbaar zijn voor veevoer. De prijs is zeker aantrekkelijk wan neer ze passen in het zomer rant soen. In verband met de struk- tuurhoudende materiaalvoorzie ning kan meestal niet meer dan 10 kg aardappelen per koe per dag worden verstrekt. Er zijn koeien die na het voeren van aardappelen oplopen. Hierop dient U wel in het begin nauwlettend toe te zien. 1 TIJDENS DE DROGE periode kon er wintervoer van goedé kwa liteit worden gewonnen. Jammer dat de geoogste hoeveelheden circa 30% lager zijn dan normaal. Er zal nog heel wat moeten gebeuren om deze achterstand in te halen. Wat is beter nu gras sparen en goedko pe aardappelen bijvoeren of de gok wagen en denken dat de achter stand in de grasgroei nog wel wordt ingelopen. De konklusie moet zijn een goede ondernemer gokt niet, maar zorgt nu dat de wintervoorraad aan ruwvoer veilig wordt gesteld. HET WORDT LANGZAMER HAND tijd om eens na te gaan welke graslandpercelen zo 'n slechte grasmat hebben dat herin- zaai noodzakelijk is. Vooraf na gaan of er ook kweekgras voor komt is heel belangrijk. Is dit het geval, dan zal een kweekbestrij- ding niet achterwege kunnen blij ven. A Is bestrijding kunt U 20 kg dalapon of 4 I Roundup per ha ge bruiken. Bij gebruik van dalapon moet de kweek 5 a 10 cm lengte hebben bij gebruik van Roundup 10 a 15 cm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8